Rodový statek a moje představa o něm

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Josua »

Samča: Vidím že jste také na cestě. Velmi dobře jste mě pochopil. Nemám záměr vyvolávat tu ohnivé debaty, jen jsem už měl dost toho že to nejde. 


Jarda BJ - ano je to o maximálním výnosu a maximalismu zisků, nemyslím tebe konkrétně. A to muže být právě jedna z mrtvejch žab v studni. Já mohu nyní z praxe potvrdit, že maximální zisk ve firmách je to nejhorší zlo které samo požírá celou firmu (aniž si toho někdo všimne), až se z toho stane mega firma kde už slušnost nenajdete. Ale tváří se všichni uctivě. Dle mě se člověk muže snažit tvořit hodnoty aniž by se snažil o maximum. Ono to totiž vlastně ani nejde. Abych nebyl spatně pochopen: tvořit nemaximum neznamená tvořit málo :D není to jen nejvíc za každou cenu. 



Ano bez peněz to nejde, ale co nejde? To je právě to co každej chce jinak a má jiné požadavky. Jak jsme se v diskuzi o tom jak zelenáč může začít na venkově dozvěděl tak to lze. Je super že Jarda uvedl čísla ty jasně ukazují že mluví věcně. Děkuji.



Statek nemám. Mým cílem nyní je vytvořit dům a kolem něj zahradu která bude dodávat domu potraviny. Jarda BJ je daleko dál než já i za 5 let.  



Jarda BJ: riskujeme všichni i ty tím co zaseješ a jak to obděláváš. jeden rok to jde a druhej ne... A neobhajuji zde cokoliv z permakultury či jiných systémů. Je jedno co děláte, neděláteli to v souladu s přírodou a nespolupracujete dlouhodobě se to prostě nevyplatí. A nikdo  učenej z nebe nespadl, takže učit se máme a budeme všichni celý život.


A to že někdo mluví o duchovnu, neznamená že nežije i zde na zemi. Je třeba si vybírat co nám prospívá a co ne. To dělám já. Ano myslím že peníze z mandali či čehokoliv "co běžný člověk nepovažuje za funkční" získat je přinejmenším mnohem pracnější než je jít vydělat a nebo změnit plány.



Samča:


To máte skvělé, co jsem já hledal (přes rok) tak něco takového jsme nenašel. Ceny jsou možná dneska jinde anebo nemám výhodu místních informací a styků... v Ostravě moc farem není a ani jsem zde nechtěl dále setrvat. Je to fajn když existují lidé kteří nepotřebují maximum a přitom nežijí s málem, vše je o pohledu na věc. :D



Zdraví Josua


 


Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Ještě že na tento web nechodí můj manžel! Kdyby zjistil, že se někde dá koupit hektar za 17 000 Kč, navíc uprostřed lesa a široko daleko ani noha, no, nevím nevím, jestli by nepřehodnotil plán (vizi) sdílet zbytek života se stárnoucím tchánem a tchyní :-) :-) :-) Konečně jsem napsala slovo SDÍLET! Musím se o tento pocit z napsání slova, které takřka neužívám, podělit... jééééé :-) (ani tady není obsažena záměrná ironie).


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: No, nevím. Vzhledem k nedostupnosti až nepřístupnosti pozemku a vzhledem k složitému terénu, půdním a klimatickým podmínkám ....... je to dost drsné místo i pro mlaďochy :-) Já sám bych tam snad ani bydlet nechtěl. Možná jako poustevník v důchodu s výhledem klidného a nerušeného zkopostování. Jenže to místo mi připadalo tak krásně složité, že jsem ho chtěl právě jako ukázku toho, co se s takovým pozemkem dá udělat.  Asi 200m od tohoto 1ha pozemku máme ještě jeden podobně složitý pozemek asi 0,75ha, který chci zalesnit a ten stál jenom 7200Kč :-). Tohle je jedna z výhod permakulturního designu ........ dokáže si poradit s libovolným pozemkem :-). Ty pozemky 50 let nikdo neužíval a nikdo je nechtěl a to tam teče i potůček s čistou vodou.  Mám v plánu tam uspořádat nějakou PKdesignérskou sešlost a začít to dávat alespoň na papír.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Můj manžel by se na takovém pozemku zařadil s přehledem mezi nejultrabrutálnější extremisty a pobýval by tam výhradně ve spacáku pod širákem, žádný papundekl a žádný mech, starého Stejskala by hřálo vědomí, že sto metrů na jednu staranu a sto metrů na druhou stranu je všechno jeho a že tam nepáchne ani noha :-) Takový stav my ostatní, tedy moji rodiče, děti a já, nemůžeme připustit, potřebujeme zdatnou pracovní sílu na zahradě/domě, dokud je ještě zdatná:-) :-) :-) 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Dobře, tak to před ním utajíme ať může v klidu pracovat :-).


