Rodina - děti - permakultura

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Martin Gross »

Deti me přítelkyně, dnes už manželky, mi říkají tati, ačkoliv každé má svého otce, a to ne mě. Možná se pletu, možná se plete dalších X stovek lidí se všeobecným rozhledem a zdravým kritickým úsudkem. Třeba nás nějak mine energetický pokles. Třeba zúrodníme jílová pole jinak. Třeba žádné změny nenastanou. Pak budu klidně za pošuka, kterej má v hlavě řezanku. Ale pokud se postupně naplní 9 z 10 ukazatelů, nemůžu dělat, že tam před Titanikem tohohle způsobu života žádný ledovec není. Ano. Nikdo to nikde nehlásí. Vždyť kdyby něco bylo, tak by nám to přeci řekli.... Rád se budu plést a moc rád budu za pablba. Bohužel se plní vše, co očekávám.



Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Martin Gross »

Znám. Velice příjemné. Doporučuji. :-D

Josua říká:


Asi budu extrém, bude li to možné chtěl bych 5 dětí, a ne nutně musí být mého genu. Ale tak nějak dokud je to možné pracujeme na nich :D pak se uvidí :D





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Každý má svůj pohled, jen jsem tímto příspěvkem chtěl rozšířit myšlenku, že změnu můžeme provést jen příkladem a odspoda. Nejlépe to lze přinést přes děti, vést je k tomu. To jestli se někdo vydá na cestu zvěstovatele a nebo bude v malém okruhu lidí, který vznikne v místě kde bydlíte je na každém. Jsem rád že jsou takoví lidé.



Mimochodem: Na DNA nezáleží :D Otec stejně není jistý. :D



Zdraví Josua


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od jarda bon jovi »

Oprášil jsem 500 let starej rodokmen a....  Můj ty bože, všichni po 5, 6 7 dětech a nejvíc 18. 16 vychovaných......


Neuvěřitelné, bez dětských přídavků, bez papírových plen, bez sunaru, automatických praček, supermarketů, ordinací dětského lékaře,bez.......Elektřiny, mikrovlnky a indukční desky na vaření....


Jak to ti lidé hergot dělali,že jim to šlo......zasejc chapi nefňukali, že mají drahej benzín a ženské nebědovaly, že se jim zlomil nehet, nebo zešedivěl vlas.....


Na dna vůbec nefičí, moje krev si mne váží méně, než děti, co jsem vyženil.


Uživatelský avatar
Michal Ivan
Příspěvky: 12
Registrován: 24 bře 2011 12:36

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Michal Ivan »

Josua: "změnu můžeme provést jen příkladem a odspoda" a zároveň uznávať, že je ľudí na planéte priveľa... No, k myšlienke 5 detí sa potom dá dospieť asi fakt len presvedčením, že my sme tí dobrí, šikovní a inteligentní, tí, čo môžu zachrániť planétu a len prenesením DNA to pôjde. A ešte k tomu ich zvládneme vychovať, aby sa z nich stal ďalší Ježiš Kristus. Nebolo by potreba trochu skromnosti?


Čo majú tí ostatní zlí a škaredí nasledovať? Že - aha, stačí, keď si spravím bylinkovú špirálu a dom z hliny a už môžem mať rozum opäť raz v gatiach a zabudnúť na to, že hlásam "Omezení populace a spotřeby"?


Jasné, na druhú stranu vôbec nad tým rozmýšľať je tak trochu vyčleňovanie sa z prírody a je pravda, že v minulosti bol počet detí väčší a stále niekde je a žijú, fungujú. Len dnes už vieme, čo je to exponenciálna funkcia (a najväčším nedostatkom ľudstva je, že jej nerozumie) - http://www.youtube.com/watch?v=DlLSko5FNLU


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Michal Ivan: Zřejmě jsi mě nepochopil co jsem psal a proč. O svých dětech jsem neřekl, že musí být moje všichni jsme dětmi jednoho otce a jedné matky a  tak jsem všichni bratři a sestry. Ale to ti asi uniká.


Neřekl jsem taky  že je to nutné dělat proto, protože tak zachráníme planetu :D To jsou čistě tvé dedukce, které jsem nenapsal.


Vznesl jsme několik připomínek a podnětů kam muže takto omezení uvažování (nemít děti nebo jen jedno) kvůli toho že chci udržet naši kulturu. 


"změnu můžeme provést jen příkladem a odspoda" - Tu větu jsem uvedl proto, protože to podle mě ani jinak nejde změnit. Nepřijde nikdy osvícený politik a řekne tak a už přestaneme krást a ubližovat si a přírodě :D Jedině pokud budu lidé sami aktivní a jednat jinak než dosud, tak nebude běžné brát úplatky a krást, vytvářet prázdné hodnoty bez smysli jen za účelem, abych se měl dobře a musel dělat co nejméně.


