Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Nejsem topenar, jen jsem nejakej cas resil novej kotel a zpusob topeni. Samotiz je system s otevrenou expanzkou, vyuziva prirozeny termicky vlastnosti teply a studeny vody k tomu aby to proudilo samo bez cerpadla. Ale jsou na to potreba velky prumery potruby, vyspadovany a taky specialni ventily na radiatory, pokud tam ches mit termohlavice coz je mimimum pro jakous takous regulaci teplot v mistnostech. Na statku u babicky neco podobnyho bylo ale byl to jakejsi hybrid, nekde silna trubka nekde tenka, takze to nefungovalo, tak tam topenari soupli cerpadlo ktery cyklovalo, takze nebylo rizeny teplotou ale casem.


Akumulacka je jednoduchy zarizeni jako takove, valec :) ale zpusoby zapojeni jsou tak variabilni, ze jde udelat paskvil na to tata. Tohle chce projektanta nejlip starou skolu. Znam chlapika tady z Nachodska neni drahej je dobrej a hlavne ma zkusenosti. Taky zalezi na tom jestli v tech kamnech budete mit co topit, cili dostupnost dreva. Asi nez bych resil schemata a detaily zapojeni, zvazil bych ten zakladni tepelnej zdroj a rozvod tepla, ta podlahovka je dobra, ale bez nadrze bych ji nedelal.

Lubomír Blažek říká:


Mastnacek: Samotíž se dělá jak?Výškovým uspořádáním?


Kdyby vypli proud tak stále může jít teplo skrz kominovou cestu, která by se táhla tak aby všechno teplo co může odevzdala domu. Takze by umrznutí nemělo hrozit:) Jen to že si nedám teplou sprchu.


Jak je to stim připojenim na akumulační nádrž? Trubky od solárka a  vyměníku se spojují (viz schéma, tam bude asi největší problém) pak už de jeden typ trubek do akumulátoru. Akumulátoru by tim pádem mělo být jedno co ho zrovna napájí. Neměl by se tím pádem prodražit.





Eda
Příspěvky: 9
Registrován: 03 zář 2012 17:20

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Eda »



mastnacek říká:


Nejsem topenar, jen jsem nejakej cas resil novej kotel a zpusob topeni. Samotiz je system s otevrenou expanzkou, vyuziva prirozeny termicky vlastnosti teply a studeny vody k tomu aby to proudilo samo bez cerpadla. Ale jsou na to potreba velky prumery potruby, vyspadovany a taky specialni ventily na radiatory, pokud tam ches mit termohlavice coz je mimimum pro jakous takous regulaci teplot v mistnostech. Na statku u babicky neco podobnyho bylo ale byl to jakejsi hybrid, nekde silna trubka nekde tenka, takze to nefungovalo, tak tam topenari soupli cerpadlo ktery cyklovalo, takze nebylo rizeny teplotou ale casem.


Akumulacka je jednoduchy zarizeni jako takove, valec :) ale zpusoby zapojeni jsou tak variabilni, ze jde udelat paskvil na to tata. Tohle chce projektanta nejlip starou skolu. Znam chlapika tady z Nachodska neni drahej je dobrej a hlavne ma zkusenosti. Taky zalezi na tom jestli v tech kamnech budete mit co topit, cili dostupnost dreva. Asi nez bych resil schemata a detaily zapojeni, zvazil bych ten zakladni tepelnej zdroj a rozvod tepla, ta podlahovka je dobra, ale bez nadrze bych ji nedelal.

Lubomír Blažek říká:


Mastnacek: Samotíž se dělá jak?Výškovým uspořádáním?


Kdyby vypli proud tak stále může jít teplo skrz kominovou cestu, která by se táhla tak aby všechno teplo co může odevzdala domu. Takze by umrznutí nemělo hrozit:) Jen to že si nedám teplou sprchu.


