Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Komunity, centra, ukázkové projekty
Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Jitka MX01 »

Tak snad ten tvůj projekt bude lepší, než výsledek těch 2 minut hledání....


Ať ti to klapne.


J.



P.S. O farmě Uchované semínko jsem nic nehledala, znám je osobně.


7inline
Příspěvky: 46
Registrován: 24 led 2015 23:54

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od 7inline »

 Jitko, jak dlouho jsi tam pobývala ? Já se tam chystám už asi měsíc a zatim jsem se k tomu nedokopl.


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj,


u soukmenovců jsem trvale nepobývala, já nejsem komunitní typ :). I když měsíc s jejich zahradníkem v tom velikém foliáku by se mi určitě líbil. S Alešem a ostatními se znám přes kukuřici, zeleninu, stromky, ovce ... atd. Te´d se uvidíme o víkend asi u nás na zahradě. To ale nepatří do tohoto vlákna.


J.


Uživatelský avatar
Ekozámeček Stroupeček
Příspěvky: 92
Registrován: 11 pro 2014 12:03

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Ekozámeček Stroupeček »

Tady je to celkem klasika...dalekosáhlé diskuze, ale jasní zájemci o komunitní bydlení žádní.


Pět let už tuhle možnost  nabízíme taky, ale zájemci  nikde, diskuze- nediskuze.


 To už jsme možnost přidat se nabízeli i bezdomovcům z před hlavního nádraží a nechyt se nikdo, každej jen dostat zaplaceno za práci nebo nic, maximálně ještě něco ukrást, vyžrat a neužít .


Chytlo se tady pár dobrovolníků s touhou pomáhat (zaplaťpámbů za ně a díky jim)), ale ti vydrží jen krátkodobě , protože pak nakonec stejně vemou někde další brigádu. On nám stát to samoživitelství ani neusnadňuje ,už třeba jen povinným zdravotním pojištěním, které není možno hradit jinak než penězi....


Komunaita u nás proto, páč tlupa do 50ti členů (chcete-li "malá družstva")  je pro člověka od pravěku  to nejpřirozenější bytí, pokud chtějí souznívat s přírodou. Dokážou si navzájem pomoct když drží spolu . Pak vznikne možnost výměnného obchodu s vedlejší tlupou (není třeba vozit zboží přes půl světa a pálit tím ropu) a oslabuje se tím třeba závilost na penězích. atd atd. Ale psaním o koláči se nenajíš. Mirek


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Sahaw »

Bylo to logické, že se nebudou hlásit stovky lidí.:) Bude to nějaký čas trvat, ale někdo se najde.


Myslím, že chyba u Vás byla ta, že jste nedokázali myslet jako ty lidí, které jste tam chtěli mít.;)

Ekozámeček Stroupeček říká:


Tady je to celkem klasika...dalekosáhlé diskuze, ale jasní zájemci o komunitní bydlení žádní.


Pět let už tuhle možnost  nabízíme taky, ale zájemci  nikde, diskuze- nediskuze.


 





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od QNX »

"páč tlupa do 50ti členů" ........ a to je klasická malá vesnice  a v ní několik spřátelnéch/znepřátelených skupin. To už tady dávno bylo.


Uživatelský avatar
Jan Kuba
Příspěvky: 8
Registrován: 21 črc 2015 09:59

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Jan Kuba »

Přátelé, kamarádi, rýpalové a ostatní :)... Omlouvám se, že už nereaguji zde na dotazy, neboť opravdu nejneže nemám čas - nevím co dřív - sám si vařím, peru, trénuji psa, pracuji s klienty a hlavně lítám kolem stavby a pozemků a byrokratických záležitostí (kdo kdy něco podobného tvořil chápe, jiný pochopit asi nemůže), ale ani o diskuze v tomto duchu moc nestojím. Ještě nikdo se zde nezeptal, kolik by stál např. měsíčně pobyt, jaká by byla práva či povinnosti, jaké jsou možnosti rozvoje nebo že by dokonce přišel s vlastním nápadem, apod. Většinou jen plané dotazy na téma "ojedinělosti" projektu apod. Ekozámeček má pravdu. Sahaw nejspíše také... Já ale nebudu tuto možnost nabízet dlouho. Nejspíše tak do konce srpna, možná září. Pak se vydám zcela komerčním směrem - nemám obavy o využití místa. Jsem zvyklý říkat věci narovinu, jednat na rovinu. Nesnažím se vytvořit komunitu lidí, kteří by chtěli a měli vše zdarma, ani já nemám. Naopak, mám zájem o lidi, kteří nechtějí do "komunity" či sdíleného bydlení, jak by asi byl správnější název proto, že nemají vůbec žádné fin.prostředky, ale o lidi, které už nebaví žít ve městě, v konzumu, sami v miliónovém městě (či menším), ale které by bavilo místo žití v betonu a asfaltu, žít v zeleni. Místo houkání sanitek a hluku tramvají poslouchat ptáky, žáby, šumění stromů. Místo neonů koukat na hvězdy. A přitom mít teplou vodu v nový koupelně. Spát v normální posteli. Nejíst z ešusů, ale z porcelánu...příborem :). Rozhodně mi nejde o potlačení osobnosti jednotlivce, naopak, jen člověk s vlastním názorem může druhé inspirovat. Nejsem ani neziskovka, ani bytové družstvo, nic z toho mi není podobné. Ale odpovídat zde již nebudu, neboť diskuze nikam nevede. Byl jsem mnohokrát upozorňován lidmi, kteří již mají jisté zkušenosti v tomto "oboru", ať tímto směrem nejdu, že nový dům mi případní členové komunity zničí, že si ničeho neváží, že budu mít akorát starosti a že pokud to nebude zadarmo, že se ani hlásit nebudou. No, ale já ani o takové lidi zájem nemám, takže v tom problém nevidím.


