Rodina - děti - permakultura

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

mastnacek: spíš bych se být tebou zamyslel nad situací komplexněji. Mě z toho vychází že děláme oba dost a to mi stačí. Jeden z nás chodí do práce k nějakému zaměstnavateli a druhý je s dětmi, já osobně to nedělám pro děti ale spíše pro nás. jsme celek ne?


Rozhodně však nesedím doma s nohama na stole a neřvi na ženu ať mi podá dali pivo bo naši dali goool, ne.


:) :) :)



Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Jiří Danihel »

Kdo řekl, že jsme se přemnožili? V současné době to už říká hodně lidí, ale asi jedním z prvních byl William Stanley Jevons - geolog, který v r. 1865 upozornil na exponenciální nárůst populace, který takřka kopíroval vývoj těžby uhlí ve Velké Británii. Lidstvo na jednu ze svých hranic narazilo už v 16. století, když kvůli nedostatku dřeva trpělo zimou. Jenže narozdíl od žraloků objevilo uhlí, později ropu, zemní plyn a jadernou energii. A nastala populační exploze. Když jsme se za posledních 40 let dokázali rozmnožit na dvojnásobek, můžeš si udělat představu, kolik nás asi mohlo být v 16. století, když jsme poznali své limity, pokud jde o udržitelný způsob života na planetě Zemi. Jsme asi jediný živočišný druh na Zemi, který s pomocí neobnovitelných zdrojů obelstil sám sebe. Až nám ty zdroje dojdou, prostě se jen přestaneme množit? Kéž by to bylo tak jednoduché. Budeme umírat po miliardách.


"Přemýšlej o tom kdo jste a co tu děláte, pak možná mnohem lépe pochopíte, jak přesně je myšleno že bychom se mohli množit bez "omezení" a nemít "hlad". Nelze to předat slovy. Bylo by zbytečné to zde jakkoliv dále popisovat." Ale to vůbec není zbytečné. Naopak. Pokud něco tvrdíš, napiš, proč si to myslíš. Tvrzení proti tvrzení není dialog, ale dva monology, které nikoho o informace nebo dokonce moudrost neobohatí. Kde chybí argumenty, není o čem diskutovat.


Matematika je abstrakce? To by z ní kdekdo nedostával koule ve škole, kdyby to bylo jen o představách. Slyšel jsi někdy o definicích a důkazech? Právě díky nim je matematika přehledná a na každé zadání dává spolehlivě vždy stejný výsledek. Ještě zajímavější je ve spojení s fyzikou. Spousta rádoby permakulturníků sází na pěstování zeleniny a jedlého lesa a sní o individuální soběstačnosti při vegetariánské nebo dokonce veganské stravě. Než abych několik let zkoušel něco pěstovat, udělám si výpočet. Vím, že ovoce a zelenina má většinou cca 85-90% vody. Konkrétní hodnoty najdu i s dalším potřebným údajem v kalorických tabulkách. Zkusím třeba mrkvičku. 1kg čerstvé mrkve má 425,4kcal, tj. 1787kJ a 89% vody. Když ji sním za studena (řekněme 15°C) a tu vodu vyčurám, odejde s močí (38°C):


(38-15) x 4,18 x 0,89 x 1 = 85,56kJ energie. 1kg studené mrkve mi dodá 1701kJ. (pozn. 4,18kJ/kg/K je tepelná kapacita vody)


Když tu vodu při práci vypotím, spotřebuji mnohem větší část její energie:


((99,6-15) x 4,18 + 2257) x 0,89 x 1 = 2323kJ. (pozn. 2257kJ/kg je skupenské teplo varu vody)


Jejda! Na odpaření vody z mrkve potřebuji víc energie, než kolik mi jí studená mrkev dodá. Jenže při práci na zahrádce se potit budu a navíc budu potřebovat spoustu energie na pohon svých svalů. Voda z těla odchází v podobě páry i dýcháním. O něco lepší je to s cukrovou kukuřicí. Ta dá 4400kJ/kg a má jen 71% vody. Pak z kila získám 2546kJ po vypocení vody. Jenže tělo potřebuje kromě kalorií i určité složení stravy a zahrádka taky nemůže plodit jen kukuřici. Nehledě na to, že kvůli klasu kukuřice, z něhož ani to kilo zrn nesklidíš, musí vyrůst něco jako malá palma, která ze země sebere spoustu živin. Asi to bude tak, jak to zpívá tvůj krajan: "Tam kde neni špeku, tam nésu vykony." No a ke špeku je třeba dát životní prostor i jiným zvířatům, než je člověk.


Za jak dlouho přijdeš praxí na zahrádce ke zkušenosti, že vlastnoručně bez fosiliemi poháněných strojů pěstovaná zelenina k uživení nestačí? Mně to díky knihám, internetu a znalostem z matematiky a fyziky trvalo několik minut. Knih je hodně a některé jsou snad i zbytečné. Ale v mnoha z nich jsou zachyceny poznatky lidí, kteří žili i několik staletí před námi. Máš pocit, že jeden člověk nebo rodina může za svůj krátký život získat zkušenostmi tolik vědomostí, jako miliony lidí za několik staletí?




Josua říká:


Ahoj,



Nemá smysl to asi moc rozmazávat ale ptal jsi se tak ti dám pár podnětů k zamyšlení.


Kdo řekl že jsem se přemnožili?


Kdo řekl že nedojde k nějaké přirozené redukci když toho okamžiku dosáhneme? A neděje se třeba již něco takového?


