Mlýnek na mouku

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Miloš Möhwald »

Pokud se týče mne, nekoupil jsem ho. Ještě nepřišel pro mne ten správný čas. I když bych už rád.:-) Tahle diskuze mi moc pomohla, aspoň vím co pak dělat. Bude sloužit mnohem lépe již odteď někomu jinému. U mne by zatím byl jen skladován.:-)


Je možnost se pak někdy(následující léta) u někoho stavit a podívat jak to funguje? Ten celý proces? Zastavit se na žních a pomoci přitom? Ať to člověk nemá jen teoreticky popsané...



Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Moje hledání docela velký a rychlý mlýna vedla k Wondermill. Je to jen prodávat v Evropě od Velké Británie, ale také to znamená, že jsme nemuseli platit DPH
Je extrémně rychlý, snadno se čistí, větší kapacitu než dřevěných.


Uživatelský avatar
Líla-purusottam das
Příspěvky: 19
Registrován: 16 pro 2011 20:31

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Líla-purusottam das »

Ahoj JBJ. mám dotaz. už jsi někde sehnal ten ruční fukar? Já se snažil hodně a pořád nic. kdybys měl tip kde či jak ho seznat tak budu moc vděčný. díky


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od jarda bon jovi »


 Mankote, je jich plný net.... ´Musíš hledat fofr, mlýnek na čištění obilí, čističku obilí. a tak. http://www.batnovice.cz/spolky/ch_fofr.htm


Já mám svůj u kamaráda a budu kupovat trojseparační, tedy na tři  frakce zadiny.  A sháním klikotočnou mlátičku. Taky nějaký malý mlýn na mouku. Myslím mlynářskou stolici.Myslím stolici jako stolici, žádné sakramenty......



Líla-purusottam das říká:


Ahoj JBJ. mám dotaz. už jsi někde sehnal ten ruční fukar? Já se snažil hodně a pořád nic. kdybys měl tip kde či jak ho seznat tak budu moc vděčný. díky





Uživatelský avatar
Líla-purusottam das
Příspěvky: 19
Registrován: 16 pro 2011 20:31

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Líla-purusottam das »


jj. díky. dřív sem to hledal jako čističku na obilí, a skákali na mě jen takový ty motorový věci vyráběný pro konvenční zemědělství. včera jsem to hledal jako fukar a je toho fakt plno. díky moc.
jarda bon jovi říká:



 Mankote, je jich plný net.... ´Musíš hledat fofr, mlýnek na čištění obilí, čističku obilí. a tak. http://www.batnovice.cz/spolky/ch_fofr.htm


Já mám svůj u kamaráda a budu kupovat trojseparační, tedy na tři  frakce zadiny.  A sháním klikotočnou mlátičku. Taky nějaký malý mlýn na mouku. Myslím mlynářskou stolici.Myslím stolici jako stolici, žádné sakramenty......



Líla-purusottam das říká:


Ahoj JBJ. mám dotaz. už jsi někde sehnal ten ruční fukar? Já se snažil hodně a pořád nic. kdybys měl tip kde či jak ho seznat tak budu moc vděčný. díky








Uživatelský avatar
Lépe žít
Příspěvky: 16
Registrován: 06 led 2013 15:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Lépe žít »

Ahoj Tome a Zuzko,


řešila jsem stejný problém jako vy. Dozvěděla jsem se toto: při mletí obilí pro zachování živých enzymů je důležité aby se mouka nepřehřála. Z toho vyplývá, že vhodnější je mlýnek, který nemá kameny a motor v jednom těle (motor hřeje). Koupila jsem kuchyňský robot od firmy BOSCH (cca 5 000,-) a k němu lze dokoupit přídavné zařízení - mlecí kameny na obiloviny (neplést s mlýnkem na olejnatá semena, ten je kovový), funguje to výborně. Doporučuji. Jana


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od QNX »

Lépe žít: No, vzhledem k tomu, že drtivá většina tepla vzniká třením při samotném mletí, tak poloha motoru je nepodstatná ............ a stejně tak nepodstatné jsou závěry z chybné úvahy :-) To už by se také snadno mohlo dojít k závěru, že mletí musí proběhnout až po západu slunce, protože slunce hřeje.


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Richard Ruibar »

Pro majitele odšťavňovače Champion existuje nástavec pro mletí mouky ap. Stojí okolo 2 500 Kč. Osobní zkušenost s ním zatím nemám (a asi ani mít nebudu). Předpokládám, že pro větší mletí by to nebylo, jen tak na vyzkoušení nebo tam, kde se konzumují výrobky z mouky v malém množství.


Pro ty co Championa nemají to asi řešení není, protože mám zato, že dnes jsou na trhu lepší odšťavňovače a jen kvůli tomu abych mohl i mlýt bych Championa nekupoval. Ale hodně lidí ho asi doma má, protože ve své době byl špičkou. Mimo jiné i díky umístění elektromotoru do samostatného tělesa :-)


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Richard Ruibar »

Tato úvaha mi přijde poněkud nekorektní. Bez podrobné znalosti konstrukce přístroje je příliš troufalá.


Nejlepší účinnost elektromotru je okolo 95%. Stejně jako u všech jiných motorů i u elektromotoru klesá účinnost v horní části jeho výkonové křivky. Proto při zátěži, která je v horní části výkonu elektromotoru můžeme počítat s účinností 90% a nižší. Zbytek se samozřejmě přemění na teplo. To u výkonu např. 2kW (což by kuchyňský robot mohl mít) dělá nějakých 200 W. Jinými slovy v takové situaci motor vydává teplo větší než 200W járovka.


Pokud se například konstruktér snaží optimalizovat odvod tepla při mletí. Např. zvětšením třecích ploch, zmenšením objemu zpracovávaného media, zmenšením rychlosti mletí (to by mohlo být i kontraproduktivní, protože zahřátá mouka zůstane déle ve styku s třecím zařízením a více ho pak zahřeje), zvýšením tepelné vodivost třecích elementů a jejich uložení. Pak by všechna jeho snaha mohla přijít vniveč, pokud by do stejného prostoru umístitl i takto výkonný tepelný zdroj.


Proto v závislosti na konkrétní konstrukci přístroje může být umístění elektromotoru velmi podstatné.


 


Otázka ale je, jaký smysl má být tepelně šetrný k mouce při jejím mletí, když se potom stejně zpracovává pečením :-) Tyto úvahy mají myslím smysl spíš při odšťavňování ovoce. Ale možná, že ty enzymy a jiné látky mohou mít vliv při kvašení, pak by to mělo smysl i u mouky.




QNX říká:


Lépe žít: No, vzhledem k tomu, že drtivá většina tepla vzniká třením při samotném mletí, tak poloha motoru je nepodstatná ............ a stejně tak nepodstatné jsou závěry z chybné úvahy :-) To už by se také snadno mohlo dojít k závěru, že mletí musí proběhnout až po západu slunce, protože slunce hřeje.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar:  Z tebe se stává matematik :-) Už jenom dosazovat správné hodnoty do rovnic a máš to! Když je účinnost motoru 90% a 10% energie se přemění na teplo .......... co se stane s 90% mechanické energie na výstupu motoru? ....no, přemění se na teplo právě na těch kamenech a zrní. Přesně o tom to je. Na mlecích kamenech ti vznikne 90% tepla a na motoru 10% ...... motor je chlazený vzduchem a tak se z motoru na mletý materiál přenese jenom zanedbatelná část.


Odpovědět