Úsporné žárovky

Domácí vychytávky...
Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Úsporné žárovky

Příspěvek od Samodiva »

Zrovna hledám nějaké info o elektrosmogu a narazila jsem na docela vyčerpávající informace o úspor. žárovkách, tak to se dám, ať si taky počtete.



http://www.voxo.eu/elektrosmog/usporne-ziarovky#.U2FezYU5f9I



Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od Jiří Danihel »

Má-li mít srovnávání čehokoli nějaký význam, musí se provádět nezaujatě, komplexně a přesně. To bohužel není případ toho článku. Autor píše o spoustě veličin (mnohé jsou vědě dosud neznámé), ale neuvádí žádné naměřené hodnoty. Patrně proto, že "veličina", která nemá stanoveny jednotky, změřit ani nejde. Plýtvá se tu pojmy jako třeba "strmé harmonické" - co to je? Mohu mu dát za pravdu v tom, že žárovka má celkem solidní emisní spektrum. Pokulhává pouze na fialovém konci spektra. Proto je světlo čirých žárovek teplého příjemného odstínu. Je to dáno materiálem vlákna. Tím je u moderních žárovek wolfram. Žhavé látky (prvky) vyzařují tím bohatší spektrum, čím více mají prvky elektronů. Jako žebříček kvality může posloužit Mendělejevova tabulka prvků. Čím vyšší protonové číslo prvek má, tím bude mít bohatší spektrum. V závěru článku se uvádí oslavná óda na žárovku, která svítí přes 100 let v hasičské zbrojnici v Livermooru v Kalifornii. Při pozornějším čtení dokumentů z nichž pravděpodobně autor také čerpal se ovšem dozvíme, že tato žárovka z ručně foukaného skla má uhlíkové vlákno a z původního výkonu 60W dnes svítí jako 4W. Pro vlákno je to obdivuhodná výdrž, ale pochybuji, že hasičům takovýto zdroj světla dodnes vyhovuje (nehledě na úředníky z hygieny). Uhlík (6) má mnohem chudší spektrum, než wolfram (74) a je na tom dokonce hůř, než sodík (11). To je další důvod, proč by se měla žárovka vyměnit za mladší zdroj. Že životnost žárovek uměle zkrátila kartelová dohoda? Jak se říká: na každém šprochu... I kdyby to byla pravda, nekonečná životnost žárovky je nesmysl. Rozžhavené vlákno i v sebelepším vakuu nebo inertním plynu sublimuje a jeho páry se srážejí na vnitřní straně baňky. Proto staré žárovky mají baňku jako zašlé zrcátko. Ta vrstvička kovu čím dál tím víc snižuje jas žárovky. Stále tenčí vlákno jas naopak zvyšuje, až se jednoho dne přepálí. Pokud jde o těžké kovy, všechny běžné žárovky, které jsem kdy měl v ruce, měly vývody od vlákna k patici pájené olověnou pájkou. Vyhazovat je na běžné smetiště? To by bylo naprosto nepermakulturní. I žárovka je nebezpečný odpad. O elektrosmogu jsme tu už někde debatovali.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od jarda bon jovi »

z mého úhlu pohledu se jedná o zločin, přotože je realita zamlčována a eurohujerští pablbové šíří dál demagogické bludy.


Díky tomu, že se v přírodě každej rok díky úsporkám rozcejprá půl tuny rtuti a nějaký to baryum, se jednou lidé dozví, co provedli matce přírodě. Tehdy si už ty uspořené pětikoruny budou moci nacpad do řiti. Příroda bude otrávena a děti budou konečně nevratně nemocné. Mluvím zde o zločinech  vládnoucí garnitury a  zamlčování faktů.


http://svobodnenoviny.eu/skodlivost-uspornych-zarovek-potvrdil-zastupce-spolecnosti-ekolamp/


http://www.novinky.cz/veda-skoly/211850-usporne-zarovky-spotrebu-elektriny-nesnizi-dokazuje-studie.html


http://videos.next-up.org/EhsTvNews/Annie_Lobe_LFC_la_verite/26_05_2009.html


Když byla v roce 89 mela, ptal jsem se táty, proč s tím brajglem nic nedělali. Nevěděl, co mi říct a až se moji synové budou ptát, proč jsme jim zničili budoucnost, pobliju se studem.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od Samodiva »

Jarda odpověděl za mě, díky Jardo. Nejen ty těžké kovy, ale mnohem vyšší úroveň elektrosmogu a z toho plynoucí zdravotní potíže.



