Rodový statek a moje představa o něm

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: Nepsal jsi včera, že by se lidem nemělo sahat na sny? :-)  Musím potvrdit všechno co jsi napsal a souhlasím i s tím, že vytvoření funkčního statku opravdu stojí miliony. .......... ale pěkný domeček i s 1ha pozemkem se dá pořídit za 100 000Kč. Rozdíl je jenom v té míře soběstačnosti, svobody a v možnostech produkce. Rodový statek bývá prezentován jako velice soběstačný, ale protože je to sen, tak může být prezentován i jako levný. To je právě ten rozdíl realita-sen. Věci se ve snu proházejí a vůbec nám v něm nepřipadá divné, když má pes prasečí hlavu a ještě k tomu létá. Pořiďte si svého prasopsa :-)


Uživatelský avatar
Yasmin Hall
Příspěvky: 1
Registrován: 23 úno 2012 09:59

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Yasmin Hall »

jarda bon jovi: Ahoj....od roku 2009 se snažíme vytvořit rodový statek....tvrdá práce, ale má smysl. Fandím všem takovým krásným bláznům jako jsme my. :-)



Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Sanča »

Pro ONX:


Nevím, zda jsem úplně pochopil tok tvých myšlenek, reagoval jsme na poslední příspěvek Josua, jeho postoj nevidím v rozporu s realistickým viděním. Dává větší důraz na duchovní rozměr, neviděl jsem u něj nějaké posmívání vědě. Možná jsem jen nepochopil, co jsi přesně myslel.


 


Pro JBJ:


Nemyslím, že jsi suchar:-), to že se naši staří spokojili s málem nebylo myšleno, že se nesnažili o maximum. Avšak ve chvíli, kdy se neurodila pšenice jedli ovesné placky. Pokud nebyli ovesné placky jedli prosnou kaši a vynechávali večeři. Přesto byli vděčni i za placku z otrub a Pánu Bohu děkovali za každý den. O úctě ke krajíci chleba ti nemusím vykládat.


Co se týče hladomoru, je otázkou, zda právě tento směr úmělých hnojiv a proklamovaného tzv. nekonečného dostatku, nás nepřivedl přes nárůst populace právě sem, do doby, kdy většina zemědělské půdy je otrávená, bez života a bez možnosti plodit, pokud tam nenaleješ hektolitry něčeho z ropy a zemního plynu:-(. Otázkou je zde příčina a následek, taky nevím jak z toho ven. Taky z toho důvodu je moje vnímání a činy pouze mou soukromou odpovědí na tu hrůzu, která se ti zjeví, když otevřeš oči a procitneš z předkládaného snu.


Já koupil starou horskou 5ha usedlost včetně lesa, před 10 lety za 400.000,-Kč (to byl pane kauf) a takových 1,5 mil jsem do něj vrazil, nějákých 200.T ještě dlužím bance. V současné době mě dává cca.35% příjmů, nepočítaje vlastní obživu do kuchyně.


Ve strojích nejedu, mám malou homodomo trojkolku a ruční nářadí. Nicméně 2 x či 3x do roka požádám souseda o výpomoc traktorem cca. 10 motohodin. Jde to i bez vlastní mechanizace, samozřejmě pokud nehovoříme o klasickém statku s lány pšenice a brambor. Sám se považuji spíše za velkého zahradníka než zemědělce, i když osvědčení od ouřadu na to mám:-). Tedy souhlasím bez peněz se něco těžko dělá a každopádně se systémem pořád válčím:-).


 


Na druhé straně, mám přes kopec kamarády, co koupili samotu jako já. Rok bydleli i s dětmi v seníku, než tu koupenou pastoušku strhli a postavili ze souší posbíraných po okolních lesích pěknou dřevěnku. Do zaměstnání nechodí, mají od státu jako nezaměstnaní placeno zdravotní. Žijí z příležitostných prací, výroby sýra a ručních výrobků. Jo, na černo s využitím peněz, které do systému vkládám přes daně i třeba já. Jsem s tím však srozuměn, ty lidičky nespotřebovávají ze systému víc, než kolik sami do něj vloží zaplacením DPH za výrobky a služby, co sami nevyprodukují a nakoupí ze systému. Tím se vracím k možným alternativám. Možné je vše, je to otázkou odvahy a osobního postoje k vlastnímu pohodlí či pohodlí vlastních dětí, mají jich několik (světe div se studují:-)..), z mého pohledu to je tvrdý boj o přežití, ale je to jejich cesta, kterou respektuji. Jsou to skvělí lidé. Mějte se


