k

Domácí vychytávky...
Brrtrr
Příspěvky: 39
Registrován: 08 srp 2010 15:44

k

Příspěvek od Brrtrr »

R
Naposledy upravil(a) Brrtrr dne 08 úno 2020 14:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od ATropa »

a co důsledky, domyslels? Zavlečení a množení nepůvodního druhu, no já nevím, jestli takové aktivity permakultura toleruje...  Kalifornie marná není, ale tahat si sem žížaly, to by mě nenapadlo. Jsou aspoň nějak výbojné, že by třeba žraly slimáky nebo jim aspoň dokázaly konkurovat.


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Simona Karolik »

Teraz sú dosť v kurze malé kompostéry, ktoré fungujú za pomoci kalifornských dážďoviek-dajú sa postaviť trebárs na balkón-odtiaľ naozaj nie je kam uniknúť:-) a je to uzavretý systém. Vzniknutý humus sa preoseje a preparí v rúre a može sa ním vylepšovať záhradná zem. S použitím kalifornských dážďoviek v klasickom komposte by som ozaj asi bola opatrnejšia-i keď kosy/drozdy si dokážu poradiť aj s týmito.(a tiež nie sú povodné-myslím tie drozdy a ich služby využívame všetci..)


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Jiří Danihel »

Kalifornské žížaly jsou o poznání čipernější v žravosti i rozmnožování oproti místním druhům, ale na druhou stranu nedokážou strávit běžnou zeminu - vydírá jim střeva a jsou choulostivější i na pH prostředí ve srovnání s místními druhy. Takže se rády drží v kompostéru, kde dostávají oblíbené krmení a i kdyby náhodou některá utekla, neuteče daleko. Žížala nemá zuby, takže pozře jen to, co je ve stavu tekutiny nebo řídké kašičky. Živočišné zbytky a organismy musí nejprve rozložit jiní živí tvorové a teprve jejich trus může být potravou žížal. Proteiny jsou pro žížaly nebezpečné, proto se do vermikompostéru nemají dávat ani zbytky masa nebo mléčných výrobků. Kaliforňanky nabízí na internetu kde kdo. Já jsem si do domácího vermikompostéru koupil žížaly hnojní, které jsou jejich blízké příbuzné a na jejich aktivitu si nemohu stěžovat.

ATropa říká:


a co důsledky, domyslels? Zavlečení a množení nepůvodního druhu, no já nevím, jestli takové aktivity permakultura toleruje...  Kalifornie marná není, ale tahat si sem žížaly, to by mě nenapadlo. Jsou aspoň nějak výbojné, že by třeba žraly slimáky nebo jim aspoň dokázaly konkurovat.





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Jiří Danihel »

Sterilizovat vermikompost je obrovská škoda. Obsahuje nejen živiny, ale i spoustu užitečných mikroorganismů, které dokážou připravit rostlinám z těch živin správný a pro ně stravitelný koktejl. Sice se tím zničí třeba i larvy škůdců, ale tomu je lepší předcházet přidáváním např. citronové trávy do vermikompostéru. Pro žížaly není kyselá, zato vůni limoninu nesnáší blanokřídlý hmyz a tak sem ani nebude klást vajíčka. Plísně a mnohé bakterie nepřežijí cestu trávícím traktem žížal. A larvy hmyzu se živí rostlinnými zbytky nebo i živými rostlinami. Takže do hlubších pater vícepatrového vermikompostéru už nelezou, protože tam není co žrát (pokud se do kompostéru nehází i semena a nenechají se tam klíčit!). Larvy smutnic jsem nachytal v horním patře s čerstvými zbytky. O patro níž už méně a to v povrchové vrstvě. Ve spodním patře, odkud odebírám hotový kompost, najdu občas několik žížal, jinak nic. Na druhou stranu mi právě larvy smutnic sežraly kořínky semenáčků v kokosovém substrátu, který byl původně sterilní. Ty potvory si prostě najdou vlhký substrát a nakladou tam vajíčka. Když nelze zaručit sterilitu všeho ostatního, nemá smysl sterilizovat přidávaný kompost. Klasický kompost prochází tzv. horkou fází, kdy dochází ke sterilizaci části mladého kompostu, ale ve starším kompostu jsem stejně při přehazování nacházel larvy. A to nemluvím o spotřebě energie na takovou sterilizaci, pokud se dělá v troubě.

Simona Karolik říká:


Vzniknutý humus sa preoseje a preparí v rúre a može sa ním vylepšovať záhradná zem.





Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Simona Karolik »

Dík za tip s citronovou trávou, určite to vyskúšam. Mne to preparenie v rúre tiež nebolo dvakrát po chuti(o tom smrade v chalupe ani nehovorím:-)) Začala som to robiť len preto, lebo prídavok kompostu od kamaráda mi zničil nádherný tahitský ibišek. Najednou začal chradnúť, tak som ho vybrala z kvetináča a celý spodok balu bol plný-ale úplne plný malých dážďoviek-boli ich tam doslova stovky. Posťažovala som sa u nášho zahradníka, kde kupujem balený substrát a ten mi povedal, že to je z nedostatočne preosiateho vermikompostu-skrátka do kvetináča sa dostanú vajíčka a z tých sa vyliahnu malé dážďovky v množstve, ktoré je už pre rastlinu v kvetináči likvidačné. A že som mala ten kompost prepariť10 min. v rúre. Na smutnice stačí polievať rastliny menej často, ale výdatne-tak že pretečie voda do podmisky a odtiaľ sa vyleje. V zime sa "zichrujem" a vyvesím aj žlté lepové dosky-funguje to výborne. Jiří-privítam ďaľšie rady pre nás menej skúsených ohľadne kompostovania. Ja sa na domáci kompostér chystám budúci rok-otázka-neláka takýto kompost na balkóne nadmieru muchy?

Jiří Danihel říká:


Sterilizovat vermikompost je obrovská škoda. Obsahuje nejen živiny, ale i spoustu užitečných mikroorganismů, které dokážou připravit rostlinám z těch živin správný a pro ně stravitelný koktejl. Sice se tím zničí třeba i larvy škůdců, ale tomu je lepší předcházet přidáváním např. citronové trávy do vermikompostéru. Pro žížaly není kyselá, zato vůni limoninu nesnáší blanokřídlý hmyz a tak sem ani nebude klást vajíčka. Plísně a mnohé bakterie nepřežijí cestu trávícím traktem žížal. A larvy hmyzu se živí rostlinnými zbytky nebo i živými rostlinami. Takže do hlubších pater vícepatrového vermikompostéru už nelezou, protože tam není co žrát (pokud se do kompostéru nehází i semena a nenechají se tam klíčit!). Larvy smutnic jsem nachytal v horním patře s čerstvými zbytky. O patro níž už méně a to v povrchové vrstvě. Ve spodním patře, odkud odebírám hotový kompost, najdu občas několik žížal, jinak nic. Na druhou stranu mi právě larvy smutnic sežraly kořínky semenáčků v kokosovém substrátu, který byl původně sterilní. Ty potvory si prostě najdou vlhký substrát a nakladou tam vajíčka. Když nelze zaručit sterilitu všeho ostatního, nemá smysl sterilizovat přidávaný kompost. Klasický kompost prochází tzv. horkou fází, kdy dochází ke sterilizaci části mladého kompostu, ale ve starším kompostu jsem stejně při přehazování nacházel larvy. A to nemluvím o spotřebě energie na takovou sterilizaci, pokud se dělá v troubě.

Simona Karolik říká:


Vzniknutý humus sa preoseje a preparí v rúre a može sa ním vylepšovať záhradná zem.








Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Jiří Danihel »

Simona Karolik: Vermikompostér jsem si pořídil na jaře a dokud nepřišla letní vedra, z mého bytu naopak zmizely mušky, i trvanlivost pečiva se prodloužila (potlačil výskyt plísní). Vermikompostér mám přímo v kuchyni a narozdíl od neprodyšného odpadkového koše, kde odpadky rychle začínaly hnít a páchnout, kompostér vydává sotva znatelné aroma, které je mnohem příjemnější a netluče do nosu, ani když vstoupím do bytu zvenčí. To bude asi ten důvod, proč se mušky dočasně ztratily. Pak přišla sezóna kvasných mušek, které se mi dříve v bytě objevovaly neomylně, když jsem domů přinesl nektarinky nebo podobné ovoce. Vyzkoušel jsem na ně sklenku se sladkou šťávou a kapkou saponátu. Víčko jsem nechal tak, aby se dovnitř dostaly škvírkou. Trefit ven je pro ně už mnohem těžší a tak jsem měl ve sklenici za týden muší kompot a mušek začalo viditelně ubývat. Na smutnice už tato past moc neúčinkovala a na obyčejné mouchy vůbec ne. Těch bylo ale jen pár kusů. Když jsem našel na vlhkém víku kompostéru jejich larvy, rozmačkal jsem je. Larvy smutnic mají v kompostéru výhodu, že se dají snadno zaměnit s novorozenými žížalkami. Jsou skoro stejně velké, bezbarvé, ale mají narozdíl od žížal černou hlavičku. Dříve jsem mezi zbytky dával i celé jádřince z paprik a když semínka vyklíčila, mladé rostlinky jsem vytrhal. Jenže jejich dlouhé kořínky byly pozvánkou pro larvy smutnic do nižších pater. Takže raději semena odstraním a do kompostéru je vůbec nedávám. Narozdíl od odpadkového koše je taky fajn, že do kompostéru se případné mušky mohou vracet, i když přiklopím víko. Takže ty, co uletěly, když jsem do kompostéru hodil zbytky, byly za chvíli zase uvnitř a neotravovaly po celém bytě.


