Slamník

Domácí vychytávky...
Kristýna Muchová
Příspěvky: 3
Registrován: 25 říj 2016 22:58

Re: Slamník

Příspěvek od Kristýna Muchová »

Ahoj,



zrovna se chystám vyrobit si slaměnou matraci. Slaměná matrace se musí hodně nacpat slámou a při proležení případně slámu přidat. Každý rok je třeba slámu vyměnit. Může to být sláma z žita nebo ovsa:).



Přeji hodně štěstí.



stanislav delige
Příspěvky: 1
Registrován: 02 úno 2017 18:50

Re: Slamník

Příspěvek od stanislav delige »

Z r ežného plátna ušitý potah, zhruba o rozměrech 200 x 80 a výšce 30 cm .Ve spodu v prostřed byl průřez kudy se dovnitř cpala sláma.Otvor se po nacpání zašil.Cpalo se to klackem. Tak to bylo na vojně. Přeji hodně úspěchu.


            PS.sláma byla ječná.  Standa





Monika Mauderová
Příspěvky: 1
Registrován: 04 bře 2018 05:42

Re: Slamník

Příspěvek od Monika Mauderová »

Nedávno mi vyprávěla moje 91-letá babička, že jako malá se setrou spaly na slamníku. Přišlo mi to velmi zajímavé, tak o tom napíši i tady. Slamník vyráběli z režné (žitné) slámy, která byla dost dlouhá. Samozřejmě byla bio jako tenkrát všechno. Snopce slámy se poskládali na podélně vedle sebe a pak se prošívali (nebo svazovali), pak se ještě na povrchu to nějak provázalo, aby byl povrch rovný. Na to se dala deka a pak prostěradlo. Prý to nebylo tvrdé ani hrbolaté, jediná nevýhoda byla, že to šustilo. Babička je možná jedna z posledních, kteří takovou matraci umí vyrobit. Úplně mi to přijde líto. 


Lucie Stolc
Příspěvky: 1
Registrován: 17 bře 2018 01:47

Re: Slamník

Příspěvek od Lucie Stolc »

A mohla byste od babičky získat detailni návod ideálně s nakresem (není mi třeba jasne jak se prosivaly snopce)?  Pátram po internetu a hledám návod na výrobu slamniku - zatím bez větších uspechu. Byla by škoda, aby se taková dovednost vytratila...  

Monika Mauderová říká:


Nedávno mi vyprávěla moje 91-letá babička, že jako malá se setrou spaly na slamníku. Přišlo mi to velmi zajímavé, tak o tom napíši i tady. Slamník vyráběli z režné (žitné) slámy, která byla dost dlouhá. Samozřejmě byla bio jako tenkrát všechno. Snopce slámy se poskládali na podélně vedle sebe a pak se prošívali (nebo svazovali), pak se ještě na povrchu to nějak provázalo, aby byl povrch rovný. Na to se dala deka a pak prostěradlo. Prý to nebylo tvrdé ani hrbolaté, jediná nevýhoda byla, že to šustilo. Babička je možná jedna z posledních, kteří takovou matraci umí vyrobit. Úplně mi to přijde líto. 





Tatjana Matoušková
Příspěvky: 5
Registrován: 10 zář 2018 20:57

Re: Slamník

Příspěvek od Tatjana Matoušková »

Dobrý den, prosím, jak jste dopadli s tou matrací? já spala v létě ve Švýcarsku na slámě a úplně jsem se do toho zamilovala. Byla to obyčejná sláma pšeničná pouze navrstvená, ve stodole v přízemí a nebo na půdě a jednalo se o sezonní záležitost. Na slámu dali majitelé tlustou zřejmě vlněnou deku, houni, takže to vůbec nepíchalo, a šustění nevadilo, protože spávám  ve spačáku, a ten šustí také.


Nyní hledám zdroj bio slamy ze žita neřezané, t.j.v celých délkách. Pomůže mi někdo? Bydlím na Uherskohradištsku.


Ohledně matrací v našich končinách jsem zjistila od mých předků ze Slovenska následovné:


Dělali se ze slámy, která má dlouhé stébla. Pochopila jsem to tak, že "obal" ze silnějšího textilu byl na spodní straně v ploše podélně rozřezán, a tímto otvorem se plnil. Sláma se nabírala po hrstech v otýpkách( jakoby svazcích, ale nebyly nijak svázané, ani prošité). Ukládala se dovnitř jedna hrst "klasy" napravo, a druhá opačně, aby se udržela rovina a slamník nebyl na jedné straně nižší. Po naplnění se otvor uzavřel zašitím kovovým předmětem slovensky zvaným "dratva". (Zřejmě silná křivá dlouhá jehla). Po krátké  době až náplň slehla se sláma doplnila. Nevím, jak často to měnili, ale už dříve jsem slyšela, že každý rok.


Úspěch ovšem tkvěl zřejmě v tom, že tento slamník byl vysoký podle doptávání asi 40cm!. Postele prarodičů měli totiž kromě pevného dna také čela a hlavně pevné   postranice vysoké 40cm, které slamník drželi, aby se nerozjížděl! Manželské postele měly tyto desky samozřejmě také!  Zde je zřejmě odpověď pro jeden ohlas nešťastníka, který psal, že se mu to rozjíždí.



