Skladování potravin bez ledničky

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Květoslava Zvonečková
Příspěvky: 5
Registrován: 18 říj 2011 10:36

Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od Květoslava Zvonečková »

Zdravím všechny lidi zdravého rozumu,
ráda bych se přiučila, máte-li nějaké tipy, rady a zkušenosti.


Zatím vím pouze o mrkvi a řepě v písku, taky že rýže zakomponovaná do víčka se solí zabrání zvlhnutí, literaturu jsem žádnou nesehnala a na internetu skladování potravin bez ledničky neznají (alespoň ne v mém googlu).



Kdysi jsem narazila na článek o jistém desginérovi, který se právě tímto zabýval, ale ten už mi taky utekl mezi prsty.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, opět je třeba se zeptat našich předků....Dobrý sklep či krecht, dobrá spíž, dobrá sýpka na půdě a a dobrá zem na humnech. Samozřejmě že u novostaveb tyto nehledejmež, protože jsou stavěny pro konzumenty.Koupím a sežeru, neskladuju.


Ovoce do spíže, okopaniny do sklepa, suché věci na půdu dobře zavřené,cukety a dýně do teplé komory.


Máslo se přepouštělo a skladovalo i roky, sádlo vydrželo akurát do dalšího čuníka a zásmažka s dělala hromadně, kdy je mouka, sádlo i máslo čerstvé a tak to i po přípravě zůstane.Mléko vydrželo ve studené chodbě dn, a to bylo až až, protože se dojilo dvaktát denně.z přebytečného se udělal tvaroh a z přebytečného se uplácaly kvargle. Sušené ovoce skladujeme ve velikých pětilitrovkách, nebo plátěných pytlíkách na půdě. Na tvaroh byla koza či dvě, ti movitější měli kravku. Ovšem, pokud máte dobrý sklep, nemusíte se lednice zříkat, stačí v zimě naledovat sklep a do konce léta máte vystaráno. Já jednu ledárnu vlastním, ale hopkat po ledu s hákem nehodlám.


Pokud nemáte opravdu veliké odhodlání, nechte bejt. Ono takové designování bude oříšek. Teda, možná se mýlím a jsou nějaké moderní novinky. To však znát nemohu......


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od jarda bon jovi »

A, já věděl, že mám mezery. když já podle sebe soudím tebe a jedna bedýnka fakt nic neřeší.... Musíš skladovat mrkev, petržel, celer, pastinák, černou ředkev, čevené řepy kopec, tuřín, brukev gigant,kobzole....... Nebo jako si odněkud koupíš mrkev a někde ji chceš uložit do nového roku,?Taky někde vlepit dva škopky s kyselím zelím,nebo snad někdo žijete bez škopků?? no to snad....... Andrey92 říká:
myslím, že ta moderní novinka spočívá v tom, že si pověsíte na zed bednu s pískem nejlépe vedle lednice :D a tam skladujete mrkev apod., ale pozor stěna bedny by měla být prosklena.. to asi abychom měli dobrý přehled o stavu skladované zeleniny :D :D

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od QNX »

JBJ: ty vlastníš ledárnu? Pořád mi to vrtalo hlavou a tak jsem si sednul a spočítal tepelné ztráty ledárny, která by se udělala z moderní tepelné izolace .........a docela to vycházelo. Dala by se tak udělat lednička bez potřeby proudu, ale vstupní investice + nutnost každý rok ledovat tomu nápadu moc nepřeje a tak to asi zůstane jenom v šuplíku.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od jarda bon jovi »


 Ano, až ke mně přijedeš na kus řeči, ukážu. Je to v budově historické mlékárny, kterou jsem loni koupil a opravuju ji k zpracovatelským  účelům. Dlouho jsem bazíroval nad sklepem, co nemá kloudný vstupní otvor, asi 10x6metrů....... jen takové přihrblé dvéře, kde lze jen po čtyrech. pak mi jeden restaurátor starých domů řekl, že to byla ledárna.


před druhou světovou měli lednici poháněnou nejprve parním strojem, pak elektřinou.... lednici měli izolovanou korkem... neuvěřitelné...
QNX říká:


JBJ: ty vlastníš ledárnu? Pořád mi to vrtalo hlavou a tak jsem si sednul a spočítal tepelné ztráty ledárny, která by se udělala z moderní tepelné izolace .........a docela to vycházelo. Dala by se tak udělat lednička bez potřeby proudu, ale vstupní investice + nutnost každý rok ledovat tomu nápadu moc nepřeje a tak to asi zůstane jenom v šuplíku.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od QNX »

JBJ: žádná izolace, jenom sklep? Prý se to dříve izolovalo korkem lepeným asfaltem, led stál na dřevěných roštech ......... byla to tenkrát docela věda. Umění prý bylo i správně naskládat led.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, korku s asaltem mám velikou fůru a nevím, co s tím. Ledárnu měli opravdu jen v zemi, s korkovými bloky,


 na obvodových zdech


obestavěnou na roštech.....V ledárně však byly bloky prírodního korku bez asfaltu, ten použili v lednici o patro výš. A dle historických pramenů ubylo 70% , avšak i ten zbytek bylo asi 30 kubíků chladivého ledu. Ledovalo se vždy v třeskutých mrazech a naskladňovalo v noci při jasných oblohách. Myslím si, že při moderních izolacích to nebude takový problém udržet led přes sezonu. Hodně záleží na té dobré teplotě naskladnění. Taky měli veselou spotřebu soli.Možná ty  větší objemy fungujou jináč než pár nkubíčků....


Hrome, co takhle naopak.... uskladnit hodně teplé vody na vytápění domu...Dobře izolovaný bazén, celé léto by solární ohřívače ohřívali  a celou zimu by ševelilo oběhové čerpadýlko.....Tohle spočítej a je to v suchu.Přeci s tím nějak mušíme vydupat...
 
QNX říká:


JBJ: žádná izolace, jenom sklep? Prý se to dříve izolovalo korkem lepeným asfaltem, led stál na dřevěných roštech ......... byla to tenkrát docela věda. Umění prý bylo i správně naskládat led.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od QNX »

JBJ: to už je všechno dávno spočítané .........ale ta ekonomika sezóní akumulace je hrozná :-( Nejlepší dlouhodobou akumulaci už oba používáme :-). Během sezony hezky sluníčko do dřeva (a podobně) a když se ochladí tak šup s tím do kamen :-)


Filip Korbel
Příspěvky: 3
Registrován: 24 črc 2013 23:52

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od Filip Korbel »





Někde už si nepamatuji jestli na videu nebo  v článku s obrázky jsem viděl tenhle systém. Pokusil jsem se to nakreslit.


Jestli o tom někdo víte něco víc přispějte. mám v plánu to v budoucnu zrealizovat :)



Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Skladování potravin bez ledničky

Příspěvek od Cyril »

Filip Korbel: Máš, prosím Tě, zjištěno, o kolik stupňů je nižší teplota v provětrávaném prostoru pod stavbou vůči okolí? Můj odhad je, že to na dostatečné vychlazení komory v domě nebude stačit.


Odpovědět