Má li někdo pocit, že dětí je dost sám může lásku dávat těm dětem, které zde jsou (bez toho že by je plodil), třeba z dětských domovech nebo investovat čas do práce s dětmi. Každý ať dělá co mu dává smysl.


Přemýšlej o tom kdo jste a co tu děláte, pak možná mnohem lépe pochopíte, jak přesně je myšleno že bychom se mohli množit bez "omezení" a nemít "hlad". Nelze to předat slovy. Bylo by zbytečné to zde jakkoliv dále popisovat.


Geometriská řada - chtěl bych mírně poopravit tvé tvrzení že je to pravdivý zákon matematiky. Matematika je jen abstrakce a vytržení části "reality" pro to aby si lidé mohli o něčem takovém povídat.


A mimochodem pochopení toho geomertického množení jsi jasně popsal na žralocích, tak co není pochopitelného na množení lidí? Myšlení lidí kteří říkají je nás moc měli bychom se krotit vychází ze strachu. Dneska stačí zmáčknout čudlík a na planetě bude místa pro dalších 7 miliard lidí. Měli bychom se především zabývat tím co tvoříme a nebo stvoříme a jaký to má pro nás smysl než tím zda něco netvořit protože někdo říká že je to lepší (už vám však neřekne že pro něj a vydává svá slova za obecná).



Zdraví Josua





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od jarda bon jovi »

no jo, matika by ti šla, já su zase analfabet, ale zase čtu knihy o našich předcích a ti si bez fosilní energie krásně poradili i bez matematiky. i bez fosílií a jejích energií.Potíž byla v tom, že neměli na výběr, my ano. Můžeme si vybrat cestu, kterou půjdeme a dělat, co chceme. Važme si toho přepychu, jednou to tak nebude.


Kukuřice sice sežere kopec živin, ale bereš zrno a zbytek vracíš půdě i s bonusem. Je to dobrá plodina, na niž nepotřebuješ mechanizaci k uživení rodiny.





Jiří Danihel říká:


Kdo řekl, že jsme se přemnožili? V současné době to už říká hodně lidí, ale asi jedním z prvních byl William Stanley Jevons - geolog, který v r. 1865 upozornil na exponenciální nárůst populace, který takřka kopíroval vývoj těžby uhlí ve Velké Británii. Lidstvo na jednu ze svých hranic narazilo už v 16. století, když kvůli nedostatku dřeva trpělo zimou. Jenže narozdíl od žraloků objevilo uhlí, později ropu, zemní plyn a jadernou energii. A nastala populační exploze. Když jsme se za posledních 40 let dokázali rozmnožit na dvojnásobek, můžeš si udělat představu, kolik nás asi mohlo být v 16. století, když jsme poznali své limity, pokud jde o udržitelný způsob života na planetě Zemi. Jsme asi jediný živočišný druh na Zemi, který s pomocí neobnovitelných zdrojů obelstil sám sebe. Až nám ty zdroje dojdou, prostě se jen přestaneme množit? Kéž by to bylo tak jednoduché. Budeme umírat po miliardách.


"Přemýšlej o tom kdo jste a co tu děláte, pak možná mnohem lépe pochopíte, jak přesně je myšleno že bychom se mohli množit bez "omezení" a nemít "hlad". Nelze to předat slovy. Bylo by zbytečné to zde jakkoliv dále popisovat." Ale to vůbec není zbytečné. Naopak. Pokud něco tvrdíš, napiš, proč si to myslíš. Tvrzení proti tvrzení není dialog, ale dva monology, které nikoho o informace nebo dokonce moudrost neobohatí. Kde chybí argumenty, není o čem diskutovat.


Matematika je abstrakce? To by z ní kdekdo nedostával koule ve škole, kdyby to bylo jen o představách. Slyšel jsi někdy o definicích a důkazech? Právě díky nim je matematika přehledná a na každé zadání dává spolehlivě vždy stejný výsledek. Ještě zajímavější je ve spojení s fyzikou. Spousta rádoby permakulturníků sází na pěstování zeleniny a jedlého lesa a sní o individuální soběstačnosti při vegetariánské nebo dokonce veganské stravě. Než abych několik let zkoušel něco pěstovat, udělám si výpočet. Vím, že ovoce a zelenina má většinou cca 85-90% vody. Konkrétní hodnoty najdu i s dalším potřebným údajem v kalorických tabulkách. Zkusím třeba mrkvičku. 1kg čerstvé mrkve má 425,4kcal, tj. 1787kJ a 89% vody. Když ji sním za studena (řekněme 15°C) a tu vodu vyčurám, odejde s močí (38°C):


(38-15) x 4,18 x 0,89 x 1 = 85,56kJ energie. 1kg studené mrkve mi dodá 1701kJ. (pozn. 4,18kJ/kg/K je tepelná kapacita vody)


Když tu vodu při práci vypotím, spotřebuji mnohem větší část její energie:


((99,6-15) x 4,18 + 2257) x 0,89 x 1 = 2323kJ. (pozn. 2257kJ/kg je skupenské teplo varu vody)


Jejda! Na odpaření vody z mrkve potřebuji víc energie, než kolik mi jí studená mrkev dodá. Jenže při práci na zahrádce se potit budu a navíc budu potřebovat spoustu energie na pohon svých svalů. Voda z těla odchází v podobě páry i dýcháním. O něco lepší je to s cukrovou kukuřicí. Ta dá 4400kJ/kg a má jen 71% vody. Pak z kila získám 2546kJ po vypocení vody. Jenže tělo potřebuje kromě kalorií i určité složení stravy a zahrádka taky nemůže plodit jen kukuřici. Nehledě na to, že kvůli klasu kukuřice, z něhož ani to kilo zrn nesklidíš, musí vyrůst něco jako malá palma, která ze země sebere spoustu živin. Asi to bude tak, jak to zpívá tvůj krajan: "Tam kde neni špeku, tam nésu vykony." No a ke špeku je třeba dát životní prostor i jiným zvířatům, než je člověk.


