Mlýnek na mouku

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Miloš Möhwald »

Mohu se zeptat, kde se dá sehnat to vyčištěné obilí bez plev do mlýnku? Bez chemie, ale ne z obchodu? od sedláka? Měl jsem problémy něco takového sehnat.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od QNX »

Miloš Mohwald: samozřejmě vypěstovat a nejlépe bezorebně!


Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Miloš Möhwald »

a jak vyčistit aby mohlo do mlýnku?


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Neon Proto »

Taky bych se přidal s tímto trochu offtopic dotazem - jak to vyčistit, když už to vypěstuju?


Rozhodit zrní mi problém nedělalo, klasů bylo dost, ale je to vůbec k něčemu v dnešní době bez kombajnu a dokonce i kdybych nechtěl používat staré mlatičky, fukary?


Je to šílenost přejít znovu k cepu, vyfoukávání?


Nevíte, kde se dozvím jak to konkrétně dříve dělali? Ječmen, jáhly, pohanka?


Moc děkuju. 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od jarda bon jovi »

Pro svoji potřebu klidně cepem, to je jasný. Pak se zrní čistilo páláním..... Na mlatech, dnes ve stodolách byly dvoje protilehlé vrata , umístněná ve směru převládajících větrů. Na mlatě se udělala hromada zrní od cepů a dřevěnými lopatami se zrní vyhazovalo ve větru do výšky... Vítr pak odnesl různé načistoty a příměsi do rozličných vzdáleností.Nic se nevyhodilo, plevy dobytku, zrní lidem, semínka plevelů, jako zadina pro drůbež a prach prachu  .Venku to dělat nejde, ten vítr se venku chová jináč, nedefinovaně....Pak se vše uklidilo, vyčistilo, zametlo a.... repete.Pálalo se pro dobytek jednou a pro lidi třikrát. Páč v tom byly penízci, kokošky a všelijaké semínka, z kterých by se hospodář podělal. Nebál bych se  sekat kosou obilnou, musíš se naučit kroutit povřísla, dělat snopy, stavět panáky. Pak s tím do stodoly a na mlatě vymlátit, vypálat a napytlovat. Já bych si pořídil ruční fofr, tedy fukar, dodnes je naprosto nepřekonatelný v čištění obilí. Teda, já si ho pořídím tak jako tak, protože to k něčemu je....


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Neon Proto »

Jardo, díky moc! :)


 


Ten ruční fukar by se dal sehnat kde? Jedná se jen o ty staré obrovské kousky, někde po stodolách a nebo to někdo inovoval a stále vyrábí?


 


A s tím mlácením cepem - jaký musí být podklad, na kterém to tluču a z čeho byl vlastně cep?


Děkuju 


Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Miloš Möhwald »

Kde za kolik se dá sehnat fofr? máš nějaký obrázek jak to vypadá? :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně, fukarů, vulgo fofrů je plná republika. http://ostatni.bazos.cz/inzerat/14177782/Prodam-starozitny-cistic-obili--fukar-rok-cca-1895.php
 Já Bych kupoval novější, tak meziválečné. dřevěná konstrukce, unesou to dva chlapi jako prd
  Já ho vezl v autě. Teda chrysler voyager, jináč na vozejku. Nechci radit, ale pak se dá zajet o žních  pod kombajn k organickému zemědělci, proženeš to fofrem a máš zrní k jídlu, na mletí, klíčení a ...... než kupovat od probia ty NEKŘESŤANSKY drahý produkty, z nichž žije mafie, ne zemědělec.


Fofr je nad 3000 drahej. normální je 1000 neb dva.


Uživatelský avatar
Miloš Möhwald
Příspěvky: 26
Registrován: 08 bře 2010 21:43

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od Miloš Möhwald »

Super, dík moc:-)JBJ


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mlýnek na mouku

Příspěvek od jarda bon jovi »

tenhle stav i vzhled je optimální. rezavý rozklížený obludy nebrat....http://aukro.cz/fukar-na-rozdeleni-klasu-od-zrna-i2154115609.html


Odpovědět