O životnosti a úspornosti těch tzv. úsporek by se dalo debatovat. Jednak nejsou určené k neustálému zapínání a vypínání, takže když je použiju na chodbu, přes kterou chodím na záchod, než se zahřejí, tak budu jednu cestu tápat a dlouho nevydrží, protože je vzápětí zase vypnu.


Úspora tedy je na straně vyrobené elektřiny, nikoli našich peněženek. Snížená spotřeba povede ke zdražení, to je známá historie. Přitom na spoustu míst by stačila obyč. 20 W žárovka (záchod, komora, chodba apod.). Když žárovky rušili, nakoupila jsem si do foroty několik desítek kusů. Jinak jsem se bránit nedokázala - bylo to jasně domluvené na vyšší úrovni a tady i kdyby člověk nedělal nic jiného, než stál s transparenty na ulici nebo podepisoval petice, nikoho nahoře to nevzruší.



Navíc ty zářivky  jsou nepříjemné co do barevného tónu  - co žárovka uměla přirozeně, to se musí složitě dotvářet.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od Jiří Danihel »

Miligramy rtuti v úsporkách jsou problém, ale celé gramy olova žárovkám odpustíme? Všechny těžké kovy těžíme z rud, které se vyskytují v přírodě. Problém si způsobíme tím, že házíme věci tam, kam nepatří a kde mohou škodliviny kontaminovat třeba zdroje pitné vody nebo zemědělské produkty.


Poměr spotřeby žárovky a stejně svítivé úsporky nebo LEDky umím změřit. A taky jsem to dávno udělal. Protože úsporky používám už hodně dlouho, mám představu o jejich výdrži. Tam, kde se svítí krátkodobě, jsem dal LEDky. Pořád ale nevím, jak se měří elektrosmog. Elektrické pole je dané napětím a to je stejné u všech zmíněných světelných zdrojů šroubovaných do běžné patice. Elektromagnetické pole je závislé na proudu a ten je jednoznačně několikanásobně vyšší u žárovek oproti úsporkám a nejnižší u LEDek. Frekvenční spektrum mají úsporky a LEDky bohaté na vyšší harmonické, stejně jako PC, televize, nabíječky a adaptéry skoro veškeré elektroniky. Proud žárovkou ovšem není v podobě čisté sinusoidy na kmitočtu 50Hz, ale kopíruje veškeré zkreslení skutečného síťového napětí způsobené ostatními spotřebiči a taky nesinunovými generátory, jako jsou měniče fotovoltaických a větrných elektráren. Nevím o tom, že by kmitočty v řádu Hz nebo kHz měly nějaký vliv na zdraví. Ať už nám o úsporkách někdo tvrdí cokoli, pozorujete nárůst nemocnosti nebo úmrtí za posledních 20-30 let? Žijeme v prostředí protkaném mnohem vyššími kmitočty v řádech MHz a GHz - mobily, GPS, WiFi, BlueTooth, TV a radiové vysílání pozemní i satelitní, bezdrátové myši, klávesnice, sluchátka, domovní zvonky, meteostanice, ovladače zámků aut a bezkontaktní klíče do nich, bezkontaktní platební karty, hračky na DO... Země je obrovská mikrovlnka, naštěstí s mnohem menší intenzitou vln, než ta na ohřev jídel. Před tímhle smogem nikdo neunikne bez ohledu na to, jestli používá úsporky nebo ne.


Podle toho, že ČEZ nabízí mazaně fixní tarify zrovna v dobách, kdy předpokládá slabý vývoj ekonomiky, lze soudit spíš na zlevnění elektřiny s poklesem spotřeby. To ostatně odpovídá základnímu zákonu tržní ekonomiky. Za zdražením elektřiny je buďto nárůst spotřeby (poptávky), dražší paliva nebo výstavba/rekonstrukce elektráren a pak různé "zelené" příplatky. Svícení v domácnostech má na celkové spotřebě elektřiny tak malý podíl, že od něj nelze očekávat významný vliv na cenu elektřiny. V každém případě ten, kdo používá spotřebiče s nižší spotřebou, zaplatí za jakýchkoli cenových podmínek méně, než ostatní.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ale jo, pokud máš děcka z baráku, o nic nejde, ale pokud máš malý děcka, pak bys měl vzít gaussmetr sa potvrdit si svoje teorie. Já to udělal, páč těch keců jsou fakt kopce. Elektromagnetické pole s vzrůstající frekvencí houtne a jeho vliv na organismus je ničivější, než se zdá. Ale nejvíce se to projeví na genofondu děcek, takže mi budiž podporou napráskaný onkologie v celý evropě..... Rtuť a olovo je fakt velikej rozdíl.  Olovo je proti rtuti fakt balzám na nervy. nesublimuje, není karcinogenní a ani nefunguje systémově.


