Soběstačný víkend

Domácí vychytávky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Patrik Stach »

Myslel jsem na placky, například.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Bebe »

Kaša krúpovo-zemiaková je tiež veľmi, veľmi chutná a na vrch osmažená cibuľka. Už len dopestovať zo dve hrste jačmeňa asi nahého, aby sa uľahčilo technologické spracovanie a podrviť by sa to dalo napríklad v mažiari, alebo nahrubo na kávomlynku možno, každopádne vôbec netuším, čo obnáša dopestovanie jačmeňa v podmienkach záhrady. Asi som sa trochu zasnil.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Patrik Stach »

Budeme mít zoráno cca 20m2. Tam se pokusíme o obilí. Nahý ječmen je odrůda?


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Bebe »

O obilninách uvažujem zatiaľ len výhľadovo, takže viem len to, čo som sa o jačmeni jarnom nahom dočítal tu. Možno bude vedieť niekto iný povedať viac o pestovaní. Rozhodne sa chcem vyhnúť tomu, že niečo dopestujem a potom to nebudem vedieť vymlátiť, či vylúpať, zomlieť, či inak spracovať, čo som sa tu dočítal v niektorých príspevkoch.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Bebe »

Výborne skladovateľná je i Ředkev setá černá, použitie na čerstvý šalát po okrájaní čierneho povrchu bielu dužinu nastrúhame najemno na strúhadle, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľku, posoliť a dochutiť citrónom (mohol by sa nahradiť domácim jablčným octem) pridať môžeme i najemno postrúhanú mrkvu. Rovnako i  Řepa salátová červená kulatá, uvariť, ošúpať nastrúhať na strúhadle nahrubo, pridať na drobnejšie nastrúhaný surový chren, trocha cukru, trocha octu a kmín. V chlade vydrží aj bez sterilizácie minimálne dva týždne. Používa sa skôr ako príloha k varenému jedlu, je to pochúťka.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od jarda bon jovi »


Černá ředkev je neuvěřitelný lék, který by měli konzumovat všichni náchylní na respirační potíže a potíže s imunitou vůči bakteriálním infekcím, vč kandidy, bílých výtoků a dermatitid.  Bohužel, po prášku či kapkách se sahá snáze a jsou¨chuťově neutrální, což ředkev není. Chutná totiž jako ředkev. Dříve oblíbení příloha i hlavní jídlo, už od středověku. stejně jako tuřín, mangold, cvikla. Když vezmte mrkev, černou ředkev, trochu celeru a postrouháte,  trochu oleje, třebes olivy, dýně nebo sezam, klidně arašídy..... A jako třešničku na dortě kus tuňáka, slanečka, lososa a nebo kyselou rybu zavináče nadrobno nasekat, pro radost trošku bazalky, nebo domácí pesto a můžete podávat.samozřejmě že v historii se podával salát se slanečkem vymáčeným v mléce, ev  s husími játry, nebo jehněčími či kůzlečími jatérky smaženými na cibulce...Nenajdete na tom chybu, ani nutriční, ani chuťovou. Já do toho ještě zamíchám vařenou pohanku a vznikne mi hlavní jídlo.Hlavně se toho nebát...


Můžete ovšem abgrejdovat s čerstvoučkým řapíkatým celerem, mladými lístky rukoly a nebo pro echt znalce mladé lístky lichořeřišnice.......


Kristova noho, já mám hlad....hergot, že se to dycky tak zvrtne...


 


Bebe říká:


Výborne skladovateľná je i Ředkev setá černá, použitie na čerstvý šalát po okrájaní čierneho povrchu bielu dužinu nastrúhame najemno na strúhadle, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľku, posoliť a dochutiť citrónom (mohol by sa nahradiť domácim jablčným octem) pridať môžeme i najemno postrúhanú mrkvu. Rovnako i  Řepa salátová červená kulatá, uvariť, ošúpať nastrúhať na strúhadle nahrubo, pridať na drobnejšie nastrúhaný surový chren, trocha cukru, trocha octu a kmín. V chlade vydrží aj bez sterilizácie minimálne dva týždne. Používa sa skôr ako príloha k varenému jedlu, je to pochúťka.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Bebe »

JBJ: Domácí pesto? Jak se dělá?


Áno, k zelenine patrí vždy trochu oleja, či olejnatých semien.


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Marek Parek »

Bebe Tak cernou redkev jenem omyju, tu cernou slupku nestrouham, a je pekne ostra! Lek na kasel number 1. domaci pesto= pomeles kešu (nebo jakekoli jine orechy) s bazalkou a olivovym (nebo jinym kvalitnim) olejem, jarda bon jovi  mnam!! :))


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, pesto je z bazalky , nějaké kolemjdoucí ořechy, klidně vlašáky nebo  lískáče, pro ortodoxní mravenečníky pochopitelně pínie, ale je to vynikající i s pistáciema, nebo s borovými semínky umletými na mlýnku na mák....Lze použít i opražené pšeničné klíčky, ovšem opatrně a na oleji....


Dělal jsem doma pesto s olejem z tykvových semínek a kešu, ale záleží na chuti každého soudruha, pochopitelně a na dostupných ingrediencích či chuťových prioritách.


Zkoušel jsem i spagetti al olio. to se vezme domácí celozrnná mouka, co nejjemnější, pleskne se do toho domácí vajíčko, udělají se domácí špageti na strojku s klikou, ty se uvaří, a do toho se zamíchá:


Na pánev se dá domácí olej, nebo klidně kupovanej olivovej, já i s dýňovým.do oleje se rozmačká česnek, klidně 4 stroužky, tedy domácí a jeden kus domácí feferonky.na droboučké proužky... Opatrně ten olej zahříváte a mícháte, až se začnou objevovat první bublinky na česneku... Vypadají jako perličky. jak se vyskytnou, vypínáme zdroj tepla a už jen chvilku mícháme a šups s tím do špaget. jak to s teplem přepísknete, nedá se to žrat.... K tomu nějaký dobrý kousek vína, já mám rád rulandské šedé, pozdní sběr, ale nepohrdnu ani dobrým  nesířeným vínem z česka ,  nejlépe polosuché..... nebo burčáček z jablíček....


Nu a jako obveselení tam můžete šoupnout to pesto.... dělal jsem omáčku i z dýní, cuket, patizonů s bazalkou i česnekem.


Pochochopitelně že si to jako chlapi uvaříme sami, páč ženský vaří, protožemusí, ale chlapi pro radost a s láskou....


 


 


Uživatelský avatar
Evina
Příspěvky: 39
Registrován: 01 srp 2012 19:48

Re: Soběstačný víkend

Příspěvek od Evina »

Patrik Strach - na tom odkazu /Co nového na kopci/ najdeš i něco o lisu, jak je zde dotaz v prvním příspěvku. Mají tam i domácí kuchařky, no prostě hromada dalších užitečných informací, jen se tím vším prokousat.... Jinak držím palce, ať Vám to vyjde!


Odpovědět