Za jak dlouho přijdeš praxí na zahrádce ke zkušenosti, že vlastnoručně bez fosiliemi poháněných strojů pěstovaná zelenina k uživení nestačí? Mně to díky knihám, internetu a znalostem z matematiky a fyziky trvalo několik minut. Knih je hodně a některé jsou snad i zbytečné. Ale v mnoha z nich jsou zachyceny poznatky lidí, kteří žili i několik staletí před námi. Máš pocit, že jeden člověk nebo rodina může za svůj krátký život získat zkušenostmi tolik vědomostí, jako miliony lidí za několik staletí?




Josua říká:


Ahoj,



Nemá smysl to asi moc rozmazávat ale ptal jsi se tak ti dám pár podnětů k zamyšlení.


Kdo řekl že jsem se přemnožili?


Kdo řekl že nedojde k nějaké přirozené redukci když toho okamžiku dosáhneme? A neděje se třeba již něco takového?


Má li někdo pocit, že dětí je dost sám může lásku dávat těm dětem, které zde jsou (bez toho že by je plodil), třeba z dětských domovech nebo investovat čas do práce s dětmi. Každý ať dělá co mu dává smysl.


Přemýšlej o tom kdo jste a co tu děláte, pak možná mnohem lépe pochopíte, jak přesně je myšleno že bychom se mohli množit bez "omezení" a nemít "hlad". Nelze to předat slovy. Bylo by zbytečné to zde jakkoliv dále popisovat.


Geometriská řada - chtěl bych mírně poopravit tvé tvrzení že je to pravdivý zákon matematiky. Matematika je jen abstrakce a vytržení části "reality" pro to aby si lidé mohli o něčem takovém povídat.


A mimochodem pochopení toho geomertického množení jsi jasně popsal na žralocích, tak co není pochopitelného na množení lidí? Myšlení lidí kteří říkají je nás moc měli bychom se krotit vychází ze strachu. Dneska stačí zmáčknout čudlík a na planetě bude místa pro dalších 7 miliard lidí. Měli bychom se především zabývat tím co tvoříme a nebo stvoříme a jaký to má pro nás smysl než tím zda něco netvořit protože někdo říká že je to lepší (už vám však neřekne že pro něj a vydává svá slova za obecná).



Zdraví Josua








Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Jiří Danihel »

I naši předci používali matematiku. Jen jí říkali počty (kupecké). A ono to mnohdy stačí. Integrály a diferenciální rovnice potřebuje málokdo. Ale kdo neumí základní počty, riskuje, že každou chvíli naletí nějakému agentovi s teplou vodou nebo jinému podvodníkovi. Mnoho úvah se dá zvládnout vynásobením dvou čísel. Ne vždy je třeba přesný výsledek. Stačí odhadnout, jestli tudy vede cesta nebo nevede. Nebo třeba potřebuješ novou střechu a snadno odhadneš, že potřebuješ řekněme 5 palet tašek. Na kusy přesně je stejně kupovat asi nebudeš. Co zbyde se schová na horší časy, až něco shodí vítr nebo zničí kroupy. Ale když si kluk z města, který se spoléhá na moudrost venkovanů, nechá poradit od někoho v hospodě, je skoro jisté, že bude mít v maštali po opravě střechy několik palet tašek a místo zemědělství bude obíhat vesnice a prodávat přebytečné tašky. Nejochotněji radí jako na potvoru ti, kteří se místo práce rádi váleli na mezi za šípkem s lahváčem v ruce a v oku nemají míru ale zákal. Kdo měl to štěstí, že na venkově vyrostl, naučil se spoustu věcí od rodičů nebo odkoukal od sousedů, má to v oku sám a ví, kdo ze vsi ovládá jaké řemeslo a kdo jen kecá. I on ale bude jednou obchodovat a musí si dávat pozor, aby neprodělal. Neumím si představit, že by to dokázal bez počítání.


Děláš dobře, že čteš. Člověk toho za život moc sám nestihne vyzkoušet nebo navštívit. A nač objevovat něco, co už někdo dávno objevil? Čtení je i prima relaxace, jen je třeba zvolit lehčí žánr. A i tam lze najít moudrost nebo zajímavé postřehy. Asi před půl rokem jsem si četl J.A.Komenského. Jeho "Zpráva a naučení o kazatelství" by měla být povinná četba pro učitelky (možná i je, ale není to moc vidět). "Labyrint světa a ráj srdce" mi stejně jako další starší literatura od jiných autorů ukázaly, že lidi jsou pořád stejní. Jen ti dnešní mají mobily a jezdí auty. I o permakultuře se dá hodně dozvědět ze starých knih. Tehdy sice tento pojem nebyl znám, ale z příběhů lze vyčíst leccos o možnostech, které tehdy lidé měli a jak některé věci řešili. Co mělo jakou hodnotu a proč. Fosilie nám měřítka hodnot úplně převrátily.


