Rodový statek a moje představa o něm

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

V průběhu diskuse Alternativní život jsem zjistila, že vlastně nevím, co si kdo představuje pod termínem RODOVÝ STATEK. Definice, jak ji uvádí Jaroslav Svoboda na svých stránkách, se zdá být jasná. Ale chápu ji permaweboví uživatelé tak nebo jinak a proč?


Ráda bych se sem odklonila tu část diskuse z diskuse Alternativní život, která se bezprostředně týká rodového statku. Tam jsem napsala zhruba toto: Myslela jsem si, že rodový statek je nemovitost o patřičné rozloze obsahující taťku, mamku a děti (nebo aspoň dítě), popř. širší rodinu. Ale možná se pletu. Možná se jedná o nemovitost obsahující přítele, přítelkyni a v chýších roztroušených po pozemku další alternativce, tedy samé dospělé.


Těším se na vaše reakce :-) 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já si vždy myslel, že rodový statek je grunt, který může uživit rodinu, co tam žije.... tedy i vícegenerační.


Měl by to  být statek a fůra fůra pozemků, sady, louky pastviny. Rodový od založení rodu..... Nebo nasycení rodu??přežití rodu???


Pokud tomu tak je, jsem šťastným majitelem rodového statku.


chýže není statek....nebo jo??


Alda Sralda
Příspěvky: 16
Registrován: 10 lis 2011 13:06

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Alda Sralda »

Zdravím. Diskuse Alternativní život mě zabavila v uplynulé hodině. Chápu rodový statek snad podobně jako vy. Rodinný život v domě s velkou zahradou, o níž se starat mě bude smysluplně zaměstnávat, ale hlavně bavit (třeba narozdíl od dosavadního živobití) a pomůže mi odlehčit rodinnému rozpočtu produkcí vlastních potravin (v kvalitě BIO a vyšší, která konkrétně mě se zdá být v našich zeměpisných šířkách samozřejmostí, ale za současných ekonomických poměrů je mi nedostupná). Konec konců, podobný život mi dopřáli moji rodiče a nevidím důvod proč by mé děti měli vyrůstat ve stanu v ghetu a hledáčku sociálních pracovníků. Přístavba satelitů k již existujícím vesnicím má negativní vliv jak na už tak chatrná společenství ve vesnicích tak na společenství ,,stejně" smýšlících-mimo jiné.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

jarda bon jovi: Chýše je chýše, ne chalupa, nebo dokonce statek, aspoň slovník tak stále ještě praví :-) I já vnímám rodový statek jako tradiční grunt, možná v maličko jinačí košili. 
Uvidíme, jestli to někdo vidí jinak...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: rodový statek je pouhá fikce a její obsah se proto bude měnit podle fantazie každého jednotlivého snílka. Přesněji definovaný obsah má tento pojem u lidí upřednostňující obraz vykreslený v knize z pera V. Megreho. Žádnou vědu bych v tom nehledal.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Já v tom také žádnou vědu nehledám :-) Pro mě to je taková terminologická libůstka, mimo jiné...


JBJ a Alda Sralda (Bože! :-) ) popsali každý po svém prostě normální venkovské hospodářství (statek, grunt). Jenže jiní (nebudu jmenovat, abych zase někoho neurazila) zaměňují, jak to popsal Jaroslav Rybníček, a další (které ze stejných důvodů nebudu jmenovat) ZŘEJMĚ  mají představu odlišnou, a to jak v rozměrech pozemků, tak v povaze obydlí, a co mě nejvíc udivuje, tak i v personálním obsazení takového rodového statku :-) Nemůžu si pomoci, ale mně tam prostě v některých případech chybí ten rod :-) Čímž pochopitelně nemyslím, že tam má být od začátku famílie o dvanácti dětech, obě tchyně, vdova po bratranci a podruh s děvečkou...


A nějaký praktický účel této diskuse? Třeba aby se nový uživatel snáze zorientoval... 


Přátelská služba neznámým vojínům na poli permakulturním. Pitomé?  


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od QNX »

