Alternativní komunita "z ničeho"

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Josef Korous
Příspěvky: 6
Registrován: 15 zář 2010 22:47

Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Josef Korous »

Ahoj lidi. Náhodou jsem narazil na tento web a zdá se mi býti velmi sympatický.



Se ženou si velice přejeme žít trochu "stranou" od téhle paranoidní

civilizace, a máme v tom řekněme dosti praktických zkušeností. Bydleli

jsme v maringotce i v polorozpadlém domečku v malém městě uprostřed

lesů. Minimálně za sebe mohu říct, že nejhorší ze všeho byla izolace a

postavení vůči okolnímu světu zalezlému za zdmi bytů a zazděných

baráků. Jít mezi lidi do zatuchlé vesnické hospody plné zapšklosti a

tak vůbec... prostě zlo. K tomu máme v Plzni čajovnu, což je velice

náročná záležitost, která si žádá hodně času a úsilí, a které se

rozhodně nechceme vzdávat. V konfrontaci s bídnou realitou jsme nakonec

skončili v nevalném nájemním domě, asi deset minut cesty od práce...

mírná rezignace na jiné "doma" než se najíst a vyspat. Samozřejmě

bychom chtěli žít úplně jinde a jinak. Máme: spoustu zkušeností, stálý

příjem, odvahu a touhu. Nemáme: půl miliónu v hotovosti, čas, další

lidi toužící žít podobně.

Protož je tu takový návrh: kdyby se dalo dohromady několik, cca tři,

čtyři páry nebo jednotlivci,  nadšení mladí lidé, šlo by

podniknout to , co jde osamotě jen velice těžko a za cenu značných

obětí. Můžeme koupit nějakou starou ruinu, nebo pozemek a plácnout na

něj pár mobilhaimů nebo stavebních buněk... a prostě začít něco dělat.

Hledáme spojence, klidně osamocené, zoufalé, zadlužené, vždycky se dá

něco vymyslet a podniknout, jen musí být opravdová chuť a záměr- žit

jinak, žít si po svém. Nejsem člověk co je zvyklý mít všechno hned,

baví mě věci tvořit a vyvíjet, zužitkovávat věci staré, opravovat

rozbité...

Ideální poloha v časoprostoru je HNED TEĎ a někde v západních, nebo

klidně i středních čechách. Místo, které by mě nadchlo stejně jako to,

kde teď dělám čajovnu. Peníze se dají půjčit, osobní vlastnictví se dá

vyřešit občanským sdružením... hlavně to chce CHTÍT.

Uživatelský avatar
Yanitka
Příspěvky: 57
Registrován: 21 črc 2010 19:36

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Yanitka »

Yá už tady na Vás a Vám podobné dlouho čekám...a hledám Vás po všech čertech..........!!!:)))

Josef Korous
Příspěvky: 6
Registrován: 15 zář 2010 22:47

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Josef Korous »

Snad se pár lidí najde, mě to přijde jako smysluplný řešení. Samozřejmě pokud člověk přijme to přiblížení k přírodě i s trochou "nepohody" ale to je hlavně dost relativní. Někdo rád vydělává milióny a někdo zase rád přikládá dřevo do kamen, a má klid, no. Na netu vidím různé odvážné ekologicko-alternativní projekty, a některé jsou již realizovány, ale realita je taková že většina lidí se má co ohánět aby vůbec zaplatili nějaké bydlení... většinou nájem... někdy v domě plném bláznů nebo psycho-důchodců a etnických dealerů drog... no a třeba si koupí ten vysněný domeček, ale pak pro samou práci memají čas na to co je baví, v horším případě je domeček zase na prodej... akorát s nenápadnou poznámkou že nový majítel si ty dlužníky musí vystěhovat sám. Tak nevím, o co by bylo horší bydlení trochu "drsnější", zato s "normálníma" lidma kolem.
Takže bych to viděl tak, že se začne s málem, a časem bude všechno lepší a lepší. Do začátku si neumím představit, že by uvažovaná komunita mohla někoho uživit. Když se všichni složí na splátku, tak to bude na jednotlivce celkem minimální částka, ale nějaké peníze bude nutno dát na pozvolnou rekonstrukci a dopravu za prací atd. Přesto myslím že každý tím získá více času a prostoru k tomu dělat to, co chce, a to je přece to nejdůležitější. A časem se tím třeba může uživit.
No to je zase jenom taková vize... jsem docela unavený, tak se bojím že se to bude blbě číst. Co děláš ty a odkud jsi?

