Sociální design v permakultuře

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Maddog »

Caso: Já na tom pozemku hospodařím první rok, dávám ho do kupy protože byl zcela zarostlý trnkami čili namě nemůžeš chtít od prvního roku plnou soběstačnost ale dělám na tom. 4ha mě uživí, nemám rodinu jsem sám ale mého pradědu uživily i s rodinou měl ve vsi dům se stodoulou a chlívy které já už ovšem nemám neboť do dostala má sestřenice žijíci v Praze jako chalupu. Já žiju na tom pozemku ve staré unimobuňce bez přípojky elektriky která byla za odvoz (mám solárko na střeše) a mám tu vrt na vodu. Jinak ano živí mě to z větší části už teď a to tu mám pouze slepice a z nich vejce. Žiju tudíž tak skromě, že si to ty ani nedovedeš představit- nechodím nikam jinam do práce, pracuji pouze tady a ten chleba si kupuju proto, že kdybych ho měl péct stálo by mě to spoustu času a koupit ho za 26,-kč a ušetřený čas věnovat budování tady je prostě levnější, to ovšem nevylučuje to, že si tu pec někdy třeba postavim a budu si ho péct taky jako ten praděda. Pro tvou představu mé životní náklady tady jsou cca 200,- kč/ týden. Mí odběratelé samozřejmě jsou spojení s městem, ale to není můj problém ani smyslem diskuse o tom jestli mě mé 4ha uživí. Vejce se jedí ve městě i na vesnici, takže to nemá na můj pozemek vliv. Nepsal jsem, že písmo vzniklo ve vesnické jednotřídce, nýbrž že tě ho tam jsou schopní naučit, ať si vzniklo třeba v klášteře to je fuk, klášter sv.Bernarda taky neni v žádném městě. Internet a mobil není kdyby, to jsou věci které před 20ti lety neměl nikdo a šlo to, není důvod proč by to nemohlo jít znovu 20let je z historického hlediska NIC. Není problém si vypěstovat všechny potraviny: Olej- dříve používali sádlo, nejsem nucen lisovat řepku nebo slunečnici prasata nejsou problém. Cukr- dříve se sladilo medem. Můj otec je včelař a já se taky chystám pár včel mít. Čaj- Na mém pozemku roste šípek, černej bez, vedle je les s borovím jehličím, mátu a bylinky si vždycky nasušíš. V domácnosti mám akumulátor dobíjený solárkem který mi živí akorát notebook s internetem a LED světlo v unimobuňce. Jiné stroje na elektriku ani elektroniku nevlastním. Nevím proč bych měl obilý pěstovat bez hnojiv? Mám dost kravského hnoje už můj praděda to tu kdysi krávami oral a ve stodole měl mlátičku na obilí poháněnou žentourem- hnaný kravou. Mnou nejčastěji používané stroje jsou- Rýč, krumpáč a lopata tyto stroje nemuseli nutně vzniknout v čínských městech, kdysi je dělal vesnický kovář a já shodou okolností původně kovář jsem.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ale no tak, každej máme svůj úhel pohledu a univerzální pravda není. Můj úhel pohledu je ten, že se ve městech soustředí centra moci,centra persekuce, centra jurisdikce, centra kontroly. Vy to možná vůbec netušíte, ale úředníci mají k dispozici dálkový průzkum země v takovém rozlišení, že vám vymáknou každou kytku konopí na zehrádce, každou stavbu, každou úpravu, prostě vám lezou na pozemek, aniž by zvedli prdel z dobře placené opruzené židle. Uráží mne tento všeobjímající systém špiclů, udavačů, informátorů, nad jejichž rafinovaností by zbledlo i gestapo.Ve městě i leží centra korupce, páč moc univerzálně  korumpuje. Spíš bych přijal nějaké vysvětlení, k čemu to město je dobré, páč krom těch nevěstinců a zástaváren mne moc nenapadá. Pokud tam Někdo v králikárně nalézá nocleh, proč ne, mám pro masochismus rámcové pochopení,každej máme kostlivce ve skříni, nebo snad v satelitním trávníčku nalézá uspokojení,.... i to se dá. Nelze však hovořit o domovu.Domov má rodnou hroudu, nikoli kus betonu či asfaltu.


