Rodový statek a moje představa o něm

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Cyril Prosecký: Přece o terminologické rozvolněnosti, kterou způsobily kupříkladu sny:-)


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od pk161 »

Já myslím, že rodový statek může být i ta chýše. Třeba beduíni nemají taky žádný dům, mají jen stan a stádo velbloudů.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Josua »

Diskuse mi přijde už přinejmenším podivná, přete se tu o slovíčka, kritizujete sny druhých a snažíte se najít definici něčeho co je zcela individuální. Asi někomu zde a ne jednomu Jaroslav Svoboda hodně vadí. Rozumím tomu, je jiný a jeho sny asi nejsou pro každého (proč mu nedáte svobodu když je svoboda, vydejte svoje knihy napište svoje skripta veďte svoje kurzy).


Nesnažte se být porotci a soudci snů druhých. Přijde mi to fakt malicherné. Slyším tu jen samou Kritiku a to že je to těžké a že to nejde samo, a že věci se mají ta či jinak. Definujte máte-li zájem, myslel jsem však, že slova mohou sloužit k lepším věcem než jen k tlachání. 



Pokud to někoho namíchne tak ať, copak si nevidíte ani na špičku nosu? Přijde mi to spíše že někteří zde se snaží si honit EGO, aby se cítili lépe. V diskuzi Alternativní život jste totálně sjeli mladíka, který měl své sny. Debat od života překročila k tomu co kdo řekl a jak to myslel. Moudrost jsem pak už marně hledal....



A pokud budete chtít žít tak že budete sebe a rodinu živit tím co vypěstujete, a budete chtít věci dělat tak aby jste s přírodou spolupracovali (to je můj cíl ne být "Perma") tak budete nutně muset změnit i myšlení. A to zatím chybí.


V diskuzi "O tom jak zažít na venkově jako zelenáč" jsem se dozvěděl mnoho zajímavého a prospěšného a určitě byla pro mě přínosem. Avšak posledních pár dní se zde vede pře o ničem. Ano možná to někoho baví, neberu. Jen si uvědomte zda s vím pliváním citového hnusu ničíte někoho sny. Prý pro to že to potřebuje (vaše doměnka). Třeba měl ty věci zkusit, třeba by dospěl k tomu či onomu (a měl moudrost a tak má jen informace - ano nemusí je použít, ale víma jak mysl funguje - nebo alespoň já - slovo může fungovat jako jed a vy jej tu používáte hojně). Vy těm "chudákům alťákům" z lásky a by se nenamáhal rozšlapeme všechno jako velcí znalci a ještě mu řekneme a stejně to nejde. 



No já vám říkám "A přece se točí" ano možná na jinou stranu, ale sny jsou počátkem reality. Možná ji neuvidí ani vaše děti a možná bude vypadat jinak než na začátku ale mohou nás dovést na jiné místo než jsme zvyklí chodit.



No nic nebudu tu chrlit dál nejsem si jistý zda to vůbec někdo bude chápat...



Smutné toď převelice bych řekl.... 



Děkuji vám za diskuzi a přeji hezký večer.



Zdraví Josua


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od jarda bon jovi »

Josua: Máš naprostou pravdu, josuo.Sny by měly být nedotknutelné a když ti někdo začne kopat hračky do kanálu, pošli ho do řiti. Stáří není žádnou zárukou zdravého rozumu.


To je odvěká nemoc starších, že chtějí ochránit mladší od zklamání a natlučení si huby. Nic víc. Nenech si do toho kecat a jdi za svými sny hlava nehlava, i kdyby byly naprosto šílené. Mě taky na dvoře visí 450 motyček na zdi a nikdo s tím nic nenadělá. Každej jsme svým způsobem šílenec, a tváříme se normálně a důvěryhodně..


Pokud něco chceš a chceš to hodně, tak se to stane, bez ohledu na řeči těch chytrejch, zkušenejch. To si zapamatuj.Až ty budeš chytrej a zkušenej, já budu ležet na eldéence , zabalenej v obřích pemprskách po třetí mrtvičce a druhým infarktu...O nic nepřijdeš, stačí jen chtít.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Josua: JBJ má pravdu. Pokud si chceš snít, tak by ti v tom nikdo neměl bránit. Klidně si sni dál. Ve snech je to vždycky různě přeházené, sen si s realitou těžkou hlavu nedělá a klidně si vytvoří svět podle vlastních pravidel. Obzlášť v případě snů pěkných je to dokonce příjemné. Většinou se z toho sna nakonec stejně probudíš a budeš muset řešit realitu ....... ale dokud to je možné, klidně si svého snu užívej.