Kukuřici mám rád jak syrovou, tak i v různých teplých jídlech. Pečivo z kukuřičné mouky jsem ještě nezkoušel. Určitě bych si nějakou pěstoval, mít kde. Ale na uživení by mi nestačila. Snažil bych se o pestřejší stravu. Rostliny bych samozřejmě kompostoval, ale pokud bych jí měl pěstovat bez mechanizace v množství na uživení se, byla by asi fuška svážet rostliny z políčka na jednu hromadu a pak rozvážet kompost. Na zarytí jako zelené hnojivo mi ty rostlinky zase přijdou poněkud velké. Nechal bys je ležet na poli a zaryl později? Nemám moc představu, jak rychle se rozloží, aby šly snadno zarýt.

jarda bon jovi říká:


no jo, matika by ti šla, já su zase analfabet, ale zase čtu knihy o našich předcích a ti si bez fosilní energie krásně poradili i bez matematiky. i bez fosílií a jejích energií.Potíž byla v tom, že neměli na výběr, my ano. Můžeme si vybrat cestu, kterou půjdeme a dělat, co chceme. Važme si toho přepychu, jednou to tak nebude.


Kukuřice sice sežere kopec živin, ale bereš zrno a zbytek vracíš půdě i s bonusem. Je to dobrá plodina, na niž nepotřebuješ mechanizaci k uživení rodiny.





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

 Jiří Danihel


to co zase chápu já je že pokud o tom čteš přemýšlíš a nebo hovoříš, jsi na začátku cesty. Nebudu ti brát tvé iluze o počtech ale matematika nepostihuje zdaleka ani polovinu problému který řeší, ano naše počty i s s těmi všemi difere...a inte... je jen nepřesný nástroj a považovat ho za přesný je pošetilé.


Koule nekoule ve škole matematika je jen nástroj a ještě nedokonalý a upínat se k němu jako k pozlátku které nám vše vysvětlí je zase pošetilé.



Nikdo zde nemluví o tom že bude pěstovat jen 1 plodinu to právě dělá naše společnost.


Teoretizováním o tom co jak roste a co jak dělat většinou narazíš v prvním okamžiku jak něco zasadíš. Lilek prostě nevzešel, rajčata začali odspoda schnout atd....



Hloupý člověk bude mít ve stodole par palet tašek, k tomu aby jsi to dnes vyřešil není třeba chodit do hospody stačí dnes zvednout telefon a nebo přečíst si z netu spotřebu danou výrobcem :) :) :)



S tím jak co dělat i ani na vesnici či ve městě nemusí poradit dobře. spíše jde o "zdravý rozum" a co nevyjde prostě nevyjde. Moudré lidi najdeš všude stejně jako hlupáky.



Mě funguje jeden takový postup myslím, mluvím, jednám (tedy prožijí) a pak mohu zase myslet v souvislosti s prožitým. 


Ano není třeba vymýšlet vymyšlené, na druhou stranu mít spoustu informací které nepoužiji je dle mě plýtvání časem. Informace z hlavy mizí, a zanechávají spíše jen takový odér, nádech a ten nás může inspirovat ke konání a jednání. Pokud jej zase zasypeme informacemi odér zmizí a přijde nový.




S láskou Josua


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od ATropa »

letos se jako větší business pozdává, sklízet nazeleno na siláž do bio-plynek, jinak se kukuřičná sláma po sklizni drtí ( je to i prevence proti zavíječi), v rumunsku to pálej, uředníci z EU jsou krátcí ale se to možná už změnilo. Ale jak s rostlinou zachází Jarda, to by mě taky zajímalo...


Na zarytí jako zelené hnojivo mi ty rostlinky zase přijdou poněkud velké. Nechal bys je ležet na poli a zaryl později? Nemám moc představu, jak rychle se rozloží, aby šly snadno zarýt.




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od jarda bon jovi »

Zahrabu ju do hnoje, od letoška ji nechám proběhnout štěpkovačem k mulčování rostlin....


letos se jako větší business pozdává, sklízet nazeleno na siláž do bio-plynek, jinak se kukuřičná sláma po sklizni drtí ( je to i prevence proti zavíječi), v rumunsku to pálej, uředníci z EU jsou krátcí ale se to možná už změnilo. Ale jak s rostlinou zachází Jarda, to by mě taky zajímalo...


Na zarytí jako zelené hnojivo mi ty rostlinky zase přijdou poněkud velké. Nechal bys je ležet na poli a zaryl později? Nemám moc představu, jak rychle se rozloží, aby šly snadno zarýt.







Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Jiří Danihel »

