Alternativní komunita "z ničeho"

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Neon Proto »

Ten domek má právě stěny ze slámy. Taky se mi takové líbí, mnohem víc jak superadobe, tak proto jsem ti psal, ať dáš slámě šanci (ale ona hlavně izoluje, i ze superadobe by šel vizuelně udělat stejný dům).


Do 25m2 by to mělo jít protlačit jako nějaký ten zahradní objekt na ohlášku.


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

To by asi šlo. Já jsem to zkoumala a přítele napadlo postavit prostě superadobe, ale bez té vrchní části - kopule, na to nasadit "normální" střechu třeba z šindelí a zevnitř do odizolovat těma slaměnýma panelama, co jsou dobře zalisovaný za tepla. Mě se na klasických balících nelíbí, že strašně moc záleží na jejich kvalitě a ta začíná už při sklízení, stačí přezrálost, trochu vlhkost a chytne to kde co, navíc každý zemědělec utahuje balík jinak, takže to taky není snadné. O posekaným zajicích a srnkách uvnitř ani nemluvím... no viděla jsem kde co...


Momentálně obývám garsonku 20 m3, s palandou na dvojlůžko a knihovnu, vejde se vše a prostor je i tak dostatečně vzdušný, takže v tom rozhodně nevidím problém (stejně většinu času trávím venku :-D) a z počátku nic většího stavět nechceme. Spíš třeba za rok přistavět a tak... Jenže to právě nevím, jak to pak je, když postavím na 25 m3 a pak přistavím malý pokoj, tak už je třeba to asi nějak dál řešit...




Neon Proto říká:


Ten domek má právě stěny ze slámy. Taky se mi takové líbí, mnohem víc jak superadobe, tak proto jsem ti psal, ať dáš slámě šanci (ale ona hlavně izoluje, i ze superadobe by šel vizuelně udělat stejný dům).


Do 25m2 by to mělo jít protlačit jako nějaký ten zahradní objekt na ohlášku.





Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Neon Proto »

Jsou to kvanta textu, ale je potřeba asi pročíst tyto témata:


http://permaweb.cz/forum/topics/levn-rychl-bydlen-pro-za-tek-it-na-...


http://permaweb.cz/forum/topics/levn-rychl-it-pro-za-tek-na-pozemku...



Věděla jsi o nich?



Ohledně kvality balíků - prostě si to musíš pohlídat, ale tak si musíš hlídat absolutně vše. Sehnat se kvalitní dají. A jestli to dobře chápu, tak ta plíseň v nich nevzniká, protože tam máš právě hlínu, která vlhkost do sebe natahuje a drží. Máš velký přesah střechy, aby nepršelo na zdi a u země, kde na to prší, tak to zavápníš.


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Neon Proto »

Dokonce vím o jedné kvalitní balíkovačce u nás na Zlínsku. Balíky hezky pevné, utažené, suché, mám jich pár doma na mulčování. Bral si je odsud i někdo na stavbu v Praze.


Yonkop
Příspěvky: 6
Registrován: 21 čer 2014 14:15

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Yonkop »

O slámě se dozvíte základ tady: http://bydletejinak.cz/domy/domy-ze-slamy-inspirujte-se/ Opravdu je to velmi spolehlivý materiál, žádné plísně, astma nebo podobné věci nehrozí, jak bylo zmíněno výše, je potřeba přesah střechy a dobrá omítka, potom je vše v suchu. Jen nesmí přijít záplavy.



O levných domech z hlíny a slámy, který vám projdou přes stavební úřad, si přečtěte tady: http://dusedomu.blogspot.cz/2013/02/dum-levne-1-byt-skromny.html - je to seriál článků, asi 12 nebo tak nějak.



Jo a koukněte i na http://mini-domy.cz/, pokud vás zajímá minimalistické bydlení, některý domky jsou i na přívěsu, takže nejsou vázané na pozemek, pak stačí si pozemek u někoho pronajmout a když nebude vyhovovat, dům si necháte odtáhnout.


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od PilotPM »

Mě zaujala ta poslední věta :


Pokud by se na střechu daly solární panely pro ostrovní solární systém, vykopala se studna pro vodu a vyřešil odpad vsakovací jímkou nebo kořenovou čističkou, dům by byl plně samostatný na vnějším okolí.


- tak to asi každý:)




Marion říká:


Ale toto to je bomba.:-) http://bydletejinak.cz/domy/utulny-srub-ze-dreva-a-hliny/ Fakt pěkné a stylové.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od mastnacek »

Jen takova mala poznamka. 19 stoleti... upousteni od drevennych a hlinenych staveb ve mestech, ne jen kvuli pozarum ale i kvuli sireni nemoci ( cholera, dymejovy mor a pod ). Prechod na kamenne a zdene stavby.


Yonkop
Příspěvky: 6
Registrován: 21 čer 2014 14:15

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Yonkop »

30cm slámy s omítkou z hlíny prohoří za 90 minut, stlačená sláma je samozhášivá. Když si vezmete balík a zapálíte na jednom místě, sláma bude doutnat a pomalu vyhasínat. Takže z hlediska požárů je hlína-sláma-hlína velmi dobrá. Navíc se pro hoření neuvolňují nebezpečné látky.



(Já se s vámi nepřu, je možné, že máte pravdu, ale v současné době je slaměná stavba protipožárně zajištěná srovnatelně s dřevostavbou)



Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

Jasné, proto mě zaujaly ty panely... O tom, jak rychle dokáží hořet slaměné balíky vím své... Proto mě napadla varinta hlína (nepálená "cihla", tzn. něco na styl superadobe), zevnitř to zateplit těmi slaměnými panely + omítnout a na to klasickou střechu z došek. Myslím, že takové řešení by mohlo být funkční, i když si uvědomuj, že ty panely něco stojí, ale dle mého jsou bezpečnější. Se stačenou slámou za tepla mám také zkušenosti, jen ve formě pelet. Stelu to pod zvířata, izolační i savé schopnosti jsou oproti slámě nestlačené mnohem lepší a jako plus je to zcela bez jakýchkoli bakterií, plísní a vůbec to nepráší. Pro mé zvířata je to mnohem bezpečnější, proto bych raději volila panely než slámu v balících.

Yonkop říká:


30cm slámy s omítkou z hlíny prohoří za 90 minut, stlačená sláma je samozhášivá. Když si vezmete balík a zapálíte na jednom místě, sláma bude doutnat a pomalu vyhasínat. Takže z hlediska požárů je hlína-sláma-hlína velmi dobrá. Navíc se pro hoření neuvolňují nebezpečné látky.



(Já se s vámi nepřu, je možné, že máte pravdu, ale v současné době je slaměná stavba protipožárně zajištěná srovnatelně s dřevostavbou)






Yonkop
Příspěvky: 6
Registrován: 21 čer 2014 14:15

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Yonkop »

Jo, s panelem se i lépe manipuluje, stěny budou rovnější, ušetříte si starosti s balíkováním, kontrolou převazu a tak, v zásadě má podle mě panel oproti balíku jen a jen výhody, až na jednu - cena. Ale pokud vám nejde ušetřit za každou cenu, panel je podle mě rozhodně lepší jak balíky.


Odpovědět