Rodina - děti - permakultura

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Martin Gross »

Pravda. Tahle cesta omezení populace mě ještě nenapadla :-) Řekl bych, že toto téma je velice zapeklité.


Uživatelský avatar
Michal Ivan
Příspěvky: 12
Registrován: 24 bře 2011 12:36

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Michal Ivan »

Iste, je to trochu zvláštne. A dôvod "vymierame tu" mi príde rozumné zvážiť a možno si potom povedať "na čo sa tým vôbec teraz zaoberať?" (hoci mne osobne by to nestačilo). Ale zdôvodnenie "lebo my sme permakultúrnici", mi príde ísť proti permakultúre a aj byť namyslené (hoci zabalené v háve skromnosti perma rečí). Permakultúra, ako ju vnímam, stojí dosť na vnútorných pochodoch (krajiny, obhospodarovania, myslenia). A preto považujem dôvody za dôležité, v niektorých prípadoch snáď dôležitejšie ako výsledok (napr. nejestvuje jeden správny dizajn pozemku, dôležitejšie je vedieť, prečo som si vybral dané riešenie).



Poviem osobný príklad - máme v pláne sa presťahovať do oblasti plnej katolíkov, kde majú ľudia minimálne štyri deti bez toho, aby to riešili, je to zvyk. Na jednu stranu sa mi ich spôsob života páči, je oveľa menej vyčlenený mimo prírodu. Na druhu stránu neriešia napríklad nárast odpadu, čiernej vody, dopravy atď. Nevraviac o sociálnom tlaku na ženy (a často žiaľ aj fyzického). Preto osobne považujem za vhodné mať v tomto prostredí len málo detí alebo sa starať o cudzie.


Keby som sa presťahoval na slovensko-ukrajinské hranice, kde už žijú snáď iba pašeráci, asi by som uvažoval inak.



Mimochodom, obmedzovanie populácie sa nerovná vyhladeniu populácie :-) Hoci názov nového bestselleru sa mi páči :-))) Konečne nová permakniha na českom trhu!


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Michal: Samozřejmě se na tu otázku mít, či nemít děti musí odpovídat hezky člověk od člověka, s rozmyslem i citem, zkrátka komplexně, že :-) Obecně se však jistě všichni shodneme, že děti mýt (ale moc to s tím mytím nepřehánět)...



Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Michal: A ještě k tomu vyhlazení populace - kdo jiný než idealista (v tomto případě permakulturník) by se zkompostoval pro blaho planety? Spotřebitel, ten to neudělá - a tak (paradoxně) díky (téměř) nerozmnožjícímu se spotřebiteli lidstvo nevyhyne, takže o nějakém vyhlazení nemůže být řeč :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, sebekompostování je super věc.


Naštěstí se počet osob stabilizuje, až odstavíme lidi od ropy či elektřiny.....Za pár týdnů bez supermarketů to pěkně všecko vyscípe, příroda si odfoukne a bude moci regenerovat.  Zbudou ti, kteří bez supermerketů již žili a uměli se o sebe postarat.


Každopádně by dobrej sedlák měl mít pro každého potomka připravenej grunt se starým přídělem půdy,tj 15 ha, pro holku pořádný věno, aby se mladejm lehčeji šlapalo v brázdě.


Zplodit dítě a nemít pro ně nic na rojezd v téhle době mi připadá smutné. Co si mladej počne v téhle době s holou řití?


Doplní armádu nýmandů obtěžkaných úvěry do konce svých dní??Nebo rozšíří populaci homo panelakus, či homo supermarketus.........V tom já vidím zodpovědnost, tak, jako naši předkové.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Romana SM »

Trochu andělského povzbuzení pro rodiče  http://www.youtube.com/watch?v=tJtp-FVMTI0&feature=related


abychom se trochu povznesli od toho sebekompostování :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je to tak, děti jsou to nejlaskavější požehnání, jaké můžeme dostat. Je to dar, kterého si neumíme vážit a VŽDY  přijde doba, kdy litujeme.Že jsme nebyli trpěliví, že jsme si eposkládali priority a že jsme si to lépe neužili. Pak děcka vezmou roha z rodiného hnízda a........


Každej chlap by měl nosit na rukou matku svých potomků....Tolik mé feministické já.


Sebekompostování ve mne vyvolává neadekvátní veselost. nemůžu za to.....



 


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Romana SM a JBJ: Na můj vkus je ta žena s andělskými dětmi už trochu moc velká amerika (vypjaté emoce s růžovým nátěrem), ovšem s jardou bon jovi souhlasím z plných plic. Naše čtyři děti, jakkoli neandělské, zato rozumné, slušné a pracovité (ne nutně v tomto pořadí), jsou pro mého manžela a pro mě největším požehnáním v životě. Vůbec nechápu, jak někdo může nechtít děti (ne nemít!, prosím nezaměňovat) a radši si pořídit "psa" a toho vozit v psím kočárku. Takže ode mě se sebekompostování nedočkáte, doufám, že mě jednou děti a jejich děti (a třeba i děti jejich dětí) dovlečou na ramenou na náš příkrý a nepříliš schůdný hřbitov a uloží mě tam do země zcela nepermakulturně v rakvi, jako jsme před třemi lety uložili mou pětadevadesátiletou babičku a předtím dědečka a předtím prababičku a předtím pradědečka... :-) 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od Josua »

Petra: je úžasné že máte tolik dětí, gratuluji. Velice si vážím rodičů kteří mají více dětí.



Ano paní je ve stylu Amerika ale mluví mi z duše. Mimochodem je to irská mystička. Ona je naladěna hlavně na místo, kde žije a tak našemu v kusu nemusí sedět. Mám sní hodně společného, stejným způsobem si uvědomuji co jsou děti a jak sem přišli. Děti jsou čistá láska a ať to zní sebe otřepaněji, je to pravda kterou já realizuji. Ano někdy z toho jdou nervi kolem, únava a spousta naprosto neviditelných faktoru které nás mohou vyvést z míry. Avšak "naše" děti nás vždy vrátí spět smíchem radostí a nebo jen tím že vidíme že jsou spokojeni a hrají si.... 


Ano vidím to také, lidé na sídlištích, si pořídí domácího mazlíčka a je to. Mají o starost na 10-12 let jako s malým nemluvnětem, které, ale mohou nechat doma samo (i když nejprve ho musí vycvičit, aby jim nesnědl domácnost). Jí to konzervy a granule atd.



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
helusa27
Příspěvky: 18
Registrován: 06 úno 2012 21:48

Re: Rodina - děti - permakultura

Příspěvek od helusa27 »

A co třeba ještě absurdnější výklad rádobypermakulturního přístupu k omezení populace a konzumu, který mě vytanul na mysli po přečtení slov v textu Petry Stejskalové "vlastníma rukama"...  Ano, k nejúčinnějšímu omezení populace a konzumu bych ve jménu (třeba) permakultury mohla vlastníma rukama vystřílet davy lidí hrnoucí se do kauflandu na nějakou slevu či jen na ten tak nenáviděný konzum. A završila bych to to sebezkompostováním s pocitem dobře vykonané práce pro naši matku zeměkouli, jak jsem krásně přispěla k omezení populace. A tleli bychom mezi žížalami všichni a zeměkoule by byla spasena, že.

Martin Gross říká:


Pravda. Tahle cesta omezení populace mě ještě nenapadla :-) Řekl bych, že toto téma je velice zapeklité.





Odpovědět