Rodový statek a moje představa o něm

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Romana SM »

Já jen přidám své mínění k té chýši .... Myslím, že to není vyloženě touhou lidí po chýši, spíš naděje a možnost mladých lidí, co nejsou majiteli tučných kont a nechtějí se na desítky let dopředu zadlužit ... Tedy hraje roli stránka finanční spíš než ideologická, to docela chápu, není sranda ušetřit si svůj první milion a i to může být na statek s pozemky málo. Proto zoufalé situace žádají zoufalá řešení - nákup levnější zemědělské půdy a stavba chýše, maringotky, jurty ...


Každý má jiné výchozí možnosti. A pro mladé idealisty bez dětí je to určitě lákavější představa než mít statek s hypotékou.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Lenyška Zem: duch místa je jistě fajn, ale když člověku kručí v břiše hlady a ještě k tomu mu cvakají zuby zimou, tak si ho moc neužije. Velice snadno se dá vytvořit místo, kde se lidé budou cítit dobře a budou se tam vracet .......... když tu špinavou a namáhovou práci odvede někdo jiné (a je jedno, jestli těžař na ropné plošině, zemědělec v traktoru, nebo otrok na plantážích).


Petra Stejskalová: Ano, to je přesně ono. 300ha dědeček něco skutečného produkoval a tak potřeboval velkou plochu, velký statek, spoustu zvířat a samozřejmě spoustu lidí na práci. Díky tomu dokázal nakrmit 3/4 vesnice. Ta 3/4 vesnice pak mohla žít v malém domečku na malém pozemku a třeba i bez těch zvířat ........ ale musela si to odpracovat, protože jen tak je dědeček určitě nekrmil.


Trik té rodové fikce spočívá v tom, že 300ha dědečka prohlásíme za hlupáka, který se úplně nesmyslně dře, protože nedokázal aplikovat permakulturní design vedoucí k bezpracné hojnosti (případně ho můžeme označit i za duchovního omezence, který nedokáže spolupracovat s přírodou a nezvládá třeba hnojení myšlenkou a další pokrokové metody). Velkostatek dědečka prohlásíme za nepotřebný,  neekologický a škodlivý. My se pak nastěhujeme do roztomilé chaloupky z mechu a kolem té chaloupky si vybudujeme roztomilou zahrádku. Prostě si vytvoříme místo s duchem nad kterým bude každý návštěvník slintat a učúrávat si blahem.  Jenom v té produkci nám to do sebe tak nějak nezapadá, ale to my ještě nevíme, protože regály v supermarketech jsou plné, nádrže jsou plné, domy vyhříté elektřinou, plynem a uhlím, na polích se prohánějí traktory, které nám sice strašně vadí, ale kolem pozemku jsme si vysázeli ten hustý živý plot, tak je nemáme na očích a díky tomu nás to nemusí trápit. Naštěstí jsme na sebe velice hodní a uvědumuje si naši nedokonalost, tak nad sebou přimhouříme oči ještě trochu víc a raději nebudeme řešit kde se vlastně dělá naše oblečené, naše počítače, léky, rychlá a silná auta.


Ono je totiž dobře nad tím moc nepřemýšlet. Ta vesnice měla 300ha dědečka stále na očích a tak věděla co dělá a tak trochu i rozuměla tomu proč to všechno dělá (i když zopakovat to téměř nikdo z nich nedokázal). Ignorovat 300ha dědečka dost dobře nešlo. Nám se však podařilo 300ha dědečky přeměnit na anonymní armádu otroků ve vzdálených zemích (a někdy to opravdu k otrocké práci daleko nemá) a tu lze ignorovat velice snadno (tedy dokud pro nás pracuje). To se pak buduje místo s duchem a bezpracnou hojností, to je opravdu docela snadné.



