Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od QNX »

Tak jsem na ty stránky mrknul a hned se mi zlepšila nálada. Permakultura je fakt super :-) Není to naprostá bomba, že si z pohodlí domova můžeme koupit v e-shopu například kokosový tuk z Dominikánské republiky za pouhých 339kč/l a to včetně poštovného a balného a pak si na něm můžeme smažit banány ( odněkud z Latinské Ameriky, Afriky, karibské oblasti, nebo Tichomoří) a ono nám to nebude prskat a pěnit?!  Nebo si k tomu můžeme dokoupit pár úžasných chemických přípravků z Čínské továrny  a z toho všeho udělat naprosto dokonalé SuperBioEkoDomácíPřírodní mýdlo, nebo krém?


Jarka Čápová
Příspěvky: 3
Registrován: 29 lis 2012 19:26

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Jarka Čápová »

částečně s QNX souhlasím, i když nadruhou stranu vyrobit si vlastní mastičku nebo zubní pastu a vědět, že si do ní nedávám žádné svinstvo, není k zahození. Vyrábím si vlastní kosmetiku pro potěšení a já jsem zamilovaná do eshopu www.ekokoza.cz/eshop. Je tam hromada receptů a zdá se, že kladou důraz na nezávadnost surovin. Líbí se mi.


Eliška M.
Příspěvky: 8
Registrován: 05 bře 2013 18:35

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Eliška M. »

To jsem nějak nepochopila... V tom e-shopu je to spíše na výrobu domácí kosmetiky... To si mám raději koupit no name krém s chemickými sajrajty nebo mýdlo s hovězím tukem z drogerie? Nebo čím se mám tedy mít nebo mazat?  A jaká čínská továrna? Ty ingredience, co jsem tak četla, jsou mnohdy i organické a pěstované místními bez podílu práce děti...

QNX říká:


Tak jsem na ty stránky mrknul a hned se mi zlepšila nálada. Permakultura je fakt super :-) Není to naprostá bomba, že si z pohodlí domova můžeme koupit v e-shopu například kokosový tuk z Dominikánské republiky za pouhých 339kč/l a to včetně poštovného a balného a pak si na něm můžeme smažit banány ( odněkud z Latinské Ameriky, Afriky, karibské oblasti, nebo Tichomoří) a ono nám to nebude prskat a pěnit?!  Nebo si k tomu můžeme dokoupit pár úžasných chemických přípravků z Čínské továrny  a z toho všeho udělat naprosto dokonalé SuperBioEkoDomácíPřírodní mýdlo, nebo krém?





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Bebe »

Namazat se dá lecčím, kupříkladu takovou lavórovicí by to snad šlo a mít, no co třeba takhle skusit vodu..

Eliška M. říká:


Nebo čím se mám tedy mít nebo mazat?  





Uživatelský avatar
Lucie Filipská
Příspěvky: 19
Registrován: 21 úno 2011 13:40

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Lucie Filipská »

Eliško to záleží na tom. Mýdlo se dá udělat i z u nás dostupných a hlavně vyráběných surovin (rostlinné tuky, máslo, oleje) a na krém stačí v oleji louhovat vhodné bylinky, pak emulgovat včelím voskem (jsou i méně mastné možnosti). Zubní pastu (dle slov mého zubaře) člověk na nic nepotřebuje, pořiďtě si jednosvazkový kartáček a vyplachujte mátovým výluhem nebo šalvějí ;). A na vlasy stačí roztok sody v obyčejné vodě a opláchnout octovou vodou (nikdy jsem neměla tak krásné vlasy). Vypadá to možná hodně alternativně, ale po třech letech mohu říct, že je to nejen vyhovující, ale i levné a zábavné :)

Eliška M. říká:


To jsem nějak nepochopila... V tom e-shopu je to spíše na výrobu domácí kosmetiky... To si mám raději koupit no name krém s chemickými sajrajty nebo mýdlo s hovězím tukem z drogerie? Nebo čím se mám tedy mít nebo mazat?  A jaká čínská továrna? Ty ingredience, co jsem tak četla, jsou mnohdy i organické a pěstované místními bez podílu práce děti...

