Mlýnek na mouku

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Mlýnek na mouku

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

Melete?


Rádi bychom náš kváskový chléb povýšili a udělali ho radostnější díky čersvě namleté mouce z obilí od místních sedláků, kteří to myslí s naší půdou vážně a váží si jí...A proto sháníme někoho, kdo má domácí mlýnek na mouku a rád by se podělil o zkušenosti. Chtěli bychom si nějaký pořídit, ale je jich na výběr mnoho a tak nevíme kudy z toho.


Na co si dát pozor? Co od mlýnku chtít? Kamen umělý či přírodní?...


Zaujal nás docela třebíčský model MBS 02. Nemáte ho někdo doma?


Děkuji za reakce,


 Tom a Zuzka


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od QNX »

MBS 02 máme a mouku na chleba na něm meleme ........ ale raději bych doporučil investovat do nějakého lepšího. Žádný zázrak to není.


něco jsem napsal tady:


http://www.sobestacnost.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtop...


Pak mám ještě mlýnské kameny o průměru asi 50cm, ale než se z nich stane domácí mlýn, tak to ještě chvilku potrvá. Taky by bylo možné předělat ten mlýnek ze samoobsluhy a nahradit tam kovové mlecí elementy "kamennými" jako jsou v MBS02, to by bylo asi docela zajímavé řešení ........ ale to není ani na konci mého dlouhého seznamu zajímavých projektů :-)


Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

Díky za postřehy. Mohl bys, QNX, prosím upřesnit, v čem není MBS 02 žádný zázrak? Díky. Varianta s předěláním mlýnku ze samošky je sice zajímavá, ale příkon 2 500 W, který k tomuto mlýnku uvádíš, je trošku luxus pro plánovaný ostrovní systém el. energie:)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od QNX »

Tomáš Svoboda: MBS02 ...... hned na začátku nám praskla vrtulka chlazení ventilátoru, aretace vzdálenosti mlecích segmentů také nijak zvlášť dobře nefunguje, výkon motoru je nedostatečný ...... mám rád dobře navržené a dobře vyrobené věci, ale MBS02 bych do takové kategorie nezařadil. Kdyby ten mlýnek stál 2000-3000Kč tak bych proti němu neřekl ani slovo. Snaha o co nejlevnější výrobu je na konstrukčních řešeních znát, ale na ceně se to moc neprojevilo.


Výkon ......... no, to netuším. Muselo by se změřit, jestli s mlýnek s motorem 2500W spotřebuje víc energie než mlýnek s motorem 300W. Jistý si tím úplně nejsem.


Uživatelský avatar
helusa27
Příspěvky: 18
Registrován: 06 úno 2012 21:48

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od helusa27 »

Ciste nahodou jsem toto objevila v jine diskusi- doufam, ze to neni prilis mimo misu, detailne jsem to nestudovala.


http://permaweb.cz/forum/topics/kamenne-mlynky-na-obili


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od QNX »

helusa27: To určitě mimo mísu není, ale klidně se vsadím, že tady nikdo rozdíl v kvalitě mouky namleté korundem a granitem nepozná, to je jenom marketing :-) Jinak ty mlýnky jsou podle fotek pěkné, ale cena už moc pěkná není. Chtělo by to tak 50% slevu a bude to OK. 


Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Miloš Möhwald »

Já bych kupoval zde http://www.mlynky.cz/cs. Kamarádka v německu má od této značky tento základní http://www.mlynky.cz/cs/e-shop/produkty/elektricke-mlynky/mlynek-na-obili-fidibus-21-basic.html


Má ho asi 6let a nic se zatím nestalo. Je s ním spokojená. Já bohužel zkušenosti nemám.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od jarda bon jovi »

Na to, že mlýnky mají tělo z překližky a kameny z umělýho korundu jsou fakt děsně drahé.  Kdyby měly axiálně regulovatelné kotouče nad 3mm, dala by se tím loupat pohanka. Dojala mne k slzám ta překližka z ekologicky pěstovaných lesů...... fakt mi vyhrkly slzy dojetím.


Ten supermlýnek má výrobní hodnotu kolem 800kč, nikoli 14 tisíc....bohužel, není alternativa. 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od QNX »

Miloš M. Mám dojem, že zrovna z toho e-shopu, který jsi uvedl jsem kupoval mlýnek PK1 a kvalita provedení byla lepší než u MBS02. Cena 9300Kč není nic moc.


jbj: Výrobní hodnotu 800Kč by to možná mělo v Číně (kde to možná i vyráběné je), ale kdyby i mlýnek chtěl někdo postavit sám tady v ČR, tak jenom za komponenty a materál nějakou tu tisícovku utratí. Pokud má někdo dost času a úspora několika tisíc mu za to stojí, tak si ten mlýnek může udělat sám. Nic na tom není. A může si ho udělat třeba na 12V pro použití v ostrovním systému :-)


Co máš proti ekobiopřekližce? to je přece z ekobiodřeva lepeného ekobiolepidlem vyrobeném v ekobiochemické továrně z ekobio přírodních materiálů (asi z ropy) :-) Na a pak to zapojíš do ekobiozásuvky ve které je čistá zelená elektřina od ekoČEZu do mlýnku dáš ekobiozrní vypěstované ekobiozemědělcem za použití ekobionafty a vypadne ti z toho ekobiomouka pro účasný ekobioživot. No neber to za ty peníze .......... a ty jenom remcáš a chtěl bys větší škvíru. Ty nevděčníku :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od jarda bon jovi »


 no, připravoval jsem s kamarádem do výroby podobnáý strojek...  pixla z biodřeva 100kč, povrchovka bioeko osmolak za 50,


ekomotor z itálie, bioložiska skf za cenu 1500kč za kilowatt výkonu, s perma magnetama za dvojnásobek při paletovém odběru.


biokorundové kameny z biokorundu za 200 kč kus, šroubový mechanismus z ekoautomatové oceli za 150kč práce v cnc centru, matrjál ekoocel za 50kč. nidridační matrjál i s nitridací a  ekokalením za 250. kus biošnůry za 25,eko vypínač standart za 50, s chráničem motoru za 200.montáž v chráněné dílně 100, mačkací válce v provedení standart za 500 s přítlakem pružinou, delux se šroubovým vymezováním vůle za 800. mačkač zrnin byl nedělitelnou součástí stroje na jedné ose. Vše ceny 500ks+....


Je to pár let, dnes bych vše koncipoval jako součást ostrovního systému....


Jináč s tím posledním odstavcem souhlasím, je to fakt bionahota na prodej...


Odpovědět