Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Domácí vychytávky...
Uživatelský avatar
Jiří z Podkopečka
Příspěvky: 37
Registrován: 02 kvě 2013 21:21

Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Jiří z Podkopečka »

Ahoj, rád bych si postavil slaměnný nízkoenergetycký domek. Zkoumám různá řešení systémů (elektrika, topení, voda). A zatím je moje představa tato:


Malý slaměnný domek pro 3-4 lidi (2 dospělí max 2 děti časem :) s hliněnou omítkou s připojením na elektriku a studenou pitnou vodu.
Zimni zahrádka přistavěná k domu.Wc kompostovací.Raketová kamna na ohrev vody, topení a trochu varení (z vetsi casti jim raw :). Solarni panely pro ohrev vody. Šetrné čistící prostředky. Kořenová čovka + sběr dešťovky na zaléváni jedlých plodin(společná nádrž). Rekuperční větrání. Vermikompost. Zahrada.


V tomto vlákně bych chtěl prokonzultovat ohřev vody a topení. Nakreslil jsem teoretické schéma (viz příloha) jak bych si to představoval a rád bych poprosil lidi se zkušenostma, aby na to mrkli. Ve schématu chybí řídící jednotka nebo nějaký termostat co by spínal čerpadlo. Nejraději bych tuto část vypustil pro zjednodušení. A rád bych ještě s odvodem kouře paralelně vedl přívod čerstvého studeného vzduchu jako ulehčení pro rekuperaci při větrání. Zajímá mě jestli je to realizovatelné tak jak jsem to nakresli, hlavně systém kohoutků, popřípadě co je špatně, jak vylepšit, jak je to s absencí řídící jednotky. Jakékoliv konstruktivní nápady vítány... klidně mi rozmluvte třeba ty rakeťáky :)

Přílohy
2632673156_o.jpg
2632673156_o.jpg (28.87 KiB) Zobrazeno 3262 x

Uživatelský avatar
Jiří z Podkopečka
Příspěvky: 37
Registrován: 02 kvě 2013 21:21

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Jiří z Podkopečka »

Taky rešení, ale spíš offtopic. Klima zde rozebírat nechci.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Nejsem si jisty, jestli jsou ventily pro samotiz k podlahovce. Bal bych se trvanlivosti vymeniku v tech raketakach, taky si moc dobre nedokazu predstavit jeho cisteni. I kdyz je mozne, ze tenhle raketovy zazrak vy ho neza...nasel. Necet jsem toho o slame zase tak moc jako treba o srubech a drevenicich, ale bude to asi co se tyka tepelne setrvacnosti podobne. Topis je teplo netopis vyvetras a je kosa. Cili zadna akumulace. Maximalne u tech raketaku, ale kdo v cr je ma a muze poreferovat jak to je kdyz napodledy vecer prilozi, jestli mu rano nemrzne sopl u nosa. Planujes rodinu koukam. Ditka radi lozej po zemi, tak i kdyz by se mely otuzovat tak 15 stupnu u zeme neni nic moc pro jejich mini telicka. Ale vlastne planujes podlahovku :) projekt pekny, budu s nadsenim pozorovat.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od QNX »

Lubomír Blažek: Nejsem topenář, ale takhle to asi moc fungovat nebude. Máš tam dva nestabilní zdroje tepla a chceš to hnát do podlahy která zase potřebuje poměrně stabilní zdroj (průtok, teplotní spád). Přetopit podlahu moc nemůžeš, protože by to bylo na úkor zdraví obyvatel, výkon tepelných zdrojů regulovat nemůžeš, protože ani jeden z těch zdrojů jednoduše regulovat nejde. Já na tvém místě bych hledal jiné řešení. Třeba těžká akumulační kamna na dřevo + sporák na vaření (každé topidlo do samostatného komínového průduchu). Pokud budeš chtít dostat teplo z kamen do vody (TUV a nakonec třeba i ta podlahovka), tak by se dalo experimentovat s výměníkem zabudovaným do akumulační hmoty kamen (ne do spalinových cest !). Do toho výměníku a podlahovky pak alternativně můžeš pustit i teplou vodu z kolektoru ..... ale bez oběhového čerpadla a regulace už by se to pak neobešlo.


Už jsme to trochu nakousli tady: http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?t=2572


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je samozřejmě úplně jedno, jaký potenciál teplo má a jaký je jeho zdroj. Výkonové špičky se vyhladí akumulační nádržkou a teplotu pro podlahovku upravíme  ventilem, třebas duomix...na podlahovku bez čerpadla raději rychle zapomeňte. Jsou však dnes pokročilé technologie s čerpadalem grundfos alpha, které žerou 4 až10w. mých 14 radiátorů a 50  metrů čtverečných podlahovky to zvládá s 6 až 8 w.


Proč ne výměník do spalinových cest?


Uživatelský avatar
Jiří z Podkopečka
Příspěvky: 37
Registrován: 02 kvě 2013 21:21

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Jiří z Podkopečka »

Výměnik mimo spalovací cesty se mi zamlouvá, dejmetomu může být (viz upravené schéma).


Teplotu podlahovky upravíme ventilem, přesně tak, od toho tam koneckoncú je(nebo výkonem čerpadla, viděl jsem třístupňovou regulaci). Stejně jaku u každého radiátoru jak sem zvyklý z paneláku.


