Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Komunity, centra, ukázkové projekty
Uživatelský avatar
Ekozámeček Stroupeček
Příspěvky: 92
Registrován: 11 pro 2014 12:03

Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od Ekozámeček Stroupeček »

Hledáme dobrovolníky, kteří by i třeba měli zájem stát se časem trvalými členy naší permakulturně-duchovní komunity... Zatím tu jsme trvale 2 + sem tam pár dočasných dobrovolníků...



Další podrobnosti:


Pro dobrovolníky na našem webu: http://stroupec.webnode.cz/zajimavosti/casto-kladene-dotazy/


WWOOF-profil: http://www.wwoof.cz/host-list/WWOOF-CZ-80/


Naše největší galerie: https://www.facebook.com/pages/Ekoz%C3%A1me%C4%8Dek-Stroupe%C4%8Dek-farma-%C5%BDatec/423243444398062?sk=photos_stream&ref=page_internal


Video pro zajímavost: https://www.youtube.com/watch?v=NYLbExaeSsk&list=UUhFIob48wzcje_cIV7yWzhQ


Přílohy
2462973545_o.jpg
2462973545_o.jpg (141.41 KiB) Zobrazeno 3206 x

Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od drudriger »

at se vam daří. nějak se ne a ne dostat k vám na náštevu, snád se mi to v léte konečně povede, pomohli ste mi vykopat brambory..... Držím palce jinak.


Uživatelský avatar
Ekozámeček Stroupeček
Příspěvky: 92
Registrován: 11 pro 2014 12:03

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od Ekozámeček Stroupeček »

Dík, ;). Taky jsme k tobě chtěli jet na 10 let DVP, ale pak nás překvapilo, že to bylo nějak brzo a už jsme to prošvihli… Jinač, kdyby tě to zajímalo, tady máme přehledný článek o permakulturních experimentech, které jsme letos zkoušeli (článek se závěry ze sklizně jsem ještě nedopsal): http://stroupec.webnode.cz/news/permakulturni-sadba-2014-aj-vychytavky/


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od drudriger »

Tak my sme začali dělat experimenty na těch 2 hektarech a myslím že v celku jsme spokojení. No festival . tento rok byl 9let DVP. a příští až bude 10 let. A stejně jako tento rok oslavíme to festivalem. zázračná planeta země. tento rok jsme měli 250 platicích což je myslím lepší než když jste byli u nás na 8 let DVP. řekli jsme si že je lepší se spájet než oddelovat, tak to pečeme s botanickou zahradou kde i dělám. Takže příští rok jste výtání, na vstupu to nějak udělám.


Jinak mne s tech tvých zápisků zajímá hlavně ta "anarchistická permakultura", tak se těším na výsledky.


Snád v léte vemu rodinu a zastavím se na náštevu také. At se daří bracho


Uživatelský avatar
Ekozámeček Stroupeček
Příspěvky: 92
Registrován: 11 pro 2014 12:03

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od Ekozámeček Stroupeček »

Jo, koukali jsme, že jste toho letos zasadili docela dost, ;). Kolik jste tomu cca dali práce? My toho letos zasadili o trochu víc než loni a ne vše se nám povedlo uhlídat...


 


Jasně, už jsem asi myslel na příští rok (10 let DVP), abychom nezapomněli, tak jsem se přepsal, :D.


 


Co se týče anarchistické permakultury, tak vzešla většina druhů, ale vypadá to, že ředkvičky apod. rychleji-rostoucí/větší druhy (ale i roketa) toho dost zahlušily (i např. kukuřici). Sice koncem léta schnuly, ale na podzim chytly 2. mízu. Uvidíme, co na jaře... Už jsem však uvažoval, že bych založil 2. podobný záhon jen s rostlinami blízké velikosti. Nebo by se osivo dalo mísit až při sázení tak, aby v každém místě byl trochu jiný mix. Také by se hodilo osázet větší plochu...