Vyčleňování se? Zase mi nerozumíš? Poukazoval jsem na fakta a nepochopení toho kam věci vedou nebo mohou vést :D Nebo jako mám jít s proudem a pokračovat v tom v čem ostatní? a nebo raději nemýt děti a by nás bylo moc? 


Také jsme neřekl, že ti druzí jsou zlí :D Dělají věci po svém a mě to jejich jednání jen nedává smysl. Toď vše. Pokud tobě ano, jednej jako oni podporuje je a oslavuj. Pak k tobě přijde jejich sláva a výsledky jejich práce (už se spousta z jejich plodů dostavila). Já si nehraji na to že jsme lepší nebo vím co mají druzí dělat a ani nenosím tričko já jsme ten správný. To jestli někdo má takový dům nebo takovou zahradu z něj nedělá nic zvláštního (ať je Perma nebo ultraModern). Naše činy ukazují co jsme a jak jsme smýšlíme.



A jak tedy ty funguješ? Kolik máš dětí? Jak by jsi ty řešil situaci? Raději nemýt děti?



Mimochodem příspěvek je od nějakého matematika? Je vidět že všechno je jen aritmetika? Já si myslím že všechno je jen láska :D Ukaž stromu aritmetiku :D a nebo lásku a pospouchej uvidíš co ti odpoví :D



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Martin Gross »

Problém lidstva je v tom, že se vyčlenilo mimo přírodu. Odbouralo poměrně úspěšně dlouhodobé regulační mechanismy. Proto poroste do té doby, kdy příjde ke slovu "skokový" regulační mechanismus. Pokud bych žil v éře, kdy nás žrali jeskynní lvi, klátila nás tubera a morové rány, černý kašel a další, počínal bych děti o 106. Fakt je to moc fajn. Populace lidská, v dnešní době mi přespříliš připomíná populaci hrabošů, kdy po nebržděném růstu dojde k takové hustotě, že jedinci trpí stresem, civilizačními chorobami a celá populace na lokalitě během několika týdnů vymře. krom několika procent. Snad jediné procento původního počtu zůstane. Tomuto vymírání ale předchází situace, že stres a celá situace v kolonii tohoto poměrně vyhraněně býložravého tvora - vede k tomu, že se v populaci šíří i kanibalismus. Nepřirozená hustota populace a nejspíš i omezení potravních zdrojů vedou k naprosté zkáze v populaci. To je jeden ze "skokových" regulačních mechanismů.  Nepředpokládám kanibalismus u evropské populace lidstva (ač tu historicky byl) Ale jsem toho názoru, že nám planeta začíná být malá a nepovažuji člověka za tvora mimo zákony platící pro jiné živočichy.


Jsme vyčleněni z přírody i nejsme. Pokud budeme dál pokračovat v našem chápání "pána tvorstva", jako otrokáře a diktátora, sami našim potomkům pěkně zavaříme. Pokles populace při energetickém poklesu je neoddiskutovatelný. Je jen otázka, jak proběhne. USA už dnes cestu zvolili. Půjdeme jim v patách, jako doteď, nebo zkusíme cestu bez bouchaček? Já nevím. Naši potentáti s tím taky evidentně nic dělat nechtějí. Mnoho optimismu to ve mě nevzbuzuje. 


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Neon Proto »

Rád bych zde přispěl i obecnějším pohledem na věc. Nadhodit ideu uplně jiného paradigmatu, ze kterého nutně vzchází uplně jiná logika. Tento pohled je sdílen některými systémy jógy, ale i dalšími, kde se hlavně aplikuje reikarnace, karma a vícero světů, kde tento fyzický, hrubohmotný svět je jeden z těch nejnižších, ve kterém žijem a procházíme jím na své pouti dál a dál. Transformujeme se zde na planetě Zemi jako třeba motýli, až dosáhnem vyššího stavu a budem zase učinkovat ve vyšších levelech. Pointa tohoto jiného paradigmatu je - nic není náhoda, každý se rodí tam, kam si to jeho duše vybrala, nic není náhoda, proto i dítě, které zemře malé, kdykoli, kdokoli, prostě to je řízeno stále zákony, kterým akorát třeba nerozumíme (karmické - osud - akce/reakce). Smrt není zlo, ale opětovné radostné/klidné setkání s Bohem, vysvobození. Účelem všeho a všech je vyjadřovat Lásku. Účelem milování, sexu není záměr zplodit dítě, ale je jím prosté sdílení lásky a zároveň tam není obava o nic, tedy žádná ochrana, žádné plánování, čistá přirozenost a co se stane, to se má stát. Kdo se narodí, měl se narodit. Není na nás to posuzovat, jen vše milovat. Není na nás, abysme truchlili když někdo zemře, co my víme, kde je lépe. Takže v tomto paradigmatu dává vše naprosto jiný smysl. A takových pohledů by jistě bylo. Nakonec - vím, že nic nevím. Ale jedno vím vlastně jistě - znám (skrze prožitek) přirozenost, řád vesmíru - a tou je mimo jiné zdravý sexuální pud a z něj vznikne i bez záměru potomek a vše je to přirozeně prodchnuto Láskou.