Podlahovka čerpadlo má :), je společné!!! Strategicky jsem ho umístil ješte před rozdvojení trubek. A právě ventily 3 a 4 určují kam se bude čerpat.


Pro Aku to nějaký termostat chtít bude (nebo jednoduchou elektroniku). Nevýhoda je, že když mi termostat vypne čerpadlo, protože akumulátor dosáhne max. teploty, tak mi přestane čerpat i do podlahovky. Stejně bych, ale v praxi měl jeden kohout  (3 nebo 4) přiškrcenej a buď ohříval vodu nebo topil.


Když vypnu čerpadlo(a přiškrtim oba kouty) tak teplo pujde jen spalovací cestou a nahradí podlahovku. Otázka je, jestli by to nešlo udělat uplně bez podlahovky a udělat spalovací cestu tak šikovně a by šlo výtápět pouze teplem z kamen.



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Ja kdbybych na to mel, tak si necham udelat samotiz. Jak vypnou proud, muzu se jit kokat na jinak perfektni ridici jednotku a ceroadylko. Taky mam alfu2. Mimochodem pokud je otevrena expanzka, kde je nizsi tlak, tak alfa ztraci smydl, oac se snazi ten tlak zvysovat, nejspis pani konstrukteri nepocitali, ze by nekdo jeste mel expanzku na pude.
Vymenik do spalin treba i jo, ale nekam dal. Co jsem videl, tak to delaj medenyma trubickama. Ty v plamenu dlouho vydrzet nemuzou. Akumulacni nadrz to ke vsemu zesloziti a prodrazi. A preopena by ze slamenyho domecku nadelala mulc.

Uživatelský avatar
Jiří z Podkopečka
Příspěvky: 37
Registrován: 02 kvě 2013 21:21

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Jiří z Podkopečka »

Mastnacek: Samotíž se dělá jak?Výškovým uspořádáním?


Kdyby vypli proud tak stále může jít teplo skrz kominovou cestu, která by se táhla tak aby všechno teplo co může odevzdala domu. Takze by umrznutí nemělo hrozit:) Jen to že si nedám teplou sprchu.


Jak je to stim připojenim na akumulační nádrž? Trubky od solárka a  vyměníku se spojují (viz schéma, tam bude asi největší problém) pak už de jeden typ trubek do akumulátoru. Akumulátoru by tim pádem mělo být jedno co ho zrovna napájí. Neměl by se tím pádem prodražit.


monikas
Příspěvky: 7
Registrován: 18 čer 2013 09:39

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od monikas »

Mame v planu slameny domek (jsme ve fazi rozbehleho uzemniho rizeni), podlahova plocha cca 95m2. Pripojky mame stejne elektrina a studena voda. 


DIky velkym balikum jsme se dostali az temer k pasivnimu standardu domu. Vytapeni ted resime, od kamnare mame navrzena tezka akumulacni kamna, konkretneji samotove topeniste o vykonu 2.7kW se sekundarnim vzduchem aby spalovalo i drevni plyny, z nej spalinovou cestu necelych 7m ze samotu, castecne vedenou v lavici na sezeni, pak napojene na komin. Pocitana akumulace je 12 hodin bez prikladani (pri pocitane venkovni teplote cca -12stupnu celsia), takze pocitam, ze realne to vydrzi alespon 16-18 hodin,  mozna i vice. Na jedno prilozeni by melo byt kolem 8kg dreva, pak minimalne 12 hodin nic, pak znovu prilozit/zatopit. Podle kamnare musi byt v nasem dome co nejmene tepla z kamen primo do mistnosti a co nejvice tepla do akumulacni hmoty k salani, jinak budeme mit pretopeno. 


Vnitrni pricky domu chceme udelat z hliny nebo hlinoslamy (jeste prakticky vyzkousime co jak pujde), na slame samozrejme hlinene omitky cca 5cm. Dum bude prizemni, rozvod tepla nam prisel nejjednodusi pres otevrene dvere mistnosti. Na podlaze bude asi vsude drevo a to neni nejvhodnejsi pod podlahove topeni.


Teplou vodu zatim klasicky bojler na elektrinu, az bude vic casu, chci se kouknout jak by to bylo se solarnim ohrevem teple vody. Zvazovala jsem i lazenska kamna na drevo do koupelny, ale manzel nebyl nadsen, tak v planu nejsou. Na ty bychom museli udelat druhy komin a pak bychom byli nezavisli. Nezavisle vareni na ohni budu mit asi v letni kuchyni venku, protoze sporak na vareni v dome take nebyl predmetem vseobecne shody a nevim zda by od nej nebyl dum pretapen.  


Shrnuto - topeni akumulacni kamna, ohrev teple vody lazenska kamna, (pripadne sporak na vareni a peceni). Zustava otazka, zda by dum nebyl pretapen lazenskymi kamny a varenim. Prakticke zkusenosti nejdriv za rok ;)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od jarda bon jovi »

Obavy z přetopení budou liché, spíše bych řešil, na čem budu vařit, asušit prádlo . ale co když vařením přetopíte dům, to pak budete muset jíst z jídlonosičů přefabrikovanou stravu. Moc vesele ta pasivita nevypadá.....


Odpovědět