 


Jinač pro ujasnění: píšu ti já Ondra, ten 2. Jsem výřečnější v psané formě a Mirek zas v mluvené, ne naopak, ;).


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od drudriger »

Myslíš kolik jsme zasadili věcí na jaře nebo stromky.


No tento rok na zahradě , když nepočítam zahradu u baráku, tak na trnkovišti což je taková komunitná zahrada jsme měli věci o kterých jsme vědeli že je nesežerou slimáci.Cibule, řepa, kukuřice malované hory, brambory a oves bezpluchej.


Výsledky. brambor paráda, pěkně odpleveluje roky nepoužívaný pozemek, čast jsem prodal, část vyměnil bud za sýr nebo za práci jednoho inštalatéra.


Cibule paráda, někde slimáci ukousali i vršky natě ale vesměs úspěch. řepa, mysel jsem si že to bude v pohode, ale slimáci ji docela zdecimovali, takže nic moc ale tak půlku jsem sklidil, půlku sklidili slimáci. Oves no žádná sláva, pár zrníček je, ale asi se vydám cestou kterou jse už jednou skoušel a to je pěstovat obilí na to abych jej njedl já ale slépky a bězci . prostě vypěstuji dosuším a dám do pytlů a v zime jim to hážu at maji co žrát. Kukuřice dopadla nejhůře, na to že to byla docela plocha, tak to sklidili srnky spolu s prasatama, ale spíše jen ty srnky. Měl jsem to oplocené ze 3 stran ale na tu štvrtou jsem již neměl pletivo. No pletivo již budu mít takže tento rok to snád bude lepší. budeme oplocovat celou zahradníckou část.


No také se nasázeli stromy jabloně , hrušky, ořechy, něco ze starých odrůd, něco z stromkypropotomky. Také jeřabina, rakytníky, jiné ordůdy maliníku atd..... Na to kolik v nás v tom jede tak si myslím že se daří.


Jako kolem baráku, rajčata, fazule, česnek, mangold ten mám rád, heřmánek, mák, sálaty, rukola, topinambur, mrkev, celer, celoročné jahody, dokonce i ačokču (720 m.n) ale měla jen 4 plody.... Dále se docela daří hroznovému vínu, sou pěkné zimy, takže ešte nezmrzlo.


Jinak s divokýma rajčatama, no mám skleník a pomalu jsem se naucčil s rajčatama tam a zistuji že je pro mne jednoduší méne namáhavý starat se o rajčata ce skleníku, než o divoké rajčata venku, takře od divokých rajčat upouštím. Jo a tento rok jse mi povedlo vypestovat opet dýně, nebylo jich moc asi jen 10 kousků, ale na to kde bydlím tak to beru jako úspěch.Příští rok jim dám co za to.


Ptáš se kolik času mi to zabralo. No já jsem líní hospodář a proto mám rád PK, ale k věci. tento rok mám dve práce takže mám se co ohánět, ale ustíhal jsem to co jsem tu popsal, zase je práce, bude na to pletivo...... a až nebde práce, tak se nic nedeje budu dále vysmátej s toho co mám a ne brečet s toho co nemám jak to dělá většina. Ale cesty PK jsou různé, já to dělám tak jak to dělám a at si to každý dělá jak chce, nejlepší jsou ty co ti říkají že to co děláš není PK. ale to je na jinou povídačku. Jinak se můžeš mrknout i na můj blog, píši tam různé věci mimo DVP......


At se vám tam daří


A co vy na stroupečku jak se vede s úrodou.


Uživatelský avatar
Ekozámeček Stroupeček
Příspěvky: 92
Registrován: 11 pro 2014 12:03

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od Ekozámeček Stroupeček »

Největší radost jsme letos měli tradičně z hokaido (po vzoru té samovyseté dýně je začnem dávat na hnůj jako trvalou kulturu: vždy se něco nechá a na jaře to vyraší) a nově např. z dlouhé černé ředkve či topinamburu, :). Sice jsem sázel jediný kus rozdělený na pár malých, ale neuvěřitelně se to znásobilo a málem se nám i povedlo získat semínka (aby to nebyly jen klony), příští rok už možná budou.

