k

Domácí vychytávky...
Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Jiří Danihel »

Ovoce kvasit nestihne. Asi tak 2 dny po vhození do kompostéru vypadají zbytky jako čerstvé, ale pak se povrch začne roztékat a žížaly ho hned obírají. Do melounů se pustily skoro hned. Rozkladu pomáhají i armády drobných broučků a vláknité houby. Pro kvasinky tu není ani vhodné prostředí. Teplo ujde, ale o cukry v tekutém stavu je tu nouze - velká konkurence. Podle mého nosu žádný kvas v kompostéru neprobíhá a hniloba jedině při přemokření a slehnutí moc silné vrsty, kterou nestačí žížaly provrtávat. To se mi stalo jen na začátku v mém pokusném kompostéru s línými žížalami se zahrady. Kvašení by bylo pro žížaly zhoubné, protože by se tu tvořil ocet a ten by srazil pH na nepřijatelnou hodnotu. Naštěstí to příroda zařídila chytře a když je žížal dostatek a neházím tam, co tam nepatří, všechno se reguluje tak nějak automaticky. Vermikompostér zkrátka funguje obráceně, než pohádková bezedná slánka. Můžeš do něj pořád něco dávat a ono to v něm nějak nepřibývá. Část vody prostě vyschne, jak se kompost provětrává. A to, co vyteče jako hnojivo, je možná méně než polovina vody, kterou bych ze zbytků vyždímal lisem na ovoce. Odpad ztratí drasticky na objemu a výsledek nenosím do kontejneru, ale do květináčů asi 2 metry daleko. To je pohodička.:-)

ATropa říká:


dík, vyvrátil jsi mou skepsi. Určitě lepší než různé drtiče odpadu.


Nejsou ze žížal, alkoholičky? Ovoce musí kvasit nebo ne?





Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od ATropa »

hezké! měl bys své studie sepsat a vydat jako dodatek k Čapkovi. Myslím, že žížaly a jejich charakter nevzpomněl. 


Sice se nepřidám do klubu chovatelů, ale přeji chovu zdar!


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Jiří Danihel »

Před časem jsem tu psal o citronové trávě pro odpuzování mušek. Mám pár nových postřehů.


Je dobré sklízet listy, které již usychají a jsou zabarvené do hnědo-červena. U těch voní po citronu nejen řapík, ale i čepele. Z jejich působení na tlusté mušky milující sladce voňavé ovoce o nichž jsem také psal, jsem ovšem trochu na rozpacích. Do kompostéru jsem dal asi 10 listů citronové trávy. Zatímco v létě bez použití tohoto odhánědla se mi mušky vracely do kompostéru a neotravovaly všude v bytě, asi před měsícem se mi v kompostéru opět začaly množit, protože jsem tam dal pár nahnilých medových jablek. Teď mám v kompostéru hejno mušek, ale část jich poletuje i v sousedním pokoji. Došlo mi, že možná není dobrý nápad vyhánět mušky z kompostéru jakýmkoli prostředkem. Zkusím tedy jinou strategii. Citronelu dám do váziček nebo zavěsím její svazečky tam, kde mušky mít nechci. Při přípravě nového substrátu na jarní sázení do květináčů přimíchám do substrátu nasekanou citronku. Měla by vyhnat larvy smutnic a smutnice odradit od jejich kladení sem.


Jeden zajímavý postřeh mám i ohledně toho kvašení ovoce. Když nechám nahnilé jablko na míse, během několika dnů je shnilé kompletně. Když jsem dal jablko nahnilé asi do třetiny od květu (bubáku) do kompostéru, po několika dnech celé zhnědlo. Ale když se jeho vnější podoba neměnila celý měsíc (za takovou dobu zatím všechno v kompostéru zmizelo beze stopy), rozhodl jsem se do něho rýpnout. Čekal jsem, že to bude slupka vycpaná klubkem žížal. Ale jablko bylo pořád dost tuhé a po chvíli zápasu se lžící se pod prasklou slupkou objevila žlutá dužina s hnědými žilkami. Prostředí ve vermikompostéru má tedy skutečně úžasnou schopnost likvidovat hnilobu a kvas. Žížaly se přes slupku prokousat nemohly. Až teď si přijdou na své. A s jablkem zmizí snad i ty otravné mušky. Ovoce je tedy třeba nakrájet, aby zmizelo co nejdříve - minimálně rozkrojit, aby slupka nebránila žížalám v sosání.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od HonzaK »

Zdravím zkušené vermikompostovnice a vermikompostovníky:)) cca před 14 dny jsem si pořídil pár kaliforňanek. Mám je na chodbě na podestýlce z mixu listí (sebráno v botanické zahradě v Praze) a hlíny (po letošní sadbě bylinek), kde je momentálně 16C. Je to málo? nebo na zazimování stačí? Nebo je problém v podestýlce? Jsou totiž zalezlé úplně na dně a nic nejedí. Díky za rady. S pozdravem Honza


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Jiří Danihel »

HonzaK: Kaliforňanky jsou teplomilné. Ideální teplota pro ně je kolem 25°C, při 7°C si budou hrát na mrtvé a teploty pod nulou je zabíjí jako všechny žížaly. Měly by se tedy hýbat, ale budou líné. Podle čeho poznáš, že nejedí? Listí okusovat nedokážou a obyčejná hlína jim může dokonce škodit. Žížaly jen ocucávají oslizlý povrch a bez pomoci mikrohavěti v kompostéru, která jim baštu připraví do správné formy, jsou schopny zobat jen měkké, vodnaté dužniny. Trvá to zpravidla několik dní, než se čerstvě vhozené zbytky zeleniny nebo ovoce dostanou do správné formy. Listí tleje velmi pomalu. Dá se říci, že čím měkčí a vodnatější materiál se do kompostéru hodí, tím rychleji se rozloží. Díky tomu se dá v kompostéru pozorovat leccos zajímavého. Třeba po vhození stopky papriky se semeny (vykrojené kolem zelené sukýnky květu) se rychle rozloží měkká tkáň a zbyde krajka z žilek v květu a stopce.


