Rodina - děti - permakultura

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Ahoj všichni,


narazil jsme při pročítání literatury a webu na některé kteří se snaží tvrdit něco co mě trochu přijde nezapadající do perma a tak jsem se chtěl zeptat a zároveň napsat sem svůj názor který je značně odlišný.


 


Jsou lidé kteří tvrdí, že bychom se neměli moc množit (tedy mít více dětí), protože na zemi je již lidí dost. Tvrdí dokonce, že to patří k permakultůrnímu přístupu k životu. Vydávají to dokonce za svoje efektivní přičinění k nápravě naší situace ve které se naše Matka ocitla. Nehodnotím to jen bych rád napsal a vznesl otázky které se v souvislosti s tím (uvažujete li upřímně) objeví.


 


Protože jsem člověk který vše dělá s láskou a vím, že se vše se dá pohlížet i jinak, rád bych zde naznačil  jiné pohledy na tento přístup. Zajímal by mě i váš. Není mým cílem ty lidi soudit ani odsuzovat a respektuji, je to od nich rozhodnutí.


 


1) Děti jsou láska přicházející na tento svět, nefalšovaná a čistá. Žijí v přítomném okamžiku o což se mnoho duchovních lidí roky snaží, jsou neomezeni našimi dogmaty a dohodami. Proto si myslím, že omezovat počet dětí v rodině pro mě není přínosné. Mnoho bytostí se chce narodit na tento svět a taky se narodí, otázkou je kdo budou jejich rodiče.


2) Mluví se o tom že se to nedá uživit už teď - naše planeta uživí daleko více lidí než si představujeme, hold ale ne tam jak žijeme („ve vyspělých státech“). To však nemusí příliš měnit konfort či pohodlí jedná se jen o jiný způsob použití toho co již používáme. Odhaduje se že tak 14-15 miliard lidí bez problémů. Nejde o to, že jsem se k tomuto číslu nedostali ale o to kdo z těch nových lidí bude jak veden a jaké mu budou dány podmínky pro život a vývoj.


3) trvalá udržitelnost - ano zde by se dalo to nemít či mít jen jedno nebo dvě děti zdát velmi permakultůrní a udržitelné. Jenže tak spíše vymřou lidé, který permakulturu a ohleduplný způsob života realizují. Pak tu budou ti co chodí do supermarketu, bez zamyšlením se nad příčinami, bez vnímání toho jak jsou lidé ovlivňováni (už jsou školeni učeni cvičeni aby poslouchali aopakovali moudra druhých jejich moura a názory už ve školách nejsou podporována a rozvíjeny)


Podle mě nejvíce ovlivní a mě osobně ovlivnila právě rodina, takový základ jaký dá rodina do života mladému člověka je 80% toho co v budoucnu aplikujete ve svém životě a jsou základy toho z čeho vycházíte. Proto si myslím, že by naopak lidé, kteří chtějí změnu a vytvořit trvale udržitelný život měli mít více dětí, není zaručeno že se budou inspirovat, ale je daleko méně efektivní je jít a ostatním vykládat něco o tom co mají dělat a jak to dělat. Lidí kteří si nechají vybudovat premakulturní zahradu a nebo cokoliv bez\ vlastního intenzivního studia, často nemají silné základy a motivaci v tomto principu pokračovat si kupují hračku o kterou časem ztratí zájem (neplatí pro všechny). Nejefektivnější je vzdělávat (já bych spíše řekl něco jako moudrost, cit k tomu jak věci fungují), u vlastních dětí máte příležitost jim dát dobrý základ, uvidí vás jak s echováte jak jednáte s lidmi, zvířaty a stromy. Tak můžete vytvořit rodinu které muže v vašem či podobném duchu vychoávat vaše vnoučata i pravnoučata. Jenže necháte li to na lidech kteří nechtějí, „nemají sílu“, nemají zájem vnímat jak se věci vyvíjí tak pak bude svět plný komerce, strachu a ovládání. No možná nějaká katastrofa narovná na nějakou dobu lidi ale není to nutné.


4) je tu ještě jedna věc: Naopak od svých nepremakulturně smýšlejích kamarádů (většinou s průměrným prací a zabezpečením jak s vím, tak jejich rodiny)co mají/chtějí mít děti říkají, že si nemohou dovolit druhé dítě, nebo další. Děti stojí spoustu peněz. Souhlasím, že potřebujete dětem dát část ze svého, aby se i ony mohli vyvíjet. A to je asi to co se jim moc nechce. Jsou zvyklí na svůj způsob života a proč ho měnit. Ano pokud máte více dětí tak pod stromečme nenajdou playstation 12 a k 5. narozeninám nedostane nejnovější managerský mobil se 6 kamerami a ultra rychlím připojením na web 15G.



