Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Komunity, centra, ukázkové projekty
Uživatelský avatar
Jan Kuba
Příspěvky: 8
Registrován: 21 črc 2015 09:59

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Jan Kuba »

Jsi nezmar :). Tohle není o šponování ceny, o té mám naprosto jasno. Kdybych ji napsal hned, nestačil bych odpovídat :). Spíše o tom oťukávání a selekci. Chci si vybrat. A pokud si nevyberu vhodné lidi, půjdu cestou komerční.


Ty píšeš o prodeji zboží, já mluvím o životě a to není přeci o ceně. Takže sbírám myšlenky a vlastní třídím.


A ano, pokud považuješ právo na rozhodování, že chci mít navrch, tak máš pravdu - rozhodně deset let práce a majetek téměř 10 mil Kč nerozdám mezi lidi z ziskuze, ty bys to udělal :)? Máš možnost, já taky začínal od nuly, bez pomoci.



Měj se.



JK


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Anastázie »

Chápu správně tvoje úsilí o nezávislost na systému a pomoc přírodě? Mám dojem, že toto je prvotní záměr a to je třeba ctít. Gratuluji, že se ti to podařilo. Ráda bych se přijela podívat.


Jinak lidi z Uchovaného seminka znám. Myslím, že nezáleží na tom, zda lidé své cíle naplňují skrze neziskovku či využijí vlastních prostředků. Prvotní záměr, osvobodit se od sytému, být nezávislý a přeměnit kus poničené přírody v rajskou zahradu stojí za to uskutečnit. Cestty a cestičky mohou být různé, ale pokud vedou k tomuto cíli, je to dobře.


Komunitu lidí chápu jako možnost si vzájemně pomoci. Koneckonců tak fungovaly prvorepublikové vesnice a více lidí zmůže více než jeden. Vesnice byly vpodstatě nezávislé a vůbec nepotřebovaly ke svému žití nějakou vrchnost. Tehdy vše nebylo tak nesmyslně svázané mnoha zákony, jako je dnes. Americká ústava byla původně sestavena z několika mála zákonů. Češi jsou vyčůraní, i proto je zde také tolik zákonů. Ráda bych, aby i u nás jsme brzy došli k chování lidí v USA nebo Austrálii, kde domluva stvrzená podáním rukou platí a škodit někomu či něčemu se považuje za velký morální prohřešek. U nás se zlodějům poklepává na rameno a říká jim, jak jsou dobří..


Podezíravost, závist, nesmyslné útoky lze zaznamenat i v mnoha zdejších diskusích.


Přeji ti nalézt ty správné lidi, kteří by se vzájemně uměli podržet a bylo ti s nimi dobře.


7inline
Příspěvky: 46
Registrován: 24 led 2015 23:54

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od 7inline »

- Češi vyčůránci, čestní Američané.. dejme tomu, že obecně ano, ale..jsou to tak obecné rysy, že pokud při jejich zmínce neuvedeme dovětek, že to platí jen obecně (atp).., budí to dojem, že pisatel takhle opravdu uvažuje..


 
Nedá mi, nezeptat se na jedno: - s tim osvobozenim se od systému - jen chválíte záměr druhého, nebo je to Váš záměr ? Já jen, že ve vedlejší diskuzi píšete, že zvažujete žádost o dotaci...


 Dík





Uživatelský avatar
Jan Kuba
Příspěvky: 8
Registrován: 21 črc 2015 09:59

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Jan Kuba »



Anastázie říká:


Chápu správně tvoje úsilí o nezávislost na systému a pomoc přírodě? Mám dojem, že toto je prvotní záměr a to je třeba ctít. Gratuluji, že se ti to podařilo. Ráda bych se přijela podívat.


Jinak lidi z Uchovaného seminka znám. Myslím, že nezáleží na tom, zda lidé své cíle naplňují skrze neziskovku či využijí vlastních prostředků. Prvotní záměr, osvobodit se od sytému, být nezávislý a přeměnit kus poničené přírody v rajskou zahradu stojí za to uskutečnit. Cestty a cestičky mohou být různé, ale pokud vedou k tomuto cíli, je to dobře.


Komunitu lidí chápu jako možnost si vzájemně pomoci. Koneckonců tak fungovaly prvorepublikové vesnice a více lidí zmůže více než jeden. Vesnice byly vpodstatě nezávislé a vůbec nepotřebovaly ke svému žití nějakou vrchnost. Tehdy vše nebylo tak nesmyslně svázané mnoha zákony, jako je dnes. Americká ústava byla původně sestavena z několika mála zákonů. Češi jsou vyčůraní, i proto je zde také tolik zákonů. Ráda bych, aby i u nás jsme brzy došli k chování lidí v USA nebo Austrálii, kde domluva stvrzená podáním rukou platí a škodit někomu či něčemu se považuje za velký morální prohřešek. U nás se zlodějům poklepává na rameno a říká jim, jak jsou dobří..