Uživatelský avatar
Jozef Kvasovsky
Příspěvky: 1
Registrován: 29 srp 2010 13:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Jozef Kvasovsky »

bingo - ja som to tu asi svojho času blbo napísal ..... ale presne o toto isté ide aj mne :-)

Josef Korous
Příspěvky: 6
Registrován: 15 zář 2010 22:47

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Josef Korous »

Tak jsem rád že to pár lidí zaujalo. Když bude mít někdo zájem, můžeme se někde srazit a hodit o tom řeč. Já jsem momentálně bohužel trochu imobilní ;-) podnikání mi zabírá většinu času, nicméně občas se kromě Plzně vyskytuju v Praze. Žena tu teď má taky docela příjemnou práci, takže bychom rádi začali něco tvořit poblíže... což může být max tak 30, 40 km s rozumným dopravním spojením. Hodně se nám líbilo na berounsku, akorát je to tam trochu víc "náročnější" co se peněz týká, druhým směrem je to samozřejmě levnější, domažlicko, okolí horšáku... tam byla na prodej, co jsem koukal na realitky, snad skoro celá vesnice, no dobře, tak čtyři mírně ruinovité baráčky, ale i tak.

Jozef Kvasovsky říká:
bingo - ja som to tu asi svojho času blbo napísal ..... ale presne o toto isté ide aj mne :-)


Uživatelský avatar
Hanka
Příspěvky: 19
Registrován: 07 srp 2010 08:57

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Hanka »

zatím to tu na stránkách sleduji - lokalita v blízkosti Prahy s možností dojíždění do práce mne zaujala také
takže bych se ráda přidala, pokud to bude schůdné a možné...

k přírodě mám blízko, dokážu si představit i život zcela nezávisle na "systému", ale asi ještě potřebuji nějaké mezidobí lehkého odpoutávání se...


Josef Korous říká:
Tak jsem rád že to pár lidí zaujalo. Když bude mít někdo zájem, můžeme se někde srazit a hodit o tom řeč. Já jsem momentálně bohužel trochu imobilní ;-) podnikání mi zabírá většinu času, nicméně občas se kromě Plzně vyskytuju v Praze. Žena tu teď má taky docela příjemnou práci, takže bychom rádi začali něco tvořit poblíže... což může být max tak 30, 40 km s rozumným dopravním spojením. Hodně se nám líbilo na berounsku, akorát je to tam trochu víc "náročnější" co se peněz týká, druhým směrem je to samozřejmě levnější, domažlicko, okolí horšáku... tam byla na prodej, co jsem koukal na realitky, snad skoro celá vesnice, no dobře, tak čtyři mírně ruinovité baráčky, ale i tak.

Jozef Kvasovsky říká:
bingo - ja som to tu asi svojho času blbo napísal ..... ale presne o toto isté ide aj mne :-)




Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od drudriger »

jako dvp sme zacinali stejne, koupili sme barak za 200 pak nam kamosi za par let koupili zahradu, tedka dalsi kamos kupije dalsi zahradku,a 5 let sme si to opravovali a tedka je to uz docela standartne bydleni, ktere sme udelali vetsinou s odpadu vice na http://dvp.s.cz .jako sme od plzne 60km takze budete li mit tu schuzku dejte i vedet muzu se stavit a pokecat o tom jak se to z niceho povedlo nam,i kdyz tedka nas nejak strasne moc neni, stale se tady motaji lidicky atd...
jako dals bych ejdnu radu po 5letech ruinoviteho baracku......je sice na 90%opravenej ale jedna vec je ta ze prvky alteernativniho stavitelstvi atd tam moc nenapasujete a je to na dlouho se zzit s tim baralem aby ste s nim dokazali neco alternativniho udelat. uz bych to delal jinak.bych si dal nejsrive dokopy hodne slusnou maringotku tu bych si odtahl na novej pozemek a zacal bych stavet nejakou alternativni stavbu s prirodneho stavitelstvi, slamenou drevenou ci tak,je to ve finale levnejsi a taky hezsci a zdravejsi bydleni.tesko se do 100let stare architektury implementujou prvky prirodneho stavitelstvi......
Jinak o tom chci napsat clanek tak ho sem pak hodim nebo dam odkaz ze uz to vyslo na nasich strankach....
cago plzenaci

Josef Korous
Příspěvky: 6
Registrován: 15 zář 2010 22:47

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Josef Korous »

Jojo, váš projekt se mi líbí moc. Přijedeme se podívat. To co píšete na stránkách je zhruba to, co tak nějak taky cítím - že je trochu blbost uvažovat o alternativě z ekologický stránky věci a vázat se přitom kvůli tomu na struktury státní, evropoidní, finanční, kriminální, atd. které myslím škodí světu daleko nejvíc a i ekologické problémy jsou jenom vedlejším odrazem jejich moci.

Jiná věc je, že já o alternativním bydlení uvažuju víc jako o bydlení než o prostoru k realizaci, realizuju se možná i víc než dost děláním čajovny. A i proto nutně potřebujem sehnat pár obdobně uvažujících lidí - pro nás není problém dát pár tisíc nebo sehnat nějaké věci za velkoobchodní cenu, pro někoho zase není problém bydlet a tvořit mimo větší město a dát do projektu víc práce nebo jenom "víc života".