Uživatelský avatar
ZdeňkaX01
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2018 11:14

Re: Slamník

Příspěvek od ZdeňkaX01 »

Je to sice dávno ale třeba si všimneš :) Podařilo se ti vyrobit ten slamník? Já bych ho taky chtěla do své dřevěné, vlastnoručně vyrobené postele. Píšeš že budeš mít bio slámu. Máš ještě kontakt? Slámu nebo seno pokud možno bio nebo i normální. Děkuji moc za tvou odpověď a čas. Těším se na voňavé spaní. A jak se spí tobě na slámě? Ahoj Zdeňka z Brna 


Uživatelský avatar
ZdeňkaX01
Příspěvky: 7
Registrován: 06 lis 2018 11:14

Re: Slamník

Příspěvek od ZdeňkaX01 »

ahoj lidi, tak jak jste dopadli se slamníkem? Já si teď stavím dřevěnou postel a chtěla bych do ní slamník. Ale nedaří se mi ho sehnat. Jsem myslela, že v dnešní době už to určitě někdo vyrábí, ale nedaří se mi ho najít. Tak jsem rozhodnutá si ho sama vyrobit. Ale ani slámu nemůžu najít. Jsem z toho smutná. Jestli máte nějaký kontakt na slamník nebo slámu, byla bych mooc ráda. Děkuji všem za váš čas a přeji příjemné podzimní dny. 


Tatjana Matoušková
Příspěvky: 5
Registrován: 10 zář 2018 20:57

Re: Slamník

Příspěvek od Tatjana Matoušková »

Zdravím:-) na slamníku, který jsem si vyrobila  spím už asi měsíc, a je to super. Jak spaní, tak zkušenost:-))Slámu jsem sehnala žitnou, a jela si pro ní až k Svitavám k paní Lence  Kmoškové, kterou jsem náhodou našla jako výrobce ošatek.  Kontakt mohu poskytnout, a nebo se dá najít na webu, ovšem, teď už žádnou  nemají, já jsem to stihla tak tak, a dali mi vše, co měli( na jeden slamník). Letos byl prý velmi špatný rok na slámu, bylo jí málo, byla krátká a ani další výrobci tady na Zlínsku  už nemají ani pro své účely. (Dělají  z ní došky). Fakt nevím, jak Ti poradit, je totiž už pozdě. Možná, být na Tvém místě, bych zkusila v tomto čase sehnat jakoukoli slámu,  a udělat vlastní provizorní slamník  a přežít na něm do příští sezóny. Naučíš se plnit:). Pokud Tě zajímají mé zkušenosti, ráda se podělím. Hezký čas přeji, a hlavu vzhůru, dobře to dopadne, uvidíš! :-)


Táňa 


Tatjana Matoušková
Příspěvky: 5
Registrován: 10 zář 2018 20:57

Re: Slamník

Příspěvek od Tatjana Matoušková »

 Zdeňko, ještě posílám kontakt na pana Navrátila, myslím, že je od Brna, a nabízel slámu v malých balících. odkaz na inzerát : https://www.ifauna.cz/krmiva/inzerce/r/detail/3281378/slama-male-baliky     na inzertním serveru iFAUNA.)


  e-mail: denmar@post.cz


Táňa



Zdeňka říká:


ahoj lidi, tak jak jste dopadli se slamníkem? Já si teď stavím dřevěnou postel a chtěla bych do ní slamník. Ale nedaří se mi ho sehnat. Jsem myslela, že v dnešní době už to určitě někdo vyrábí, ale nedaří se mi ho najít. Tak jsem rozhodnutá si ho sama vyrobit. Ale ani slámu nemůžu najít. Jsem z toho smutná. Jestli máte nějaký kontakt na slamník nebo slámu, byla bych mooc ráda. Děkuji všem za váš čas a přeji příjemné podzimní dny. 





Tatjana Matoušková
Příspěvky: 5
Registrován: 10 zář 2018 20:57

Re: Slamník

Příspěvek od Tatjana Matoušková »

Dobrý den, Jardo, zaujala mne zmínka o staré čalounické učebnici a  milotickém hospodáři, a téma slamníků, které se v nich probírá. Prosím, napadá Tě, jak by se ty informace mohly dostat i ke mně? 

jarda bon jovi říká:


určitě i já myslím na lokální zdroje.i s tou rejží neb travou. Nu a matrace a slamník.... bejvalá mi doma nechala starou učebnici čalounářů.... navíc se matrace i s pěřinama, cejchama i prošívanejma dekama se slamníkama probírají v milotickém hospodáři, což je mé nejoblíbenější periodikum.


Když se to neprošije, tak to fakt stojí za houbeles.Jináč ti docela závidím... je to prostor pro fantazii a kopce materiálů a postupů.

Lukáš Vejnar říká:


Díky Jardo, jenže já svoje výrobky stavím na tom, aby byly maximálně lokální. Takže, když mi budeš dodávat africkou trávu vypěstovanou ekologicky v ČR nebo blízkém okolí, rád budu spolupracovat.


A té definici futonu a matrace - vlastně jsi první kdo se o nějakou takovou jasnou definici pokusil ;-) Ale prostě když se to neprošije, bude se to rozlézat do stran a bude to pořád jen pytel nacpaný něčím a spaní na tom utrpením.









Odpovědět