QNX říká:


Tak jsem na ty stránky mrknul a hned se mi zlepšila nálada. Permakultura je fakt super :-) Není to naprostá bomba, že si z pohodlí domova můžeme koupit v e-shopu například kokosový tuk z Dominikánské republiky za pouhých 339kč/l a to včetně poštovného a balného a pak si na něm můžeme smažit banány ( odněkud z Latinské Ameriky, Afriky, karibské oblasti, nebo Tichomoří) a ono nám to nebude prskat a pěnit?!  Nebo si k tomu můžeme dokoupit pár úžasných chemických přípravků z Čínské továrny  a z toho všeho udělat naprosto dokonalé SuperBioEkoDomácíPřírodní mýdlo, nebo krém?








Eliška M.
Příspěvky: 8
Registrován: 05 bře 2013 18:35

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Eliška M. »

No já zase propaguji cestu všeho s mírou, asi bych pak mohla rovnou vlézt na strom a žít tam. Nikomu jeho způsob života neberu, ale podle mě nikdo z nás nežije úplně ekologicky, v dnešním světě to už ani nejde, pokud nejsme opravdu radikální a nejdeme žít na "ten strom". Snažím se seč se dá žít tak, abych neubližovala. Ale kdybychom určitých zdrojů nevyužívali vůbec, mohli bychom rovnou znovu žít jako prvobytně pospolná společnost. Nevím, nejsem odbroním, ale myslím si, že se dá najít mezi tímto vším nějaká střední rozumná cesta pro většinu lidí na planetě, nebo kéž by...


Taky nejsem zastáncem "superbioeko" za každou cenu, ale proč si mýdlo nevyrobit z kokosového oleje, který výborně pění a použít třeba domácí řepkový, který nepění vůbec? Nepodpoříme sice domácí ekonomiku, ale v dnešním globalizovaném světě už zkrátka tohle nejde. Ano, ráda si vypěstuji svou vlastní zeleninu nebou koupím vajíčka od místní paní ve vesnici, zatopím dřevem z místních lesů, ale co třeba internet, který každý používáme, knihy ze zahraničí které čteme a spoustu výrobků, o kterých ani netušíme, odkud pocházejí jejich jednotlivé části? Globalizace není špatná idea sama o sobě, jen se jí zneužívá...



Ale tohle je už na jinou diskuzi, Klidně piště dál o tom, co používáte/ používáme...alternativ je hodně a můžeme se klidně bavit o tom, odkud jednotlivé suroviny pocházejí a jak se pěstují. Třeba spousta surovin, co jsou dostupných pro výrobu přírodní kosmetiky, pochází z fér obchodu...alespoň co jsem tak četla.


Eliška M.
Příspěvky: 8
Registrován: 05 bře 2013 18:35

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Eliška M. »

Souhlasím. Není to k zahození a je fajn, že se o to lidé začínají zase zajímat a zkoušejí si vyrábět sami. Je to jako když si sami vyrobíme chléb nebo jogurt nebo marmeládu... taky víme, co tam dáváme. A nemyslím si, že by suroviny pro výrobu čehokoliv, pokud se jen trochu o to zajímáme, pocházely ze špatných zdrojů...

Jarka Čápová říká:


částečně s QNX souhlasím, i když nadruhou stranu vyrobit si vlastní mastičku nebo zubní pastu a vědět, že si do ní nedávám žádné svinstvo, není k zahození. Vyrábím si vlastní kosmetiku pro potěšení a já jsem zamilovaná do eshopu www.ekokoza.cz/eshop. Je tam hromada receptů a zdá se, že kladou důraz na nezávadnost surovin. Líbí se mi.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, záleží na úhlu pohledu, na prioritách a postojích.