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Josua »

Petra Stejskalová


Děkuji za odpověď, tlachání jsem nemyslel definování jak má vypadat rodový statek. Nevyjadřujete však svoje názory a co si o tom myslíte ale hledáte jak se to bude chápat obecně a kdo to (Svoboda) chápe špatně. Apriori předpokládáte že čtenář je hlupák a nesoudný člověk a snažíte se ho uchránit před dřinou a zklamáním. Tím nemyslím vás osobně.


Myslím, že mám za sebou 7 semestrů matematické logiky a souvisejících předmětů, abych rozuměl co mi chcete svou dlouho definicí říci. Avšak my zde nemluvíte o židli, ale o rodovém statku, kdo takový viděl? kolik lidí ho má a kolik lidí na něm vyrůstalo? Mnoho jich tu a asi ani v republice není a i tak by se neshodly.


A také vezměte v potaz máme/budeme ho všichni mít v stejných podmínkách ( finančních/polohou výškou nad mořem a okolní situací)? Parametrů je mnoho ... A toto je nejdůležitější předpoklad - pokud chcete něco definovat nakonec by z toho vznikl nesmysl kterému by rozumělo jen několik zasvěcenců.


Velmi vítám když sem lidé napíší jak si to představují oni, ale snažit se rozebírat definic někoho kdo zde ani není mi přijde zbytečné. A nadefinovat kolik hektaru a lidí má mít RS, na tom se fakt nikdo neshodne.



Mluvit stejným jazykem? Vždyť se dnes klidně jen dva lidé neumí domluvit u jednoho stolu a to společně chodili třeba na základní školu. Zmatení jazyků neznamenalo jen to, že mluvíme jinými jazyky, ale i jinak chápeme jedno slovo, jednu věc jeden čin, než druzí (to je jen příklad - nechci sem tahat bibli).



Abychom se dohodly nemusíme používat stejná slova, ale musíme si chtít porozumět.



Navíc celé to nebylo jen o tom jak ve svém příspěvku uvádím, ale spíše reakcí na další vlákna.


A pokud tlachání není vhodným slovem pro to co se zde na PW začalo dít, tak jsme prostě nenašel lepší slovo. 



Chápu že se nevysmíváte. Jen chcete uchopit a pevně definovat. Bohužel mě život naučil něco jiného. Malý příklad z vašeho pro objasnění. Někdo chápe zahradu jako stromy s trávníkem a příjemným posezením a někdo ji chápe jako zaroslý les plný plodů. První člověk by zahradu druhého za zahradu nepovažoval ani náhodou není přece žádný tarzan. A myslím že by se ale dohodly kdyby chtěli a po chvíli neporozumění oba hledali jak se pochopit. Rozumím co chcete najít. A dá se to jen příklady každého z nás.


Definice je (přesné vymezení významu,tj. obsahu a rozsahu pojmu) ano píšete to správně. Jen já říkám že rodový statek si mnoho lidí představuje různě a nedovoluji si definovat jak to je pro ostatní. A jak je vidět mnoho lidí to i bez té definice vidí podobně. A co budete dělat když se zde shodnete na nějaké definici pro lepší pochopení a za 14 dní přijde 10 nových lidí, těm pak řeknete takhle to je a tak se chápe to slovo o kterém zde mluvíme? A co když oni tochápou jinak?


Možná je složitější objasňovat svou vizi než pořijmout obecné ustanovení (k tomu bohužel často lidé inklinují) ale nepovažuji to za nutné. Pokud však na tom trváte určitě vám v tom nebudu bránit. Tak jsem to rozhodně nemyslel.



Ano mladík kecl hloupost (no dělal jsem to v jeho věku hooodně :( :) ), tak nějak mi ho bylo líto a cítil jsem že toho už stačilo. Myslím že ho tu asi moc neuvidíme, ale asi to tak mělo být.



Nemyslím, že je nutné kohokoliv urážet, ale každý jsme svobodný. Prostě stejně jako vás to namíchlo tak mě prostě vadilo jak se to semlelo. Asi bych to dále nerozmazával.