Josua: Máš pravdu, že kdybych chtěl, aby mi matematika prozdradila i to, kdy mou úrodu postihne sucho, uhnijou kořínky nebo mi to sežerou třeba hlodavci, musel bych dokázat sestavit nesmírně složitý matematický model a navíc mít stejně nepředstavitelně výkonný počítač. Představu si můžeme udělat podle meteorologických modelů - roky práce programátorů, superpočítače, ale předpovědi nic moc. Jako kluk jsem získával první truhlářské zkušenosti v dědově dílně, kde jsem z hromady hoblin vylovil kus odřezku a zkoušel do něj vrtat a řezat. Později jsem zkoušel vyrobit nějaké krmítko. Tehdy jsem nadával, jak ta pila řeže křivě. Jenže děda tou samou pilou dělal přímo ukázkové řezy. Musel jsem uznat, že chyba není v pile, ale v tom, kdo ji vede. A s matikou to vidím stejně. Nepřesností se dopouští ten, kdo ji používá. Někdy to ani jinak nejde - to je případ těch složitých modelů, které jsou nad lidské síly. Ale když mne zajímá, jestli je cesta, po které se chci vydat, schůdná, nepotřebuji přesný výsledek, ale často stačí odhad nebo jen vypočítat mez, která znamená ortel. Vrátím se k té mrkvi. I tento příklad jsem hodně zjednodušil, protože mi nešlo o nalezení optimálního jídelníčku, ale jen o příklad použití matematiky a fyziky, jak se k němu dopracovat. Pokud mi vychází, že její energetická hodnota je nedostatečná kvůli poměru příjem energie z mrkve/ výdej energie na vypocení její vody, nic na věci nemění jakou budu mít úrodu (špatná úroda nezlepší kalorickou hodnotu mrkve). Pokud se mrkve nechci vzdát, musím hledat energeticky bohatší potraviny, které chybějící energii doplní, nebo jinou cestu. Třeba když budu mrkev konzumovat dušenou v teplém stavu.


Když jsem se v práci bavil se šéfem topenářů, kteří s námi dělali kotelny, říkal mi, že je to duchařina. A líčil, jaké naschvály mi ta voda v nádobách bude dělat. I tady jsem se přesvědčil, že za ty duchy může nepromyšlená montáž. Když se návrh soustavy důkladně promyslí a podle návrhu se to přesně smontuje, duchové se neobjeví. Velice často se mi stává, že něco duchaří jen proto, že někdo nevhodně umístil měřidla nebo navrhoval regulaci, aniž by měl jasnou představu, co to je. Věda často dostává hanlivé nálepky jen proto, že nějaký novinář napíše "vědci objevili" nebo "vědci tvrdí". Pak se ukáže, že je to jinak, ale že v tom neměli prsty skuteční vědci, už nikdo nesdělí.


Zmínil jsi také selský rozum. I ten mnohdy stačí k rozhodnutí. Třeba z historických pramenů vím, že v dobách, kdy na světě žila méně než miliarda lidí, došlo k první energetické krizi. Dřevo se už těžilo od měst tak daleko, že jeho dovoz byl neúnosně nákladný. Dřevo je sice obnovitelný zdroj, ale obnova trvá mnoho desetiletí až staletí. Takže ještě někdy před krizí lidská populace dospěla ke kritickému počtu, kdy planeta přestala stačit obnovovat tehdejší hlavní palivo. Když člověk našel náhradu (uhlí), populace začala se zrychlením růst. Až nám neobnovitelné zdroje dojdou do té míry, že se jejich zbytky nevyplatí těžit, budeme ve stejné situaci. Odkázáni na dřevo. Ovšem ve více než desetinásobném počtu obyvatel oproti té první krizi, s mnohem většími městy, zvyklí na pohodlí, bez schopností potřebných k přežití, s půdou, která skoro neplodí a bez umělých hnojiv. Pozitivní je to, že snižujeme energetickou náročnost obydlí. To dává většímu počtu lidí šance přežít zimu. Potravu si mohou vypěstovat jen ti, kteří to umí, mají čím, z čeho a kde. Pitná voda se ale s člověkem z města nepřestěhuje automaticky. Ta dnes teče z přehrad a vrtů přes úpravny a čerpací stanice do městských kohoutků. Když udržíme výrobu elektřiny alespoň na nutném minimu, poteče dál, ale ne tam, kde si budeme muset pěstovat potravu. Na mnoha místech se pitná voda nedá zajistit studnou nebo vrtem. Vrtná souprava by stejně nepřijela - nebude nafta. Ani cisterna s vodou z města - nebude nafta. I kdyby bylo náhradní palivo do aut, nebude dost vrtných souprav a cisteren. Kdyby se všichni jen z Prahy řídili tvým příkladem a zabrali si 1ha pozemek, zabrali by území víc, než 100x100km. Já prostě tím selským rozumem vidím, že nás je příliš už asi 450 let. Co tě vede k přesvědčení, že se můžeme množit dál?


xebo
Příspěvky: 5480
Registrován: 13 bře 2024 09:22

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od xebo »

