Sociální design v permakultuře

Komunity, centra, ukázkové projekty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Maddog »

Caso: Nikdo ze zde diskutujících není 600let starý tudíž ještě nikdo nedokázal hospodařit od 15. století. Já mám své 4 hektary po pradědovi kterému je však sebrali komunisti, takže to v čechách v podstatě nešlo a nikdo půdu za papírky neměnil, leda ten praděda pokud ji kupoval jestli ji ovšem taky nezdědil. Písmo tě naučej i ve vesnické jednotřídce kdyby na to došlo a ten internet s počítačem spousta lidí nepotřebuje. Mám ho pro zábavu a až budu chtít úplně omezit výdaje (poplatky za internet) klidně se ho vzdám. Mobil nepoužívám už teď a do města chodím akorát pro chleba, ale ten koupím i na vesnici. Ostatní jídlo si vypěstuju.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

Caso: Pomůžu ti jenom s jedním .......negativní vymezení proti velikosti populace není otázkou nějakého názoru, je prostě dané omezenou kapacitou ekosystému. Lidstvo se přemnožilo nad hranici únosnosti a redukce velikosti populace přijde. Nevím jak, nevím kdy, ale přijde.


Uživatelský avatar
Maddog
Příspěvky: 50
Registrován: 13 bře 2013 11:58

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Maddog »

Ta redukce se jmenovala Mor, potom AIDS teď Rakovina a časem zase něco nového bude neboj. :-)


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Simona Karolik »

To je novum pre mňa-písmo je produkt mesta? Ktoré konkrétne myslíš? Lebo už kromaňonec komunikoval so svojimi druhmi pomocou jednoduchých obrazcov, ktoré zanechával na vyvýšených miestach. Moja ekologická stopa je takmer nulová a to že dvakrát ročne kosím sekačkou na fosílne palivá kompenzujem tým, že takmer všade chodím na bicykli. Kopu vecí si viem opraviť sama-o nové nekvalitné šunty z Číny nestojím. Čo sa týka zeleniny je naša rodina sebestačná aj na takom malom pozemočku, aký obrábame. Veľmi ľutujem, že miznú ľudia, ktorí sa rozumejú svojmu poctivému remeslu-práve tí, ktorí vedia vyrobiť zmysluplné veci. Zato úradníci a hovorkyne nám rastú ako huby po daždi. Vypustite ich do lesa či na pole a umrú hladom-nič užitočné nevedia. Kedysi boli aj na dedine ľudia sebestační. Počítače?  Nevoňali mi odjakživa, napriek tomu som bola donútená sa s nimi naučiť pracovať. Konkrétne vo firme, kde som vtedy robila, prišli "vďaka" nim o prácu dvaja ľudia-boli zrazu nadbytoční.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

Já se připojím také s určitým pohledem nadhledem. 


Dle mě se lidstvo, ne až tak přemnožilo, ekosystém muže uživit daleko více 2-3x více populace jen s rozdílným pohledem na komfort a způsob života.


Avšak stávajících 20-30% populace má extrémním požadavky na tento komfort a tak drancuje matku zemi i okolní populaci. Vesele likviduje ekosystému a nejen ten bez ohledu na dopady. Takže nemyslím, že musí přijít nějaký prvek extrémní redukce, ale není vyloučen.



Ano využíváme město a techniky jak se nám ráčí. To mě až tak nevadí, spíše je k zamyšlení a hlavně k diskuzi zda má smysl stávající systém techniky, a vymožeností hnát do dalších cyklů nový/běžný/starý který funguje čím dále rychleji. Zda prostě využívání počítače a techniky již nedosáhlo efektivného konce a další jakékoliv urychlené zdokonalování (rychlejší auta, letadla, počítače, automatizované linky atd.) mají smysl a efekt v pohledu výkon cena a další pohledy? Zda nenastal čas, říci si že prostě mám počítač a ten mi stačí a nepotřebuji nový pokud se mi nepokazí to samé s autem, mobilem, kolem atd... Pak totiž může nastat jak bych já řekl "brzdící efekt po snížení konzumu" a dopad to bude mít na ekonomiku a kde co jen se spirála tohoto kolotoče začne zpomalovat. 



Ale to co píši se nedá nikomu určit nebo napsat a ani nadefinovat efektivní dersign toho jak to má fungovat. K tomu by mělo dospět nejprve pár lidí a pak více a více, až bude toto běžné. 



S úctou zdraví Josua


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

Josua: nesouhlasím s tím, že by planeta mohla uživit 14-21mld lidí. Dokonce i v chudých oblastech s extrémně prostým stylem života je destrukce ekosystému značná. Udržitelná populace je tak 1mld, možná i méně.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Josua »

QNX: Rozumím a respektuji. Mluvím však o populaci která bude vědomě spolupracovat a podporovat to co využívají - indiáni v jižní Americe žijí ještě v lese (mají li štěstí). A svým množstvím systéme nijak neohrožují. Pokud však by počet lidí vzrostl. měli by se lidé starat a by udrželi systém i při svém počtu. To znamená tvorba a prostor pro tyto systémy, podpora a minimální znečištění. Jde o to že by bylo dost jídla a tepla. Jenže tak to není a pro nynější myslení a populaci to bude spíše utopie, než aby pro to začali něco dělat.


