Alternativní komunita "z ničeho"

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

No, mě se nezdá to, že sláma podléhá vlhkosti a následnému rozkladu docela rychle, to vím, protože u zvířat se slámou pracuju, ale nemám s tím osobní zkušenost ve stavitelství, to je pravda.

Neon Proto říká:


Pro naše klima je prostě nepřekonatelný izolovaný barák, přírodně tedy asi nejvýhodněj sláma. Co se vám Marion na něm nezdá? Vždyť právě z hlediska rychlosti a pohodlnosti stavby jsou ty balíky super.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od QNX »

Marion: "Něco pořádnýho" ........ to znamená téměř cokoliv jiného něž hliněný DuškoBunkr. Na tom je totiž špatně skoro všechno. OD neekologického materiálu, neekologického provozu (velice mizerné izolační vlastnosti), pracnosti, nejisté životnosti, podivného vzhledu (především když se na to naroubuje nějaká hranatá střecha) ........ V našich podmínkách bych volil raději tradičnější materiály (dřevo, sláma), nebo nějaké inteligentní netradiční ....... třeba i ten konopný beton. Nakonec jsou i promyšlenější - vícekomorové varianty superadobe, kde je součástí konstrukce i vrstva izolace. Pokud jde tedy v první řadě o vzhled a má se to tvářit jako duškobunkr, tak postavit duškobunkr, ale s takovou konstrukcí a s takovým materiálem, aby to fungovalo v našem klimatu.


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

for: mastnacek


Nejsem blázen, abych to stavěla sama nebo s chlapem ve dvou. Máme prvotní plán zajet se na superadobe podívat, tzn. za dva týdny tam jedem, krom toho Duškova nám tu v čr roste ještě jedno. Takže s lidmi, co mají zkušenost, to chci konzultovat, krom toho mi byl doporučen architekt, který nám pomůže s plánováním a dohlídne na realizaci. Ráda bych do stavby zakomponovala i kamenné prvky a trochu i dřevo (mám k dispozici "staré" trámy, co zbyly, když se opravovala stodola, je jich docela dost)... Po naplánování toto léto, budem řešit hlavně majetkové záležitosti, na to máme celou zimu, no a v létě prvně vrtnout studnu a pak začít za pomoci přátel stavět, a proto jsem psala i sem, kdyby se našel někdo podobně "postižený", rozuměj toužící po "odpojení" od našeho "systému", tak mi ten prostor i vizi máme a podobně smýšlejícího človíčka či pár uvítáme.:-)


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

Ano přesně něco takového mám na mysli. Nechci kopírovat Duška, ta stavba není kdovíjak krásná, to máte pravdu, ale koncept, použití hlíny a kruhový tvar, se mi líbí. Sláma smíchaná s hlínou mi nevadí, ale skládat balíky, já nevím proč tomu nevěřím... takový můj, možná mylný pocit. Chci hlavně použít to co mám, velké staré trámy, ale ve výborném stavu, hlína, jíl, písek, kámen... vše do kruhu bet betonové desky... No taky bych ráda vytápěla pomocí vlkých kachlových kamen, celou stavbu, což se taky dá vyřešit, na střechu solárka atd... konkrétní návrh ještě nemáme, spíše tak špekujeme, ptáme se a hledáme informace. Viděla jsem hlavně superadobe z ciziny a ty jsou uchvatné a rozhodně to nebyl ten bunkr pouze z hlíny, bylo to úchvatné stavby, ale za použití snadno dostupných a levných materiálů, i když ta základní myšlenka zůstala stejná, chápeme se, ne?:-)

QNX říká:


Marion: "Něco pořádnýho" ........ to znamená téměř cokoliv jiného něž hliněný DuškoBunkr. Na tom je totiž špatně skoro všechno. OD neekologického materiálu, neekologického provozu (velice mizerné izolační vlastnosti), pracnosti, nejisté životnosti, podivného vzhledu (především když se na to naroubuje nějaká hranatá střecha) ........ V našich podmínkách bych volil raději tradičnější materiály (dřevo, sláma), nebo nějaké inteligentní netradiční ....... třeba i ten konopný beton. Nakonec jsou i promyšlenější - vícekomorové varianty superadobe, kde je součástí konstrukce i vrstva izolace. Pokud jde tedy v první řadě o vzhled a má se to tvářit jako duškobunkr, tak postavit duškobunkr, ale s takovou konstrukcí a s takovým materiálem, aby to fungovalo v našem klimatu.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od QNX »

Marion: Tak se na to zajeď podívat a prober to s nějakým šikovným stavařem (raději než s architektem). Já bych do superadobe nešel, ale pokud do toho půjdete, tak tady bude další ukázka a to je fajn (i kdyby to byla další ukázka jak to nedělat). Kruhová stavba, přírodní materiál a třeba i vnitřní stěny z hlíny ......klidně...... ale superadobe? :-)


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

Víš, ono to superadobe bylo to první co mě zaujalo. Ono možností je milion a jedna, jak to udělat aby to fungovalo. A i kdyby ta věc co postavíme byla obyvatelná jen pár let, tak to dá střechu nad hlavou než se dokopeme v většímu soustu a tím je zcela soběstačný dům, něco jako je earthship, jenže to mi připadá neskutečně složité a nevím zda by se poblíž našel někdo kdo by s takovou stavbou poradil. Ale já rozhodně potřebuji velkou dávku "odpojení"... už dvakrát během svých dvaeti let jsem totálně vyhořela, jednou jsem skončila na omamných a psychotropních látkách a podruhé pouze v totálních depkách, nyní se z toho díky tomuto projektu dostávám a je to nádherné, ale zpátky nemůžu. Nedokážu se začlenit do dnešní společnosti, prostě to nefunguje, i přes to že miluju lidi, tak nás stát a celá EU a všechno je tam nesmyslné a vychází odtamtud tolik tlaků, že to neunesu... Proto hledám řešení.