5) v přírodě nic takového taky nefunguje, moudrost přírody udělá věci tak, že všechno bude fungovat dál. Pokud bychom fungovali třeba jako v "nádherná zelená" pak má smyl takto uvažovat, a domluvit se na tom kolik bude mít společnost dětí a tak ale tak to není a přírůstek obyvatel na planetě bude ať chceme nebo ne. 


 


Abych to shrnul: Dle mě je dítě a tedy i dospělý člověk nádherná bytost a je podle mě přínosné aby právě lidé kteří jsou moudří měli dětí více. Lidí bude přibývat stejným tempem i bez toho když si nějaké 0,0001% lidí porídí nebo nepořídí děti. Ale třeba za desítky let budou jejichpotomci schopni dělat to co nynější vývoj/vzdělávání a populace nebude chápat vůbec. Oni totiž vyrostou a budou obdařeni možnosti čerpat a inspirovat se u svých rodičů, prarodičů. Ano budou úplně jiní než ostatní, ale budou také šťastnější a spokojenější. Mohou vidět krásu přírody a jak to všechno funguje, a bude zde i někdo kdo jim to nejen ukáže, ale také umožní poznat.


Pravda není zaručeno že se děti nějak budou zajímat o to co děláte, není jisté zda nepropadnou drogám a nebo se nestanou majiteli formy jaderného reaktoru či největšího znečišťovatele v širokém okolí. Jenže podle mě rodina může přinést to co nikde neobkoukáte.


Proto si myslím že stojí na zvážení zda udělat rozhodnutí a nepřijmout mezi sebe další bytost a dát ji příklad jak může žít.


 


Napsal jsem to hlavně proto protože se mi protiví myšlenka že lidé nechtějí mít více dětí proto aby zachránili ty co nechtějí zachránit.


Je to jako by bachyně která se rozhodne s divočákem že různých zvířat je v lese moc a nepořídí si další a od té doby jste nikdy o divokých prasatech neslyšeli.


Trvalá udržitelnost obsahuje všechno, možná že ti lidé ktaří toto tvrdili nebo začali mají zájem věnovat se publikační činnosti , intenzivně šířit nějaké myšlenky a tak by neměli čas na to věnovat se rodině a natož velké pak je jejich rozhodnutí velice moudré ale běžný člověk který nechce budovat „kariéru“ by měl přemýšlet, nehledě k tomu že výchova dětí vám dá spoustu neocenitelných zkušeností jako bytosti.


 


Takže já jsem pro to milujme se a množme se.




Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Romana SM »

Hm, to je pěkné zamyšlení :-). Taky jsem kdysi měla období a představu, že budu mít hodně dětí a všechny je dobře vychovám a oni zase svoje děti a bude nás dobrých víc a víc :-))).


Teď už to vidím trochu jinak, výchova a rodinný život není úplně jednoduchá záležitost, i když by asi měla být. 


Myslím, že počet dětí si každý musí rozhodnout sám (i to jak přesně to chce ovlivnit nebo nechat volný průběh), někdo je předurčen k tomu mít dětí hodně a má na to a je to obdivuhodné. 


Tedy kdybych chtěla hodně dětí, určitě by mi nezabránilo to, že kvůli tomu nebudu dost dobrá permakulturistka :-). 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, záleží na úhlu pohledu. Množte se ti, kteří můžete tuto společnost obohatit. Bohužel, máme našlápnuto na idiokracii, dle stejnojmenného filmu.


Máme hodně trubců a tak se to už nezvládá uživit. Máme více ouřadů, než stomilionové německo.  Úředníci se množí bezpohlavní cestou exponenciálně, tudíž nám už ve skutečnostio není pomoci. Bude následovat pád. Lid pracující a tvořící hodnoty  by se měl množit. Množí se však pouze konzumenti požitků, což je zcela nneudržitelné.


Sám jsa děd mám znova další děti, až jim bude 18, mě bude 60. Budu nosit pemprsky xxxl a vodit se za ruce s alshejmrem.Já  už to nevytrhnu.....


Vy mladší, pilní a šikovní, množte se, až se z vás bude hulit, páč když to neuděláte vy, udělá to nějakej bezcennej ouřada nebo nějaká utlačovaná minorita....Ne že by šlo nastartovaný proces nějak zvrátit, avšak pro budoucí časy bude potřeba lidí, co něco umí.....