Jak je to stim připojenim na akumulační nádrž? Trubky od solárka a  vyměníku se spojují (viz schéma, tam bude asi největší problém) pak už de jeden typ trubek do akumulátoru. Akumulátoru by tim pádem mělo být jedno co ho zrovna napájí. Neměl by se tím pádem prodražit.








jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od jarda bon jovi »

Proč podlahovku bez nádrže ne? Mám ji a bez nádrže  funguje luxusně. právě akumulační schopnojst podlahovky je super věc. a těch řečí kolem podlahovky je fůra. cpu tam 45 stupnů vodu maximálně a zatápěl jsem po poledni.Nvíc teplá podlaha snižuje energetickou náročnost, protože máte nohy v teple a pocitově stačí vytápět o 5 stupnů méně. Samotížka je pro dnešní ceny paliv ztrátová. pomalý náběh, horší regulace, mnoho vody k ohřevu a setrvačnost změn..... navíc to kazí interiér s nutností vedení trubek vrchem a velké průměry trubek taky nepřidají.


já si koupil kotel na všecko v automatickém provedení a zkoušel jsem uhlí, zrní, pecky ze švestek, což je primární otop budoucnosti a peletky a vše funguje v autorežimu bezva. se spotřebou, která potěší. Že něco funguje bez elektřiny je irelevantní,páč si stejně nenatankujete, neuvaříte, páč nebudete mít co vařit. A že by nás potkalo tolik štěstí a nešla elektřina nadobro vylučují márfyho zákony.Stačí mít tedy záložní zdroj, nebo elektrocentrálu na těch pár hodin a máte kopec klidu. Vše můžou zdokonalit krbovky s plotýnkou, nebo klasickej šporhert či pec.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Nojo jardo, ty mas automat, takze nemas problem s pretopenim kdyz mas naakumulovano v podlaze a radiatorech, tak kotel prestane dmychat. Ale u obyc kotle by ti to vylitlo a uz varis. Chce to prave bud regulovatelnej zdroj - kotel a nebo tu nadrz, kterou naperes a pak si usrkavas prez ventil do podlhovky a rajdratoru. Ja mam jakejs takejs poloautomat, viadruse u26 s foukanim a ridici jednotku, takze nalozim a pul dne se o nic nemusim starat.





jarda bon jovi říká:

Proč podlahovku bez nádrže ne? Mám ji a bez nádrže  funguje luxusně. právě akumulační schopnojst podlahovky je super věc. a těch řečí kolem podlahovky je fůra. cpu tam 45 stupnů vodu maximálně a zatápěl jsem po poledni.Nvíc teplá podlaha snižuje energetickou náročnost, protože máte nohy v teple a pocitově stačí vytápět o 5 stupnů méně. Samotížka je pro dnešní ceny paliv ztrátová. pomalý náběh, horší regulace, mnoho vody k ohřevu a setrvačnost změn..... navíc to kazí interiér s nutností vedení trubek vrchem a velké průměry trubek taky nepřidají.


já si koupil kotel na všecko v automatickém provedení a zkoušel jsem uhlí, zrní, pecky ze švestek, což je primární otop budoucnosti a peletky a vše funguje v autorežimu bezva. se spotřebou, která potěší. Že něco funguje bez elektřiny je irelevantní,páč si stejně nenatankujete, neuvaříte, páč nebudete mít co vařit. A že by nás potkalo tolik štěstí a nešla elektřina nadobro vylučují márfyho zákony.Stačí mít tedy záložní zdroj, nebo elektrocentrálu na těch pár hodin a máte kopec klidu. Vše můžou zdokonalit krbovky s plotýnkou, nebo klasickej šporhert či pec.





Uživatelský avatar
Jiří z Podkopečka
Příspěvky: 37
Registrován: 02 kvě 2013 21:21

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Jiří z Podkopečka »

monikas: Jak budete resit vetrani ?



Co se týče vaření mám takovouhle vizi:


- vareni v páre a takové ty hrnce naskladané na sebe


- léto slunné počasí - hrátky se solarním ohřevem (takové ty zrcadla nebo folie)


- ostatní případy - indukční plotýnka(nejucinejsi elektricke vareni snad), 1 plotýnka na raketových kamnech, malé raketaky uplacane z hliny na jednu panvicku



Jarda bon jovi, QNX: co rikate na to spolecne cerpadylko, bylo by to realizovatelne si myslim, a to pripojeni na akumulator snad také... tj asi ma hlavni otázka tedkom.


monikas
Příspěvky: 7
Registrován: 18 čer 2013 09:39

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od monikas »

Na vetrani budou okna a dvere. Dve male deti a pes zvladnou chodit ven a dovnitr casto. K rozvodu rekuperace nemam duveru. Treba casem zjistime, ze ji budeme potrebovat a uznam ze jsem se mylila. Kamna budou mit svuj privod vzduchu z venku (asi z pod domu).