Zdraví Josua



Petra Stejskalová říká:


Josua:


Milý Josuo, použil jste ve svém včerejší příspěvku slovo tlachání (cituji: Definujte máte-li zájem, myslel jsem však, že slova mohou sloužit k lepším věcem než jen k tlachání.) Tlacháním se rozumí plácání nepodstatností, zkrátka páté přes deváté, ostatně jak to tu na permawebu dost často děláme. Definování je naopak přesné vymezení nějakého pojmu, tedy opak tlachání. Definování má prostě řád (i když se nám nemusí líbit a můžeme mu říkat slovíčkaření) a vymezuje určitou část reality z reality ostatní. Tohle dělají slova (velmi zjednodušeně řečeno), pojmenovávají realitu kolem nás a v rámci určité skupiny (dnes obvykle národa, ale není podmínkou) jim rozumíme. To znamená, že průměrnému Čechovi, který zná slovo židle, toto slovo židle vytane na mysli, když vidí židli (tedy předmět opatřený nohou určený k sezení), a jistě si nesplete slovo židle třeba se slovem velbloud. Bohužel ne u všech slov je jejich význam obecně známý a obecně rozšířený. Krásným příkladem je odborná terminologie – zde se předpokládá, že slovům (termínům) bude rozumět odborník zběhlý v patřičném oboru.


....


Poučila jsem se, a propříště když budu chtít někoho urazit, oznámím to předem (či zadem), například takto: A teď Vás, pane/paní XY, urazím!




Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Je to zcela od věci, tedy od zdejšího tématu: Ale jak jste získal něco, co padesát let nikdo nechtěl? To najednou zjistili, že ten pozemek mají? Nebo to někdo zdědil a chtěl se toho zbavit? 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Josua »

Ano také jsem si všiml, nic proti jen je lepší říkat nelíbí se mi co říkáš když už to musí být.




Sanča říká:


Pro QNX:


Jak, tak čtu je ironie tvým denním chlebem, že by nejistota:-).


Petr Stejskalová:


Rodový statek je terminus zdomácnělý z Anastazie, to víme asi všichni. Nicméně přesná definice obtížná a asi i zbytečná.


Možná bychom se všichni mohli domluvit na tom, že je to místo pro šťastný život:-).





Moc pěkná definice pro mě stačí :D



Zdraví Josua




Uživatelský avatar
lukas sejkora
Příspěvky: 50
Registrován: 02 bře 2011 22:05

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od lukas sejkora »

a jak se takovej super-levnej a nechtenej pozemek hleda? ja kolem brna ani havl. brodu zatim nic nenasel - asi neumim hledat... zeleny carodej ma prece v brne spoustu znamych, nemohl by nejak proverit, jestli by se nahodou nekde neco nenaslo? jde mi hlavne o ten pozemek, ten zbytek se da vyresit ruzne... predem diky za snahu - naoplatku nabizim sve neprekonatelne vykonne pomocne sluzby :-)

QNX říká:


lukas sejkora: To netuším, poměry v okolí Brna moc neznám. V našem okolí se to pořídit dá. Samozřejmě to bude muset být trochu speciální pozemek, který asi bude vyžadovat speciální přístup. Nedávno jsme jeden takový ha koupili a cena byla 1,7Kč/m2. To je 17 000Kč/ha a na domeček zůstane 83 000Kč





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Cyril Prosecký: Ano, to máš pravdu. Jenže v permakultuře se netvrdí, že každý musí být potravinově soběstačný. Někdo může žít v minidomečku, něco produkovat a prodávat/směňovat za potraviny od jiného (s tím velkým statkem). Permakultura s tím problém nemá. Tam se na soběstačnosti netrvá a s dělbou práce se počítá. Skřípat to začíná u rodových statků, kde je minidomeček a potravinová soběstačnost v jednom balení.


Josua: Ten Svoboda ti nějak leží na srdci ....... je mi úplně jedno jakou osobní definici RS si Jarda vytvořil. To je čistě jeho věc. Jiná věc je ta, že tu definici vypustil do veřejného prostoru .... a tam jsme ji našli, zjistili jsme, že dost divná a tak se o ní bavíme.


Petra Stejskalová: Před revolucí to bylo státu (asi zabavený majetek, jsme v Sudetech), pak pozemkový fond, obec ......celou dobu na to nikdo nesáhnul.


Odpovědět