 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Josua:


Milý Josuo, použil jste ve svém včerejší příspěvku slovo tlachání (cituji: Definujte máte-li zájem, myslel jsem však, že slova mohou sloužit k lepším věcem než jen k tlachání.) Tlacháním se rozumí plácání nepodstatností, zkrátka páté přes deváté, ostatně jak to tu na permawebu dost často děláme. Definování je naopak přesné vymezení nějakého pojmu, tedy opak tlachání. Definování má prostě řád (i když se nám nemusí líbit a můžeme mu říkat slovíčkaření) a vymezuje určitou část reality z reality ostatní. Tohle dělají slova (velmi zjednodušeně řečeno), pojmenovávají realitu kolem nás a v rámci určité skupiny (dnes obvykle národa, ale není podmínkou) jim rozumíme. To znamená, že průměrnému Čechovi, který zná slovo židle, toto slovo židle vytane na mysli, když vidí židli (tedy předmět opatřený nohou určený k sezení), a jistě si nesplete slovo židle třeba se slovem velbloud. Bohužel ne u všech slov je jejich význam obecně známý a obecně rozšířený. Krásným příkladem je odborná terminologie – zde se předpokládá, že slovům (termínům) bude rozumět odborník zběhlý v patřičném oboru.


 


Permaweb není síť s všeobecným zaměřením. Troufám si tvrdit, že se tu pohybují lidé, kteří se zajímají víc o zahrady, alternativní zemědělství, udržitelnost a spolupráci s přírodou, než lidé, kteří se víc zajímají NAPŘÍKLAD o automobily, motory, karosérie a složení pohonných hmot. Tím pádem by tito lidé měli mluvit stejným jazykem (terminologií) o víceméně vymezitelném a vymezeném tématu (tématech) souvisejícím s tím, co je psáno v záhlaví permaweb.cz (cituji: Zajímáte se o zahrady, rodové statky nebo o ekologickou výstavbu? Preferujete trvale udržitelný životní styl? Pak je tato síť pro vás.). To znamená, když uživatel permawebu mluví o zahradě, je všem ostatním uživatelům zjevné, že jde o zahradu (ať je malá, velká, zarostlá, slunná, svažitá, taková či onaká), nikoli o pole. Stejně tak by rodový statek měl být rodový statek, a ne cokoli.


 


Pokud rodový statek je „něco“ v „nějakém prostoru“ a jediné, co to „něco“ odliší od jiných „něco“ (třeba betonové sídliště je také něco v nějakém prostoru), jsou naše sny (které pochopitelně má každý jiné), pak se nikdy nedomluvíme. Pak někdo řekne židle a myslí velbloud (to není výsměch, ale téměř školní příklad!). Říkám to srozumitelnou formou? (Opět žádný výsměch.)


 


Tuhle diskusi jsem založila proto, že jsem na základě příspěvků v diskusi Alternativní život či jinde na permawebu usoudila, že termín rodový statek je obecně nesrozumitelný. Zdá se – teď to trochu přeženu –, že rodový statek by mohl být přístřešek z papundeklu „obydlený“ singlem se snem o permakultuře a stejně tak by rodový statek mohl být velkostatek velikosti slušné vesnice vedený permakulturně širokou rodinou. Pokud by rozptyl významu pojmu rodový statek byl takto kolosální (přeháním pro větší srozumitelnost a nechci v žádném případě urazit nikoho ani ničí sny!), proč tomu neříkat objekt s permakulturním záměrem? To by zahrnulo prakticky cokoli a nemátlo by to tolik :-)


 


A ještě jedna věc: Kdybych měla reagovat pokaždé, když se mi nelíbí něčí sny, když nesouhlasím s něčími názory nebo když se někdo ošklivě řečeno projevuje jako blbec, pak bych asi nic jiného nestihla než jen reagovat a reagovat a reagovat :-) Když se někdo chová jako sprostý hulvát, když někdo radí něco velmi nerozumného druhému, a přitom to sám nedělá (a to přitom to sám nedělá zvlášť silně podtrhuji), a to těch dětech jsem psala i jinde, pak těžko dokážu mlčet!


 


Poučila jsem se, a propříště když budu chtít někoho urazit, oznámím to předem (či zadem), například takto: A teď Vás, pane/paní XY, urazím!