QNX říká:


Marion: Tak se na to zajeď podívat a prober to s nějakým šikovným stavařem (raději než s architektem). Já bych do superadobe nešel, ale pokud do toho půjdete, tak tady bude další ukázka a to je fajn (i kdyby to byla další ukázka jak to nedělat). Kruhová stavba, přírodní materiál a třeba i vnitřní stěny z hlíny ......klidně...... ale superadobe? :-)





Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Neon Proto »

Máš prostě málo informací o slámě. Dej tomu ještě šanci a prozkoumej to víc. Nic neplesniví, pokud je to správně v suchu, což je ale základ. A ideálně bys tam použila ty trámy. Konstrukce ze dřeva a stěny z balíků. Na to hlínu a je to jak z pohádky a je to poměrně rychle hotové.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od QNX »

Marion: Málo informací o slámě, superadobe, earthship, atd ...... nespěchej a než začneš stavět, tak si je získej. Je jich všude kolem plno.


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od Marion »

To vím, proto jsem se zaregistrovala tady, proto hledám. Mám na to ještě rok než se začne realizovat, což je kupa času. Některé věci je třeba vidět prakticky. Já mám se slámou i senem, blbé zkušenosti, prostě balík, i když je sebelíp uskladněný, po druhé/ třetím roce napaden plísněmi je, to je moje zkušenost, ale oplácat balík hlínou jsem nikdy nezkoušela. Vycházím z toho, že jsem řešila, kašel u koně a jeho původcem byly právě mykotoxiny z plesnivého sena, ale bacha ta plíseň nebyla vidět, ani neprášilo, bylo jen staré dva roky, jinak normální. Zjistilo se to až rozborem a to zvíře to zachránilo před doživotní dušností... proto z toho mám asi i trochu paranoiu. ty balíky byly v suché stodole, pod dobrou střechou i tak se tam ty mrchy dostaly. Nevím bohužel o žádném domě v okolí čistě ze slámy. I když kousek od mého momentálního přechodného bydliště je archeoskanzen http://villanova.cz/ a určitě by bylo přínosné tak zajet a popovídat si o jejich zkušenostech. Jako dítě jsem tam byla na exkurzi a ti lidé jsou úžasní. Jen teď to nešlo, protože jsme dělali seno, to jsem bohužel totálně uvázaná na barák, abych všechno stihla včas, ale už je to pod střechou, tak můžu směle jezdit po stavbách.:-)


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Alternativní komunita "z ničeho"

Příspěvek od PilotPM »

Nevim proc, ale me od zacatku neco na tech zemelodi a pod neco vadilo, ale nedokazal jsem to popsat co. Pak jsem kdysi narazil na clanek, co sem vlozil PermaMax a ten presne popsal to, co jsem citil:
http://permamax.blogspot.cz/p/superadobe-or-earth-ships-in-czech.html


Jinak rok neni az tak dlouha doba, dokonce bych rekl, ze je to minimalni doba na planovani stavby. (vim o cem mluvim - ja to uspechal.)


Se slamenymi baliky nemam nijake zkusenosti, ale co jsem cetl, tak se pro tyto pripady lisuji vyssim tlakem, nez normalni. Delal se na ne atest a prosly, tak bych tomu i veril. Nevyhodou je vetsi tlouska.



Marion říká:


To vím, proto jsem se zaregistrovala tady, proto hledám. Mám na to ještě rok než se začne realizovat, což je kupa času. Některé věci je třeba vidět prakticky. Já mám se slámou i senem, blbé zkušenosti, prostě balík, i když je sebelíp uskladněný, po druhé/ třetím roce napaden plísněmi je, to je moje zkušenost, ale oplácat balík hlínou jsem nikdy nezkoušela. Vycházím z toho, že jsem řešila, kašel u koně a jeho původcem byly právě mykotoxiny z plesnivého sena, ale bacha ta plíseň nebyla vidět, ani neprášilo, bylo jen staré dva roky, jinak normální. Zjistilo se to až rozborem a to zvíře to zachránilo před doživotní dušností... proto z toho mám asi i trochu paranoiu. ty balíky byly v suché stodole, pod dobrou střechou i tak se tam ty mrchy dostaly. Nevím bohužel o žádném domě v okolí čistě ze slámy. I když kousek od mého momentálního přechodného bydliště je archeoskanzen http://villanova.cz/ a určitě by bylo přínosné tak zajet a popovídat si o jejich zkušenostech. Jako dítě jsem tam byla na exkurzi a ti lidé jsou úžasní. Jen teď to nešlo, protože jsme dělali seno, to jsem bohužel totálně uvázaná na barák, abych všechno stihla včas, ale už je to pod střechou, tak můžu směle jezdit po stavbách.:-)





Odpovědět