Zároveň ponechej volnost ostatním, kterým se už spát nechce, těm co se začínají probouzet, otvírat oči a rozhlížet se po svém okolí, co skutečného by se dalo udělat, když je po osvěžujícím spánku čeká nový den. Dopřej volnost i těm, kteří se probudili ze špatného snu, kde sice také běželo všechno podle vlastních pravidel, ale nějak to nefungovalo a moc osvěžující to pro ně nebylo. Oni si třeba teď zrovna otírají pot z čela a říkají si .... "ufff, to byl teda sen, ještě že už je ráno"


Nemůžeme nikomu zakazovat snění, ale nemůžeme nutit snít ani ty probuzené. Na snění máš právo, tak si to přefiltruj a co se ti do snu nehodí, tak prostě ignoruj. Ignoruj to dokud to jde a pokud jsi ochotný riskovat, že zaspíš a ujede ti vlak.


Sen je sen, probudíš se a je den :-)



JBJ: proč máš 450 motyček? to je zajímavé :-)


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Josua »

Jojo pánové a dámo, já jen chtěl zkrotit tu verbu se kterou všechno nefunguje. Vážím si názoru, který je jiný než můj a určitě jej zahrnuji do svých úvah. Já se něčím takovým nenechám ovlivnit a nedělám z toho dogmata. Jenže to dělám já a taky vím proč a jak jsme k tomu dospěl. Jenže Ti mladí a nerozvážní nebo staří a nerozvážní (myslím že se to nevylučuje) co chtějí začít spíše potřebují otevřít oči a ne nakopat do zadku aby se moc nesnily. Může to vznikat tím že píšete a komunikujete s mnoha takovými lidmi i třeba jinde a jste z toho unaveni. Jen jsem vás chtěl poprosit na to co činíte. Nic víc, nic míň.



QNX: :D no bylo by to na dlouho to objasnit a tak nevím zda to bude pochopitelné, v krátkosti. Já vnímám svět jako neustále se proměňující energii, jako nekonečnou studnu příležitostí.


Vše co je kolem nás je jen Iluze, Maja, Ralativita, Sen ať tomu říkáš jakoliv v jakýchkoliv kulturách. Nedělíme se na toho kdo sní a toho kdo nesní, vše je jen sen (někdo tomu říká život), tak je tvořena tato relativita (samozřejmě dle mého chápání). Vím zní to velmi netradičně a nenajdete to v běžné literatuře.


Je na nás jak celý ten sen (život) budeme realizovat. neexistuje nějaká "realita" jako že něco je reálné a to je absolutně pravdivé. 



A volnost ponechávám všem, jen jsem se pozastavil nad tím jak se s vervou opíráte do nováčků a přitom mluvíte o tom že pracujete na trvale udržitelném.... to je i komunikace s nováčky na tomto webu a anonymita by neměla být překážkou. Chápu však že někdy to je únavné psát to pořád dokola to samé. 



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Lenyška Zem
Příspěvky: 13
Registrován: 13 úno 2012 21:00

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Lenyška Zem »

Josuo, moc hezky napsané. I Tvůj poslední příspěvek. Neuměla bych to napsat líp, ale vesměs jsem debatu chápala úplně stejně. "Pche, vy snílci, vy nic nevíte. Zato MY PROBUZENÍ, my bychom mohli povídat!"....:-( Což je přinejmenším dost smutné. Správný učitel, mudrc, nebo ten, který prostě ví, protože to vědění získal vlastní zkušeností, se skromností poradí, ale jinak nechá druhého dělat JEHO věci JEHO vlastní cestou. Myslím, že se všichni máme ještě co učit.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Sanča »

pro Josua:


Souhlasím s tebou, vnímat svět kolem nás a naše životy, lze i jinak než přes tabulky a tzv. vědecké poznatky. Staří sedláci čerpali ze zkušenosti starých a tzv. nových poznatků. Mezi ně patřily např. hluboká orba, scelování polí apod.


Bylo to ve své době velmi vědecké a výsledek je vidět:-(. To samé bylo velmi vědecké používání úmělých hnojiv a postřiků, umělá hnojiva byla prosazována už před 1. světovou válkou, ale k většímu rozmachu došlo po ní, kdy korporace potřebovali "smysluplně" prodat bojové plyny. To k vědeckému pojetí. Nic proti vědě samotné, ale pokud kdokoliv z nás přemýšlí jednosměrně poskakuje po jedné noze, tak daleko nedojde. Staří zemědělci obvykle nečekali od pole/zahrady mnoho, o to víc byli vděčni i za to málo, co se jim urodilo. Pokora byla to, k čemu je půda učila. To nemám z duchovních knížek, ale z jejich vyprávění. Mám dost roků na to, aby mě někteří mladí řadili mezi "odepsané" důchodce. Celý život, co si s půdou robím, ale nikdy jsem nedělal žádný půdní rozbor či nerozděloval cokoliv na škůdce či plevele. Všechny tyto rozdělení vznikají v našich myslích, označování na snílky a nesnílky, taky. Pokora v duši a ruce v hlině, denní přítomnost v zahradě (poli) a vyzařovaná láska, spolu se získanými znalostmi, dokáže opravdu udělat z místa rajskou zahradu. Mám pocit Josuo, že to chápeš správně. Měj se


