Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Domácí vychytávky...
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od jarda bon jovi »

určitě v lékárně, a kdyby tvrdili, že ne, tak s tebe děalají vola, páč ho cpou do višňáku, tedy višnovského balzámu.


A na lupenku kámoš prubnul sirné mýdlo, perfektně po něm regenerujou bunky, ale netuším proč.Dokonce bych se nežinýroval prubnout sirnou mast, nebo ten můj zázrak.....Bacha na lupenku, hodně tam hraje duševní rozpoložení..........


Ale určitě je to hra s ph....

Lucie Filipská říká:


Jbj: kde by se dal, prosím, sehnat dehet vhodný na kosmetické účely? Potřebovala bych ho do mýdel na lupenku a nějak stále nevím kam pro něj...





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od QNX »

Lucie Filipská: Udělej si vlastní. Z čeho to má být dehet? Než přišla zima, tak jsem začal stavět pec na výrobu dehtu ......  až skončí, tak ji snad dodělám a pak bude dehtu, že nebudu vědět co s ním :-)


Mýdlo se sírou a dehtem mám také v plánu. Doporučeje 7 z 5 pekelníků :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od jarda bon jovi »

jéé, tak bych si objednal bukovej a březovej...vyzkoušeno za poslední světové války, po kile.

QNX říká:


Lucie Filipská: Udělej si vlastní. Z čeho to má být dehet? Než přišla zima, tak jsem začal stavět pec na výrobu dehtu ......  až skončí, tak ji snad dodělám a pak bude dehtu, že nebudu vědět co s ním :-)


Mýdlo se sírou a dehtem mám také v plánu. Doporučeje 7 z 5 pekelníků :-)





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Jiří Danihel »

Eliška M.: "... Akorát tam je pak problém s živočisnými produkty. Nejsem vegerarián, ale pro mnohé lidi tohle je právě překážkou. Pro mne konkrétně je důležitý způsob chovu zvířat a jejich mírumilovná smrt, nevadí mi jíst maso, ostatně tím těmto zvířatům dáváme život. Ale to je jiná kapitola, jak píšu - pro mnohé jsou produkty se zvířat překážkou a neberu jim to."


Podobné postoje má často na svědomí tunelové vidění světa. Vegetariáni obvykle argumentují láskou ke zvířatům. Představa myslivce, který uloví zajíce nebo kus vysoké jim připadá drastická. Ale zajímala by mne jejich představa o "mírumilovné smrti" zvířete, které v souladu s přírodou zaživa rozsápe třeba smečka vlků. Že je člověk všežravec a vrcholový predátor, to je dáno přirozeným vývojem. Vegetariánství je postojem dnešního člověka, nikoli dílem přírody. Tedy snad s výjimkou nemocí typu celiakie, které brání některým lidem jíst maso. Co se mi nelíbí na průmyslovém chovu a zpracování masa je fakt, že zvířata prakticky svůj přirozený život nepoznají a že takové linkou zpracované kuře má často polámané kosti. Ovšem pokud jde o jeho usmrcení, nevidím podstatný rozdíl mezi smrtí useknutím hlavy sekyrou na špalku a bleskovým odříznutím hlavy rotujícími noži na lince, kde je kuře navíc ještě předem omráčeno elektrickým výbojem. Každopádně kuna nebo liška po vpádu do kurníku to humánněji neprovede. Předpokládám, že tou mírumilovnou smrtí nemyslíte nechat zvíře skonat přirozenou smrtí stářím a pak je teprve sníst. V opačném případě je nutný nemírový útok na zvíře. Lze jej ovšem provést s různou mírou krutosti. Asi nejsympatičtější je mi z tohoto pohledu zabíjení králíka, který je před smrtí stejně jako mnohokrát při vyklízení kotce vytažen za hřbet, pohlazen a pak rychle zbaven života ránou rukou za uši, která mu zlomí vaz. Paradoxně zde může ublížit více útlocit, pokud není ráda dostatečně jistá a silná.



"Férový obchod nevím, ráda bych se v něm vyznala a zjistila, jak to vlastně chodí, jestli to není jen klamání spotřebitelů. Zatím však nemohu soudit. To samé všechny bio produkty."