Citrónovou trávu je třeva vysít ve větším počtu. Uvádí se klíčivost 40%. Mně sice vyklíčilo všech 10 semen z první setby, ale nakonec mám jen 3 statné rostlinky. Tráva se stala zřejmě také obětí larev smutnic. Problém bude v tom, že zprvu vyrazí ploché lístky trávy (čepele), které limonin neobsahují, nebo ne v dostatečné míře. Jakmile rostlinka dospěje tak daleko, že zmohutní v dolní části a začnou se objevovat stonky, je připravena k sebeobraně. Stonek po rozemnutí mezi prsty krásně voní po citronu. Na listy si smutnice klidně sedaly, ale teď už poblíž květináče s citronelou živé mušky nevídám. Odlamujte vnější výhonky a několik jich přidávejte podle zkušeností a velikosti Vašeho kompostéru ke zbytkům.


Jako přírodní insekticid se používá též neemový olej. Voní podobně jako citronela a slabý vodný roztok se používá jako postřik na listy rostlin, které chceme chránit. Není to úplně levné řešení (obvykle dovoz z Indie), ale je přírodní a má dvojí účinek. Jednak odpuzuje hmyz a pokud jej neodradí vůní, nadělá z něj samé samičky, takže už se nerozmnoží a vyhyne po přeslici. Koupil jsem si neemový šampon a na lupy je kadet. Kam se hrabou reklamou opěvované šampony.


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od ATropa »

Žížala, predátor byla hyperbola, jistě. Musím přiznat, že z popisu obsluha vermikompostéru připomíná práci na plný úvazek, ale možná to za ten výsledek stojí.


Mohu se zeptat, jakou to má výtěžnost třeba za měsíc při běžném rodinném provozu? dík

Jiří Danihel říká:


...Žížala nemá zuby, takže pozře jen to, co je ve stavu tekutiny nebo řídké kašičky.

ATropa říká:


Jsou aspoň nějak výbojné, že by třeba žraly slimáky nebo jim aspoň dokázaly konkurovat.








Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od Jiří Danihel »

To je dost individuální. V mém případě se jedná o likvidaci cca 75% objemu původního směsného odpadu po vytřídění kovů, papíru, skla a PET (jiné plasty u nás bohužel žluté popelnice nežerou). Na netu jsem četl, že se tak zlikviduje asi 35% odpadu, takže jsem asi nadprůměrný býložravec.:-) Jde o to, co kdo jí a kdy. Převážná většina objemu i hmotnosti rostlinného odpadu je voda. Cca 80-90% podle druhu. Voda prosákne dolů, odkud se vypustí jako tekuté hnojivo barvy čaje (tzv. žížalí čaj nebo též vermijuice). Zbytek se změní v kompost. V mém případě to dělá asi 1,5 - 2 litry kompostu měsíčně na 1 dospěláka.


Práce na plný úvazek to není ani náhodou. Zpočátku jsem si s tím sice docela vyhrál, ale v podstatě jen ze zvědavosti. Jinak tam jen házím zbytky, občas rozdrtím několik vaječných skořápek a posypu povrch a když mi dojde výživná zálivka v lahvi, odliju asi deci žížalího čaje do litru vody. Dokud čaj alespoň trochu denně kape, není třeba ani kontrolovat vlhkost. Když kapat přestane a nejsou zrovna slupky z melouna, zkusím jednou týdně vyždímat kompost mezi prsty. Když nevymáčknu kapku, trošku proleju vodou. Známkou suchého kompostu jsou taky žížalky, které utíkají na orosené víko. Občas tam nějaká zabloudí, ale častější výskyt žížal na plastu věstí, že něco není v pořádku. Z počátku člověk trochu tápe, tak se žížalkami stráví víc času, ale časem stačí pohled a občas pár minut péče. A pokud jde o sklizeň, vícepatrové kompostéry, jako je Vermi Hut, v podstatě tu práci udělají samy. Stačí jen ze spodního patra odebírat a případnou zbloudilou žížalu vrátit do horního patra.

ATropa říká:


Musím přiznat, že z popisu obsluha vermikompostéru připomíná práci na plný úvazek, ale možná to za ten výsledek stojí.


Mohu se zeptat, jakou to má výtěžnost třeba za měsíc při běžném rodinném provozu? dík




Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Kalifornské žížaly-poptávka

Příspěvek od ATropa »

dík, vyvrátil jsi mou skepsi. Určitě lepší než různé drtiče odpadu.


Nejsou ze žížal, alkoholičky? Ovoce musí kvasit nebo ne?


Odpovědět