Soběstačný víkend

Domácí vychytávky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Patrik Stach »

Dnes se pokusím zavařit - sterilizovat - papriky jen teplem. Už tak mám udělaná nějaká zelená rajčata. Uvidím, zda to vydrží. Bazalku mám na mrazáku, nějaká malolistá je ještě v záhoně, o to pesto se pokusím.


Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od teoretik »


P. Stach: mouku z kukuřice nedělat .. zkus tradiční indiánský zpracování kukuřice viz http://en.wikipedia.org/wiki/Nixtamalization - základem je povařit zrno v zásaditym roztoku (pH náct), tedy s přídavkem hašeného vápna nebo sody na praní .. kukuřice se při po přidání činidla sama oloupe a značně nabobtná, jak je vidět na obr. .. i tradiční mexický placky se nedělají z mouky, ale z krupice namletý z takhle předvařený kukuřice ..

JBJ: tempeh z kukuřice? je to jen nápad na pokus nebo to někde dělají rutinně? přeci jen - původní kultura je odchovaná na soji, což se kukuřici složením až tak moc nepodobá ..


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, tempeh je jeden velký vesmír a dá se dělat z mnohého. Mne v tom fascinuje neuvěřitelné oživení potraviny, která je relativně mrtvá.Srovnat se to dá pouze s naklíčeným zrnem. A že se tempeh dělá z kdečeho, to je jasný..... aspoň mně...


http://clanky.regeneracnecentrum.sk/2011/07/tempeh-kral-potravin/


Proč nemlít kukuřici??? Máš k tomu nějaký důvod, nebo jen tak?? Kukuřice je nejefektivněji pěstovaná, sklízená i posklizňově upravitelná potravina. Já  ní dělal placky, chleba se žitem a palačinky, kaše a kdeco. dá se na tom přežít.... Jen jediné mne rožčiluje.... že neumím loupat zrna z klasů  v mléčné zralosti....Zeleninovou kukuřici..... Himl, kdyby na to byl forichtung, to by bylo.Taky domácí popkorn na másle´, božínku, to je pohodička.



 


Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od teoretik »

Kdepak vesmír, tradiční tempeh vždycky ze soji (max.složeném jí značně podobných buráků) .. A new form of tempeh based on barley and oats instead of soya was developed by scientists at the Swedish Department of Food Science in 2008. It can be produced in climatic regions where it is not possible to grow soybeans. - viz http://en.wikipedia.org/wiki/Tempeh

Ke mletí obecně mám averzi ze stejných důvodů z jakých obdivuješ tempeh - mechanicky rozdrtit hibernované embryo je asi to nejvzdálenější jeho probuzení/oživení co může být. Je zajímavé že hodně tradičních starověkých způsobů zpracování obilných zrn se od mletí diametrálně liší (například příprava bulguru ze pšenice nebo sladování ječmene).

Ke kukuřici: když si odmyslím že co se týče pěstování je poměrně náročná na teplo (téměř jako otužilejší odrůdy soji), tak praktické výhody pěstování velké rostliny s obrovskými klasy plnými velkých zrn jsou zřejmé, jak to ale souvisí s mletím?

K mletí kukuřice: z nutričního hlediska je kukuřice horší potravina než naše tradiční obilí a má zrno opatřené velmi tvrdou a obtížně odstranitelnou slupkou (otrubami). Výživná hodnota každé mouky je tím lepší, čím víc se při zpracování zrna odstraní otrub a zároveň zachová dalších vrstev, neboli čím lépe se oddělí slupka zrna od jeho zbytku. U kukuřice to vychází tak, že při mechanickém mletí je mouka vždy příliš chudá na některé nezbytné látky, než aby mohla tvořit základ jídelníčku. Je to prokázáno jak nepřímo: američtí archeologové dokládají, že až s vynálezem Nixtamalizace kukuřice došlo ke vznik středoamerických civilizací, tak přímo - doloženými epidemiemi pellagry (avitaminóza B3) v oblastech Evropy a Afriky, kde se rozšířilo pěstování kukuřice, ale již ne její tradiční zpracování (které kromě lepšího oddělení slupek zároveň zvyšuje vstřebatelnost některých živin).

Zkrátka kdo chce dlouhodobě vyžít na kukuřici bez podlomení zdraví, musí dodržet 2 nutné podmínky: zpracovávat ji tradičně a doplnit deficitní aminokyseliny, což v Mexiku tradičně zajišťují konzumací kukuřice spolu s fazolemi.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně, anglicky až tak dobře neumím, ale zato umím udělat tempeh na 50 způsobů a to neumím nic.  Na tradice kašlu, pro mne jsou nejdůležitější osobní zkušenosti.  Třebas fazolovej tempeh s bazalkou lehce zauzenej, nebo s  habanerem....


Kukuřice je dobrá, funguje bezvadně na výkrm prasat a pro lidi je taky dobrá. V kontextu soběstačnosti rozhodně.


Pokud máš averzi k mletí, pak se musíš zříct mnoha pokrmů, pokud to není jen poza.K teorii výživy v tvém podání....