O Fair Trade vím jen něco málo, tak se předem omlouvám za případné nepřesnosti. Jde tam o to, že západní svět zneužívá rozvojové země jako zdroje levných surovin. Tamní obyvatelstvo pak za almužnu tyto suroviny dobývá, ale nemá šanci uspět na západních trzích s produkty z těchto surovin vyrobenými, s vyšší přidanou hodnotou. Suroviny zpracuje velká firma a prakticky veškerý zisk si ponechá. Tím se dál rozevírají nůžky mezi bohatým vyspělým světem a chudými zeměmi, kterým vlak kapitalistického pojetí úspěchu už dávno ujel. Fair Trade je hnutí, které umožňuje prodávat výrobky z rukou těchto chudých lidí na vyspělých trzích za vyšší cenu, která umožňuje těmto lidem další rozvoj podnikání, byť není konkurenceschopná. Tedy, kupujete-li výrobek Fair Trade, přispíváte pracujícím chudým. Za stejnou cenu si můžete koupit více podobných výrobků od průmyslového giganta a možná i ve vyšší kvalitě. Fair Trade tedy není zárukou vyšší kvality jako to má být u spousty jiných označení (Bio, Klasa, atd.). Je to něco podobného, jako oznámení typu: "Koupí tohoto výrobku přispíváte částkou 1Kč nadaci X.Y." Klamáním spotřebitele by byl případ, kdy je jakákoli značka na výrobku v rozporu s jeho původem. S nepoctivci je třeba počítat všude.



"Každopádně jedno je jisté - největší problém je v přelidnění planety a díky tmu v omezených zdrojích. Bohužel kdyby každý Čech žil pouze z toho, co si vypěstuje nebo z místních surovin, tak Češi brzy pomřou..."


Na tom přelidnění se shodneme. Ovšem musíme hledat cesty, jak přežít z místních zdrojů, i když to štěstí nebudou mít všichni. Netýká se to totiž jen Čechů. Objevem fosilních paliv získalo lidstvo výhodu, kterou dodnes využívá nerozumně a nehospodárně. Na tom stojí "úspěch" celého tzv. vyspělého světa i dnešní populace. Pamatuji doby, kdy u nás byly banány a pomeranče skoro jen kolem vánoc a melouny jen v létě. Vše se prodávalo v omezeném množství. O kiwi, mangu, avokádu a jiných exotických druzích ovoce jsem neměl ani tušení. Dnes je to k mání celoročně v několika marketech v mém malém 15 tísícovém městě. Nemám důvod bát se smrti hladem, kdyby se to k nám nevozilo. Stejně tak by nás nezabilo, kdyby k nám např. Norma nevozila německou mrkev, zatímco naši prodává za hranicemi třeba Lidl nebo Penny. Nebýt tohoto nesmyslu, nedostali bychom se do situace, že naše zemědělská půda nestačí k naší obživě a přitom to skoro nikdo neví, protože se orientujeme podle stavu pultů v obchodech. Na globalizaci mi vadí i masívní míchání kultur. Každý národ či kmen by si měl udržovat vlastní tradice a měnit je jen na základě vlastního rozhodnutí. Chtějí-li indiáni v Jižní Americe, Nágové v Indii, křováci v Africe nebo Papuánci na Nové Guinei žít nazí, proč jim vnucovat naše textilní výrobky? Komu jejich nahota vadí, ať zůstane doma a šatí si vlastní manželku. Ta toho nebude mít nikdy dost.


Mnoho zemí už přísně kontroluje dovoz potravin, zvířat a rostlin, protože touto cestou se přenášejí choroby, škůdci a nepůvodní druhy, které mohou nadělat v tamním prostředí pěknou paseku. Afričtí pytláci by nezdecimovali stáda nosorožců, slonů a jiné zvěře, kdyby nebylo poptávky z jiných zemí. A ta by nebyla zdaleka tak rychle sycena, nebýt velkoobjemové a velmi rychlé dopravy, kterou umožňuje ropa. Vlastnosti exotických zdrojů bychom měli zkoumat a naučit se vyrábět uměle jejich účinné látky, pokud za ně není náhrada v místních zdrojích. Obchod s nimi by měl být tou poslední možností. Kdyby se navíc odehrával za skutečných nákladů, málokdo by si koupil něco z opačné polokoule, pokud by se bez toho mohl obejít. V permakultuře se snažíme hledat možnosti, jak uspokojit naše potřeby udržitelným způsobem. Globální trh v současném měřítku udržitelný není.