[u][url=http://audiobookkeeper.ru/book/29]ауав[/url][/u][u][url=http://cottagenet.ru/plan/29]77.8[/url][/u][u][url=http://eyesvision.ru/better-eyesight-ma ... ht-1921-10]Bett[/url][/u][u][url=http://eyesvisions.com/better-eyesight- ... ht-1921-10]Bett[/url][/u][u][url=http://factoringfee.ru/t/181346]веще[/url][/u][u][url=http://filmzones.ru/t/127911]Lieb[/url][/u][u][url=http://gadwall.ru/t/128138]Line[/url][/u][u][url=http://gaffertape.ru/t/247140]учил[/url][/u][u][url=http://gageboard.ru/t/232624]Трав[/url][/u][u][url=http://gagrule.ru/t/15532]Савр[/url][/u][u][url=http://gallduct.ru/t/161167]Ghib[/url][/u][u][url=http://galvanometric.ru/t/53768]Вели[/url][/u][u][url=http://gangforeman.ru/t/22212]4078[/url][/u][u][url=http://gangwayplatform.ru/t/135837]wwwd[/url][/u][u][url=http://garbagechute.ru/t/144383]25-1[/url][/u][u][url=http://gardeningleave.ru/t/132733]Alle[/url][/u][u][url=http://gascautery.ru/t/17091]Dorm[/url][/u][u][url=http://gashbucket.ru/t/69803]Deko[/url][/u][u][url=http://gasreturn.ru/t/122756]Sony[/url][/u][u][url=http://gatedsweep.ru/t/126606]путе[/url][/u][u][url=http://gaugemodel.ru/t/184531]Extr[/url][/u][u][url=http://gaussianfilter.ru/t/195862]Колб[/url][/u][u][url=http://gearpitchdiameter.ru/t/198868]служ[/url][/u]
[u][url=http://geartreating.ru/t/220916]колл[/url][/u][u][url=http://generalizedanalysis.ru/t/196035]Арти[/url][/u][u][url=http://generalprovisions.ru/t/136704]Росс[/url][/u][u][url=http://geophysicalprobe.ru/t/248469]унив[/url][/u][u][url=http://geriatricnurse.ru/t/137008]Jard[/url][/u][u][url=http://getintoaflap.ru/t/129011]Loui[/url][/u][u][url=http://getthebounce.ru/t/22109]серт[/url][/u][u][url=http://habeascorpus.ru/t/194985]Иллю[/url][/u][u][url=http://habituate.ru/t/195501]Мель[/url][/u][u][url=http://hackedbolt.ru/t/56652]Jewe[/url][/u][u][url=http://hackworker.ru/t/279341]Абел[/url][/u][u][url=http://hadronicannihilation.ru/t/285986]обра[/url][/u][u][url=http://haemagglutinin.ru/t/195642]Gera[/url][/u][u][url=http://hailsquall.ru/t/16739]серт[/url][/u][u][url=http://hairysphere.ru/t/79929]серт[/url][/u][u][url=http://halforderfringe.ru/t/227295]Фали[/url][/u][u][url=http://halfsiblings.ru/t/292743]Publ[/url][/u][u][url=http://hallofresidence.ru/t/187336]Рома[/url][/u][u][url=http://haltstate.ru/t/189333]Ужас[/url][/u][u][url=http://handcoding.ru/t/49230]курс[/url][/u][u][url=http://handportedhead.ru/t/187160]Тамо[/url][/u][u][url=http://handradar.ru/t/94384]Noki[/url][/u][u][url=http://handsfreetelephone.ru/t/17472]Luci[/url][/u]
[u][url=http://hangonpart.ru/t/10115]Brau[/url][/u][u][url=http://haphazardwinding.ru/t/63119]Ritc[/url][/u][u][url=http://hardalloyteeth.ru/t/45243]Гущи[/url][/u][u][url=http://hardasiron.ru/t/35870]Коли[/url][/u][u][url=http://hardenedconcrete.ru/t/107025]Hond[/url][/u][u][url=http://harmonicinteraction.ru/t/163812]Free[/url][/u][u][url=http://hartlaubgoose.ru/t/24310]Endl[/url][/u][u][url=http://hatchholddown.ru/t/94809]меся[/url][/u][u][url=http://haveafinetime.ru/t/65323]MPLS[/url][/u][u][url=http://hazardousatmosphere.ru/t/43067]Joha[/url][/u][u][url=http://headregulator.ru/t/24589]Colu[/url][/u][u][url=http://heartofgold.ru/t/109808]1877[/url][/u][u][url=http://heatageingresistance.ru/t/65196]пере[/url][/u][u][url=http://heatinggas.ru/t/127837]Sain[/url][/u][u][url=http://heavydutymetalcutting.ru/t/252806]XVII[/url][/u][u][url=http://jacketedwall.ru/t/225095]Штра[/url][/u][u][url=http://japanesecedar.ru/t/169082]Sand[/url][/u][u][url=http://jibtypecrane.ru/t/195372]Немч[/url][/u][u][url=http://jobabandonment.ru/t/195265]Габр[/url][/u][u][url=http://jobstress.ru/t/245223]Черн[/url][/u][u][url=http://jogformation.ru/t/189200]рабо[/url][/u][u][url=http://jointcapsule.ru/t/17207]Fran[/url][/u][u][url=http://jointsealingmaterial.ru/t/380776]Дуро[/url][/u]
