Jak resite vytapeni domacnosti?

Domácí vychytávky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od QNX »

Josua: jestli budeš dělat komín ze stavebnice, tak se toho vůbec neboj. Je to velice snadné a zvládne to i manuálně zručný nezedník.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od jarda bon jovi »

To jo, stavebnice je fajn, ale drahá. Teda, jsem zvyklej ořezávat náklady, jak to jde, a tak se snažím šetřit, aby zbylo i na ostatní věci.Komín jsem stavěl sám s dvěma helframa. nikdy před tím jsem to nedělal.Uděláš základ, a dole začneš stavět ohrádku z cihel, uprostřed ní je vložka, které spojuješ rudokytem a zbytek prostoru vysypávám škvárou, jako skvělou vysokoteplotní izolací.. Stačí mi vymetat komín jednou za dva roky, páč se tam nic neusazuje, díky dobré izolaci. Revizor nic neříkal.Nikdo z nás komín nikdy nestavěl, je třeba přihlédnout k intelektu zedníků a empaticky se vnořit do jejich chápání.....Komín by byl i za den, ale nejde to, páč se pod tíhou cihel začal rozjíždět, tak jsme zbytek  dne propiili....Tři dny po sobě.


Žárupevnosti dvířek a jejich nesmrtelnosti ocílíš tím, že do vnitřní strany dvířek přišroubujješ litinový plát , vyřezaný ze staré plotny z kovošrotu, oddělený distančníma podložkama, mezi plátem a vnějjšími dvířky. stejjně se u nás nevyrábějjí žádné žáruvzdorné, ani žárupevné oceli a dovozy z číny a indie stojjí za starou belu.Šamotový cihly se těží u nás za 8kč za dvojcihlu, je jich tam ještě tak dvacet tater z nikdy nespuštěné vypalovací pece na lupek.Je to hra, kde sto litrů vysyčí, než bys řekl švec.Šak josuo víš, že ti držím palce. Pokud máš kamnáře kámoša, tak tě neodrbe. Kamna bude stavět tři dny a za den práce si řekne dva tisíce i s cestou a svačinou.Pokud víc, patří do propadliště dějin.Teplovodní vložky jsou drahé, obzvláště litinové. Můj tchán si koupil vložku asi za stopadesát tisíc, s výkonem kolem 17kw. Já mám nějaký trubky z parního kotle, svařil bych z nich hada do topeniště i do kouřové cesty s vyhýbkou na troubu a účinnost je dána teplosměnnou plochou, což je u trubek plně srovnatelné s rozvinutým povrchem litinové konstruukce. Nu, životnost tak dvacet let, při použití silnostěnných kotlových trubek.


Je třeba vzít v potaz, že ne každý má doma vybavenou dílnu a radost z vlastoručně vytvořeného díla. Pro mne to je mnohem důležitější, než finanční benefit, nebo dokonalost výsledku.


 


 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »

QNX: toho se nebojím. Jen jak psal Jarda dělal si to jen s části se stavebnicí a část nějaký reciklát a to by se mi líbílo víc. Zaplatit za komín 5000 a ne 25000 je dost rozdíl (20000 Kč), bohužel zatím nevidím cestu, uvidíme v pátek bude pokec s kominíckou firmou, ta mi to zajisté bude chtít i postavit. :D Zkusím se zeptat i na nějaké alternativní komíny snad budou ochotní.


Jarda: děkuji z objasnění, svařovat zatím neumím (ale brzo se to naučím), a sdílím tvoje nadčení ale zatím nemám ani tu dílnu a ani spoustu nářadí, tak snad třeba v kamnech v dílně budu moci zkusit jak se dělají kaman.



Zdraví Josua




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Stačí mít homologované vložky ze šamotuu, výrobce dinaska svitavy, licence schidel. s ostatním ti kominíci můžou škrábat záda.


Firmy mi do baráku nesmějí. Max živnostníček, ale raději neživnostník, kámoš.Ještě živit nějaký darmojedy na daních, to by mne fakt fláklo.S tím topením, budu kupovat novej automat, co umí asi 5 paliv a navíc i  kusové dříví.Umí to i jemnou štěpku, což je pro mne zadarmo.Pec mi moc chybí, na vaření, sušení, hnípání i to jiný teplíčko.

Josua říká:


QNX: toho se nebojím. Jen jak psal Jarda dělal si to jen s části se stavebnicí a část nějaký reciklát a to by se mi líbílo víc. Zaplatit za komín 5000 a ne 25000 je dost rozdíl (20000 Kč), bohužel zatím nevidím cestu, uvidíme v pátek bude pokec s kominíckou firmou, ta mi to zajisté bude chtít i postavit. :D Zkusím se zeptat i na nějaké alternativní komíny snad budou ochotní.


Jarda: děkuji z objasnění, svařovat zatím neumím (ale brzo se to naučím), a sdílím tvoje nadčení ale zatím nemám ani tu dílnu a ani spoustu nářadí, tak snad třeba v kamnech v dílně budu moci zkusit jak se dělají kaman.



Zdraví Josua







Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od mastnacek »

Hoj, jakej horak ten automat ma? Nebo to bude komplet od nejaky firmy? Ja mam ted poloautomat :) Viarduse U26 5cl + ridici jednotku s ventilatorem.



http://www.youtube.com/watch?v=f9Yl1qbt4_g

jarda bon jovi říká:


Stačí mít homologované vložky ze šamotuu, výrobce dinaska svitavy, licence schidel. s ostatním ti kominíci můžou škrábat záda.