Ten pasivni standard nebyl zamer, proste to jen diky velikosti baliku tak vyslo (chtela jsem nosnou slamu). 


Solarni venkovni varic (zrcadlovou parabolu) chci take zkusit. Na jidla z jednoho hrnce by to melo byt pouzitelne, jen si musim cas od casu venku vzpomenout a pootocit dle pohybu slunce. 


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Rekuperace je bezva. Akonrat kdyz je soused palic, tak radsi manualni zapinani. V zime se fakt nekdy neda dejchat ten venkovni vzdousek.

monikas
Příspěvky: 7
Registrován: 18 čer 2013 09:39

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od monikas »

mastnacek: mas s ni osobni zkusenost? Nejsou mi pocitove prijemne diry ve zdi. A obavam se hlucnosti (nesnasim ani tikaci hodiny) a nedokazu si predstavit jak se cisti. Kdyz vidim kolik prachu a necistot by u nas bylo po tydnu neuklizeni ...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od jarda bon jovi »

U rekuperace, což je podmínkou moderního bydlení je potíží několik. jednak její hlučnost, která není nulová, i kdyby byla z NASA.Další je spotřeba elektřiny, která je rozličná/......A to nejdůležitější, a nejpodstatnější je, že rekuperace, která se nesmí vypínat na delší okamžik, než 3 hodiny je, že vysušují vzduch. A to je průserová záležitost. Sice stavebníci koktají cosi o 40%, dobrý lékař bude trvat na 55 až 60% rel vlhkosti Takže zvlhčovače, když mrzne.....Onějakých potížích s šířením plísní v rosných bodech a desinfekcích potrubí, o filtrech vzduchu a ..... není ani řeči. A tak jsem před lety nešel do nového domku, ale do starého. V těch novejch je dost Lidiček s nískoenergeticky vysušenejma sliznicema a uchrchlanejma dětma. Možná jsem někoho nepotěšil, ale je to jen názor.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Nemam, ale tak vim co se venku pohybuje kdyz to k nam na kopec v zime stoupa z udoli. Takze jakmile privane smrad, tak nevetrame a okna otvirame az kdyz je vzduch cistej. To by u automatickyho spinani rekuperace neslo a smrad by tahnul dovnitr. Tak pokud vas domecek jeste nestoji, tak muzete pocitat s jednou dourou navic ve forme malyho okna nebo odvetravaciho otvoru. Moc hezke by bylo spinat ji podle hladiny CO2, jenze to kazi ten zimni oder. Vetrani jak jsem odpozoroval lidi hodne podcenujou a pak to je sama bolest hlav, paleni oci, rymicky atd. Na ten vas malej domecek by mela stacit rekuperace i do 10tisic, ventilator se da odhlucnit, pokud budete mit sklep nebo pudu, muze se ventak hodit tam.



Skoro bych na to zapomnel, chtel jsem to sem nebo na sobestacnost hodit uz driv, ale nejak nebyla chut se delit o mozna uz vymyslenej napad. Nebylo by vubec spatne zkombinovat rekuperaci s teplovzdusnym panelem nebo trombeho stenou. Ucinnost rekuperacni jednotky by sla nahoru alespon za slunecneho pocasi. Mozna ze existuji i filtry na cisteni vzduchu. Minimalne  uhlikovej na odsteaneni pachu, ale nevim jestli pojme i ty skodliviny. Je to uz trosku hi tech, ale doba je zla a kdo bydli na vesnici tak vi o cem je rec.  A nejsou to jen uhlaci topici, nekdy je horsi drevar se zplynovakem a rocnim drevem. Kazdopadne, kdyby se nekdo vyjadril k tomu mymu napadu budu rad :)

monikas říká:


mastnacek: mas s ni osobni zkusenost? Nejsou mi pocitove prijemne diry ve zdi. A obavam se hlucnosti (nesnasim ani tikaci hodiny) a nedokazu si predstavit jak se cisti. Kdyz vidim kolik prachu a necistot by u nas bylo po tydnu neuklizeni ...





Odpovědět