Přírodní bydlení - rozpočet?

Domácí vychytávky...
tr
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2012 15:04

Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od tr »

Vpodstate nemam predstavu, jak tuto diskuzi zahajit. Asi by bylo nejlepsi na uvod rici a rovnou se i radeji omluvit za prip. "blbe" laicke dotazy, nebot o prirodni bydleni se zajimam opravdu jen zlomkem casu.



Nedavno jsem uvazoval, resp. mi jednoznacne vitanulo na mysli, ze toto je budoucnost, pri nejmensim ma budoucnost, co se bydleni a vubec ziti tyka. Muzeme to nazvat mim snem- postavit si mensi domek na zelene louce- ano, je to hodne vzdalena vidina, ale citim ze je ten vhodny cas, nabyvat vedomosti a zkusenosti v tomto smeru a prvni co me napadlo, jelikoz zijeme v materialnim svete jsou finance. Bez financniho zazemi to nepujde...



Takze moje otazka se tyka orientacniho rozpoctu, kterym by clovek mel disponovat, pokud by mel, tedy chtel postavit nejaky domek.



1. Ted je samozrejme otazkou jakou technikou- vubec nevim! Necham predmetem diskuze, byl bych moc rad, kdyby jste mohli nahodit ruzne navrhy vcetne cenovych odhadu.



2. Mame uz vybranou techniku- melo by se jedna o domek pro cca 3lidi- nic velkeho, staci vetsi mistnost s pracovnou, kuchyni a soc zazemim samozrejme



3. Takze s tim spojene dalsi veci, jako elektrika, vytapeni, voda.



4. Voda- vubec nemam poneti jak resit- nejspise studnou, zadne vrtani a ani zde nemam predstavu, n kolik muze studna vyjit.



5. Velikost pozemku idelane- domek + policko s permakulturou



6. Potom nejake ty "drobnosti" kolem- oploceni atd.



7. Praci samozrejme do ceny nepocitat :-)



Predem moc diky za jakekoliv reakce, ktere by me mohli v tomto smeru obohatit...


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od Martin Gross »

Má laická odpověď je ta, že vše závisí na designu a tím i na použitých materiálech. Hodné závisí i na tom, zda máš okolo les, zdroj jílu, obilná pole, nebo zdroj kamení. Při 100%ním nákupu obnovitelných materiálů bude cena asi o hodně vyšší. Jinak by se dalo jít až na cenu nářadí, jako třeba krumpáč, kolečko a lopata, sekyra, pila.....  Podle mě je velice složité na tuhle otázku odpovědět.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od jarda bon jovi »


Slámu ti nedá nikdo zadarmo, když ji může prodat. Počítej 80 až 120 metrák.  Dřevo počítej kulatinu v lese na skládce 15oo až 2000 za kubík. V samovýrobě méně, ale stejně přibližování a....


U nás kubík coulových prken za 2400 až 3000 dle šířky.


Studnu mi vrtali nedávno , artemia za 900 kč metr, ale kvalita oproti konkurenci skvělá.... průser mám, že mám studnu hlubokou 39 metrů. K tomu odpovídající čerpadlo desítku, v případě skromných uživatelů malyš 1500, coulový polyetylen 50kč metr, tlaková nádoba 100litrů za 4600, hlídač hladiny a přívodní kábl 3000, nějaká ta bižuterie za 3000.


Výkopové práce na přívod vody k domu 600kč za hodinu, za hodinu vykopal 40 mmetrů výkopu metr dvacet hluboký , 40 cm šeroký.Poslední třetina už bídná skála.Chtěl jsem krmit čerpadlo solárem, ale u nás tomu zřejmě nikdo nerrozumí, tak  budu hledat....


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Andrey: Zkuste dát do vyhledávače březová kůra střechy, třeba budete mít víc trpělivosti než já (http://www.zelenezpravy.cz/zelena-strecha/) a najdete i podrobnosti. Před lety v Norsku jsem viděla, jak se taková zelená střecha dělá původním způsobem, ovšem nemohu sloužit žádnými technickými parametry, bohužel.


tr
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2012 15:04

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od tr »

Omluva ze se dostavam k diskuzi az nyni- mnoho jinych starosti- zbytecnejch samozrejme:)) No nic. Jak vidim trosku se ma otazka nesesla s adekvatnimi odpovedmi. To se dalo koneckoncu cekat, nebot jsem to popsal opravdu velmi laicky, bez zkusenosti...



