Jak resite vytapeni domacnosti?

Domácí vychytávky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od mastnacek »

Nasel jsem tady zminku o finsky peci nebo kamnech, ale zajima me jak v realu ted prave vytapite svoje domovy. Jak a cim a jestli se snazite o jakejs takejs perma pristup nebo proste topite tim na co mate.


Jsem na vesnici, kde nezavedli plyn a ani nezavedou. Tak jsem po zvazovani pro a proti zvolil klasiku litinak viadrus U26 a jelikoz do polska to nejlbihsich uhelnych skladu to mam 10 km, tak beru jejich cerne uhli. Chtel jsem puvodne kotel na drevo, jenze i kdyuz mame les cca 1,5 hektaru naletovych olsi a jasanu, tak by to nebylo pri probirkach topeni na dlouho a hlavne lituju kazdej strom kterej jde dolu.


Uživatelský avatar
arid
Příspěvky: 24
Registrován: 15 bře 2011 09:28

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od arid »

Jelikož u nás není plyn a kdysi sme jako dědina skočili na slibovanó elektriku z Temelína a všichni si zřídili přímotopy, tak se pomali všeci vrátili ke klasice. Já topím povětšinou dřevem, vždy po domluvě s polesnym, zbytky po těžbě, úklid lesa, haluze a tak. Jěště bereme tvrdy z nedaleké pily, zbytky z řezání parket.




Uživatelský avatar
Luci Kala
Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2013 22:03

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Luci Kala »

Plynofikace byla úžasná věc hlavně pro naše babičky a dědečky :) Otočit knoflíkem a mít teplo je k "nezaplacení".


Nedávno jsme se nastěhovali s rodinou do plynofikovaného dvojdomku a nyní vzhledem k ceně (stále vzrůstající) řešíme otázku co dál. A protože nemůžeme vyřešit topení pro celý dům (nejsme majiteli) v podobě kotle na tuhá paliva, tak se chystáme alespoň vybrat kamna do našeho obytného prostoru a topit dřevem. Les bohužel nevlastníme.Dost se otázkou co do kamen v poslední době zabýváme. A zatím je pro nás nejvíc možné pozhánět v okolí (pily, les) co kde mají.


Ale mít tvoji možnost, zkusila bych se třeba pozajímat o kopicování, což by vzhledem k tomu, že jsi vlastníkem  javorovo-olšového náletu nemuselo být tak složité. A nemusí tak jít dolů každý strom. Takhle to, pokud to bylo v jejich možnostech, dělávali naši pradědové :) Tak alespoň tato moje skromná úvaha.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od mastnacek »

Kopicovani mam v hledacku, ale nejsou tam stromy, ktere by znovu obrazily, jsou na to moc stary. Dekuju moc za pripomenuti, letos uz mam tolik planu, ze nevim jestli si na konec nesednu s rukama v kline a nerozplacu se ( humor ).


Kamna jsem zkoumal predloni, nasel jsem si pekny salavy Dovre s moznosti spalovat i cerny uhli. Ale stojej ranec.


Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Martin Lipenský »

Já bych se kopicování nebál ani u starších stromů....:) Mám odkoukáno, že takové olše dokážou obrazit i z pařezu....:) Za rok a něco přírůstek kolem dvou metrů, jsem zvědav, jak se to bude vyvíjet dále. Pravda je, že tam kde jsou, je hodně vlhko a zároveň i světlo, což obojí olše potřebujou, aby dobře prospívaly....


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od mastnacek »

Mokro tam mam taky, ale asi jsem nemel rezat tak u zeme? Prvni pruklest jsem dalal cc apred 15 rokama a zadnej neobrazil. Ten nalet muzem mit ale okolo 60 let


Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Martin Lipenský »

A sluneční podmínky v místě průklestu jsou dobré? Až se zase dostanu na chalupu, tak to ještě zkontroluju, ale fakticky jsem žádné potíže s obrážením nezaznamenal. Pařezy jsou taky celkem u země, ty stromy nebyly káceny s ohledem na kopicování, prostě to dopadlo tak, že obrazily...:)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od mastnacek »

Svetla tam moc neni a kdyz obrazej koruny listama tak u zeme minimum, je to takova nudle mezi smrkovym lesem z jedne strany a smisenym na druhe.


Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Martin Lipenský »

Aha, tak to asi fakt na kopicování nebude, aspoň teda na kopicování olší. Zkoušel jsem chvilku hledat, ale nenašel jsem stromy, které by snášely dobře jak hodně vlhka, tak stín, naštěstí se v tom fakt moc nevyznám, tak se snad najde někdo chytřejší :)


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Průměrný  ha lesa přiroste ročně zhruba o 4 - 6 m3 dřeva . U potoků bývají většinou půdy bohaté tudiž by to mělo být


spíš těch 6 m3 . Z 1,5ha to mate zhruba 9m3 . coč je zhruba 17prm topení.Takže pokud by byl trochu zateplený dům


tak mate bez problému vystarano. Kamarád protopí za zimu cca 8prm v dobře izolovaném domě . já cca 20 v neizolovaném.


Pokud by jste chtel tento pozemek optimalně využít tak by to asi byl les sdružený . Kdy ty nejlepší stromy by se


nechaly na pilařské výřezy a zbytek se postupně kácel právě na kopicování. . Pokud provedete probírku po celem lese.


tak stín neumožní výmladkům růst je potřeba vytěžit nějakou plochu aby tam šlo světlo. Nejmenší výměru neřeknu,protože to záleží na místních podmínkách. Víška pařezů nerozhoduje. Spíš nižší jsou lepší(dle knih).


Odpovědět