No, ale uzavřu to trochu pozitivněji. Tím co jsem napsal nechci říct, že není možné si usnadnit práci, zvětšit produkci, napravit škody na přírodě (ty které ještě napravit lze)........ O tom permakultura určitě je a hledat metody jak toho dosáhnout je v našem zájmu. Spousta těch metod už je známá a propracovaná a kdyby je znal 300ha dědeček tak i on by si jejich pozitivního efektu dokázal užívat .......... ale bez práce nejsou koláče ...... a když jsou někde bez práce koláče, tak se vždycky dá vystopovat nějaký ten dobře ukrytý oráč, sekáč, mlynář, pekař .... který ty "bezpracné" koláče dělá.  Já bych řekl, že je fértěm výrobcům koláčů poděkovat, uklonit se, nebo před nimi i pokleknout a nesnažit se tvářit jako že se to dělá samo.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Romana SM: zase to tak nedramatizuj.  Přiznejme si, že chýše může být stejně drahá jako levný mobil a permakulturní domeček jako levné auto, nebo jako dražší dovolená v zahraničí. Kdo chce, tak má opravdu šanci za 100 000kč pořídit 1ha pozemek a ještě si na něm postavit pěkný mini-perma-domeček. Jenom úplně soběstačný nebude a bude muset využívat služby nějakého 300ha dědečka.


Uživatelský avatar
Lenyška Zem
Příspěvky: 13
Registrován: 13 úno 2012 21:00

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Lenyška Zem »

QNX: Nějak mi unikla linka, která by spojovala permakulturistu s lenochem, co čeká, až mu nalítají pečení holubi rovnou do tlamičky. Nebo očekával ty koláče bez práce. Lidi, co odcházejí mimo město něco tvořit, ať už je to obnovení starého gruntu, nebo vytvoření RS (ať už jej chápeme jakkoliv), jsou jistě popoháněni právě tím, že nechtějí, aby za ně někdo něco dělal a berou zodpovědnost do svých rukou. Nedovedu si docela dobře představit někoho, kdo se jen tak z ničeho nic vzdá všech těch pohodlíček a jde na zeleno louku budouvat "ducha místa" s představou, že tam bude pohoda leháro. Dle Tvého popisu jen ten, který maká od rána do večera něco víc než ten, který maká od rána do večera a ještě si to dokáže užít.


Moc tomu nerozumím.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Lenyška Zem: Ta linka spojující permakulturu s bezpracnou hojností tady prostě je. Dokonce se dá vystopovat i u Billa Mollisona. Když se podíváš pozorně na jeho videa, tak si toho možná všimneš také. V jeho případě to mělo ještě tak nějak přijatelný rozměr a to obzlášť v kontextu propagačního videa. Naštěstí Bill Mollison to dokázal vyvažovat (řekl bych dokonce mnohonásobně převážit) spoustou dobře odvedené práce. ...... no a ta linka vede až do dnešních dnů. Bezpracná hojnost se prostě prodává mnohem lépe než skromnost a dřina. Je to prostě komerční tlak na upravení obrazu permakultury ..... a třeba anakulturníci v tom jdou ještě mnohem dál. Můj popis chápeš úplně špatně. Podle mého popisu je víc ten, který maká, snaží se a něco skutečného produkuje (je celkem jedno, jestli pracuje hlavou, nebo rukama) než ten, který se druhému posmívá, že musí makat protože je to naprostý blbec (nebo že to dělá úplně špatně), ale zároveň není schopný téměř nic vyprodukovat a tak si to pak v tom supermarketu koupí od člověka kterému se směje a na kterého nadává. Ten první možná dělá spoustu chyb, ale tomu se lze těžko vyhnout, ten druhý je pouhý pokrytec.


Samozřejmě ten kontext to má hodně široký, už jsem o tom napsal zde i jinde spoustu textu a namluvil spoustu slov. Kdo to trochu sledoval, tak asi chápe co a proč jsem napsal.


Samozřejmě to není namířené proti těm co se o něco opravdu snaží. Proti těm opravdu nic nemám, kdybych proti nim něco měl, asi bych se je nesnažil podporovat.