Ano, jsem zběsilý odpůrce tohoto režimu a kdo mne zná, jinej nebudu.Jsme otroci úřední lůzy a cesta ven není. nebudu se zbaběle tvářit, že mi to nevadí, nebo že je všechno v pořádku.Z mého úhlu pohledu je město zdrojem útisku a poroby.


Avšak, jak můžete blahořečit světlu, když nepoznáte tmuu, jak se můžete radovat z tepla, když nepoznáte tmu, jak můžete milovat svobodu, když nepoznáte porobu.Že jsou města zdrojem technologie a blahobytu??? To má bejt jako rovnováha???


 


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Caso »

QNX: Je jasne, ze je lidi prilis, I diky nam obema, ale ja osobne ted sebevrazdu neplanuju a nechci ji ani po ostatnich, byt jsou z mesta. Asi zacinam rozumet tvemu zpusobu komunikace jako takovemu “kopanci do zadku”, kterym se snazis lidi probudit, v tom pripade to chapu.


 


Maddog: Evidentne nejsem schopen se vyjadrit dostatecne jasne, takze dalsi pokus. Tvoje unimobunka, jeji odvoz, solarni panely, notebook, akumulator  a vrt na vodu jsou spojeny s existenci mesta. Samozrejme bys ses bez toho mohl obejit, nebo nahradit zemljankou a kopanou studnou, ale neudelal jsi to. Chleba by sis mohl pect, ale nepeces a levnejsi je proto, ze pouziva technologie spojene s … Tvi odberatele jsou spojeni s mestem, aha, takze to neni tvuj problem, az na ten drobny detail, ze je to opet zavislost na meste.  Vejce se jedi vsude, ale pokud ma kazdy sve slepice, tak pro vejce neni odbyt. Nepsal jsi, ze pismo vzniklo ve vesnicke jednotridce, ale kdyby nekde nevzniklo, tak by se tam nemohlo ucit. Internet sice pred 20 lety nebyl, ale ted je a ty ho opet vyuzivas, to je to “kdyby”. Ja hospodarim o hodne dele nez ty ( I kdyz samozrejme z historickeho hlediska je to nic), ale presto nejsem plne sobestacny v ramci vyzivy sve rodiny, I kdyz by to samozrejme slo, ale na “kdyby” nehraju. To ze nejvic pouzivas lopatu, ryc a krumpac ktere muze vyrobit vesnicky kovar je fajn, ale jsou ty tvoje nastroje vyrobene vesnickym kovarem, a pokud ano, jak mu dopravili ocel? Nepotrebuju, abys mi rikal co slo drive, mluvil jsem jen a pouze o soucasnem stavu a stale jsi mi nenabidnul argument, ktery by mne presvedcil, ze jsi sam na meste naprosto nezavisly. Coz samozrejme nemuzes, protoze kdybys byl, tak bychom tu takto nediskutovali. Nezavisli jsou indiani v Amazonii, nebo obyvatele Sentinel, ale nikdo v Evrope.


Mimochodem, nevim kde beres informace o tom, jak skrome ziju ja. Co kdyz tady sedim ve vyvratu, jim jen jednou tydne korinky, ktere nahrabu holyma rukama a nadavam na ty nenazrance z unimobunek?


 


JBJ: Ale ja s tebou uplne souhlasim, taky mi vadi vsichni ti darmoslapove a pekne mi pijou krev. Jenom bych to nehazel do jednoho pytle nazvaneho “mesto”. Ja na vesnici ziju,  a nefachcenku tu je taky dost. Vsichni tady pouzivame veci, ktere jsou s existence mest spojene, a dost nam jich usnadnuje praci. Tohle je treba neco dobreho, ale obecne, jak si veci udelas, takove to mas. Bud najdes zpusob, jak byt na mestu nezavisly, treba i tim, ze se prestehujes do jine zeme, nebo zmen co ti vadi, ale nemam rad, kdyz ten co mlsa smetanu nadava, ze krava smrdi.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

S tím musím souhlasit, jen ten neomezený růst nemusí být neomezený i když to tak teď vypadá a nic nenaznačuje že by to někdo měnil. A nutně nemusí dojít k nějaké ultra katastrofě jen proto že nevidíme jak to zastavit. 


