Alternativní komunita "z ničeho"

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od mastnacek »

Jo to je tezky pak. Kdyz se chces takhle vyclenit, bude to neco stat. Praci ani nepocitam ale i to superadobe nebo slama bude stat dost penez a vysledky jsou nejisty. Toxiny ze slamy to je pruser a pochybuju ze ti nekdo s jistotou rekne, ze tomu zabrani ta omitka. Taky jsem si prosel guglovanim a zjistovanim ale "nastesti" nemusim zatim resit novy bydleni a sousedy mam nejbliz 200 metru a dobry vztahy. V tyhle alternativni branzi se najde az moc expertu ktery ti budou vychvalovat ty svoje technologie a radi ti s nima pomuzou. Nejidealnejsi by bylo zkusit si postavit par malych staveb na zkousku treba pro zvirectvo, salas pro ovce, kurnik pro slipky apod, letni chaticku a videlo by se. Ale kdo ma na to cas a prostredky. Dalsi vec je ze ne vsechno ti pak povolej na uradech abys treba nekoho nepohorsovala ze tvuj barak vypada jak mesita... Pro me je velkou inspiraci seversky stavitelstvi. Sruby. I kdyz ty zimy nejsou u nas tak extremni. A z myho pohledu se me zda asi nejlepsi ceska roubenka. Zdena obytna cast a roubenej zbytek. Chce to mit nejakou tu akumulaci tepla ( ta zdena cast nebo odlita z konopnyho betooonu :) A kdyz ta sobestacnost, ten barak potrebuje vychytanou komoru. Kam povesis vychladnou maso kdyz neco picnes? A sklep na brambroy a mrkev a jabka a dyne a ja nevim co jeste. Statek je promyslena stavba a izolovat se da i necim jinym nez polystyrenem. Nemam zkusenost s puvodnima ceskyma statkama, babicky statek je sudetackej a promyslenej. Uz jen systemy odvadeni vody a mocuvky z chliva a ze dvora ( ty by si teda zaslouzily renovaci protoze trubky keramicky casem popraskaly ). No chce to silne popremejslet a nebrat si ty reci pabitelu moc k telu. I kdyz mas tyhle touhy, tak po case prevladne selskej rozum. ja jsem sice nepodlehnul zadnym latkam ale s depresema mam zkusenosti a dobra zena a smerovani k sobestacnosti me pomohlo.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Cyril »

Marion: Pokud se rozhodujete postavit něco atypického, je dobré pro stavebníka nastudovat si něco ze stavební fyziky. To ostatně neškodí ani u běžné stavby. Stavba domu pro bydlení není akce na prázniny, budete v tom žít leta a když něco pokazíte, tak už to těžko budete napravovat. Literatury o domech z přírodních materiálů  i o nízkoenergetickém a pasivním bydlení je na trhu dost. I servery, které se tomuto věnují existují. Na permawebu ovšem informace nehledejte.


Proč zmiňuji  nízkoenergetické bydlení? Může se totiž stát, že něco ušetříte při výstavbě. Když podceníte tepelnou izolaci (to je případ superadobe - bez další přidané izolace to bude v našich klimatických podmínkách nevyhovující),  pak zjistíte, že každoročně dáváte mnoho prostředků do vytápění a to pořád, rok co rok, až do konce života. Navíc, žádný dům s neskládá jen ze stěn. Ty dokonce v celkovém součtu tvoří jen malou část nákladů na stavbu. Musíte řešit základy, zabránit vstupu vody odspodu i odshora. Tedy izolace základů, střecha. Musíte zabezpečit, aby Vám netahlo do domu, tedy dobrá okna a dveře. Určitě budete mít nějaké instalace. Nebo budete opravdu žít postaru, jako ve středověku? Proč zmiňuji samozřejmé věci? Protože spoustu věcí kolem domy si nevyrobíte, musíte je koupit. Nemá smyslu "ušetřit" trochu na stěnách a tím znehodnotit celý dům. K té stavební fyzice je potřeba přidat i trochu selského rozumu. Dobře problematiku nízkoenergetického stavění popisuje Otmar Humm ve své knize "Nízkoenergetické domy". Z našich autorů se nízkoenergetické výstavbě věnuje např. Jiří Tywoniak.


Ke slámě. Není to špatný izolační materiál, i když existují lepší. Sám jsem toho názoru, že sláma patří na pole. Nikde není řečeno, že sláma se použije jako pohledový materiál do interiéru. Takže obavy z plísní jsou zbytečné. Domy, kde byla použita sláma k tepelné izolaci existují např. zde


Nedá se vše vyřešit v jedné odpovědi. Jak navrhnout dobrý dům, toť otázka na dlouho. Nutno hledat. 


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

No, angličtina, tak já to večer přelouskám, ale teď to nedám...:-D To je právě ten zásadní problém, když už jsou informace o něčem zajímavém, tak jsou v angličtině a v češtině jich je strašně málo...