Uživatelský avatar
Michal Ivan
Příspěvky: 12
Registrován: 24 bře 2011 12:36

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Michal Ivan »

Ja súhlasím s tým, že "změnu můžeme provést jen příkladem a odspoda". Zároveň si ale myslím, že pokiaľ je mojím presvedčením, že ľudia sú premnožení a že jedna z potrebných zásad je "Omezení populace a spotřeby" (ono to je jedna z permakultúrnych zásad a podľa mňa správna, niečo o nej napríklad tu - http://zelenycarodej.cz/etika.php), tak by som mal byť poctivý a rozmýšľať nad tým, ako sám k tomu obmedzeniu prispejem. Jasné, západná civilizácia má oveľa bujnejšiu spotrebu, než rozmnožovanie. Ale skús si zobrať miesto, kde žiješ, počet obyvateľov a veľkosť pozemkov, ktoré patria k danej obci/mestu a spýtať sa, či by mohlo byť samostatné a to bez toho, aby drancovalo prírodu.


Slová o presvedčení, že my sme dobrí a oni tí zlí boli zveličením a poukázaním na to, že pri poctivosti my akosi nenapadá iné zdôvodnenie toho, prečo by som mal mať veľa detí, keď zároveň chcem zamedziť preľudneniu. A s obhájením typu "my dobrí" som vôbec neprišiel ja, môžem len citovať "Jenže tak spíše vymřou lidé, který permakulturu a ohleduplný způsob života realizují." Len sa spýtam - Tvoji rodičia permakultúru realizujú a vychovávali Ťa k nej? Alebo ako si sa k nej dostal? Ja osobne som sa ohľaduplnosti voči prírode doma nenaučil (aby som tu nezhadzoval mojich rodičov, naučil som sa ohľadu typu "neodhadzuj odpadky v lese", ale nie už "nevytváraj odpad", skrátka v rámci svojho presvedčenia sa snažili). Aha, možností je viac...


Pozrel si si to video? Sú tam k nemu aj titulky po slovensky. Čo hovorí, je podľa mňa veľmi jednoduché a zároveň veľmi zaujímavé. Snaží sa len, aby ľudia pochopili, že keď niečo rastie o 10% za rok, tak hoci sa to zdá málo, počet sa zdvojnásobí za 7 rokov. Jednoducho, ak je v obci 1000 ľudí a prírastok je 10%, za 7 rokov ich bude 2000. Pomerne veľký nárast, len ho ignorujeme, lebo veď 10% je tak málo... Skús to vypočítať láskou, uvidíš, či na niečo prídeš. Svet sa nedelí na dve možnosti - buď je všetko aritmetika alebo je všetko láska. Vlastne, ani jednému nerozumiem – čo znamená, že je všetko aritmetika alebo láska?


Nechcem tvrdiť, že je len jedno správne permakultúrne riešenie a tým je nemať deti. Okolnosti sú rôzne a vždy treba zvažovať rôzne pohľady. Asi to najdôležitejšie, čo som chcel povedať je, že zásadu "Omezení populace a spotřeby" by bolo dobré brať vážne a poctivo a to aj v prípade samého seba.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Michal: A kdybych chtěla být nejpoctivější v omezení populace a spotřeby, nejen že bych neměla děti, ale vlastníma rukama bych vyhrabala na vhodném místě jámu, ulehla do ní a zkompostovala se. Pokud bych svůj permakulturní konec avizovala textem Utrpení mladého permakulturníka, mohla bych mezi žížalami tlít v naději, že vstanou noví následovníci a vzápětí po mém vzoru ulehnou, Johanu Wolfgangu Goethemu to přece vyšlo...  Těch ekologických stop, kterých by pak ubylo!


Prostě mi přijde diskuse o našich vlastních příspěvcích k omezení populace trošku legrační v zemi, která stárne, nebo dokonce vymírá a kde pár katolíků, minorit a Josua svými pěti, šesti, sedmi dětmi v rodině žádný exponenciální boom nevyvolají. Naše dnešní generace singls (doufám, že to slovo používám správně) se v tomto směru chová vskutku permakulturně, a tak bychom se možná měli víc zaměřit na to omezení spotřeby – u sebe, u rodičů, u dětí, které máme, bez ohledu na jejich DNA, i u dětí, které nemáme :-) 


Odpovědět