Já se inspiruju cestou našich předků, takže od saracénů byl kokosový olej předrahý a tak dělali mýdlo z loje a nebo sádla. jiné tuky nebyly a louh si dokázali vyrobit. na ovonění brali bylinky, kořínky fialek nebo i pitomý heřmánek či mateří doušku.


krémy na obličejje používali opět z místních zdrojů. třebas měsíčkovou mast ze sádla, vody a včelího vosku. používali na výrobu máselnic v malém provedení. oleje se začaly používat až začátkem dvacátého století s příchodem industrializace.


Není dobrá či špatná cesta, to víme každej sám, co chceme. férovej obchod je chiméra. Nedokážeme férově prodat naše výrobky z našich zemí, natož makadamový, nebo jiný exotický olej.


Lidi utrácejí za exotické a cizokrajné preparáty a suroviny desítky miliard korun ročně. Každej si pajcuje gezycht tím nejexotičtějším a žere ty nejexkluzivnější potravinové doplnky. Výsledek je zarážející. Lidi nejsou zdravější, chytřejší, ani krásnější.


Statisticky umírá více lidí nakarcinomy, na překyselení, obtěžují je chlamydie, kandidoza, výtoky, infarkty a mrtvce mnohem více, než v dobách, kdy nikdo nežil zdravým stylem a nebyly žádné zázračné ani mastičky, ani doplňky. To není názor, pouze statistika.


Zkoušeli jsme s kámošem mediciální mýdla našich babiček. dehtové, sirné, syrovátkové, heřmánkové, mateřídouškové.


z loje a sádla. naprosto dokonalé.  Jsou alternativy. Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.


Znám organického pěstitele, který používá ekologické guano z argentiny, ekologické postřiky z izraele, zavlažovací systém z japonska, hnojivo z ruska, sazenice z polska. No ale pozor, v bio kvalitě.


Uživatelský avatar
Lucie Filipská
Příspěvky: 19
Registrován: 21 úno 2011 13:40

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Lucie Filipská »

Pro mě je právě tohle "všeho s mírou". Extrémní by bylo, kdybychom se nemyli vůbec. Ani netvrdím, že žijeme super ekologicky. Prostě mi to přijde logické takhle, zkusila jsem, mám s tím dobré výsledky, baví mě to tak proč to měnit. Pro mě je podstatná cesta od složitosti k jednoduchosti... No a navíc hledáním souvislostí a studiem jsem se dozvěděla mnohé z chemie i biologie ;). Přitom je to jen jedna nepatrná částečka toho, čím se během roku zabývám...
Eliška M. říká:


No já zase propaguji cestu všeho s mírou, asi bych pak mohla rovnou vlézt na strom a žít tam. Nikomu jeho způsob života neberu, ale podle mě nikdo z nás nežije úplně ekologicky, v dnešním světě to už ani nejde, pokud nejsme opravdu radikální a nejdeme žít na "ten strom". Snažím se seč se dá žít tak, abych neubližovala. Ale kdybychom určitých zdrojů nevyužívali vůbec, mohli bychom rovnou znovu žít jako prvobytně pospolná společnost. Nevím, nejsem odbroním, ale myslím si, že se dá najít mezi tímto vším nějaká střední rozumná cesta pro většinu lidí na planetě, nebo kéž by...


Taky nejsem zastáncem "superbioeko" za každou cenu, ale proč si mýdlo nevyrobit z kokosového oleje, který výborně pění a použít třeba domácí řepkový, který nepění vůbec? Nepodpoříme sice domácí ekonomiku, ale v dnešním globalizovaném světě už zkrátka tohle nejde. Ano, ráda si vypěstuji svou vlastní zeleninu nebou koupím vajíčka od místní paní ve vesnici, zatopím dřevem z místních lesů, ale co třeba internet, který každý používáme, knihy ze zahraničí které čteme a spoustu výrobků, o kterých ani netušíme, odkud pocházejí jejich jednotlivé části? Globalizace není špatná idea sama o sobě, jen se jí zneužívá...