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: a jaký je vlastně výsledek? Co je to ten rodový statek ? :-)


Také je otázka, jestli je zde o definování pojmů vůbec zájem ......... ono by to totiž mohlo narušit nějaké ty sny a to třeba není žádoucí. Třeba je cílem rodových statkářů pouze vzájemné utvrzování se ve svých snech. Je možné, že se vzájemně domluvit nepotřebují .........snít si může každý sám podle vlastních pravidel. Přeci se ve svém snění nechá nikým omezovat (ať už lidmi, nebo skutečným světem). To by přece nebylo svobodné.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Sanča »

Pro QNX:


Jak, tak čtu je ironie tvým denním chlebem, že by nejistota:-).


 


Petr Stejskalová:


Rodový statek je terminus zdomácnělý z Anastazie, to víme asi všichni. Nicméně přesná definice obtížná a asi i zbytečná.


Možná bychom se všichni mohli domluvit na tom, že je to místo pro šťastný život:-).


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Sanča »

Kde se vzala ta pěkná asociace na hospodu?:-)))


 


No, pokud si někdo na rodovém statku udělá hospodu, proč ne:-)))).......taky bych se najeden škopek stavil.

Cyril Prosecký říká:


Místo pro šťastný život... Hospoda?

Sanča říká:


Pro QNX:


Jak, tak čtu je ironie tvým denním chlebem, že by nejistota:-).


 


Petr Stejskalová:


Rodový statek je terminus zdomácnělý z Anastazie, to víme asi všichni. Nicméně přesná definice obtížná a asi i zbytečná.


Možná bychom se všichni mohli domluvit na tom, že je to místo pro šťastný život:-).








Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Cyril Prosecký: Hospoda ......... ale musí u ní být zahrádka o velikosti 1ha :-)


Sanča: pokud se shodneme, že RS je fikcí z beletrie, tak opravdu dalších definic netřeba.



Jenom si pak nejsem jistý, jestli na RS žil i Křemílek a Vochomůrka. Pařezová chaloupka by odpovídala, ale zahrádka u ní asi 1ha neměla. Nebo Rákosníček, to byl panečku kabrňák ........o d něj se můžeme učit jak dělat akvakulturu. Pejsek a Kočička nám jistě poradí spoustu dobrých receptů .......třeba jejich dorty jsou vyhlášené. Ještě že máme ty pohádky, to se naše sny budou realizovat tak snadno :-)


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Sanča »

Jo, a se spoustou slunečníků,..............ty vogo za letního parna bych to obsluhovat nechtěl, ale ten pohled, no unikum.


QNX: Jo, jde samozřejmě o fikci, ale z fikce se stala krásná vize. Pokud ta vize někoho posouvá vpřed, tak nic proti ní. Není dobré bojovat s vizí jiného člověka, on je tvůrcem této své vize, on ji tvoří a případně opouští. Kdokoliv další může k tomu leda, tak mlčet. To je ta svoboda jednotlivce:-). Jinak však souhlas RS je fikce/vize, termín pro krásnou budoucnost  u těch poučených či přirozeně moudrých, naplněný prací a neustálým učením. To mnozí nechápou a po čase u nich dojde k prozření. Ti silní pohled ustojí a provedou korekci představ a ti ostatní holt vystřízliví a případně odpadnou, stále to bude jejich cesta.


 


To asi k rozporu mezi ideou a rozumem, jeden druhého nevylučuje a mohou pracovat spolu. 

QNX říká:


Cyril Prosecký: Hospoda ......... ale musí u ní být zahrádka o velikosti 1ha :-)


Sanča: pokud se shodneme, že RS je fikcí z beletrie, tak opravdu dalších definic netřeba.



Jenom si pak nejsem jistý, jestli na RS žil i Křemílek a Vochomůrka. Pařezová chaloupka by odpovídala, ale zahrádka u ní asi 1ha neměla.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Senča: nemám nic proti tomu, když někdo vezme recept Pejska a Kočičky doslovně a jejich dort si uvaří a sám sní ........ dobrou chuť.


Jen ať je tak laskav a podobné dorty nevaří pro ostatní a raději ať ty recepty nikomu nedoporučuje. V případě Pejska a Kočičky šlo také o krásnou vizi o krásný sen. Jejich cílem bylo v jednom hrnci shromáždit samé dobré věci. Pamatuješ si jak to dopadlo? Odnesl to za ně bolavým břichem někdo úplně jiný.


No a pokud začneš na ulici obcházet lidi a přesvědčovat je že zrovna tenhle dort je ta správná a rozumná strava, tak si asi dokážeš představit jak dopadneš.


Odpovědět