Takže pro případné opravdové zájemce je k dispozici můj email jan.kuba@podlesanskymlyn.cz



P.S. možná vyhlásím soutěž o nejbizarnější přirovnání mého záměru k  jinému ;-).



JK


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Sahaw »

Já mám určitě pravdu.:)


Neznám tě a o tvém projektu vím velmi málo, protože jsi tajemný. Čekáš až se tě na to zeptá. To je jedna z chyb, které dělaji lidi, kteří maji projekt. Fakt tě neznám a možná máš prostudovaný marketing, tak nečti zbytek textu, protože je to pro tebe ztráta času. A i ostatní by to neměli číst pokud vědí jak fungují komunity nebo marketing. Je to jen opakovaní neboli ztráta času.



První chyba je, že jsi nespokytnul všechny možné informace. Čekáš, že ti budou z tebe lidi páčit. Vím, že starší generace  to tak dělaji, protože maji strach, že jejich myšlenku někdo ukradne a myslí si, že lidi, kteří se jich na to zeptá, tak prošli sítem. V době internetu to tak už neplatí. Čím víc informací dáš, tak lidi si to zapamatují a pokud ten člověk není  hajzlík, tak pokud zjístí, že někdo z jeho kámošů má stejný sen jako ty, tak mu dá informaci o tom. Málokdo doporučí někoho, když o tom projektu nic neví. Nechce vypadat jako idiot, když pak od kámoše zjístí, že nájem je 20 tisíc měsíčně. Vím, že lidi nechtěji dávat informace na internet, ale pokud někdo chce pronajmout něco, tak musí poskytnout co nejvíc informací. Doporučuji se podívat na inzeráty na prodeji nemovistí atd. Je to většinou pod kolonkou podrobnosti.


To je ten marketing.



Další chyba je, že nevíš jaké lidi přesně chceš a jaké skutečně chceš. To slovo skutečně je fakt duležíté, protože lidí chtěji většinou stejné lidi jako jsou sami, ale už nechtěji jim dát stejná práva. Proto brzo od nich ty lidi odcházeji. Je to prostě ironie. Pokud někdo chce mít pod palcem celý majetek, tak musí hledat jen nájemníky. Nájemníky myšleno v hlavě. Nemaji chuť něco vlastnit a netouží něco budovat.  Mít v komunitě 2 budovatele bývá noční můra, protože maji většinou jiné cíle pokud tedy neznají se hodně let.  Musíš zjístit jaký typ lidí chceš a zaměřit se na to. Zas marketing.



Neznám tě a nevím přesně jaký typ lidí chceš, ale podle toho co jsi napsal, tak by pasovali studenti, kteří jedí rostlinou stravu a končí příští rok se studiem. Ideálně budoucí magistři v oboru, který je dobře placený. Tyhle lidi po skončení studiu budou chtít určitě pracovat v Praze a po skončení studia budou slušně vydělávat. Fandové rostliné stravy zas nechtěji žít v Centru, ale někde, kde budou mít zahrádku a vlastní zeleninu. Starší studenti budou chtít založit rodinu, tak za několik let tam budou i děti.



Neposkytnul jsi info o najmu ani o dopravě. Jak bude řešena doprova. Doporučuji si sednout a pěkně to sepsat. Před začátkem semestru jít na studijní a buď oslnit charismem nebo podplatit na studijní tu pání, aby inzerát dala na nástěnku. Jít na několik serveru o ubytovnách a studenských webech a tam taky dát inzerát.  Pak ti bude zvonit telefon pořád.



