Rodina - děti - permakultura

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
helusa27
Příspěvky: 18
Registrován: 06 úno 2012 21:48

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od helusa27 »

Taky jsem si do toho mytí chtěla rýpnout, ale vy jste to udělala za mě. Mýt či nemýt (děti)  :-) Ja mám a myju :-)

Petra Stejskalová říká:


Michal: Samozřejmě se na tu otázku mít, či nemít děti musí odpovídat hezky člověk od člověka, s rozmyslem i citem, zkrátka komplexně, že :-) Obecně se však jistě všichni shodneme, že děti mýt (ale moc to s tím mytím nepřehánět)...






Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Jiří Danihel »

Josuo, promiň, že zase tlachám. Při čtení tohoto vlákna jsem si vybavil jeden svůj rodičovský problém. Nemám sice děti člověčí, ale když si brzy na jaře vypiplám ze semínek sazeničky, asi k nim cítím něco jako lásku. Problém je v tom, že klíčivost semen je věc celkem nejistá a proces je to pomalý. Takže od každého druhu, který se chystám pěstovat, vyseju více semen, než kolik rostlinek mám v plánu použít. Tak, jako si spousta otců ráda zadělá na více dětí, než kolik jich chtějí skutečně vychovávat. Jenže já takový nejsem. Nejraději bych všechny ty krásné sazeničky, co se urodí, přesadil a těšil se z větší úrody. Mám však jen omezený prostor pro pěstování, takže s bolavým srdcem nakonec některé sazenice musím vytrhnout, i když vím, jak zrovna tahle rajčata byla vloni (co dím, ještě koncem února) vynikající. Ruku bych si usekl, ale nakonec to ruka vyhraje, protože vím, že keřík rajčete je rozežraný jako americký zákazník rychlého občerstvení a svůj nezanedbatelný příděl kvalitního kompostu zkonzumuje tak dokonale, že po sklizni s polosuchým keříkem vytáhnu jen změť kořenů ve tvaru pěstební nádoby. Kdybych mohl, dopřál bych mu více prostoru i substrátu. Proto některé sourozence ještě v mladém věku musím utratit. Tak mne napadlo, že by sis mohl na mně nacvičit tu rodičovskou výchovu a poradit, co v takovém případě dělat, abych nemusel ničit zdravé mladé sazeničky. Docela mi to připomíná problém lidstva. I naše planeta je takový pozemek, který má své hranice a každý člověk (i ty rostlinky) má svůj apetit a potřeby. Kdyby bylo možné, aby se lidé množili, aniž by trpěli čím dál tím více hladem, musí to jít i s rostlinkami. Jednou se s takovým pěstitelským problémem určitě setkají i Tvoje děti, pokud neutečou do konzumní společnosti. Tož jak, taťko?


Ještě k tomu exponenciálnímu růstu populace a geometrickým řadám: To není vynález zlého matematika. Matematici to jen objevili, zapsali a snaží se nám to vtloukat do hlav. Protože to je jeden ze zákonů, který platí, i když se nám to nehodí. A příroda ho respektuje. Rostliny mají mnoho semen, ale mnohá musí přijít nazmar, aby jiná uspěla. Dokud může rostlina obsazovat další území s vhodnou půdou a podnebím, šíří se rychle - geometrickou řadou. Jako zpomalený jaderný výbuch. Ale jakmile dosáhne jistých limitů, začne sama vlastnímu druhu stínit a krást živiny. Nejslabší semenáčky nedorostou nebo plodí málo a nezralé plody. Žraloci byli páni oceánů, dokud je člověk skoro nevyhubil. Jsou ve vodní říši vrcholovými predátory. Kdyby se množili bez omezení, nic jiného by v moři dávno neplavalo, protože by to sežrali. Ale když se musí žralok hodně honit, aby ulovil jinou rybu, nemá sílu se množit. Ani žížaly v kompostéru se mi dodnes nepřemnožily. Nemusím je rozdávat. A přitom jsem zpočátku pozoroval populační explozi a páření žížal. Žížaly s tvořícím se kokonem a spousty kokonů v kompostu jsem vídal všude. Dnes jako by žily platonicky. Poznaly své hranice. Proč je nedokáže poznat člověk? Čí potomci jsou vlastně lidé, kteří dnes tvoří naprostou konzumní většinu? Dříve se naopak v hlíně šťoural skoro každý a jen několik vyvolených si cpalo břicha. Vypadá to, že pouhá škola v přírodě k výchově dětí stačit nebude. Už i proto, že jistou rekvalifikací by měli projít téměř všichni a velmi dobře odmaturovat. I kdyby všichni, kteří to s permakulturou myslí vážně, měli 100 dětí, budou proti obrovské přesile. A právě proto, že to s ní myslí vážně, tolik dětí mít nebudou. Chceš-li učit, máš tu asi 7 miliard žáků. Ty další si udělej jen pro radost. Ať jsou zdraví.:-)


Uživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Doporučuji knížky Stanislava Grofa a Marty Foučkové. Podle zkušeností těchto autorů se duše rodí do těla s určitým plánem, záměrem např. stát se vynikajícm zpěvákem, založit na poli permakulturní zahradu ze semínek apod. Pokud dojde k umělému přerušení těhotenství, Země by byla ochuzena o vynikajícího zpěváka či nádhernou zahradu vyrostlou na poli ze semínek a pecek. Navíc to, co si duše bere do vínku - na to má síly a předpoklady a je v tom nejlepší na světě - čili nikdo jiný by to neudělal tak dobře. Každý máme své puzení vykonat to či ono a to je právě to, pro co jsme se rozhodli v životě mezi životy. Život je dar a neměl by být utracen přesto, že je to zákonem povoleno. Vodítkem je deprese matky po umělém přerušení těhotenství. Co děláme v souladu s Nejvyšším je odměněno krásným pocitem a energií, co dělámě špatně se nám vrací ve výčitkách svědomí, špatném pocitu a depresi.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nelze paušalizovat, Dcera musela na zákrok skrze downnův syndrom plodu. Je jich čím dále více. Poškozené, nezdravé, neživotaschopné.


Přesto, že je život posvátný, to rozhodnutí budiž na rozhodnutí matky, bez ohledu na pohnutky, okolostojíčnosti, náboženství či filozofii. To právo by mnozí nějak přisvojili či manipulovali,soudili a breptali, řinčeli krucifixama i řetězama,  ovšem pouze matka může rozhodnout, a je to tak dobře......


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od QNX »

Jitka Řezníčková: Aha, už to chápu ...... a oni v těch porodnicích ty plány někam založí, nebo dokonce ztratí a díky tomu po světě běhá tolik lidí bez cíle.


Jenom nevím k čemu Země potřebuje zpěváky a zahrady ........ nebejt lidí, tak tady všechno zpívá a kvete.


Standa Grof sjížděl ve velkém LSD, ale v jakejch drogách jede ta Foučková, to nevím.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Ahoj,



Nemá smysl to asi moc rozmazávat ale ptal jsi se tak ti dám pár podnětů k zamyšlení.


Kdo řekl že jsem se přemnožili?


Kdo řekl že nedojde k nějaké přirozené redukci když toho okamžiku dosáhneme? A neděje se třeba již něco takového?


Má li někdo pocit, že dětí je dost sám může lásku dávat těm dětem, které zde jsou (bez toho že by je plodil), třeba z dětských domovech nebo investovat čas do práce s dětmi. Každý ať dělá co mu dává smysl.


Přemýšlej o tom kdo jste a co tu děláte, pak možná mnohem lépe pochopíte, jak přesně je myšleno že bychom se mohli množit bez "omezení" a nemít "hlad". Nelze to předat slovy. Bylo by zbytečné to zde jakkoliv dále popisovat.


Geometriská řada - chtěl bych mírně poopravit tvé tvrzení že je to pravdivý zákon matematiky. Matematika je jen abstrakce a vytržení části "reality" pro to aby si lidé mohli o něčem takovém povídat.


A mimochodem pochopení toho geomertického množení jsi jasně popsal na žralocích, tak co není pochopitelného na množení lidí? Myšlení lidí kteří říkají je nás moc měli bychom se krotit vychází ze strachu. Dneska stačí zmáčknout čudlík a na planetě bude místa pro dalších 7 miliard lidí. Měli bychom se především zabývat tím co tvoříme a nebo stvoříme a jaký to má pro nás smysl než tím zda něco netvořit protože někdo říká že je to lepší (už vám však neřekne že pro něj a vydává svá slova za obecná).



Zdraví Josua






Jiří Danihel říká:


Josuo, promiň, že zase tlachám. Při čtení tohoto vlákna jsem si vybavil jeden svůj rodičovský problém. Nemám sice děti člověčí, ale když si brzy na jaře vypiplám ze semínek sazeničky, asi k nim cítím něco jako lásku. Problém je v tom, že klíčivost semen je věc celkem nejistá a proces je to pomalý. Takže od každého druhu, který se chystám pěstovat, vyseju více semen, než kolik rostlinek mám v plánu použít. Tak, jako si spousta otců ráda zadělá na více dětí, než kolik jich chtějí skutečně vychovávat. Jenže já takový nejsem. Nejraději bych všechny ty krásné sazeničky, co se urodí, přesadil a těšil se z větší úrody. Mám však jen omezený prostor pro pěstování, takže s bolavým srdcem nakonec některé sazenice musím vytrhnout, i když vím, jak zrovna tahle rajčata byla vloni (co dím, ještě koncem února) vynikající. Ruku bych si usekl, ale nakonec to ruka vyhraje, protože vím, že keřík rajčete je rozežraný jako americký zákazník rychlého občerstvení a svůj nezanedbatelný příděl kvalitního kompostu zkonzumuje tak dokonale, že po sklizni s polosuchým keříkem vytáhnu jen změť kořenů ve tvaru pěstební nádoby. Kdybych mohl, dopřál bych mu více prostoru i substrátu. Proto některé sourozence ještě v mladém věku musím utratit. Tak mne napadlo, že by sis mohl na mně nacvičit tu rodičovskou výchovu a poradit, co v takovém případě dělat, abych nemusel ničit zdravé mladé sazeničky. Docela mi to připomíná problém lidstva. I naše planeta je takový pozemek, který má své hranice a každý člověk (i ty rostlinky) má svůj apetit a potřeby. Kdyby bylo možné, aby se lidé množili, aniž by trpěli čím dál tím více hladem, musí to jít i s rostlinkami. Jednou se s takovým pěstitelským problémem určitě setkají i Tvoje děti, pokud neutečou do konzumní společnosti. Tož jak, taťko?