Petra  Stejskalová: Proč na poli permakulturním? Rodový statek (v tom Megreovském, ale i zdejším permawebovém kontextu)  je pojem z oblasti beletrie a v permakulturní literatuře jsem na něj nikdy nenarazil.  V kontextu permakulturním by to asi byl ekvivalent normálního vesnického statku z dob před 100 a více lety. Tam se dal nalézt onen rod a když to byl statek větší tak i ta děvečka s čeledínem a bylo to jedině dobře, protože práce bylo víc než dost. Tedy velké venkovské stavení s chovem zvířat a spoustou práce. ....... no a to už je  ve vzájemném rozporu s definicí RS tak jak je na stránkách ekozahrady. Tam se píše o "minimu práce", o tom že to není "velké stavení" a že to neslouží k "většímu chovu zvířat". Jenže jak jsem psal......... RS je fikce, ale vesnický statek ověřená realita. Na rozdíl od Jaroslava Svobody nepovažuju naše předky za hlupáky co se celé dny a roky dřeli s nesmyslným chovem zvířat, které vlastně vůbec chovat nemuseli. Zvířata totiž na takový statek patří, protože bez jejich pomoci to prostě nešlo. Nešlo dříve, teď to sice bez nich dočasně jde, ale se snižující se dostupností fosilních paliv a minerálů potřebných k výrobě průmyslových hnojiv to bez nich zase jít přestane. To samé palatí pro pracnost. Dříve to bez práce nešlo, dnes to jde téměř bez práce, ale jak pro nás nebudou dostupná fosilní paliva, tak to bez práce zase nepůjde. To samé platí i pro velikost statku. Pokud měl být ten statek alespoň trochu soběstačný, tak požadavky na různé skladovací, technologické a chovatelské prostory byly velké. Dnes, když si všechno můžeme koupit v supermarketech, tak nám pro "rekreační rodové statkářství" stačí miniaturní domeček a kreditní karta. Jak ta možnost skončí, tak nároky na velikost statku zase vzrostou. Samozřejmě i dřív lidé žili v miniaturních domečcích a bez zvířat ...... ale těm se žilo mnohem hůř než lidem koněm, kravkou, nebo alespoň s kozou.  To všechno je dané tokem energie, živin, prostorem a časem. Kdo se opravdu vážně začne zajímat o permakulturu, tak postupně ty vzájemné provázanosti začne objevovat a brzo zjistí co je fikce a co je realita. Jaká bude (a jestli vůbec nějaká bude) naše permakulturní budoucnost nikdo netuší, ale přikláním se k názoru, že to bude budoucnost evoluční (třeba ve smyslu sociální sukcese jak o tom krásně mluvil Marek Kvapil), tedy navázání na práci našich předků a snad i na práci naši. Varianta, že tu bude budoucnost revoluční, kdy všichni čtenáři anastázie zahodí svá auta, počítače, kreditní karty, nikdy nevstoupí do supermarketu a někde na zelené louce si vybudují rodovou osadu kde bude věčný klid, mír a hojnost (prostě pohoda jak z titulní stránky časopisu Strážná věž), tak  taková budoucnost mi moc pravděpodobná nepřipadá.


Přátelská služba ......... :-) Kdo chce mluvit pravdu, měl by mít jednu nohu ve třmeni ....... ale co ......... nepřátel se nelekejme a na množství nehleďme. Tak a teď jsem si zase kus odsloužil já ......a to si zase vysloužím :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Výborně! A pak že Vás nevyprovokuju :-)


Víte, mě vychovali dědeček s babičkou na venkově (tedy ne rodiče, i když ty mám také a jsou fajn), a tak vím, kolik je kolem domu a zahrady práce, přestože jsme žádné hospodářství neměli, králíky a drůbež nepočítám. Dědeček pocházel z velkého statku a teprve nedávno jsem se dozvěděla, že to slovo velký znamenalo přes 300 ha. Můj pradědeček ten statek nevlastnil, ale měl ho pronajatý, stejně jako dříve jinde jeho otec a jeho děd (čímž jsme docouvali do 18. století). Tento můj třistahektarový pradědeček se musel saframentsky ohánět, i když jistě nemusel přímo dřít od rána do večera vlastními mozoly, ale měl na krku tři čtvrtiny vesnice a krmil je, ať právě pracovali (tedy v létě) nebo ne (tedy v zimě). Pamatuji se na svědectví jednoho stařečka bezmála stoletého, který nám více než šedesát let poté, co můj pradědeček s rodinou statek opustili, vykládal, že nikdy potom se ta vesnice neměla tak dobře = bezpečně, poněvadž u toho mého prapředka měli své jisté, nemuseli se bát, že přijdou o peníze, nebo dokonce o práci. Z toho jsem jako malá holka usoudila, že dobrý zemědělec nepotřebuje jen šikovné a pracovité ruce, ale i hlavu a patřičné vzdělání (zkušenosti). A že bez práce smažené koblihy na stromech nenarostou, na to se stačí podívat z okna :-) Dokonce ani za deset let tam nenarostou. 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Josua »

Jsem na tom stejně, ať to píše jakákoliv kniha rodový statek je i pro mě spíše grunt, místo kde rodina pracuje a to jestli někde poblíž jsou podobní, kteří spolupracují nebo si pomáhají to pro mě nemění. 



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Lenyška Zem
Příspěvky: 13
Registrován: 13 úno 2012 21:00

Re: Rodový statek a moje představa o něm

Příspěvek od Lenyška Zem »

Lidi, se tu pomalu bavíte, jak politici. Slovíčka, slovíčka, slovíčka. Hlavní není podle mne to, jak definujeme území, na kterém se o něco snažíme, ale jakého ducha tomu místu vtiskneme a zda se náhodní kolemjdoucí, nebo záměrně pozvaní cítí na tom místě dobře a chtějí se k nám vracet pro obohacení ducha i těla. Kolik lidí, tolik pravd a tolik chápání pravdy. Nesnažme se tu sjednotit něco, co je tak variabilní jako život sám :-)


Odpovědět