Doporučil bych i facebook, ale to znamená sledovat skupiny a čekat až někdo napíše, že schání bydlení se zahradkou. To zabere hodně času, ale je to asi nejúčinější metoda. Na začátku semetru je toho plná skupina žádosti o bydlení. Ale fakt to chce mít ty informace a nebát je zveřejnit.



Zdálo by se, že je lepší sehnat studenty, kteří maji už práci, ale ty se těžko ozvou, protože pokud někdo má trvalou práci, tak už trvale bydlí v Praze. To zas chce jinou strategii.



Studenti jsou nejlepší kandidáti, protože maji život před sebou(vydělaji hodně  peníze), plnou hlavu ideálu a nevadí jim se přestěhovat. Jako studenti maji méně peněz. Ale neznám tě, tak požná ti je 40+let a ty většinou považují studenty za problemovou skupinu, tak asi budeš mířit na lidi 30+ let.



Hodně velká chyba byla i informace o dopravě. Jak bude řešena, protože to lidi zajimá. Jestli je vlak nebo bude potřeba mít psolečné auto. Pokud tam bude spojení MHD Prahy, tak jednomu extrémní minimalistovi na Praze 9 zabralo jen týden zaplnit barák, protože v centru byli lidi za 9 minut.  Ale jak opakuji nežnám tě, tak jsi se zaměřil na jiný typ lidi.



Díky tomu, že bude hodně žádosti si člověk bude moc vybrat ideální lidi a nebude se muset spokojit s podprůměrem.



Jednou chybou, která se dělá, že si lidi myslí, že někoho předělají. Tento mýtus se šíří hlavně díky romantických filmů, kže manželk předělaji manžely. Většinou to pak skončí za pár let rozvodem. V komunitě zas odchodem. Proto některé komunity konči rozpadem, protože se spokojili podprůměrem(lidi, kteří se nehodi v komunitě). Třeba u tvého případu by bylo, že by chtěji časem svoje bydlení.



Je to jen marketing. Ten, kdo si nepřečte základy na internetu, tak má problémy založit komunitu. Marketingová strategie je dokonale promyšlena. Kompletně se rozeberou požadavky a pak se zaměří. A díky tomu je vysoká efektivnost.



Jak jsem už několikrát psal, tak tě neznám. Tak tě zbytečně poučuji, a proto se ti omlouvám. Možná se tenhle text bude hodit někomu, kdo teprve chce založit svou vysněnou komunitu.:)




Jan Kuba říká:


Sahaw nejspíše také...





Uživatelský avatar
Jan Kuba
Příspěvky: 8
Registrován: 21 črc 2015 09:59

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Jan Kuba »

Díky, je to velmi poučné a pobavil jsem se, ale souhlasím s tebou "jen" či snad "až" v 80% :-).


A/ nezakládal jsem nikdy komunitu ani nc podobného, takže si vás teď tak spíše oťukávám...


B/ souhlasím s tím, že reálný zájemce musí dostat potřebné informace - mám zájem pouze o takové zájemce, kteří nebudou líní si o ně napsat - je to selekce :). O marketingu něco vím, i když je možné, že lidi na komunitní radovánky jsou úplně jiní než lid konzumní. Nicméně v obchodě platí, čím více informací na začátku podáš, tím spíše neprodáš. Zavalit někoho informacemi, které nejsou až tak podstatné dobré není. Kdo se zeptá, dozví se. Správný obchodník mlčí a poslouchá, nechá mluvit klienta a "čte" jeho potřeby, aby věděl, jak mu má prodat. Špatný obchodník vytáhne trumfy najednou, mele a mele a vůbec neví, zda zrovna tento klient tohle chce slyšet a až unaví klienta zbytečnými informacemi, klientovi dal krásný nástroj, jak nekoupit - musí si to všechno totiž promyslet, odchází a už se nikdy nevrátí :).


C/ v jednom máš dokonalou pravdu - je třeba si ujasnit, jaký typ lidí chci. A pokud napíšu hned všechno, přijdu přesně o tu možnost se rozhodnout. Ono již to, jak se tě člověk zeptá ti o něm cosi vypoví. Když napíšu vše na net, nikdo se ptát nebude, nebude na co :).



To, co píšeš, jistě platí o ubytování v Praze, tam není co tajit, tam není moc se na co ptát. Já ale nabízím něco zcela jiného.



Ale děkuji, vážím si toho, že radíš, jistě si z toho pár věcí vezmu.