Ale tohle je už na jinou diskuzi, Klidně piště dál o tom, co používáte/ používáme...alternativ je hodně a můžeme se klidně bavit o tom, odkud jednotlivé suroviny pocházejí a jak se pěstují. Třeba spousta surovin, co jsou dostupných pro výrobu přírodní kosmetiky, pochází z fér obchodu...alespoň co jsem tak četla.





Eliška M.
Příspěvky: 8
Registrován: 05 bře 2013 18:35

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Eliška M. »

Lucie: Také hledám cestu od složitosti k jednoduchosti. A svým způsobem je vlastně cesta opačná - od jednoduchosti ke složitosti, jelikož příroda je něco tak úžasně složitého a fascinujícího, co člověka naprosto přesahuje. Já mám k tomu všemu zase blízko díky svému oboru - filosofii, v dnešní době obor zdánlivě "nepotřebný", ale pomáhá klestit cestu životem a různými nástrahami.


Jarda bon jovi: Souhlasím. Proč hledat náhrady tam, kde dobře poslouží místní zdroje. Akorát tam je pak problém s živočisnými produkty. Nejsem vegerarián, ale pro mnohé lidi tohle je právě překážkou. Pro mne konkrétně je důležitý způsob chovu zvířat a jejich mírumilovná smrt, nevadí mi jíst maso, ostatně tím těmto zvířatům dáváme život. Ale to je jiná kapitola, jak píšu - pro mnohé jsou produkty se zvířat překážkou a neberu jim to.


Také problém vidím v tom, že ne všechny místní produkty a suroviny jsou vhodné pro všechny hygienické a kosmetické výrobky. Sádlo ucpává póry, lůj to samé. Nejsem zastánce super exotických potravin, ale některé, dosud neprozkoumané, mají opravdu výborné účinky.



Férový obchod nevím, ráda bych se v něm vyznala a zjistila, jak to vlastně chodí, jestli to není jen klamání spotřebitelů. Zatím však nemohu soudit. To samé všechny bio produkty. Co se však týče toho, že suroviny často pocházejí odjinud než od nás, to mi nevadí. Jak jsem psala, globalizace není apriori něco špatného, jen se jí zneužívá. Pak to dopadá tak, že lidi na Západě se jsou sytí a plní exotiky a místní živoří, ačkoliv mají okolo sebe mnohem více zdrojů než my. Ale tohle je už problém přelidnění a zdrojů vůbec. Osobně tedy nevidím nic špatného na tom, pokud někdo z Indie si oblíbí české kozí mléko a my si oblíbíme curry. Bylo tomu tak i kdysi - obchodovalo se, vyměňovalo... Je to přirozené...



"Znám organického pěstitele, který používá ekologické guano z argentiny, ekologické postřiky z izraele, zavlažovací systém z japonska, hnojivo z ruska, sazenice z polska. No ale pozor, v bio kvalitě." - s tím také souhlasím, je to ujeté, někteří lidé se tímto kryjí sami před sebou - používám eko a bio, tak je to "cajk" a dál se nezajímám. Já se zajímat chci, původ mě zajímá, jen je problém, že často se člověk k informacím nedopídí...to vidím jako jediný zádrhel globalizace a tedy používání kosmetických surovin ze zahraničí.



Otázka je pak, jaká je tedy cesta - používat zahraniční droje, pídit se po informacích, podílet se na zrovnoprávění přístupů ke zdrojům, nebo začít využívat pouze místní zdroje? Možná něco mezi, těžko říci... Každopádně jedno je jisté - největší problém je v přelidnění planety a díky tmu v omezených zdrojích. Bohužel kdyby každý Čech žil pouze z toho, co si vypěstuje nebo z místních surovin, tak Češi brzy pomřou... V dnešní době, dokud nevyřešíme problém s přelidněním, není cesty...je třeba stále používat intenzivní zemědělství a dovážet... Pokud se mýlím, budu ráda, když mi někdo můj názor vyvrátí, taky nevím všechno a o všem :-)









Odpovědět