Řepu nám též dost ohlodali slimáci, ale mile mě překvapilo, že když někdo jednu zdevastovanou vyplel a hodil do trávy, tak znovu zakořenila, maj tuhý kořínek, :).

K bramborám jsme se nedostali, ale příště je chcem zkusit položit na posekanou trávu a postupně mulčovat: méně práce a může být snáze i vyšší vrstva, ;).

Z kukuřice nám zbyla cca polovina úrody. Něco ohlodali myši (pak se nám osvědčila past doplňující kočky: díra s hladkými stěny, přes vrch klacek a dole návnada) a jak bylo vlhko, tak do zavěšené v mé rozestavěné alternativní stavbičce se pouštěly octomilky a plísně.

Také chcem oplocovat zahradu, poněvadž jsme dostali 4 běžce, tak snad zredukujou ty plzáky.

Rajčata nám, podobně jako mnohým jiným, zlikvidovala plíseň. Po vyprázdnění dřevníku je chcem letos zkusit dát pod stříšku otevřenou na jih.

Cca 1x za měsíc tu máme docela permakulturně vzdělanou dobrovolnici, která nám zkusila na míru vymyslet, čeho kolik zasadit, na jakou plochu a jaký může být výnos. Také připravuje kalendář prací, abychom v nějaký měsíc něco zbytečně nepropásli, ;). Tak uvidíme, jak se to ne/osvědčí.

Druhů permakultury je tolik, co permakulturních pěstitelů, :D.

Jo, občas na blog mrknem (pěkný nový vzhled, ;) ). Když jsme koukali na to o jídle pro bezdommovce, tak jsme tu měli 2 dobrovolníky dredaře z Prahy, holka pak že prý vás chce časem navštívit...


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od drudriger »

No k bezcum. Mam ted 6 kluku a popravde uz je to rodina, tak jestli chcete nejakeho kluka bezce tak by sme se dohodli a privezli by jsme vam je. Tak se pak ozvete......


Ono tento rok byl prelomovej, na trnkovisti este nikdo nebydli a u sebe doma uz akce delat nechci. od jara je ale maringotka na trnkovisti takze se zacne dal v akcich atd.....  Jo a hezky svatky novy perma rok a at se dari


Uživatelský avatar
Ekozámeček Stroupeček
Příspěvky: 92
Registrován: 11 pro 2014 12:03

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od Ekozámeček Stroupeček »

Dík, ale nepotřebujem, poněvadž až na jednu běžkyni máme samé kluky, ;).


A kdy odhadem začnete na Trnkovišti dělat nějaké alternativní stavby?


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Ekozámeček Stroupeček hledá lidi do komunity

Příspěvek od drudriger »

Na to aby se delali stavby tak je potreba lidi pro ktere by sme to delali. nebavi mne a nikdy mne nebavilo, delat cokoliv je tak. Na jare budeme mit na trnkovisti maringotku pro pripadne nastevniky, dale budeme porizovat úly pro včely, časem si možná nějaké uděláme sami.Ono kdyby se někdo připojil a potřeboval by bydlení tak mu pomůžeme se stavbou, pozemeky k tomu vícemě máme. momentálně ale funguje nohama na zemi, takže děláme to co je potřebné a ne plujeme v nějakích zámcích. Trnkoviště je tedka spíše komunitní zahradou o kterou se stará pár jedinců, sázíme stromky, pěstujeme věci které tu rostou a hodí se nám. Už dávno nejsme komunitní projekt kde by bylo 10 lidí a neustále se tu něco dělo. O tom co všechno je možné na trnkovišti je psáno na našich stránkach. takže odpověd na tvou otázku je že stavby zatím ne. 


Budu ale stavět u sebe doma další skleník se starých oken, tentokrát to bude jednodušší , nebot mám okna i s  rámy  takže to bude rychlí, a ejhle budu mít dva skleníčky.....


Odpovědět