JK


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Komunitní bydlení - komunita Podlešanský mlýn

Příspěvek od Sahaw »

Už tě nebudu otrovavovat. Od zítra se nedostanu na počítač, ale jen na mobil, kde permaweb.cz mi nefunguje pořádně. ;) + tvůj komentář jsem zkopíroval na jedno diskuzní forum, kde přes mobil mi nedělá problém. Tak snad ti to nebude vadit. Pochopitelně bez informaci o tobě a projektu. ;)

Přesněji chceš člověka do komunity(mluvíš o komunitním bydlení neboli úzká spoluprace se svými sousedy) A to vyžaduje poskytnutí co nejvíc informací, protože se ozvou hodně lidí, ale většina je jen zvědává. Před pár lety jsem zde dal inzerát a ozvalo se mi asi 150 lidí. A už po pár desítkach jsem si uvědomil, že jsem měl poskytnou co nejvíc informací, protože většina nesplňovala moje podmínky nebo většinou byli jen zvědavý a nudili se.  Ale sám jsi napsal to(selekce), co jsem napsal. Udělal jsi to, aby se ti alespoň někdo ozval a bereš to jako, že má zájem. Nevím kolik lidí se ti ozvalo, ale většinou to budou zvědavci nebo hned po tvoji odpovědi napíšou, že nemaji zájem. Možná se pletu a už jsi sehnal lidi. ;)



Fakt nesnáším chování lidi, kteří podaji inzerat na prodej nějaké věci a napíšou dohodou. Oni chtěji získat co nejvíc. Nebo podle některých ho vzrušuje dohadovat cenu. Kupující ztratí tím čas, protože se musí zeptat. Prodejce navrhne vysokou cenu a kupující to buď koupí nebo odmítne. A prodejce udělá gesto a sníží cenu. Hraje si na pána hodného. Místo, aby do inzerátu napsal cenu + možnost výměny za něco stejně hodnotného. Prodejci totiž zkouší neznalost kupujících.  A jak jsem poznal pár lidí, kteří žiji alternativně, tak tohové chování nemaji taky rádi. Nemluvím o všech.;)
Naštestí takové prodejce ignoruji, protože je dost velká šance, že prodaji i zmetkové zvíře nebo věc.

Z tvoji odpovědi mám pocit, že nechceš mít dobré sousedy, ale jen sousedy, které budou platit nájem. Já jsem totiž pro zcela otevření a vyjasnění všeho na začátku, protože čím víc informací se zatají a čím víc se bude s těmi snažit manipulovat, tak dřiv odejdou. Pochopitelně chceš mít dobré sousedy, ale když si přečteš tu svou odpověď, tak to vypadá, že chceš mít nad sousedy stále navrch.

Jak jsem psal, tak jsem scháněl do svoji komunity lidi, tak vím, že někteří nesnáší, když musí z někoho tahat informace. Jak jsi psal, tak začínáš. Místo otukávání a zjíštování od potencionálních zájemců bych se zeptal lidí, kteří bydlí komunitně. Je jich v Praze docela dost. A pkud umíš cizí jazyk, tak v cizině taky je dost. Ale to jsi už někde psal, že jsi se vyptával.

Vím, že třeba tu cenu nájemného chceš asi mít co největší, aby se mohla platit i třeba rozvoj té komunity. Tak odpadne potřeba dělat schůzky a žadonit o peníze. Na druhou stranu u některých vznikne pocit, že se nejedná o komunitní bydlení, ale jen o nájem. Chápu, že se snažíš o nejlepší start s nejbohatšími lidmi, kteří se objeví. Taky pokud nájemné bude nízké, tak to přivede chudší vrstvu, tak prohlasovat nějaký projekt bude dost těžké.

Je jedno jestli je to v Praze nebo blízkosti(30-50km)  Prahy,Brno, Ostrava. Myslím, že jsem si s někým dopisoval  Řevnice a maji taky komunitní bydleni a dojíždějí do Prahy. Koupili si dodávku a vyplatilo se jim to víc než MHD. Byli to psedo-sluníčkáři(žít na vesnici, ale nevzdat se luxusu).

Jak jsem psal v předchozím komentáři, tak tě neznám. A tak tohle nejsou rady pro tebe, ale spíš jen zamyšlení pro cizí lidi.  Kdyby mi někdo radil ohledně třeba extremního minimalismu, tak bych se mu smál.:) Tak to tak beru, že radit někomu, kdo má jiný cíl je zbytečné, protože už má svoji připravenou cestu, kterou nechce měnit, protože se mu líbí.


Odpovědět