P.S. Všeobecně se dá říci, že Česká permakultura na diskuzních webech je převážně o honění ega, než o spolupráci. Většinou následně člověk zjistí, že nejhorlivější diskutující poskytuje tzv. zjištné služby právě  v tomto oboru. Nenech se znechutit, o tom permakultura není, ani se na těchto webech neodehrává:-). Pravda je v hlíně, a to je doprá zpráva:-))).


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Zase se potvrzuje, že kdo pochopit chtěl, ten pochopil. Kdo pochopit nechtěl, ten to úplně překroutil a nepochopil ani řádek.


Sančo: v něčem máš pravdu. Permakultura v ČR je opravdu až moc často o honění ega, je v ní totiž spousta namyšlených lidí co jsou přesvědčení, že podle jejich přání a snů se řídí svět. Považují se za bohy, kteří stojí nad přírodními zákony. Aby to nebylo málo, tak svou namyšlenost nazývají pokorou a svou nevědomost pokročilou duchovní úrovní. Naštěstí je tady i spousta úžasných lidí co si na bohy nehrají a dokáží si přiznat, že příroda je daleko přesahuje a oni jsou její pouhou součástí. Ti jsou naše naděje. Jedině lidé co jsou schopní se před přírodou s pokorou sklonit a naslouchat ji, tak jsou schopni ji poznat a pochopit. Bez toho poznání a pochopení to bude jenom boj "Já mám svůj sen a tak se přírodo koukej snažit ať se mi splní". No a pak tady máme spoustu pokrytců co se budou posmívat vědě, ale výsledky vědy (v jejich případě nikoliv poznání, ale pouze konečné produkty) budou bez uzardění užívat a konzumovat ve velkém. Spoustu pokrytců co se budou posmívat konvenčnímu zemědělství (to se svou úrovní s jejich sny samozřejmě nemůže srovnávat), ale bez uzardění si výsledky jejich práce kupují v supermarketech, aby pak s plným břichem mohli kázat na internetu jak jsou ti zemědělci špatní a hloupí. Bohužel tito pokrytci nejsou schopní nabízet alternativy, nabízejí pouze sny o tom jak jim pečení holubi létají do huby.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, i tak se dá chápat  rodový statek....  Já si vždy myslel, že lítám v nereálném světě. a zde si připadám jako trapnej realista -suchar.


K starým zemědělcům... museli makat a rozhodně se nemohli spokojit pokorně s málem, protože museli platit za boty, kovářovi, mlynářovi, daně, odpustky, poklasné, za dříví vrchnosti,a fůru jiných věcí.Taky našetřit na věno a zabezpečit se na výměnek, až to vezmou mladí za opratě.... Takže s museli uživit a ještě hodně navíc,aby bylo co prodat.


O málu zde tedy nemůže být řeči. Valili naplno, až se z nich kouřilo.


Vždy jsem byl vášnivým kritikem umělých hnojiv a postřiků. Bez nich by však 80procent populace vzal čert při hladomoru.


Tentýž by nastal při odmítnutí dieselových traktorů v zemědělství.


Tentýž případ vznikne při zrušení dovozů potravin z venku...


Žijeme v podělané době a riskovat neúspěch je otázka mnoha let dřiny spláchnutých do kanálu.


Peníze smrdí, a nemám je rád, avšak funkční rodový statek se za polibky neprodává, a kytičky taky ne.


Dobrý grunt vyjde na 800 tisíc až 1200 tisíc. Neopravený bez pozemků. Pozemky počítejmež od 5 kč za metr čtverečný po 12kč.


Já do svého gruntu investoval během 15 let 1,8 milionu a že by byl opravený, jako nový se říct nedá. Stroje na obdělávání a udržování farmy stály 1,5 milionu a to se pohybuju v ekonomickém spektru strojů.Pozemky mne stály  65 tisíc hektar, je jich 50. Dalších 38 v nájmu.


Že to je moc? Ale božínku, když potřebujete peníze pro farmu, musíte ji zvětšit, aby bylo seno, pastvina a dostatek zvířat, peníze na opravu gruntu taky nevysosáte z mandaly, ani mumláním manter...Systém vás natlačí do produkce, aby jste nějaké hodnoty tvořili.


Že to je tvrdý a realistický??Že tam je málo duchovna??? Že se vám to nelíbí?? Mě taky ne, takže opakujte po mne.... om mani padne hům, om mani padne hům


Máte někdo funkční rodový statek?


 


 



 


Odpovědět