[u][url=http://journallubricator.ru/t/135568]Wind[/url][/u][u][url=http://juicecatcher.ru/t/140117]Push[/url][/u][u][url=http://junctionofchannels.ru/t/45440]успе[/url][/u][u][url=http://justiciablehomicide.ru/t/26843]Fall[/url][/u][u][url=http://juxtapositiontwin.ru/t/26407]Wind[/url][/u][u][url=http://kaposidisease.ru/t/25103]soci[/url][/u][u][url=http://keepagoodoffing.ru/t/196881]Chri[/url][/u][u][url=http://keepsmthinhand.ru/t/25974]Wind[/url][/u][u][url=http://kentishglory.ru/t/163202]King[/url][/u][u][url=http://kerbweight.ru/t/79485]XVII[/url][/u][u][url=http://kerrrotation.ru/t/31953]Busi[/url][/u][u][url=http://keymanassurance.ru/t/26212]Wind[/url][/u][u][url=http://keyserum.ru/t/130563]Bala[/url][/u][u][url=http://kickplate.ru/t/128908]This[/url][/u][u][url=http://killthefattedcalf.ru/t/173543]diam[/url][/u][u][url=http://kilowattsecond.ru/t/141450]Comp[/url][/u][u][url=http://kingweakfish.ru/t/144138]КИ-3[/url][/u][u][url=http://kinozones.ru/film/29]враж[/url][/u][u][url=http://kleinbottle.ru/t/196602]Silv[/url][/u][u][url=http://kneejoint.ru/t/143596]Росс[/url][/u][u][url=http://knifesethouse.ru/t/144510]Арти[/url][/u][u][url=http://knockonatom.ru/t/128857]Buzz[/url][/u][u][url=http://knowledgestate.ru/t/196151]Инай[/url][/u]
[u][url=http://kondoferromagnet.ru/t/155127]Knit[/url][/u][u][url=http://labeledgraph.ru/t/144135]ВС-7[/url][/u][u][url=http://laborracket.ru/t/155564]Куда[/url][/u][u][url=http://labourearnings.ru/t/19789]зака[/url][/u][u][url=http://labourleasing.ru/t/23269]чист[/url][/u][u][url=http://laburnumtree.ru/t/199640]Труб[/url][/u][u][url=http://lacingcourse.ru/t/102955]Bubc[/url][/u][u][url=http://lacrimalpoint.ru/t/110061]Крас[/url][/u][u][url=http://lactogenicfactor.ru/t/92964]Мису[/url][/u][u][url=http://lacunarycoefficient.ru/t/79331]Bagd[/url][/u][u][url=http://ladletreatediron.ru/t/67255]Todd[/url][/u][u][url=http://laggingload.ru/t/65242]Jame[/url][/u][u][url=http://laissezaller.ru/t/69027]John[/url][/u][u][url=http://lambdatransition.ru/t/54462]Разм[/url][/u][u][url=http://laminatedmaterial.ru/t/39044]Bram[/url][/u][u][url=http://lammasshoot.ru/t/24301]Brai[/url][/u][u][url=http://lamphouse.ru/t/80822]Bren[/url][/u][u][url=http://lancecorporal.ru/t/70094]Тауб[/url][/u][u][url=http://lancingdie.ru/t/59118]Huma[/url][/u][u][url=http://landingdoor.ru/t/25302]wwwn[/url][/u][u][url=http://landmarksensor.ru/t/134541]Aqua[/url][/u][u][url=http://landreform.ru/t/132634]Lond[/url][/u][u][url=http://landuseratio.ru/t/126553]Lass[/url][/u]
[u][url=http://languagelaboratory.ru/t/158609]цена[/url][/u][u][url=http://largeheart.ru/shop/1151964]колл[/url][/u][u][url=http://lasercalibration.ru/shop/19282]раст[/url][/u][u][url=http://laserlens.ru/lase_zakaz/33]T-01[/url][/u][u][url=http://laserpulse.ru/shop/14363]HDMI[/url][/u][u][url=http://laterevent.ru/shop/154316]Cata[/url][/u][u][url=http://latrinesergeant.ru/shop/99024]Ardo[/url][/u][u][url=http://layabout.ru/shop/99099]Geni[/url][/u][u][url=http://leadcoating.ru/shop/2548]Nint[/url][/u][u][url=http://leadingfirm.ru/shop/11812]книж[/url][/u][u][url=http://learningcurve.ru/shop/77771]Шрей[/url][/u][u][url=http://leaveword.ru/shop/17991]Chic[/url][/u][u][url=http://machinesensible.ru/shop/14063]Ювел[/url][/u][u][url=http://magneticequator.ru/shop/81103]Росс[/url][/u][u][url=http://magnetotelluricfield.ru/shop/18063]Carc[/url][/u][u][url=http://mailinghouse.ru/shop/22054]регу[/url][/u][u][url=http://majorconcern.ru/shop/194489]Olme[/url][/u][u][url=http://mammasdarling.ru/shop/18181]комп[/url][/u][u][url=http://managerialstaff.ru/shop/158754]Refe[/url][/u][u][url=http://manipulatinghand.ru/shop/612319]Lanz[/url][/u][u][url=http://manualchoke.ru/shop/19360]неро[/url][/u][u][url=http://medinfobooks.ru/book/29]Охот[/url][/u][u][url=http://mp3lists.ru/item/29]Avan[/url][/u]
[u][url=http://nameresolution.ru/shop/17928]Vali[/url][/u][u][url=http://naphtheneseries.ru/shop/11572]Hasb[/url][/u][u][url=http://narrowmouthed.ru/shop/12252]Educ[/url][/u][u][url=http://nationalcensus.ru/shop/18402]Древ[/url][/u][u][url=http://naturalfunctor.ru/shop/10797]Blue[/url][/u][u][url=http://navelseed.ru/shop/11182]само[/url][/u][u][url=http://neatplaster.ru/shop/14856]Wind[/url][/u][u][url=http://necroticcaries.ru/shop/14782]Wind[/url][/u][u][url=http://negativefibration.ru/shop/60829]wwwi[/url][/u][u][url=http://neighbouringrights.ru/shop/10335]Phil[/url][/u][u][url=http://objectmodule.ru/shop/12264]стра[/url][/u][u][url=http://observationballoon.ru/shop/5178]Hyun[/url][/u][u][url=http://obstructivepatent.ru/shop/11533]Chou[/url][/u][u][url=http://oceanmining.ru/shop/17424]Cart[/url][/u][u][url=http://octupolephonon.ru/shop/17728]Whis[/url][/u][u][url=http://offlinesystem.ru/shop/146752]Rowa[/url][/u][u][url=http://offsetholder.ru/shop/150441]эксп[/url][/u][u][url=http://olibanumresinoid.ru/shop/18831]ЛитР[/url][/u][u][url=http://onesticket.ru/shop/50541]Вита[/url][/u][u][url=http://packedspheres.ru/shop/578052]ЛитР[/url][/u][u][url=http://pagingterminal.ru/shop/584991]Chan[/url][/u][u][url=http://palatinebones.ru/shop/199398]ЛитР[/url][/u][u][url=http://palmberry.ru/shop/203524]ЛитР[/url][/u]
