Jak resite vytapeni domacnosti?

Domácí vychytávky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od mastnacek »

Tak popel z hnedyho a cernyho bych si k zelenine na pole nesypal. Ale pokud jsi chemik a mas to vyzkoseny a otestovany, treba zacnu :) Momentalne nam v pulce kopce zeleznej sud a sypu s tim cestu kdyz nachumeli.


Jasny, moznosti jsou pro vsechny stejny, moznosti mysleno tim co je na trhu, ale ja myslel moznosti dany tim kolik mas ve srajtofli a jak ti zalezi na tom co zpusobujes sobe, okoli a prirode. Jinak s tebou souhlasim. To topeni je spicka ledovce. Jediny sobestacny je topeni drevem, pokud mas schopnosti a moznosti si ho na zimu dost nadelat ( s predstihem ). Protoze kdyby se cokoli jeblo, tak uhli si sam do dolu nakopat nepujdes. Nedavno me napadlo ze by nebylo spatny vybavit obyc kotel horakem na olej. At uz rostlinnej nebo vyjetak. Spalovani je za hodne vysoke teploty, takze by to nemuselo byt tak neeko-logicke. Dalo by se i lisovat doma vypestovanou olejnou rostlinu, ale dal uz jsem nezkoumal, jaky vynos ma jaka plodina abych toho nemusel mit hektrary a hektary. Asi proste zmensovat domecky, zmensovat naroky a teploty v pokojich a vetsinu casu travit venku. Ono kdyz se vratis v -20 z lesa tak ti i 16 stupnu doma prijde jako raj .) Jina je kdyz clovek sedi celej den u kompu, k tomu je kurak a kafickar, to se pak ty cevy stahujou a i 26 je malo.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »

S pěstováním plodin k spalování kvůli topení vidím trochu problém v tom, že to potřebuje zase dost hodně plochy, výhodou je že je to obnovitelnej zdroj. Otázkou je jak by to hořelo.


Na tom je, ale dneska bionafta a další produkty založen a přináší to spíše, že lidé pak v chudých zemích pěstují tyto plodiny (pro ekonomicky vyspělejší země) a pak tam nemají co jíst a nemají půdu k pěstování potravin pro jídlo. Protože je lukrativní koupit si 6000 ha v nějaké takové zemi a tam zřídit plantáž pro nějaké biopalivo či topidlo.



Spatřuji v dřevě zdroj efektivního topení, ale jen ze svého pohledu, v globále (kdyby to používali všichni) to asi nebude tak horké a obnovitelné nebude.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »


Jardo ještě 2,5 měsíce budu z těch co mají doma spoustu prachu :D Ostrava má co druhej den překročené limity buď jednoho nebo druhého smradu či prachu :D :D :D


Pak už Jižní Morava :D Prach je asi všude, ale ne v takovejch dávkách.



Zdraví Josua



jarda bon jovi říká:


..... Lidiky od ostravy či pardubic, prahy a blízko frekventovaných silnic si ten popel na zem sypou, aniž by chtěli.





permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od permoník »

ahoj,


po dlouhé úvaze a pozorování stavebního cvrkotu mých známých jsem si pro sebe obhájil rekonstrukci pastoušky u nás na vsi oproti novostavbě a topil bych rád dřevem. Představu mám dosti podobnou, ne-li stejnou jako tady Josua, a to těžká akumulační kamna+sporák s troubou. Nejsem kamnář, ale ani milionář a proto bych je potřeboval zvládnout svépomocí, no uvidíme :) co jsem zatím zjišťoval tak to budou muset být dvě oddělené topeniště(klidně pod jedním pláštěm) a dva průduchy v komíně. V těžkých kamnech se spalují krátkou dobu při vysoké teplotě větší kusy dřeva jednou za den nebo za dva-podle počasí, ale musí být to dřevo dva roky suché jako u kotle na dřevo? V kamnech se sporákem se topí normálně podle potřeby vaření nebo pečení chleba a vzniklé teplo je bonus. Máte někdo s tímto zkušenosti nebo lepší informace? Brácha má kotel s násypkou na cokoli a v případě potřeby v něm může topit i normálně dřevem a je to fakt úplně o něčem jiném než staré kotle na uhlí. Spotřeba malá, spalování super, ač topí uhlím skoro to nekouří. Jenže to se mi nehodí do pastoušky, chleba v tom neupeče :) řešilo se tady oběhové čerpadlo, nešlo by využít energie tepla po zatopení na jeho pohon? někde jsem viděl šikovný větráček poháněný teplem z kamen na kterých stál a prý existují jednoduché články které z tepla vyrobí nějakou tu elektriku.. Panel na střeše je asi taky fajn, ale ty náklady. Jak je to vůbec s životností, přesahuje aspoň trochu návratnost investice? Myslím, že do budoucna se nemá cenu zaměřovat na jeden druh topení pro celou planetu, to nebude fungovat nikdy. Někdo bude topit dřevem, někdo briketama ze sena a slámy, někdo elektřinou z přílivu, ze slunce atd. ale nutné bude veškerými energiemi zatraceně šetřit. Jak zde už někdo psal v severnějších zemích se opravdu nevytápí jako my tady. Jarda to tu vystihl vtipně, ale hlavně trefně :)  Když si vzpomenu na svůj podnájem garsonky ve městě, kde to valilo do radiátoru od října do března hlava nehlava, ať tam člověk byl nebo ne...škoda mluvit.


sakra, nějak jsem se rozepsal, pardon za slohovku


T.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od QNX »

permoník: o těžkých aku. kamnech i o výrobě elektřiny z tepla (TEG) jsem něco psal na www.sobestacnost.cz. Je tam trochu informací o mém prastarém termoelektrickém generátoru, který byl určený pro pohon oběhového čerpadla (dnes bych ho už řešil úplně jinak).