Vsadím se, že za pár let musí ten úspornej šunt zakázat, páč fakt není oč stát. ledky jsou něco jiného. Ale určitě se najdou kopce příznivců, stejně jako mikrovlnek nebo margarínu,nebo našeho způsobu života.....Kždému, co jeho jest.




Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od Samodiva »

Jiří Danihel Já dodám jen, že když se před časem zvýšila cena plynu, ve zdůvodnění megafirmy zaznělo vedle růstu ceny vstupů i snížení spotřeby. Je to naprosto logické. Účelem všech úspor je, abychom platili co nejvíc za spotřebované minimum - o tom, že máme dražší energie než třeba v Německu, všichni vědí. A jelikož ČEZ je z větší části vlastněn státem, je to jen jakási další forma daně, kterou nás stát milostivě okrádá o těžce vydělané peníze.  



Něco o úsporkách si lze přečíst zde:


http://zony.vbrne.info/usporna_svetla.html


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od Jiří Danihel »

Samodiva: S plynem nebo třeba vodou je to trochu jinak. Zatímco snížení spotřeby elektřiny odlehčí přenosovou soustavu a sníží tak i náklady na její údržbu a posilování výroby i distribuce (to se zpomalí), plyn se musí i při minimálním odběru udržovat pod tlakem pomocí kompresorů a voda tam, kde není k dipozici dostatečné převýšení, pomocí skupin vysokotlakých čerpadel (ATS). S poklesem spotřeby vody dochází i k častějšímu ucpávání kanalizace, což zdražuje stočné. Další rozdíl je v tom, že snížení spotřeby elektřiny je záležitost krátkodobá - po dobu ekonomické recese. Dlouhodobě spotřeba elektřiny stoupá. Spotřeba vody v domácnostech ale klesla po revoluci poměrně rychle, výrazně a trvale a do toho se hodně investovalo do čističek, úpraven vody a kanalizací. Spotřeba plynu se snížila díky úspornějším kotlům a změně vytápění na elektrické přímotopy, ale naopak zvýšila plynofikací mnoha obcí a městských čtvrtí. A pokud se nepletu v odhadech, během několika málo let se spotřeba plynu zvýší výrazně, protože se přestane topit uhlím v teplárnách a později i elektrárnách. Vyžádá si to obrovské investice do rozvodné soustavy a zaplatí to buďto spotřebitelé plynu nebo teplárny, které se připojí a tedy spotřebitelé tepla z centrálních zdrojů. Tedy pokud plyn vůbec poteče. Putin může hrát s EU zajímavou přetahovanou. Je třeba vzít v úvahu i vliv nedávného nástupu konkurence v prodeji energií. Ta snížila cenu silové elektřiny a plynu. Ceny za distribuci jsou regulované ERÚ, ale ceny energií určuje trh. V podstatě kontrakty mezi velkými odběrateli a výrobci. Domácnosti s tím nic nenadělají. Mohou jen snížit sumu na fakturách snížením vlastní spotřeby, případně přesunutím co největší části spotřeby do doby nízkého tarifu, pokud mají dvojtarifní elektroměr.



Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od Cyril »

Jiří Danihel: Přetahovaná o plyn s EU z Putinovy strany? Co by to mělo být?


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Úsporné žárovky

Příspěvek od Samodiva »

Zdůvodnění zní rozumně, nicméně trvám na tom, co jsem napsala. Stát, resp. ti nahoře především musí na svých občanech vydělávat, pročež zdůvodnění se vždy najde nebo vyrobí.


Přičemž ty racionální důvody mají zcela iracionální pozadí. Kdyby bylo zakázáno v zemědělství používat nejrůznější sajrajty, které kontaminují spodní vodu, takže voda ze studní a studánek se nedá pít, nebylo by potřeba pumpovat tolik milionů do rozvodů pitné vody, to stejné u spotřebitelů.


(Mj. mě fascinuje, že je vůbec možné prodávat takové ty jedy na ničení trávy. Kdyby to bylo možné používat jen v místech, kde je půda oddělena ve speciálních nepropustých nádobách, budiž, ale takto... Zdá se, že to nikomu nevadí, lidi prostě takto "čistí chodník".)


Čímž chci říct, že když racionalita, tak od kořene.



Odpovědět