Uživatelský avatar
Lenyška Zem
Příspěvky: 13
Registrován: 13 úno 2012 21:00

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Lenyška Zem »

QNX: každý pozorný a logicky uvažující člověk vidí, že i za tou bezpracnou hojností je spousta práce :-)


Komerční tlak na upravení obrazu permakultury? Už i tady? Jsem asi z jiné planety nebo co :-)


Díky za vysvětlení toho, co jsem nepochopila zrovna správně, teď je mi jasno a souhlasím s tím, co říkáš. Naštěstí tahle pokrytecká paka nepotkávám :-)


Howgh


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Lenyška Zem: no a to právě není pravda. Ta představa, že hojnost bude bezpracná (téměř bezpracná) je često podávána tak sugestivně, že tomu lidé opravdu uvěří (bohužel i inteligentní a vzdělaní lidé). Není to tak průhledné a lidé opravdu podobné iluzi rádi uvěří. Už jsem jich pár potkal, když za mnou přijdou se žádostí o radu třeba po prvním, nebo druhém neúspěšném roce. Pak si vyslechnu, že byli na nějaké kurzu, kde jim někdo vymaloval krásný obrázek a oni se do toho s nadšením pustili ...... a většinou jim stačí tak 2 roky na to, aby zjistili, že to co jim lektor kázal na kurzu vlastně v reálném světě vůbec nefunguje.


Permakultura je naprosto úžasný systém, který žádné přikrašlování a zatajování nepotřebuje ......... jenom se člověk musí smířit s tím, že to nejde samo, nejde to bez práce, není to jednoduché a jednoznačné (nelze dávat žádné univerzální návody) a je to náročné na čas, informace a musí se v tom systému pracovat. ......... ale funguje to v reálném světě.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od jarda bon jovi »

Chtěl bych doplnit... Rodový statek, já tomu říkám živej grunt.  Tam se žije, pracuje, skladuje, poráží, množí.


Někoikrát jsem sehnal alter bláznům statek. sešli se, dali peníze dohromady a koupili statek i s pozemky.


Pak zjistili, že obdělávat pár hektarů rukama nejde. Přišly opravy domu, rekonstrukcee, které jsou vždy drahé. komunity se rozpadly, lidé pohádali skrze pár grejcarů a projekty zanikly......


Suma sumárům.Perma domeček je super na peníze i energie. Zvířata tam neustájíte, úrodu neuskladníte a vercajk neukryjete.


Při soběstačných ambicích je statek, teddy grunt  téměř nepřekonatelný. Bohužel, ty plochy bývají veliké a opravy drahé. K tomu nářadí a stroje, zvířata a ploty a člověk je hnedle vyléčen z iluzí.


Jak psal qnx, společnost je načáchlá vidinou snadného živobytí. Soběstačnost byla i je mám snem, moje paní chce perma zahradu s jezírky..... Snad najdu odvahu.


Nechtějte budovat rodový statek, stojí to neuvěřitelné peníze, úsilí a dřinu. Udělejte si ten domeček ze slámy a pár arů zehrádky a fertig.


Energetická soběstačnost je fajn vize, snad se zablyštělo na lepčí časy....http://ecat.com/ecat-technology


Snad ti anglikánsky gramotní  pochodí.


Rodový statek bez plné funkčnosti je nesmysl. A o tom to bude. 



 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Tohle je autentická definice ze stránek Jaroslava Svobody, kopíruji:


Definice rodového statku: Rodový statek je pozemek o rozloze hektar a více, skládající se z mnoha přírodních a užitečných prvků, jako je ekozahrada, sad, louka a les. Je ohraničený volně rostoucími živými ploty z původních druhů keřů, které mohou být v případě potřeby doplněny o další řadu vyšších dřevin fungujících jako větrolamy. Výsadba a pěstování všech plodin je založeno na principech permakultury a přírodních metodách hospodaření. Ovocné stromy se mohou pěstovat pravokořenné, bez řezu a jiné údržby, jejich zdraví a hnojení zajišťuje pestrost vhodně zkombinovaných rostlinných společenstev. S minimem práce je tak možné nejen zásobovat zdravou potravou celou rodinu, která zde trvale žije, ale vzniká i mnoho přebytků na rozdávání, zpracování nebo prodej. Rodovým statkem tedy rozhodně není myšleno žádné velké stavení typu současných a minulých vesnických statků, ani farma na větší chov zvířat. Každá ekofarma může v sobě zahrnovat i rodový statek a každý rodový statek může obsahovat ekozahradu. A každá ekozahrada může obsahovat krásný domeček z přírodních materiálů, plus spoustu dalších prvků, o kterých pojednávají stránky www.ekozahrady.com.


Definice je myslím celkem jasná, je v ní řečeno, co podle autora je rodový statek a co není myšleno rodovým statkem. Dobrá, můžeme tleskat a můžeme kroutit hlavou, konečně jako kdykoli jindy.


Domnívám se, že hlavní kámen úrazu této definice (tohoto pojetí, této představy, tohoto snu, tohoto ideálu - každý nechť zaškrtne dle vlastního založení) je věta: S minimem práce je tak možné nejen zásobovat zdravou potravou celou rodinu.


Co je to minimum práce?


Co je to zásobovat?


Co je to potrava?


Co je to celá rodina?


Tohle není žádné zbytečné slovíčkaření, pokus se takové pojmy nevyjasní, budeme jeden mluvit o voze a druhý o koze a Kocourkovští proti nám budou einsteinové :-)


Je minimum práce to, že nedělám nic, nebo to, že dělám, co mě baví, nebo to, že deset let dělám a zbytek života promedituju - nebo že se jako mnozí naši prapředci neshrháme nádeničinou už ve čtyřiceti?


Je zásobovat to, že tu uzobneme a tam ochutnáme, nebo že tu a tam pošleme tetičce košík ořechů, nebo že si budeme pěstovat část svého jídelníčku, a nebo že kromě soli budeme jíst jen a výhradně to, co sklidíme na vlastním pozemku a jinde ne.


Je potrava jen to, co sníme, nebo k tomu máme připočítat i nádoby, sýpky, sklepy, oheň a jeho potravu? Mimochodem, co je to větší chov zvířat?


Je celá rodina rodinou vícegenerační, nebo je to rodina jen elementární, nebo je to soužití přítele s přítelkyní, přičemž on/ona se po dvou, tří, pěti letech či v jiném intervalu mění (pokud v mém příspěvku bude někdo hledat nějaký osten, to je on :-) ), nebo je to skupina (parta, společenství, komunita, sekta, banda, oddíl) samostatných lidít, některých spárovaných, některých sigles?


Se Svobodovou definicí můžeme souhlasit/nesouhlasit, může se nám líbit/nelíbit, důležité je, jakým způsobem ji interpretujeme, protože jinak se prostě nikdy nedomluvíme.


Znovu opakuju (QNX, už chápu, proč si připadáte jako kolovrátek :-) ), že čtenář čte z textu to, co v něm chce najít: v tomto případě především minimum práce (kdo netouží po pohodičce?), přebytek produkce (kdo by nechtěl být zajištěný?) a krásu a zdraví (krásný domeček z přírodních materiálů - no, nekup to!). Odstrčíme-li na chviličku své emoce (ducha a intuici) stranou, měla by vyvstat klíčová otázka: Je tohle možné i jinde než na ostrově Utopia? Odpověď jistě není pro každého stejná, protože jsme různí, máme různé možnosti atd., ale měli bychom si odpovědět s jasnou a otevřenou hlavou (o srdci nemluvě).


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Rodový statek bez plné funkčnosti je nesmysl. A o tom to bude. 


Svatá pravda! Co takhle to tesat do kamene a prodávat na závěr permakulturního kurzu? :-) :-) :-)


Odpovědět