Sepp Holzer

Komunity, centra, ukázkové projekty
Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Sepp Holzer

Příspěvek od PermaWeb »

 


 


Odkaz na fotoalbum:  Sepp Holzer


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od PermaWeb »

Odpověď přidal(a) Maja Janstova na 11.Březen.2010 v 23:05
nahravky Seppa Holzera z prednasky v Cechach http://www.permaland.cz/cs/web/akce/000001_sepp-holzer.php

Martin Gross Permalink Odpověď přidal(a) Martin Gross na 19.Červen.2010 v 0:48
Velice mě zaujalo Seppovo budování vodních nádrží. Nemůžu se dočkat, až něco takového vybuduju. V současné době, kdy kvůli penězům jsem odkázaný na krumpáč a lopatu je ale vybudování dostatečně velké "díry" v nedohlednu. Hráz nad hladinou by měla převyšovat alespoň o 75cm, podle mého kvůli vzlínavosti vody. Podle stavebního zákona (nevím, zda to platí i pro nezastavěné plochy) je bez ohlášení výkop do hloubky 1,5m a násep o výšce 1,5m. To dává 3m. Hloubka dostatečná pro přežití ryb i v našich zimách. Alespoň karasů. (naložení na kyselo nejsou k zahození). Nepamatuji se už na maximální plochu pro takový výkop bez ohlášení. Bude tu asi nutno konzultovat s obecním úřadem. Při budování mělkých jezer s malou plochou, bude potíž udržet vodu. To už mám odzkoušené. Plocha 5 x 5 m se mi zdá stále málo. Reliéf dna pod hladinou je podle mého silně vázán na typ půdy a obsah jílovitých částic v ní.

Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od Eva Hauserová »

Teď jsem strávila prodloužený víkend na kurzu (praktickém semináři) Seppa Holzera v Sopotnici u Ústí nad Orlicí, v usedlosti Fitodar. Sluníčko, ale hrozná zima, chodili jsme se Seppem po polích na pozemku, Kali Švecová naštěstí pilně tlumočila z němčiny, takže naštěstí jazyková bariéra nebyl problém. Mrzla jsem a byl to trochu útok na moji trpělivost, protože Sepp pořád opakoval poučky typu „s přírodou musíme spolupracovat a musíme ji pozorovat“, byl strašně ukecaný a přišel mi i sebestředný, jako že moc nevnímá své okolí, no ale během druhého a třetího dne došlo i na nějaké praktické věci, navrhl v údolí zřídit dvě velká jezera, ukázal nám, jak podle křivých stromů odhadnout, kde je pod zemí voda, postavili jsme (tedy s pomocí bagru) zvýšený záhon. Hezké bylo, že se na kurzu sešla spousta idealistických lidiček, kteří to myslí s planetou dobře a snaží se něco opravdu změnit. A taky bylo fajn vidět Seppa v akci, to jeho selské uvažování, jak všechno využitkovat, i to rebelství, jak bojuje s úřady a snaží se je přechytračit (např. vytvoření jezera by úřady nepovolily, tak je potřeba to označit za protipovodnovou nádrž a do mapky zakreslit nižší hladinu, než tam pak doopravdy bude, apod.). Zajímavost - na kurzu bylo asi šest Rusů, anastazijců, kteří zvou Seppa do Ruska, aby tam učil anastazijce svému know-how. Jsou to totiž intelektuálové "narození na asfaltu", tj. z měst, a ze svých pozemků se nedokáží uživit.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od QNX »

Eva Hauserová: Já už jsem se s jedním z účastníků tohoto kurzu setkal a tak jsem si také vytvořil určitý obrázek ........ ale komentáře si raději nechám na osobní setkání :-)

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

TAK NA KOLIK TO SETKÁNÍ NAKONEC VYŠLO V €...??? A KOLIK TAM BYLO ÚČATNÍKŮ...??? BYLO TO SETKÁNÍ JAKO TY SLEZINY, KDYŽ MISTR JAN HUS KÁZAL V POLÍCH LIDU...??? PROČ TU NĚKDO Z ÚČASTNÍKŮ NENAPÍŠE OTEVŘENĚ SVŮJ NÁZOR...??? TAKÉ JE DISKUTABILNÍ NAZVAT PŘECHYTRAČENÍM PODVOD S UVEDENÍM NEPRAVÝCH ÚDAJŮ O JEZERU...I KDYŽ S VÝŠKOU HLADINY LZE RŮZNĚ MANIPULOVAT BĚHEM ROKU...I KDYŽ MNOHÉ TAKOVÉ PŘÍPADY Z PRAXE LZE VIDĚT KAŽDÝ TÝDEN V POŘADECH OBČANSKÉ JUDO A REPORTÉŘI ČT...I KDYŽ MNOHDY TO ZKRZEVA TUPOSTI A BYROKRATICKÉMU UVAŽOVÁNÍ ČS. STÁTNÍHO A ÚPLATNÉHO ÚŘEDNÍKA, ANI NEJDE...TAK TU NĚKDO NAPIŠTE, ZDA TO BYLY EFEKTIVNĚ VYHOZENÉ PRACHY ZA UKÁZKU STAVBY VYVÝŠENÉHO ZÁHONU TRAKROREM, COŽ JE POPSÁNO SKORO V KAŽDÉ ZAHRADNICKÉ PŘÍRUČCE...A HLEDÁNÍ VODY BYCH ASI LÉPE PŘENECHAL FUNDOVANÉMU PROUTKAŘI, NEŽ NĚKDE KOPAT ZBYTEČNĚ...PROTI SEPPOVI OSOBNĚ NIC NEMÁM, ALE SEROU MĚ TY CIFRY, NEPOMĚRNÉ K ČS. REÁLNÝM PŘÍJMŮM, CO SE SNAŽÍ Z DŮVĚŘIVÝCH LIDÍ VYTÁHNOUT...NA FANATICKÝCH, POSTKOLCHOZNICKÝCH ANASTÁZIOVCÍCH V RUSKU SE NAPAKUJE...PLATILO SE TEDY TĚCH 300 €...??? BYLO PRÝ PŮVODNĚ UVAŽOVÁNO O SNAD 900 €...!!! SODOMA - GOMORA...!!!
...QNX říká:
Eva Hauserová: Já už jsem se s jedním z účastníků tohoto kurzu setkal a tak jsem si také vytvořil určitý obrázek ........ ale komentáře si raději nechám na osobní setkání :-)