To je předpověď něčeho na základě nedostatečných informací.


Shodneme se na tom, že je třeba to měnit, možná ne na tom, kdy a jak by to mělo fungovat.



Zdraví Josua

QNX říká:


Caso: Možná komentář o přemnožení lidstva a únosnosti ekosystému někoho přivede k poznání, že neomezený růst v omezeném ekosystému je naprostá blbost?






Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Bebe »

Akosi intuitívne verím, že existuje vyvážený pomer, medzi vidieckým a mestským obyvateľstvom, taký, ktorý by bol osožný obom skupinám obyvateľstva v nadchádzajúcom období zmien klímatu, straty biodiverzity, bezprecedentného rastu počtu starých ľudí hlavne v európe a ekonomickej nestability. Ide o to, sústrediť sa na to podstatné a to vytváranie udržateľného prostredia všade, kde sa človek práve nachádza. U nás je napríklad ešte stále mnoho vesnic, kde sa obyvatelia zbavujú odpadu v trativodoch, alebo všetko, čo tečie vypúšťajú do miestneho potoka. Je známe neekologické zvyklosti obyvateľov miest ale už menej podobné správanie venkovanov. Povedomie o udržateľnosti je deficitné ako v mestách, tak i na vidieku. Nepotrebujeme, aby enviromentálne uvedomelí ľudia húfne odcházali na vidiek, potrebujeme aby uvedomelí a kreatívni ľudia vykonali potrebné zmeny v meste a upovedomili iných, alebo aby boli minimálne príkladom, alebo príkladom minimálnosti.


Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Maddog »

Caso: Sice netuším jak souvisí vrtaná studna s městem, ale to je jedno. Já na město nenadával ani se nesnažím být na něm plně nezávislý jenom vím, že to jde už z toho principu, že to šlo i dříve. I dnes v čechách žijí lidé, kteří v životě nebyli v Praze. Jednu takovou paní znám je jí 40 a je z vesnice. Co člověk skutečně potřebuje k životu? Jídlo, oblečení, přístřeší a sex. To jsou všechno věci ke kterejm město nepotřebuješ, to jde vyrobit i na vesnici a o tom to je.


Ne o tom, že si doma upečeš chleba a řekneš. Jsem soběstačnej. I s tím blbým chlebem se to totiž na vesnici dělalo tak, že jsi jich pekl 14 najednou, dva sis nechal a 12 jsi jich dal 6ti sousedům a každej z těch sousedů pekl jednou za tejden chleba a dva ti dal. Takže jsi měl každý týden čerstvý chléb, ale pekl jsi ho jen jednou za 7 týdnů.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Caso »

Madddog: Muj puvodni prispevek reagoval na otazku, k cemu je nam mesto, a na dojem ktery jsem z z nasledne diskuze mel. Tys reagoval na mne, ja jsem ti odpovidal. Moje sdeleni se da shrnout tak, ze vsichni denne pouzivame veci, ktere vznikly diky existenci mest, a ze bychom tedy mesta nemeli zavrhovat. To ze na meste byt nezavisly jde, je pravda, ale v realu tak temer nikdo v CR nezije. Ja jsem z dediny, kde taky ziju, lidi co v zivote nebyli v Praze znam velke mnozstvi, mam jich i dost v rodine. Moje predstava sobestacnosti je jina nez tvoje, ja za ni povazuju situaci, kdy se muzu KOMPLETNE odstrihnout od okolniho sveta, a v teto pozici nejsem a dokud mne okolnosti nedonuti, tak ani nikdy nebudu. Denne pouzivam nejruznejsi technologie a informace, ktere mi mou praci usnadnuji, a bez nichz bych se bud nadrel vice nebo by bych mel vetsi ztraty na urode ci zviratech. 