PilotPM říká:


Nevim proc, ale me od zacatku neco na tech zemelodi a pod neco vadilo, ale nedokazal jsem to popsat co. Pak jsem kdysi narazil na clanek, co sem vlozil PermaMax a ten presne popsal to, co jsem citil:
http://permamax.blogspot.cz/p/superadobe-or-earth-ships-in-czech.html


Jinak rok neni az tak dlouha doba, dokonce bych rekl, ze je to minimalni doba na planovani stavby. (vim o cem mluvim - ja to uspechal.)


Se slamenymi baliky nemam nijake zkusenosti, ale co jsem cetl, tak se pro tyto pripady lisuji vyssim tlakem, nez normalni. Delal se na ne atest a prosly, tak bych tomu i veril. Nevyhodou je vetsi tlouska.



Marion říká:


To vím, proto jsem se zaregistrovala tady, proto hledám. Mám na to ještě rok než se začne realizovat, což je kupa času. Některé věci je třeba vidět prakticky. Já mám se slámou i senem, blbé zkušenosti, prostě balík, i když je sebelíp uskladněný, po druhé/ třetím roce napaden plísněmi je, to je moje zkušenost, ale oplácat balík hlínou jsem nikdy nezkoušela. Vycházím z toho, že jsem řešila, kašel u koně a jeho původcem byly právě mykotoxiny z plesnivého sena, ale bacha ta plíseň nebyla vidět, ani neprášilo, bylo jen staré dva roky, jinak normální. Zjistilo se to až rozborem a to zvíře to zachránilo před doživotní dušností... proto z toho mám asi i trochu paranoiu. ty balíky byly v suché stodole, pod dobrou střechou i tak se tam ty mrchy dostaly. Nevím bohužel o žádném domě v okolí čistě ze slámy. I když kousek od mého momentálního přechodného bydliště je archeoskanzen http://villanova.cz/ a určitě by bylo přínosné tak zajet a popovídat si o jejich zkušenostech. Jako dítě jsem tam byla na exkurzi a ti lidé jsou úžasní. Jen teď to nešlo, protože jsme dělali seno, to jsem bohužel totálně uvázaná na barák, abych všechno stihla včas, ale už je to pod střechou, tak můžu směle jezdit po stavbách.:-)








Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Neon Proto »

To není problém.. to je výzva.. jedna z mnoha :)


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od PilotPM »

Jsem na tom podobne, ale je to docela srozumitelne napsane.

Marion říká:


No, angličtina, tak já to večer přelouskám, ale teď to nedám...:-D To je právě ten zásadní problém, když už jsou informace o něčem zajímavém, tak jsou v angličtině a v češtině jich je strašně málo...





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od mastnacek »

Az na to pozadi pod textem, to by jeden blel.

PilotPM říká:


Jsem na tom podobne, ale je to docela srozumitelne napsane.

Marion říká:


No, angličtina, tak já to večer přelouskám, ale teď to nedám...:-D To je právě ten zásadní problém, když už jsou informace o něčem zajímavém, tak jsou v angličtině a v češtině jich je strašně málo...








jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od jarda bon jovi »

jo kámo, zvykej si, dnes už je srozumitelná jen ta amerikánština, a my chámové jsme úplně v řiti......


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

Ale toto to je bomba.:-) http://bydletejinak.cz/domy/utulny-srub-ze-dreva-a-hliny/ Fakt pěkné a stylové.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od jarda bon jovi »

určitě jo, je to pěkný, ale vůbec si neumíme představit, co by keců a žgryndů by měli na stavebním úřadě, a jak by to plichtil architekt numeromis, aby vyhověl všem C a K  euroinštrukcím....Sám jsem chtěl dceři stavět hobytí domeček a dostal jsem po kulích. Takhle nějakou pasivní ¨hrůzu, to jo, ale něco pěkného, to je potíž. vzdali jsme to a dcera má klasický grunt. Přeci nebude bydlet v nějaký kukani.......

Marion říká:


Ale toto to je bomba.:-) http://bydletejinak.cz/domy/utulny-srub-ze-dreva-a-hliny/ Fakt pěkné a stylové.





Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

Jo, toho se děsím... úředníci jsou blázni... Asi to zkusit zlegalizovat jako experimentální stavbu... nevím... chjoo, zase náš velice "inteligentní" stát, co ji je vůbec do toho, že chce mít někdo hobití domeček...

jarda bon jovi říká:


určitě jo, je to pěkný, ale vůbec si neumíme představit, co by keců a žgryndů by měli na stavebním úřadě, a jak by to plichtil architekt numeromis, aby vyhověl všem C a K  euroinštrukcím....Sám jsem chtěl dceři stavět hobytí domeček a dostal jsem po kulích. Takhle nějakou pasivní ¨hrůzu, to jo, ale něco pěkného, to je potíž. vzdali jsme to a dcera má klasický grunt. Přeci nebude bydlet v nějaký kukani.......

Marion říká:


Ale toto to je bomba.:-) http://bydletejinak.cz/domy/utulny-srub-ze-dreva-a-hliny/ Fakt pěkné a stylové.








Odpovědět