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od Eva Hauserová »

Ahoj! Já to vidím takhle: 300 euro za tři dny je prostě Holzerova tržní cena, kterou je dostatek lidí ochotno platit. Z Ruska byla jen třetina účastníků, zbytek byli dostatečně "bohatí" Češi a Slováci (já jsem na to dala peníze, které bych jinak dala na dovolenou). Jednodenní exkurze u něj na Krameterhofu prý stojí 100 euro. Holzer tvrdí, že ze svých příjmů musí platit 80 % daní, rakouští byrokrati ho pronásledují, jak můžou. Tváří v tvář veškeré byrokracii, kterou ostatně znají v menším i naši farmáři, mi ani ty jeho "podvody" nepřijdou tak hrozné - je to prostě sebeobrana. Na druhé straně - podobné finty lze využít k záměrům skutečně škodlivým. Ale předpokládejme, že Holzerovy činy jsou všeobecně prospěšné. - Dojmy mám smíšené, kdyby byl Holzer lepší pedagog  a kdyby pružněji reagoval na dané podmínky i na kurzisty, mohlo to být o 200 % lepší, ale nelituju, bylo to zajímavé. Pokud by ale člověk chtěl pochytit drobné konkrétní rady pro svůj pozemek, tak je lepší si přečíst nějakou Holzerovu knížku a jít na kurz k Jardovi Svobodovi (nebo si taky přečíst jeho knížku).

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

nazdar cérko.


já osobně bych 300 éček nedal i když je mám...vynaložil bych je na pro mě užitečnější věci, které bych potřeboval i když netvrdím, že bych si tu jeho seminář nechal ujít, kdyby byl zdarma neb za na čs. poměry, přijatelnou sumu a ne za měsíční plat neb spíše žebračenku běžného proletáře např. tady u nás na ostravsku a jinde jsou na tom ještě hůře, vyjma středobodné prahy ...a plné 3 dny to povídání asi netrvá...také je tu otázka, jaké % z toho měla čs. permakultura, když časopis klíčová dírka, který vydává, je stále na velmi nízké úrovni a tak by snad i měli se dohodnout na nějakém %, ne...???  pokud se ovšem najdou majetnější neoruralisté co chtějí mermomocí platit, tak s tím já nic neudělám...zda holzerovy činy jsou veřejně prospěšné to je na debatu...kolik lidí asi tak ví něco o permakultuře a ekozemědělství...??? na farmářské trhy se cpou ve velké míře překupníci zem. komodit a snaží se co nejvíce odřít biochtivého měšťáka...v ostravě prodávali český česnek za 1kg/270 kč a jinde na parkovišti chtěli 15 kč za hlávku...takže jak píšeš, že máš smíšené dojmy, dedukuji si z toho pro sebe, že jsi asi zklamaná, čeho se ti za 300 € dostalo, co...??? a jetli platí ze svých příjmů 80 % to já nevím ale určitě je neplatí ze seminářů, co má v zahraničí...to bych teda chtěl vidět, jak by ho berňák asi po evropě naháněl...!!!


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

a co myslíš tím, že čeští sedláci ( farmáři ) znají byrokracii v menší míře...??? řekl bych, že je tomu právě naopak...!!! právě byrokratičtí úředníci na ministerstvu zemědělství jsou papažštější než sám papež a nesmírná hovada...!!! hovno zemědělství rozumějí...!!! stačí najet na stránky www.asz.cz a rozklikat si to tam, také v pořadu čt - nedej se, je několik reportáži o " pomoci " českého byrokrata českému sedlákovi - farmáři...

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tak to tu, sakra duši, napiš...!!! nebo máš strach že by ti nadávali...???

QNX říká:
Eva Hauserová: Já už jsem se s jedním z účastníků tohoto kurzu setkal a tak jsem si také vytvořil určitý obrázek ........ ale komentáře si raději nechám na osobní setkání :-)


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Sepp Holzer

Příspěvek od Eva Hauserová »

Ahoj! Organizace Permakultura CS má myslím nějaké peníze z kurzů, které pořádají čeští a slovenští PK designéři, jde o ty kurzy podle původního curricula (70tihodinové). Je to dáno tím, že ti lidé se vyškolili v rámci té organizace. Ale třeba Jarda Svoboda určitě nic neplatí, když se někdo rozhodne postavit někde jezírko a přizvat lidi, tak se z toho taky nic neplatí, a stejně tak není možné přimět Holzera, aby něco platil. A organizátoři si prý k tomu, co požadoval, už nic nepřirazili, právě proto, že to bylo tak drahé.


Díky za zpětnou vazbu ke Klíčové dírce, já jsem šéfredaktorka. Budu vděčná za náměty, jak časopis vylepšit, případně rovnou za příspěvky - to platí pro každého, kdo tohle čte. Pište na redakční mejl, kd@permakultura.cz.


 




Odpovědět