Jinak co se technické stránky věci týká, jsem trochu skeptik, je pravda že z "odpadu" se dají vytvořit takřka neuvěřitelné věci, zase člověk potřebuje čas, nějaký dopravní prostředek. A známé a kamarády, je super znát např. deset linuxových expertů, ale ti nám maringotku neodtáhnou, na to jsme nakonec potřebovali firmu a stálo to skoro deset tisíc, k tomu jednání s lidma, se kterýma snad ani vůbec jednat nechci, a v oborech autodopravy, stavebnictví a různýho kolaudování a revidování se vyskytují podezřele často... únavné to bylo, a trochu beznadějné... tadyto si uděláme sami, v tomhle jsme nezávislí, ale jinde zase vysypeme třikrát víc,nebo strávíme několik dní čistýho času na úřadech, běs.

Jedině ve víc lidech se dá podle mě něco podniknout. Každopádně se rádi přijede,e inspirovat.





drudo drudriger říká:
jako dvp sme zacinali stejne, koupili sme barak za 200 pak nam kamosi za par let koupili zahradu, tedka dalsi kamos kupije dalsi zahradku,a 5 let sme si to opravovali a tedka je to uz docela standartne bydleni,
ktere sme udelali vetsinou s odpadu vice na http://dvp.s.cz
.jako sme od plzne 60km takze budete li mit tu schuzku dejte i vedet
muzu se stavit a pokecat o tom jak se to z niceho povedlo nam,i kdyz
tedka nas nejak strasne moc neni, stale se tady motaji lidicky atd...
jako dals bych ejdnu radu po 5letech ruinoviteho baracku......je sice
na 90%opravenej ale jedna vec je ta ze prvky alteernativniho
stavitelstvi atd tam moc nenapasujete a je to na dlouho se zzit s tim
baralem aby ste s nim dokazali neco alternativniho udelat. uz bych to
delal jinak.bych si dal nejsrive dokopy hodne slusnou maringotku tu
bych si odtahl na novej pozemek a zacal bych stavet nejakou
alternativni stavbu s prirodneho stavitelstvi, slamenou drevenou ci
tak,je to ve finale levnejsi a taky hezsci a zdravejsi bydleni.tesko se
do 100let stare architektury implementujou prvky prirodneho
stavitelstvi......
Jinak o tom chci napsat clanek tak ho sem pak hodim nebo dam odkaz ze uz to vyslo na nasich strankach....
cago plzenaci


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od drudriger »

ja sam nevim,mam hodne skusenosti as 12 let z ruznych komunit.ruzne usporadani, ruzne financne zacatky a ruzne scenar koncov.neni jednoduche si to vse navrhnout a nejak zalozit tak aby to bylo ke prospechu vsech.a problemy stejne prichazeji chces nechces.taky sou tu ruzne naroky, nekomu staci jednoduchej slamenej baracek na pozemku bez povoleni, nekdo chce generacnej slamenej barak pro sebe a planovanou rodinu.taky sou takovy ktery priklad 10let delaji pak chteji do komunity ale nechteji se rozdelit o to co si vydelali s tima co sou priklad zrucny,sebestacny atd,je to hodne siroke tema, a sam potkavam ruzne projekty s meho pohledu dobre ale i zle a ne trvale.sam preferuji trvalou udrzatelnost i v komunitach, navrhovat je a vest s ohledem na trvlou udraztolnest.....
teoreticky mne napadlo udelat nejake setkani ci diskusy na todle tema u vas v cajovne.podle mne je dulezite aby lidi vedeli do ceho jdou a jake sou rozdili mezi snama a realitou atd.
zatim

Josef Korous
Příspěvky: 6
Registrován: 15 zář 2010 22:47

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Josef Korous »

Jo! No samozřejmě. Máš tady veškerou podporu. Prakticky kdy? V říjnu někdy v týdnu, středa, čtvrtek večer? Asi spíš koncem měsíce, jde o to, že musím udělat program, ten vytisknout a rozhodit po městě -- Jsem trochu v tomhle neschopný, protože 90% mého úsilí jde do prostého udržení čajovny (a mě) v chodu... vlastně to tady pořád tak trochu buduju... docela bych potřeboval nějakého kulturního koordinátora, nebo jak se tomu říká ;-)

drudo drudriger říká:
ja sam nevim,mam hodne skusenosti as 12 let z ruznych komunit.ruzne usporadani, ruzne financne zacatky a ruzne scenar koncov.neni
jednoduche si to vse navrhnout a nejak zalozit tak aby to bylo ke
prospechu vsech.a problemy stejne prichazeji chces nechces.taky sou tu
ruzne naroky, nekomu staci jednoduchej slamenej baracek na pozemku bez
povoleni, nekdo chce generacnej slamenej barak pro sebe a planovanou
rodinu.taky sou takovy ktery priklad 10let delaji pak chteji do
komunity ale nechteji se rozdelit o to co si vydelali s tima co sou
priklad zrucny,sebestacny atd,je to hodne siroke tema, a sam potkavam
ruzne projekty s meho pohledu dobre ale i zle a ne trvale.sam preferuji
trvalou udrzatelnost i v komunitach, navrhovat je a vest s ohledem na
trvlou udraztolnest.....

teoreticky mne napadlo udelat nejake setkani ci diskusy na todle tema u
vas v cajovne.podle mne je dulezite aby lidi vedeli do ceho jdou a jake
sou rozdili mezi snama a realitou atd.

zatim


Odpovědět