Firmy mi do baráku nesmějí. Max živnostníček, ale raději neživnostník, kámoš.Ještě živit nějaký darmojedy na daních, to by mne fakt fláklo.S tím topením, budu kupovat novej automat, co umí asi 5 paliv a navíc i  kusové dříví.Umí to i jemnou štěpku, což je pro mne zadarmo.Pec mi moc chybí, na vaření, sušení, hnípání i to jiný teplíčko.

Josua říká:


QNX: toho se nebojím. Jen jak psal Jarda dělal si to jen s části se stavebnicí a část nějaký reciklát a to by se mi líbílo víc. Zaplatit za komín 5000 a ne 25000 je dost rozdíl (20000 Kč), bohužel zatím nevidím cestu, uvidíme v pátek bude pokec s kominíckou firmou, ta mi to zajisté bude chtít i postavit. :D Zkusím se zeptat i na nějaké alternativní komíny snad budou ochotní.


Jarda: děkuji z objasnění, svařovat zatím neumím (ale brzo se to naučím), a sdílím tvoje nadčení ale zatím nemám ani tu dílnu a ani spoustu nářadí, tak snad třeba v kamnech v dílně budu moci zkusit jak se dělají kaman.



Zdraví Josua










Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »

Jarda: ok děkuji za info, v pátek večer poreferuji jak to dopadlo :D



No já také zjištuji, že ceny za služby jsou tak drahé (daně a další blbosti jako doprava) už abych bydlel v místě stavby. To pak půjde všechno daleko lehčeji :D A hlavně levněji :D



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
medwed
Příspěvky: 72
Registrován: 05 úno 2013 10:46

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od medwed »

Tak postavit komin neni takovej problem koukal sem na par navodu a videi a nebal bych se toho dnes jsou ty stavebnice dost jednoduchy nejtezsi je asi snad namichat smes nebo lepidlo....Zalezi jak kdo je zrucnej a na co se citi....


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od permoník »

ahoj,


pro mě je hlavní prioritou se nezadlužit, ale uznávám, že se to nemusí úplně povést. když koukám na tu vložku,tak chceme asi každý trochu jiná kamna...


svoje střípky NEvědomostí jsem čerpal z této poněkud obsáhlé diškuze, kde jistý Mírek Šíma mimo jiné popisuje spalování při 900 stupních, kdy je největší účinnost. Nemám teď čas to ani celé přečíst, ale jak jsem se obával znamená to mít stále v zásobě přirozeně suché dřevo, takže to možná ještě přehodnotím.. Popisuje někdy možná nevybíravě i praktiky kamnářů, kde v podstatě potvrzuje i to co píše QNX na soběstačnosti, a to je cena za práci. Nějaké kachle jsem dostal ze zbouraných kachláků, tak je snad půjde použít, a pár lidiček okolo jistě poradí i s komínem nebo vypomůžou svářečkou. Nejdřív se ale budu muset pustit do jakéhosi výpočtu na výkon kamen. Sporák chci jako druhé topeniště z několika důvodů-pečení chleba, sušení hub a ovoce, vaření povidel a dlouhých vývarů, plus možnost rychle zavlažit. Sporák se potom pochopitelně neslučuje s krátkodobými devíti sty stupni v kamnech určených na topení. Možná chci nesmysl, proto sem píšu, zajímalo by mě jak fungují kamna o kterých tu píše Jarda nebo i ty tvoje, ty jsou oboje taky kombinovaná jestli se nepletu? Lze v nich topit nejen dva roky suchým dřevem?


Možná je ani nestihnu letos postavit, ale potřebuju je minimálně navrhnout kvůli nosné betonové desce. Betonu a cementu chci při rekonstrukci použít opravdu minimálně, rovněž polystyren a vata mi nesmí přes práh :) když ovšem někdo přijde na obhlídku tak rady s betonem a polystyrenem jenom lítají a je až zarážející jak jsou tyto jedovaté a neobnovitelné materiály hluboce zaryty u dnešních lidí, kteří si z nich budují příbytky.


T.

Josua říká:






Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »

Ahoj 


má mám naplánovány dvě topeniště do jednoho komínu. Jedno na plotnu a druhé na topení s výměníkem(ten bych nemusel mít kdybych měl dům konzistentnější nebo menší. Protože ale mám bungalov ( výhoda: nemusím chodit do schodů, nevýhoda vytápění). Samozřejmě mám dům nízkoenergetický izolovaný slámou teda mám  ( staví se).


Další detaily budu řešit s kamnářem a kominíkem tak snad příští tejden bude více informací.


Jarda to má myslím nějak kombinované.



Já jako Jarda miluji kamna a tak si je chci pořídit však tam budou stát snad dlouho a nebo se po 30 letech zrekonstruují.. kdo ví.



Spočítat se to dá ale potřžebuješ vědět kolik potřebuješ vytápět místnosti a nějak zpočítat to bude třeba. Aby jsi neměl kamna a byli třeba slabé a nebo zase zbytečně silné(to ale asi nevadí).


Mě projektant počítal teoretické ztráty místností a urči i kde bude třeba topit a kde bude třeba dát nějaké tělesa, konvektory atd...



Zdraví Josua



Uživatelský avatar
medwed
Příspěvky: 72
Registrován: 05 úno 2013 10:46

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od medwed »

Mě osobně nadchlo tady tohle na youtube jsou další varianty a podle lidí i jiný nápady jak si takový tip vytápění udělat já už mám taky vymyšleno jak si je upravit....https://www.youtube.com/watch?v=_jfag47dRCs


Odpovědět