Tvoje liceni zivota na vesnici na mne pusobi jako kdybys byl z mesta, a slychal od rodicu nebo prarodicu jak to drive byvalo, a nedavno ses na venkov prestehoval. Nerikam, ze to tak je, ale je to muj dojem. Podle toho, co jsi psal, tak jsi na zacatku cesty, ktera muze vest ruznymi smery. Ja se taky porad ucim a i po letech se setkavam s novymi situacemi, a jsem cim dal tim vic alergicky na stoprocentni pravdy a malovane pribehy. Nic neni cernobile a pokud se to tak zda, tak je problem v prijimaci.


A mimochodem, schvalne jsem se sel optat staricka, jestli se u nas nekdy pekl chleba spolecne se susedama, a nikdy o tom neslysel. Spolecna je susarna ovoce a palenica, vysluzky ze zabijacky se roznasaju po dedine, ale chleba mel kazdy svuj a ani kvasek se nevymenoval, a kdybych o bozim darku rekl “blbej chleba” jako ty, hned by mna pretahnul caganem, toz tak. 


Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Maddog »

Caso: Jsem z vesnice z rodiny zemědělce. To o tom chlebu a jak hospodařil praděda jsem slyšel od svého otce a ten zase od svého otce mého dědy kterej byl totálně nasazenej v Mnichově na nádraží a přežil rozbombardování Mnichova na konci 2.sv.války. Teď v zimě v 90ti letech zemřel. Jeho otec- ten praděda co tu hospodařil byl zas 7 let na vojně a bojoval v Itálii v 1.sv. válce. Já jsem se živil jako uměleckej kovář, několikrát jsem změnil zaměstnání a vždycky jsem byl blíž a blíž Praze až jsem v ní skončil. Nu a když už jsem bydlel na Vinohradské kde jsem měl sám pro sebe 4+1 s 3,5m vysokými stropy a nájmem 12.500,- bez energií došlo mi že nemá smysl honit se na jedné straně za dobrou vejplatou a na druhé jí vyhazovat za nesmysly a přestěhoval jsem se do unimobuňky s nájmem a účty 0,-kč do práce nikam nedojíždim dělám si jen svůj pozemek a jsem na jedné dlouhé dovolené. Žádné zdrhání revizorum v tramvaji, žádnej stres.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nádhera. Já chci taky.Jednu unimobuňku, nebo domeček na kolečkách a traktůrek a nazdar. Já tím vyhrožuju dospělejm fakanům. Všecko prodám holanďanovi, peníze nacpu do polštáře v té maringotce a prohýřím po hamejzech. Pak umřu chudé jak kostelní myš a děcka zdědijou enem tu maringotku prolezlou myšima.Jojo, jenže to bych chtěl moc.Takovej klikař nebudu. Já si to pěkně vyžeru až do dna. Když ráno vstanu a chci si napsat, co všechno musím, tak si připadám jak Jirásek, když psal Temno.


Zejtra mám obejít ploty a vůbec nevím, ešli dojdu.Jestli okamžitě nepřijde jaro, zešílím.


 




Maddog říká:


Caso: Jsem z vesnice z rodiny zemědělce. To o tom chlebu a jak hospodařil praděda jsem slyšel od svého otce a ten zase od svého otce mého dědy kterej byl totálně nasazenej v Mnichově na nádraží a přežil rozbombardování Mnichova na konci 2.sv.války. Teď v zimě v 90ti letech zemřel. Jeho otec- ten praděda co tu hospodařil byl zas 7 let na vojně a bojoval v Itálii v 1.sv. válce. Já jsem se živil jako uměleckej kovář, několikrát jsem změnil zaměstnání a vždycky jsem byl blíž a blíž Praze až jsem v ní skončil. Nu a když už jsem bydlel na Vinohradské kde jsem měl sám pro sebe 4+1 s 3,5m vysokými stropy a nájmem 12.500,- bez energií došlo mi že nemá smysl honit se na jedné straně za dobrou vejplatou a na druhé jí vyhazovat za nesmysly a přestěhoval jsem se do unimobuňky s nájmem a účty 0,-kč do práce nikam nedojíždim dělám si jen svůj pozemek a jsem na jedné dlouhé dovolené. Žádné zdrhání revizorum v tramvaji, žádnej stres.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od mastnacek »

Jestli to pocasi bude takhle blbnout a jako ze bude cim dal vic, tak muzeme na perma zapomenout a zacneme sklenikovat jako holandani :)


Odpovědět