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »

Ahoj bohužel taková kamen co plánuji já budou asi trochu drahá a do svépomocné stavby kamen jsem se po informacích které jsem zjistil nepustil. Postaví mi je novopečený kamnář, kamarád a snad to nebude tak drahé za práci.



Ale chtěl bych předat u kamen jednu zkušenost.



Všechny žáruvzdorné prvky a když jsou ještě dekorativní stojí hodně peněz. Nemám informace, abych hodnotil zda jsou přehnaně drahé nebo je to adekvátní cena. 


Každopádně komín když si koupíš systém tak 20-25 000 Kč.


Trouba s plotnou a dvířky jen kování tak 40 000 Kč


Výměník s druhým topeništěm cena bez DPH 40-60 000 Kč. Pro mě: http://www.burnet.cz/cz/produkty/burnet-660/burnet-660-linea-mini---litinosamotova-kamnova-vlozka/9.html



Pak cena šamotu, izolace a dalších doplňků. 



A nakonec cena práce.



Prostě levné to nebude.




Ano možná by šlo udělat si výměník sám, viděl jsem již pár odkazů na netu, nechat si to někým navrhnout a sestrojit to sám, ale mám pocit že úspora by nebyla velká. Svařovat ještě neumím a nyní řeším a mám plnou hlavu stavby a shánění věcí kolem ní. Takže asi tak má zkušenost. Jakmile to zrealizuji tak podám reference :D



Když se tím člověk začne zabývat a chce, aby to vydrželo a fungovalo (bude to hlavní zdroj tepla) tak si musí vybrat investovat nebo stavět sám postupně.



Zdraví Josua



Uživatelský avatar
FSP
Příspěvky: 192
Registrován: 11 dub 2012 17:40

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od FSP »

co třeba takove piecky..některé i s výměníem,klikněte si na fotku vlevo a rozbalí se celá galerie


http://saphronov.msk.ru/stoves/index.html



a bacha tam jim to při stavění světí i pop :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nádherná práce, toho si u rusáků cením. Výměník se dá svařit doma, v tom není potíž, dveře i trouba se udělá taky, i když to potrvá. Komín8 metrů...... Vložky schidel 2800 ve dvojce průměr 200, písek 500, vápno 300, škvára na izolaci zadarmo , rudokyt 120kč a basa píva 300. cihly z bouračky  zadarmo. Zapoměl jsem dvířka ke komínu 120 2x. Za víkend byl komín hotovej.


Sám si budu zvát váňu na stavbu pece, páč čechové chtějí za minutu stavby pece 100kč. Za stovku na hodinu mi váňa zahraje na garmošku, zahopsá kozáčka a vezme sebou i popa Dmitra od Archandělska. Pak se češi diví, že není práce. Za stavbu pece chtějí 40000 za tři dny práce.......madona putana. Aby jim zuby vypadaly.Nestydové nestydatí.


 

FSP říká:


co třeba takove piecky..některé i s výměníem,klikněte si na fotku vlevo a rozbalí se celá galerie


http://saphronov.msk.ru/stoves/index.html



a bacha tam jim to při stavění světí i pop :-)





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »

Ahoj Jardo,



no zní to lákavě, 


výměník, potřebuji aby mi fungoval a to s dost velkou účinností (kamna budou celé zadělanou šamotem cihlami a hlínou. Oprava je katastrofa.


Komín musím na něj u novostavby mít revizi :( uvedená firma co píšeš říká sama, že cena muže být velmi rozdílná pokud ti to postaví oni. Já si chci stavět sám ale zatím jsem nenašel postup kterej by šel použít a mohl jsem to zlevnit.


Potřebuji komín odizolovat aby mi nechytla dřevěná konstrukce (max 53 stupňů).


Můj Kamnář snad těch tvých 40 tisíc chtít nebude. 


Dvířka musí být z žáruvzdorné oceli, a musejí se dát pohodlně otvírat a zavírat... sám si je ukovat či svařit snad až budu mít praxi.


Kolik lidí ti ho pomáhalo dělat ten komín? a kolik z nich už komín stavělo? Nebo vidělo stavět? Nebo jste se do toho pustili jen tak?


V pátek mám setkání s kominíkem tak uvidím co mi ten řekne.



Kamna, ale bohužel chceš li je mít hotové spolu s novostavbou asi budeš muset trochu připlatit protože musejí mít revize. Ale stále hledám alternativy. 



Zdraví Josua




Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Jak resite vytapeni domacnosti?

Příspěvek od Josua »

Zde je třeba kalkulačka pro stavbu komína z prefabrikovaných částí:



http://www.kominycz.org/kalkulacni-program-keramo-2012/index.php?RNC=TOP



pro mě 27 000 Kč komín


práce 6000 Kč



Zdraví Josua


Odpovědět