Jasne, hlineny domek, se da postavit za pakatel- viz dusek nekde kolem 200 000Kc,- Jestli si to spravne pamatuju- jenze! To je malinkaty, malinkaty pozemek- minimalni vybaveni- nicmene velice dobre misto na obcasne pobyti, ja to beru jako takove "kouzelne" misto na odpocinek, z meho pohledu. Nic na dlouhodoobejsi pobyvani- ja to beru z pohledu bydleni, jako takoveho. Vetsi pozemek s polickem na permakulturu a domek s kompletnim vybavenim- tzn. vcetne elektriky, vody atd. Klasicke bydleni pro 2, ci vice lidi- rodinu.



A zde jsem uz presvedcen, ze naklady na takovouto realizaci nezustanou u tech 200 000Kc,- Me by prave zajimal nejaky orientacni nastrel- clovek ma stale zafixovane ty ceny beznych staveb, ale zde me absilutne nenapada, kolik prostredku, je zapotrebi, jsem na zacatku cetsy...



Predem diky za jakekokoliv prip. reakce...


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Dusek hlinene chata: 200.000kc+ a maximalni 15 stupno vnitr. Ale idealni pro medializace!
Simon Dale: On ne byt tam ted. Tam byl problemy slama pred zemi, problem strecha, a bude problem v drevo, protoze on ma kura...  Ale velmi pekne!
PermaLot slamene chata (Oficialni zimni zahrada) 25.000kc a 20 stupno vnitr.

http://permalot.org/files/u2/files/Forestkindergarten.zip






Uživatelský avatar
Simona Pavlů
Příspěvky: 33
Registrován: 25 pro 2010 19:37

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od Simona Pavlů »

Maxi, nic se mi neotevřelo... ani na tvých stránkách jsem tu stavbu nenašla.



tr
Příspěvky: 7
Registrován: 10 úno 2012 15:04

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od tr »

Toto je vsechno pekne, ale malinkate :( Mohl by tedy nekdo nahodit cca predbezny rozpocet na rozsahlejsi stavbu ? Nnei vlastne to spravne slovo- o velikost mi nejde- dum nemusi byt nikterak velky, ale mel by resit vsechny problemy s beznym zivotem- zatepleni, vytapeni, elektrika, vybaveni domacnosti, zahrada, oploceni a dalsi veci, pozemek, povoleni, studna- jde mi o to ze vubec nemam konkretni predstavu a jak vidim ani vetsina zde nejspis :(



nicmene kdyby nekdo mel podobne zkusenosti s realizace teto stavby a cca mohl na zaklade toho "strelit" nejakou cenu, sem s ni, budu za nic moc rad...


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od Hlad »

co se týče ceny....


 


ten rus s tím stanem jak  píšete,to je vynikající přístup,prostě za jedna ,postavil co potřeboval z toho co měl nazbyt z jiných činností,bravo slovane,pravděpodobně oživil zemnici


 


(vynikající bydlení,jako dětský stavitel zemljanek ,mě tyto vzdušné  a prostorné sibiřské stavby v zemi zaskočili feelingem i atmosferou jakou dokážou nenuceně vytvářet)


 


takže je to o přístupu...


 


ale ,


 


chceš elektriku? drahej špás,není potřeba ,ale možeš s ní počítat....


chceš vodu? do domu drahej špás,nutno počítat i kanály,zkraja by stačila studna lepší kopaná


 


od oka, do 250 000 za domek, ne chýši ani slam,bez vody ,elektřiny tzn,dveře ,okna ,podlahy(!),komín, střecha(krovy ,krytina,svody),!


 


podstatna je  podlahová plocha,opět placnu m2


 


specifikace nároků?


 


indiáni postavěj haus i bez peněz ...


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Přírodní bydlení - rozpočet?

Příspěvek od Hlad »

zelená střecha bez folie má sílu 80 -120 cm !!!!


Odpovědět