Jsou oblasti které obývali vyspělé civilizace a protože káceli a káceli tak nakonec jim deště a možná nějaká katastrofa kterou si přímo či nepřímo přivodili svým přičiněním smetla ze země.



Zdraví Josua


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Cyril »

http://www.hraozemi.cz/files/File/letak_web.pdf

Simona Karolik říká:


.... Moja ekologická stopa je takmer nulová a to že dvakrát ročne kosím sekačkou na fosílne palivá kompenzujem tým, že takmer všade chodím na bicykli. Kopu vecí si viem opraviť sama-o nové nekvalitné šunty z Číny nestojím. Čo sa týka zeleniny je naša rodina sebestačná aj na takom malom pozemočku, aký obrábame. 





Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od Caso »

Pravdepodobne jsem se nevyjadril dostatecne srozumitelne tak to zkusim jeste jednou, v reakci na konkretni prispevky:


maddog: nemel jsem na mysli hospodareni jedne osoby, ale kontinualni hospodareni v ramci rodiny. Tve 4 hektary po pradedovi by tam zapadly, ale otazka je, zda te zivi (=pokryvaji VESKEROU spotrebu tebe osobne a tve rodiny), bez toho, ze by kterykoliv ze tvych odberatelu byl spojeny s mestem. Pismo ve vesnicke jednotridce nevzniklo a je sice mozne, ze se bez pocitace a internet obejdes, ale je to jen takove kdyby, protoze jej evidentne pouzivas a je uplne jedno ci pro zabavu nebo z jinych duvodu, pouzivas product svazany s existenci mesta. Chleba co si kupujes byl upeceny v peci na drevo, z mouky umlete ve vodnim / vetrnem mlyne, nebo snad na zernovu? Obili bylo vypestovano bez hnojiv a co sklizen, rucni, za pomoci zvireciho potahu? Vypestujes si vsechno jidlo, tzn ze krome chleba naprosto vsechny potraviny pochazi z tve produkce, vcetne oleje, cukru, caje atd? V tom pripade fakt nechapu, proc kupujes chleba, protoze ja tak dobry nejsu, ale chleba si delam ze sveho obili, mouku melu doma, taky si delam testoviny a pestuju zeleninu, ovoce, vajca, maso a mlecne produkty mam z vlastnich zdroju, ale presto leccos kupuju. A co v domacnosti, elektriku mas? Co treba nejake stroje? Vsechno to je vesnicka zalezitost? Nebavim se o tom, ze si neco doma opravis, okopirujes nebo nejak zbastlis, bavim se o tom, co na vesnici vzniklo (kdyz teda vyvoj neni otazka mest).


QNX: nezpochybnuju premnozeni lidstva a souhlasim s nutnym prichodem redukce, ale nechapu proc bych to mel nejak negativne komentovat, kdyz se sam rozmnozuji a ziju. Pripada mi to trochu zbytecne, ve smyslu ja jsem se zaridil, a ostatni maji smulu.


Simona Karolik: dle mych informaci jsou pocatky pisma spojene s mestkymi populacemi, at uz Sumerany nebo nezavisle stredoamerickymi mestskymi staty, nebo jakymikoliv nezavislymi priklady. Evidovane priklady jsou cca 7000 let stare, ale nikdo nerika, ze nebyli drive. Znacky zanechavane kromanonci bych prirovnal ke znackam zvirat, v tom smyslu, ze to je urcita informace, ale neni to plne sdeleni, schopne predat vsechno co byl pisatel schopen sdelit (jina vec je, co ctenar muze vstrebat). Podle toho co vim, jsou pisemne zaznamy vzdy spojene s mestem, vetsinou vznikly pro zaznamy dani, obchodu, dluhu atd a posleze se rozsirily do dalsich oblasti. Ad tvuj zivotni styl, nijak nezpochybnuji jeho skromnost ( ve srovnani s CR / SR), ale treba by v jinych oblastech zeme byl povazovan za blahobytny, a rozhodne vyuzivas produkty spojene s existence mesta (konkretne ve tvem prispevku, pocitac, internet, benzinova sekacka, jizdni kolo). Navic z toho co jsi popsala, tvuj zivot docela sedi na obyvatele mest z doby pred 50 – 80 lety – hodne lidi melo zahradky, I treba nejake to zvirectvo, do prace jezdili na kole (ti bohatsi, co jej mohli dovolit).


Joshua: Souhlasim, ve svem puvodnim  prispevku jsem se vymezoval vuci “tonu”, kdy mesto je korenem vseho zla.


 


Obecne jsem se nesnazil zpochybnit neudrzitelnost soucasneho vetsinoveho zivotniho stylu, populace atd, ale nechapu proc by se to vsechno melo hazet na mestkou populaci. Znam lidi, kteri ve meste ziji daleko skromneji a sobestacneji nez nekteri vesnicani (=vesnicane zijici po generace na vesnici) z meho okoli. A pripada mi dost nevdecne hazet na mesta spinu, kdyz vyuzivam produkty spjate s jejich existenci (minimalne puvodem). 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sociální design v permakultuře

Příspěvek od QNX »

Caso: Možná komentář o přemnožení lidstva a únosnosti ekosystému někoho přivede k poznání, že neomezený růst v omezeném ekosystému je naprostá blbost?



Odpovědět