Ještě k tomu exponenciálnímu růstu populace a geometrickým řadám: To není vynález zlého matematika. Matematici to jen objevili, zapsali a snaží se nám to vtloukat do hlav. Protože to je jeden ze zákonů, který platí, i když se nám to nehodí. A příroda ho respektuje. Rostliny mají mnoho semen, ale mnohá musí přijít nazmar, aby jiná uspěla. Dokud může rostlina obsazovat další území s vhodnou půdou a podnebím, šíří se rychle - geometrickou řadou. Jako zpomalený jaderný výbuch. Ale jakmile dosáhne jistých limitů, začne sama vlastnímu druhu stínit a krást živiny. Nejslabší semenáčky nedorostou nebo plodí málo a nezralé plody. Žraloci byli páni oceánů, dokud je člověk skoro nevyhubil. Jsou ve vodní říši vrcholovými predátory. Kdyby se množili bez omezení, nic jiného by v moři dávno neplavalo, protože by to sežrali. Ale když se musí žralok hodně honit, aby ulovil jinou rybu, nemá sílu se množit. Ani žížaly v kompostéru se mi dodnes nepřemnožily. Nemusím je rozdávat. A přitom jsem zpočátku pozoroval populační explozi a páření žížal. Žížaly s tvořícím se kokonem a spousty kokonů v kompostu jsem vídal všude. Dnes jako by žily platonicky. Poznaly své hranice. Proč je nedokáže poznat člověk? Čí potomci jsou vlastně lidé, kteří dnes tvoří naprostou konzumní většinu? Dříve se naopak v hlíně šťoural skoro každý a jen několik vyvolených si cpalo břicha. Vypadá to, že pouhá škola v přírodě k výchově dětí stačit nebude. Už i proto, že jistou rekvalifikací by měli projít téměř všichni a velmi dobře odmaturovat. I kdyby všichni, kteří to s permakulturou myslí vážně, měli 100 dětí, budou proti obrovské přesile. A právě proto, že to s ní myslí vážně, tolik dětí mít nebudou. Chceš-li učit, máš tu asi 7 miliard žáků. Ty další si udělej jen pro radost. Ať jsou zdraví.:-)





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Souhlasím to je ta svoboda o které mluvím i v souvislosti s množením.



Zdraví Josua 

jarda bon jovi říká:


Nelze paušalizovat, Dcera musela na zákrok skrze downnův syndrom plodu. Je jich čím dále více. Poškozené, nezdravé, neživotaschopné.


Přesto, že je život posvátný, to rozhodnutí budiž na rozhodnutí matky, bez ohledu na pohnutky, okolostojíčnosti, náboženství či filozofii. To právo by mnozí nějak přisvojili či manipulovali,soudili a breptali, řinčeli krucifixama i řetězama,  ovšem pouze matka může rozhodnout, a je to tak dobře......





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Jituš: Já autory neznám a asi bych nedoporučoval číst knihy těch je už dnes víc než lidí (defakto by se dalo říct že se přemnožili knihy), lidé kteří chtějí hledat vždy najdou neboť kdo zaklepe tomu bude otevřeno :D



QNX: vím že si jen utahuješ, ale "plány" dle mojí informace není program a není neměnný. Jsou to spíše jen předpoklady, cíle kterých může být dosaženo. No je to stále a vždy osobité oddělování se od přírody/zahrady/zpěvu... je to odělování se.. z mého pohledu však vše je jedno a lidé patří do zahrady a zahrada k lidem atd.. lidé jsou součástí celku, nelze říct lidé jsou ti co tu celé kazí ale ani že za nic nemůžou a nic neovlivňují :) 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od QNX »

Josua: Nene, tak nějak to s těma  plánama opravdu bude. V porodnici v tom maj strašnej bordel a spoustě lidí ty plány vůbec nepředaj. Pak se jim to tam hromadí a když je toho moc, tak dostanou strach, že na ně přijde kontrola a všechny ty zapomenutý plány strčej nějakýmu mrněti i s regálama, aby to bylo rychle pryč. Mám takovej dojem, že přesně to se mi muselo stát. Nafasoval jsem takovejch plánů, že mi na to nebude stačit ani 100 životů.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od mastnacek »

Otcove, troufnete si odhadnout procentuelne, kolik pece o ratolesti dela vase zena a vy? Sice se za to stydim, samotnyho me to stve, ale u nas je to tak 90-10 ve prospech nezneho pohlavi. Uz proto bych si netroufal extra rozmlouvat o tom jestli jedno dve nebo 6 deti.


Odpovědět