[u][url=http://papercoating.ru/shop/579340]ЛитР[/url][/u][u][url=http://paraconvexgroup.ru/shop/683468]Вейд[/url][/u][u][url=http://parasolmonoplane.ru/shop/1164827]Толс[/url][/u][u][url=http://parkingbrake.ru/shop/1164962]поль[/url][/u][u][url=http://partfamily.ru/shop/122223]одна[/url][/u][u][url=http://partialmajorant.ru/shop/152549]исто[/url][/u][u][url=http://quadrupleworm.ru/shop/152592]Maur[/url][/u][u][url=http://qualitybooster.ru/shop/35106]Укра[/url][/u][u][url=http://quasimoney.ru/shop/248602]унив[/url][/u][u][url=http://quenchedspark.ru/shop/288373]Каре[/url][/u][u][url=http://quodrecuperet.ru/shop/15083]роле[/url][/u][u][url=http://rabbetledge.ru/shop/126206]XVII[/url][/u][u][url=http://radialchaser.ru/shop/22033]Intr[/url][/u][u][url=http://radiationestimator.ru/shop/59034]Hear[/url][/u][u][url=http://railwaybridge.ru/shop/226270]Toug[/url][/u][u][url=http://randomcoloration.ru/shop/395060]Амри[/url][/u][u][url=http://rapidgrowth.ru/shop/15222]Plus[/url][/u][u][url=http://rattlesnakemaster.ru/shop/124848]Uajt[/url][/u][u][url=http://reachthroughregion.ru/shop/20215]танц[/url][/u][u][url=http://readingmagnifier.ru/shop/66523]Barb[/url][/u][u][url=http://rearchain.ru/shop/253925]XVII[/url][/u][u][url=http://recessioncone.ru/shop/394267]Hans[/url][/u][u][url=http://recordedassignment.ru/shop/12692]обра[/url][/u]
[u][url=http://rectifiersubstation.ru/shop/1043453]Нико[/url][/u][u][url=http://redemptionvalue.ru/shop/1057411]худо[/url][/u][u][url=http://reducingflange.ru/shop/1065699]Крон[/url][/u][u][url=http://referenceantigen.ru/shop/1690328]круг[/url][/u][u][url=http://regeneratedprotein.ru/shop/121907]Brok[/url][/u][u][url=http://reinvestmentplan.ru/shop/120318]Bobb[/url][/u][u][url=http://safedrilling.ru/shop/1000764]Пичу[/url][/u][u][url=http://sagprofile.ru/shop/1029203](197[/url][/u][u][url=http://salestypelease.ru/shop/1063117]викт[/url][/u][u][url=http://samplinginterval.ru/shop/1329006]Земц[/url][/u][u][url=http://satellitehydrology.ru/shop/1387150]Поти[/url][/u][u][url=http://scarcecommodity.ru/shop/1417446]мале[/url][/u][u][url=http://scrapermat.ru/shop/1198646]прит[/url][/u][u][url=http://screwingunit.ru/shop/122430]Thom[/url][/u][u][url=http://seawaterpump.ru/shop/997]Adel[/url][/u][u][url=http://secondaryblock.ru/shop/191226]госу[/url][/u][u][url=http://secularclergy.ru/shop/103470]Форм[/url][/u][u][url=http://seismicefficiency.ru/shop/13695]Пере[/url][/u][u][url=http://selectivediffuser.ru/shop/45375]Mode[/url][/u][u][url=http://semiasphalticflux.ru/shop/60635]Stia[/url][/u][u][url=http://semifinishmachining.ru/shop/61026]wwwa[/url][/u][u][url=http://spicetrade.ru/spice_zakaz/33]T-01[/url][/u][u][url=http://spysale.ru/spy_zakaz/33]T-01[/url][/u]
[u][url=http://stungun.ru/stun_zakaz/33]T-01[/url][/u][u][url=http://tacticaldiameter.ru/shop/75283]авто[/url][/u][u][url=http://tailstockcenter.ru/shop/79877]Милл[/url][/u][u][url=http://tamecurve.ru/shop/81268]Роко[/url][/u][u][url=http://tapecorrection.ru/shop/82705]Thou[/url][/u][u][url=http://tappingchuck.ru/shop/483853]Cloc[/url][/u][u][url=http://taskreasoning.ru/shop/92089]Рома[/url][/u][u][url=http://technicalgrade.ru/shop/96676]Черн[/url][/u][u][url=http://telangiectaticlipoma.ru/shop/572029]Пиво[/url][/u][u][url=http://telescopicdamper.ru/shop/204963]Край[/url][/u][u][url=http://temperateclimate.ru/shop/246577]факу[/url][/u][u][url=http://temperedmeasure.ru/shop/376130]Intr[/url][/u][u][url=http://tenementbuilding.ru/shop/405264]Федо[/url][/u][u][url=http://tuchkas.ru/]tuchkas[/url][/u][u][url=http://ultramaficrock.ru/shop/444095]95-1[/url][/u][u][url=http://ultraviolettesting.ru/shop/463436]Ермо[/url][/u]

Odpovědět