Samozřejmě, že výživová hodnota klesá s odstraněním otrub, klíčku a slupek. O stravitelnosti se nebavíme, páč ta s nutriční hodnotou nemá zbla společného. Nutričně jsou nestravitelné otruby velice výhodné svým obsahem vlákniny, ale o tom snad nemusím psát. Takže se kukuřice nebojmež, my se jí bát nemusíme, možná nějaký profesoři v americe, my však máme svůj selský rozum.... Dokáže zpestřit jídelníček mnohem více, než jakákoli jiná obilovina.


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Hlad »

na šroťáko(česky kladívkový šrotovník nebo podobný) pošrotuješ cokoliv,párkrát to prohodíš ,utáhneš kladívka ,prohodíš to znovo a zas je to jemnější,pochopitelně je lepší mlet metrák neb se lépe  oddělí frakce,jedno jestli žalude,hodíš to do fukaro - jakco,nakonec to vezmeš přes síta-to byla dřív běžná nutnost(někdy síta měli vychytaný už ve mlýně) a máš mouko jako z videa a o zbytek se pobije dobytek,dá se koupit staré šroťák i na kliko,nebo jsem dnes viděl samodoma ve sběro a ten by mlel snad i šutry,ještě v něm ta kukuřice byla-letošní


 


vymlátíš to  ručně,na mlátičce z roku razdva,nebo kombajnem ty první dva  způsoby předběhne ještě řádný usušení  a po vymlácení zase ten fukar -to je taková násypka z vrtuló co to háže do dálke,obilí je normálně slyšet jak  puká a  nažky se suchem otvíraj a jsou cítit rohliky,pak  stejně musíš sušit  na povale na hromadě na volno, za a) nebouchneš za b) do toho nic nevleze ,nejde  hned mlet


 


jo a s tím cepem se člověk  nadře jako prase , i proto jsou s náma brambory


 


a žaludy jsou hořký  ,takže podrtit vymáčet usušit-totálně pomlet , a před zimou si zapamatovat kde jsou pod sněhem kdyby snad něco


 


olej ze slunečnice ,ale sádlo je taky dost dobrý pokud jíte maso


 


kvasinky se zelí, ten povlak jsou kvasinky,z ovocnýho kvasu ze sudu ,ale to jsou divoký kvasy ,to víno nevím,, jinak kvásek si rozjede vlastní,je to hokus pokus a proto je lepší koupit kulturu,uchovávali se v kvásko ,ale  se do nich namáčely sušený švestky ,který se potom už chycený od kvasinek usušily


 


ten cukr v kompotech je v takové koncentraci že se na tom kvasinky nechytaj,jde to i medem....plus pasterizace


zelenina se dá jen pořádně nasolit ale mrkev apod jsou dvouletky běžně přezimují na záhoně atd atd


 


taková medovina .......,


 


každopádně ti zkvasí téměř cokoliv,ale málo co se bude dát pít pokud to nebude mít cukernatost, protože to zkvasí úplně do sucha ,snad než samotnej rybízák bude lepší jabčák -pokud nepřidáte na cukernatosti,vynechám pálenku


na kukuřico je na moravě , no takovej mlýnek do ruky ,jsou to dva kotouče co maj po ploše trny a mezi ně se  strká ten klas ,ono to ojebe  ,možná to ale už znáte, netuším jestlo to zvládne nezralý..


 


 


 


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Patrik Stach »

Díky všem, za tyhle vaše rady jsem víc než rád :) Teorie by pomalu byla, teď to vyzkoušet v praxi :-) O víkendu budu sbírat žaludy, tak uvidíme. Dám vědět, jak to dopadlo.


Sádlo mít nemůžeme, museli bychom chovat vlastní prase a na to nemáme podmínky. Tenhle víkend ještě poořeme, tím získáme asi dvacet metrů země na obiloviny. Vlastně se na to těším víc, než je zdrávo :)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od jarda bon jovi »


Sádlo.... člověče, já si vzpoměl, že kdysi chudina sbírala červený bez, vařila jej a po vychladnutí na povrchu  hrnci sbírala povstalý tuk a.... mazala si jej na chleba. Je tak uvedeno v publikaci Bez Černý
Patrik Stach říká:


Díky všem, za tyhl.e vaše rady jsem víc než rád :) Teorie by pomalu byla, teď to vyzkoušet v praxi :-) O víkendu budu sbírat žaludy, tak uvidíme. Dám vědět, jak to dopadlo.


Sádlo mít nemůžeme, museli bychom chovat vlastní prase a na to nemáme podmínky. Tenhle víkend ještě poořeme, tím získáme asi dvacet metrů země na obiloviny. Vlastně se na to těším víc, než je zdrávo :)





Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Patrik Stach »

Jardo, vyzkouším. Napřesrok :)


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Hlad »

červené bez,ostatně mám pocit ,že se tak ani nejmenuje...,nemotejte s Bezem černým, ty červený kuličky můžou být jedovatý


Odpovědět