Celá řada produktů nebo jejich složek se prodává jen proto, že lidé zapomněli na finty našich předků. V několika příspěvcích byl zmíněn ocet. Ten lze vyrábět z několika místních surovin s různou vůní a chutí a je přitom velice univerzálním prostředkem. Bezvadně odmašťuje, což se hodí při mytí oken, nádobí i mastných vlasů. Současně dezinfikuje mytý povrch (např. opět mytí nádobí, chladniček, apod.). A dává mnoha pokrmům správnou chuť. Nedivil bych se, kdyby se ozvala spousta jeho nadšených uživatelů s dalšími možnostmi využití. Přitom cena octa, zejména toho kvasného lihového, je mnohem nižší, než u spousty výrobků domácí chemie a kosmetiky, které se mu účinností nikdy nevyrovnaly. Hrozně mne pobavila jedna z reklam, kterou jsem nedopatřením (běžně vypínám zvuk) zaslechl. "Mami, ty ještě používáš na okna ocet? Zkus ...." a nabízí jako náhražku cosi s "efektem octa" asi tak 10x dražšího. Něco jako "sóda efekt" v pracím prášku. Neboli jak by si chudáci výrobci vydělali své miliardy, kdyby nám neprodali obyčejnou a běžně dostupnou chemikálii pod novým názvem za mnohem vyšší cenu. Navíc s nižší účinností, abychom ten šmejd kupovali v hektolitrech. Z téhož důvodu se farmaceutický průmysl brání jako čert kříži legalizaci konopí. Už jen proto, aby z nás netěžili podvodníci, bychom měli oprašovat dávné recepty a hledat způsoby, jak dělat vše, co potřebujeme, co nejpřirozenějším a dostupným způsobem, s využitím místních zdrojů. Důvodem k přidávání exotických ingrediencí do různých kosmetických přípravků často není jejich nenahraditelnost, ale levná půda a pracovní síla v zemích, kde se daří určitému druhu rostlin. Koupí takových výrobků přispíváme nejen k vykořisťování levné pracovní síly, ale i k devastaci původní přírody monokulturními plantážemi.



Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od Cyril »

Jiří Danihel: Malá korekce. Dávat do souvislosti zákaz masa a celiakii není správné. Celiakie je, stručně řečeno, nesnášenlivost lepku a ten se nachází v obilí, nikoliv v mase. Maso naopak součástí bezlepkové diety je (může být).


K vegetariánství: Vedou k němu různé důvody. Pro někoho je důležité nezabíjení živých tvorů pro svoji výživu. Což není moc relevantní, neboť rostliny jsou snad mrtvé? Umírání jedněch tvorů, aby přežili jiní, je v přírodě normální. Ale určitě je vegetariánství dobrým krokem k udržitelnému způsobu života. Proč? Nu proto, že lidé jsou, jak se jistě shodneme, přemnožení. Naše závislost na neustálém přísunu levných energií je dostatečně známá. Pokud se situace v tomto směru změní (energetické zdroje se stanou vzácnějšími, což se dá očekávat), pak se stane chov našich potravních konkurentů tj. některých zvířat (prasata, drůbež na maso, částečně skot) zbytečným, neudržitelným luxusem. I ze zdravotního hlediska je příliš velká spotřeba masa nežádoucí. 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od jarda bon jovi »

Potíž je v mystifikaci. naše zem má stejný počet obyvatel, jako před sto lety.A tehdá nebyla ani eklektřina, ani ropa.


A šlo to. Nebyla korupce, ani armáda budižkničemů a o pomerančích se vědělo jen obecně, někteří i okusili, ovšem za ty peníze to stačilo jednou za život.


Zvířata se chovala hlavně kvůli tomu, že vyráběla hnůj, bez kterého se nikdo nenažral.A aby měštáci mohli papat pečínku. Selský chám okusil maso o památkách a masopustu, jináč polívky, kaše a erteple s mlíkem.


Dnes se hnojí pouze práškama a je to snesitelnější, než zaříznout kozle či jehně párkrát do roka, když už erteple ve sklepě škvrkaly a měly klíčky. Lidi do toho chodu světa cpou moc ego, ale skutečnost byla jednodušší a prostší. A protože se běh světa motá dokolečka, tak se i my vrátíme k logickému a trvale udržitelnému běhu života.


Není otázkou jestli, ale kdy....


Jen by mne zajímalo, jak ti kuci vegetariánský hnojí ty svoje tuříny a řípy....nemyslím ty v kauflandu.


Je to mystifikace, a všechno je jinak.


I ten férový obchod, který je pouze reklamním klišé....



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od mastnacek »

Lidi...cim po sobe pak mejete vanu? Nevim jestil to je mnou nebo cim, ale kdyz se meju obyc mejdlem, momentalne nejaky to vonavy z francie, tak na vane zustava kupa usazenyho bordela .)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od QNX »

mastnacek: dnes jsem na vanu vzal draselné mýdlo z vlastní produkce. Funguje perfektně. Pokud by po někom zůstavala usazenina zralá na majzlík, tak by se do toho dalo přidat vhodné abrazivní plnivo a bude to. Nic průmyslového bych na to nekupoval, není to potřeba.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Domací výroba mýdla,mastí,kosmetiky

Příspěvek od mastnacek »

Ani ne tak na vanu, spis me zajima, proc po obyc mejdle je ta usazenina. Z vany to pak dostanu v pohode cimkoli i vodou kdyz se chce. Jen ze je to takovy otravny :)

QNX říká:


mastnacek: dnes jsem na vanu vzal draselné mýdlo z vlastní produkce. Funguje perfektně. Pokud by po někom zůstavala usazenina zralá na majzlík, tak by se do toho dalo přidat vhodné abrazivní plnivo a bude to. Nic průmyslového bych na to nekupoval, není to potřeba.





Odpovědět