Nemyslím si, že by šlo dát dobrou výchovu, dobré vzdělání a startovací štulec více než dvěma, max třema dětem v řadě.


tak to vidí průměrný anarchosedlák


 


 



 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Petra Stejskalová »

... hle, přicházejí dny, kdy budou říkat: Blaze neplodným, blaze těm, které nikdy nerodily a nekojily! Tehdy řeknou horám: Padněte na nás, a pahrbkům: Přiryjte nás! Nic nového, a přitom je to text starý téměř dva tisíce let - a kdybychom couvali ještě dál, jistě bychom podobné téma našli i mezi nejstaršími mezopotamskými tabulkami. Důvody pro to nemít děti se najdou vždycky, a dnes možná takové hledání řadě lidem nedá ani moc práce :-)


Takhle to vidí průměrně opotřebovaná matka čtyř dětí ve věku 25, 22, 20 a 17 let 


Uživatelský avatar
Lenyška Zem
Příspěvky: 13
Registrován: 13 úno 2012 21:00

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Lenyška Zem »

Hezké zamyšlení, hezky seskládané myšlenky a docela souhlasím. Jak říkáš, když se nebudou množit ti, kterým na něčem záleží, tak jak předají vlastní vizi dalším generacím? To by pak permakulturisti taky mohli spadnout do kategorie "Zelelný kariérista workoholik" nebo tak něco. Složité je mít děti v klasickém systému, v paneláku, někde ve městě, ale s permakulturou je to jistě jednodušší....Strava je zajištěna a část výchovy přebírá příroda sama. Ostatní se na to už jen nabalí samo.


Takhle to vidím zase já :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Martin Gross »

1) Takových dětí jsou plné dětské domovy. Dětí, které jistě nebyly počaty z nenávisti. minimálně 60% chovanců dětských domovů odtud odchází do učení a do světa.


Ke zbytku textu: Homo sapiens podléhá tradičním vztahům v živé přírodě. Které zvíře má +/- 100% přežití mláďat do dospělosti? Homo sapiens se snaží vymanit se z dějů živé přírody. Bohužel se mu to podařilo. Bohužel nejen pro planetu, ale především pro přežití jeho vlastního druhu. Co je tak strrrrašně zásadního na genetické informaci, pokud chceme šířit myšlenky?


Uživatelský avatar
helusa27
Příspěvky: 18
Registrován: 06 úno 2012 21:48

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od helusa27 »

Nic se nesmi prehanet, deti ani malo, ani moc. Mam dve a staci. Ono to neco stoji je vychovat, ovlivnovat v dobrem muzeme i deti z rodiny, nebo se stat uciteli biologie, ekologie, nebo kazateli :-) a jit prikladem. Kazdopadne je mi sympatictejsi nazor, at ti, kdo ziji vice v souladu s prirodou a mene konzumne maji vice deti a dobre vedenych, nez je prevalcuji ti, kterym jde akorat o konzum, at to stoji, co to stoji.


A spasit Zemi uz opravdu neprahnu. To necham idealistum a budu zit svuj zivot spokojene mamky a stavitelky domku na velike urodne zahrade, na jejiz tvorbu v prirodni a uzivani se neskutecne tesim! :-)



Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Martin Gross »

Moje přesvědčení je, že naše planeta je pokladem lidstva. Pokud chceme, aby si svět uvědomil to a ono, není větší argument, než jít příkladem, něco udělat a dokázat, že to myslím upřímě. Pokud souhlasíte s tím, že děti jsou pokladem celého lidstva, jako třeba já, pak není důvod lpět na své vlastní polovině genetické informace. Biblické "Jděte a zaplňte Zemi" je dnes do puntíku naplněno. Krom obou pólů je homo sapiens všude. Kmenové a mezinárodní války už neomezují populaci, lidstvo nabylo takových parametrů, že je samo sobě nepřítelem č.1. V 15 letech ve mě začalo zrát přesvědčení, že bych neměl přispívat k dalšímu přelidnění planety. Svobodných matek a dětí v kojeneckých ústavech a v dětských domovech je i dnes nespočet. Člověk vybydlel svou planetu a myslím, že je lidštější, zpříjemnit pobyt těm, kdo se do dnešních dní už narodili, než mít na svědomí utrpení toho, koho zplodím sám. Vdnešní době, době přelidnění a možných konfliktů na celé planetě, je pro mě velmi staromódní lpění na rodové linii. Nesedí mi to ani k lásce k potřebným, ani k péči o planetu. Amen, Hawgh, Domluvil jsem.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Asi budu extrém, bude li to možné chtěl bych 5 dětí, a ne nutně musí být mého genu. Ale tak nějak dokud je to možné pracujeme na nich :D pak se uvidí :D


Uživatelský avatar
helusa27
Příspěvky: 18
Registrován: 06 úno 2012 21:48

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od helusa27 »

Martine, ty si fakt myslis, ze deti, ktere se ti narodi, budou trpet? To je opravdu nemej.  Ja mam 2 vlastni male a neni to tim, ze lpim na sve DNA (jakoze lpim, protoze tak jsme stejne asi naprogramovani, chtej to ci ne). Kdyby mi nekdo donesl miminko bez rodicu a rekl- starej se- tak budu, ale dobrovolne je vyhledavat v ustavech nemam silu. Krom toho- ta DNA je vec zradna- nikdy nevis, jaka v tom ropztomilem cizim uzlicku drima.


Mimochodem, kolik deti z kojenaku hodlas adoptovat nebo si vzit do pestounske pece? Nemit deti neni reseni, ale radikalismus.


Odpovědět