Nějakou dobu potřebují žížalky i na zabydlení. Dalším důvodem, proč zalézají ke dnu může být světlo. Jsou hodně světloplaché a před světlem rychle zalezou. Vermikompostér by měl mít víko, které se sundá jen při vhazování nových zbytků nebo kontrole. Dělá jim tmu a udržuje vlhkost. Ta je taky důležitá. Když se kompost stiskne v pěsti, měl by uronit slzu. Pak je správně vlhký. Z počátku je třeba tu vlhkost zařídit umělým navlhčením. Později se udržuje sama přidáváním rostlinného odpadu. Přebytečná voda (vermičaj) prosákne dolů a tam by měla odkapávat skrz netkanou textilii (ideálně), která ji oddělí od kompostu, do nádoby pod kompostérem. 14 dnů je krátká doba a při nižší teplotě je všechno pomalejší. Dej jim nějaké odřezky ze zeleniny nebo slupky a tak za týden se podívej, jestli začaly ubývat a jestli se na různých plochách vyskytují cestičky z žížalího trusu. Pak je všechno v pořádku. Předpokládám, že ten pár kaliforňanek neznamená jen dva kusy. Podle množství odpadu by měl mít vermikompostér odpovídající velikost a podle ní je třeba volit velikost násady. Pro začátek alespoň několik desítek kusů, aby byla jistota, že se budou množit. Z počátku jsem měl malou úmrtnost pár kusů týdně. Ani ne za měsíc si žížaly zvykly na kompostér a já se poučil z chyb. Pak se začaly množit a dodnes mi dělají radost.


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od HonzaK »

Díky Jirko, no samozřejmě nemám 2(jako pár) ale několik desítek to bude. Člověk co mi je prodával tvrdil, že na zimu je těch 16C ideální, tak proto se ptám. Asi je tedy dám do kuchyně, kde je tepleji. Víko samozřejmě mám, čili se světlem problém nebude. Vlhčil jsem vydatně, myslím že je vlhkost ideální, přesně jak píšeš. No uvidím, dám jim čas, ještě je asi opravdu moc brzo na to dělat nějaké závěry. Kdyby byl problém, ozvu se zas. Díky



GÁBINA ŠMÍDOVÁ
Příspěvky: 1
Registrován: 01 zář 2013 12:58

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od GÁBINA ŠMÍDOVÁ »

Ahoj, kalifornské žížaly máme již dva roky, vše funguje dobře, nejvíc to baví děti. Násadu i první informace jsem získala na www.ZIZALOV.cz, hlavně doporučuji na těchto stránkách fotogalerii.........


Uživatelský avatar
HonzaK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 úno 2012 21:18

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od HonzaK »

Tak už mám vermikompostér cca 10 měsíců a ještě se mi nepodařilo naplnit první bednu:) jsme 4 a jíme dost zeleniny, takže o biomateriál nouze není. Množství kompostu je ale zkrátka pořád víceméně stejné.


Nechtělo se mi kupovat drahý vermikomostér, tak jsem pořídil 3 černé plastové krabice z Ikei a vyvrtal dírky. Vše si sedlo, funguje optimálně, žížaly se množí, mám jich dostatek, ale pořád ne a ne naplnit tu první bednu...je pravda že bedna je na naší rodinu asi příliš velká, má objem cca 50litrů


někdo s podobnou zkušeností?


díky za rady


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, já založil před měsícem vermikompost, velikosti asi 60 tun, tož si to taky prubnu, jak to bude vypadat na jaře.Pěkně napršelo a tak zkusím přisypat mladé, poštěpkované výmladky i s listím...,.. uvidíme, co to udělá.Štěpkování nazeleno je celkem veselá záležitost.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Romana SM »

Já jsem první bednu naplnila asi tak za rok, jsme doma tři :-). Mám tenhle typ, nevím jaký je to objem boxu. http://www.zdrava-zahrada.cz/Products/459-vermikompostr-worm-caf-plus.aspx

HonzaK říká:


Tak už mám vermikompostér cca 10 měsíců a ještě se mi nepodařilo naplnit první bednu:) jsme 4 a jíme dost zeleniny, takže o biomateriál nouze není. Množství kompostu je ale zkrátka pořád víceméně stejné.


Nechtělo se mi kupovat drahý vermikomostér, tak jsem pořídil 3 černé plastové krabice z Ikei a vyvrtal dírky. Vše si sedlo, funguje optimálně, žížaly se množí, mám jich dostatek, ale pořád ne a ne naplnit tu první bednu...je pravda že bedna je na naší rodinu asi příliš velká, má objem cca 50litrů


někdo s podobnou zkušeností?


díky za rady





Odpovědět