Podezíravost, závist, nesmyslné útoky lze zaznamenat i v mnoha zdejších diskusích.


Přeji ti nalézt ty správné lidi, kteří by se vzájemně uměli podržet a bylo ti s nimi dobře.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od QNX »

Anastazie: "Ráda bych, aby i u nás jsme brzy došli k chování lidí v USA" Ty jsi opravdu případ, prosím, odstěhuj se do USA.



míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od míra »

Ráda bych, aby i u nás jsme brzy došli k chování lidí v USA - považuji za výrok roku. Bez urážky.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Samodiva »

Já se všech komunit obávám. Ne že by se mi nelíbila myšlenka žít poblíž lidí, kteří jsou mi blízcí svým naturelem...


Ovšem měla jsem teď zkušenost s P. Skořepou, to je skutečný permakulturní "guru". Sice na síti hledá řemeslníky, ale nakonec se ukáže jako arogant, který raději bude využívat práci dobrovolníků, protože ti makají zadarmo. Zatímco on by nic takového nedělal... To je pro tyhle lidi typické. Vydělávat na ochotě a hlouposti ostatních.

Jak píše Sahaw: jde o to vše obléct do správných marketingových hesel. Kdo se nechá opít biorohlíkem, dobře mu tak.



Jen tak na okraj: většina ekozemědělců se má dobře díky dotacím, kdyby měla být závislá čistě na tom, co se jim na poli a ve stáji urodí, bylo by to jiné. Čili nezávislost zdánlivá a návrat k přírodě za pomoci peněz druhých lidí. Fajn. U nás máme takového ekoovčáka - buduje a staví, dotované pastviny zřejmě nesou. Aby si očistil svědomí, vztyčil nad obcí kříž za čtvrt mega. Tomu říkám hospodaření. Raději bych, kdyby se "veřejné prostředky" nalily jinam - ta tráva tam rostla i bez ovcí a zcela zadarmo.:) V tomto světle mi mi řečičky o ekoživotu v Pravdě a Lásce připadají velmi pokrytecké.


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Sibiřan »

Zdravím, Jane, tak jak to dopadá se zájemci o spolužití? Ptám se bez ironie. Dal jste - podle mne - fér nabídku, ale jsem v tomhle dost skeptik. Ekozámeček Stroupeček má s podobným nabízením pětiletou negativní zkušenost. Já o kusan delší. Ale, kurnikšopa, kdybych byl bezprizorní, neváhal bych... Držím pěsti.  


Uživatelský avatar
Jan Kuba
Příspěvky: 8
Registrován: 21 črc 2015 09:59

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Jan Kuba »

Zdravím Sibiřana, velmi mě pobavila poznámka "Ptám se bez ironie" :-). Díky za ni. Ano, v naší společnosti jsme to dopracovali tak, že když se na něco ptáme, tak abychom byli bráni vážně, musíme napsat, že je to bez ironie :). Když něco sdělujeme, musíme připojit - "že to myslíme upřímně.." apod. Takže odpovídám upřímně - na myšlenku komunitního bydlení jsem se vysral (omlouvám se, ale lepší výraz mě nenapadá). Jde o to, že tu asi deset let makám, opravdu dřu. Nasypal jsem sem mnoho milionů, zadlužil se hypotékou, investoval vše, co jsem vydělal a zájemci o komunitní bydlení, kteří se ozvali (a vesměs hovno kdy dokázali) byli ironičtí :-). A ti, co nebyli, většinou chtěli vše zadarmo a makat se jim též nechtělo. Ach, takto jsem si dlouho neulevil :). Taky jsem měl pocit, že moje nabídka byla férová, Sibiřane. Půjdu cestou komerční - budou z toho peníze a méně starostí. JK


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Sibiřan »

Jane, děkuji za odpověď. A vítám Vás mezi osvícenými, ve smyslu pochopení a přijetí situace :-). Je hodně nadšených teoretiků a nedostává se nadšených praktiků. S tím už jsem se smířil. Myslím, že jen bída naučí občanstvo komunitně (kmenově) housti bez vyčůranosti. Nic jiného mu nezbyde. Vyčůránci prostě pomřou hlady nebo je někdo vezme polenem po hlavě.


A obecně, cesta musí být nějak komerční či fundamentálně vydělávající asi vždy. Pokud nemám zašito pár kilo zlatek ve slamníku. Barter je také komerce, i když bezhotovostní.


Přeji Vám do nového roku, ať pochopení nezaplaší Vaši víru v lidi. Bylo by Vás škoda, obětoval jste dost. Bude líp :-). 



Odpovědět