Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Domácí vychytávky...
snake 1111
Příspěvky: 45
Registrován: 11 čer 2012 11:26

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od snake 1111 »

pro Lubomir Blazek 


tvoji velkou vyhodou je ze barak teprve budes stavet  a kamna/at raketova nebo tezka akumulacni/ muzes navrhnout tak aby v kazde mistnosti byla jedna radiacni stena kamen.Tim by si se vyhnul ohrevu vody pro podlahove topeni.Samozrejme smycka pro ohrev vody je mozno do kamen zabudovat ale naprosto souhlasim ze by nemela odebirat teplo z topeniste.Ja stavim raketova akumulacni kamna,a tezka ruska kamna .A take mam rad filosofii ruskych kamnaru ktera rika "nejdriv postav kamna a kolem nich pak dum".Vyhodou raketovych kamen/bez ohrevu vody/ je urcite mansi financni naklad ,nebot das mene za material.Dalsi velkou vyhodou RAK je okamzita radiace tepla za sudu po zatopeni.Tato vyhoda je ale pouze pro ty kdo v objektu trvale neziji,prijedes na chalupu, zatopis a mas okamzite teplo plus akumulaci v lavici.Tohle tezka akumulacni kamna/at ruska,finska,rakouska/nikdy nevzladnou.Ty ale budes v objektu trvale bydlet proto bych doporucil kamna tezsi a s prerusovanym topenim.Budes mene otrokem prikladani .Ja samozrejme doporucuji tezka kamna ruskeho typu,ktera v sobe nemaji tahy/jako finska, rakouska atd/ale 'bells' zvony,a proto je jejich stavba daleko jednodussi a lze na ne napojit vice nez na kamna s tahy.Spotreba samotu tak tretinova.Take tah komina /a jeho viska/muze byt mensi nez u kamen s tahy.To je ale pouze muj osobni nazor a nerad bych nekomu slapnul na palecek.Takze kdyby te zajimalo neco vic k RAK /stavel jsem jich 5kusu/ nebo k tezkym ruskym kamnum /mam za sebou zatim 3 /tak se ozvy.Par fotek kamen co vyhrivaji 4 mistnosti,obyvak,loznici,chodba vyhrivana topenistem,a koupelna hypokaustni system.

Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Jiří Danihel »

Jeden nový problém: V posledních dnech jsem někde v médiích zachytil zprávu, že tak jako nám EU zarazila výrobu a prodej obyčejných žárovek, totéž je v plánu s kotli na tuhá paliva. Ty ne-eko se už nebudou prodávat, ale co je horší, v příštím desetiletí má být dokonce zakázáno používání starých kotlů na tuhá paliva s manuálním přikládáním bez regulace spalování. Kdo čím topí - ať už jde o palivo nebo topeniště - se dá bohužel celkem snadno odhalit podle kouře. Takže lze očekávat návštěvy inspektorů ze ŽP a pokuty. Je otázka, jestli udělají nějakou výjimku např. pro chataře a chalupáře, pro majitele krbů, apod. Každopádně bude dobré věnovat pozornost vývoji legislativy kolem zdrojů tepla, než se pustíte do stavby jakýchkoli kamen.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Tohle se sahodlouze resilo napriklad na energoportale. Revize kotlu se nevztahuji na ty pod a vcetne 10kw. Takze kdyz budes mit dobre izolujici slamak, muzes si poridit 3clankovej viadrus a topit zvesela. Ted uz by na trhu nemely byt kotle s mensi emisni tridou nez 3. To me ani nedoslo ale je fakt, ze kdyz si samodomo postavis raketaky, udelas nejakej ten komin, tak ti to pak zadnej pojistovak nepojisti, na to je potreba kominik a ten zase rekne, ze takovy kamna a takovej komin je proti predpisum, takze.... ale coz. Loni jsem poridil babicce na statek viadrus U26 4 clanek, jednotku, ventilator, napojeni na komin jsem si delal sam. Komin je prulezak, tak jsem koupil samotovy tvarovky, udelal cca 6metru komin z nich a nahore utesnil cedicovou vatou. Tahne to jak das  cistim akorat pred a po sezone. Ale porad je to riziko ze kdyby to na pude blaflo, tak dostaneme kulovy, protoze jsem na to kominika nevolal. Mozna to pristi rok zkusim aspon s nim zkonzultovat. Oni totiz mistri kominici moc radi nabizej nerezovy vlozky a vsechno si to nechaj nalezite zaplatit aby clovek dostal stempl.

Jiří Danihel říká:


Jeden nový problém: V posledních dnech jsem někde v médiích zachytil zprávu, že tak jako nám EU zarazila výrobu a prodej obyčejných žárovek, totéž je v plánu s kotli na tuhá paliva. Ty ne-eko se už nebudou prodávat, ale co je horší, v příštím desetiletí má být dokonce zakázáno používání starých kotlů na tuhá paliva s manuálním přikládáním bez regulace spalování. Kdo čím topí - ať už jde o palivo nebo topeniště - se dá bohužel celkem snadno odhalit podle kouře. Takže lze očekávat návštěvy inspektorů ze ŽP a pokuty. Je otázka, jestli udělají nějakou výjimku např. pro chataře a chalupáře, pro majitele krbů, apod. Každopádně bude dobré věnovat pozornost vývoji legislativy kolem zdrojů tepla, než se pustíte do stavby jakýchkoli kamen.





Uživatelský avatar
Jiří z Podkopečka
Příspěvky: 37
Registrován: 02 kvě 2013 21:21

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od Jiří z Podkopečka »

Jiří Danihel: S tou navratnosti solaru jste me nepotesil, tj skoda ze to je tak drahe. Nevyuzit to mnozstvi energie ze slunce je hrich. Snad nejaky DIY panel... ale to bude asi bida.


snake 1111: Me se na tech reketovejch libilo ze z kominu jde uz jen studenej kour a teplo se odevzda baraku. Jak to s timto u ruskejch kamen?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od jarda bon jovi »

teplota spalin musí být nějaká konkretní, aby komín nezarostl bordelem velmi rychle.


pPověry jsou různé a ta nejhorší je, že slaměnej barák s e statusem pasivity nabízí nějaký bonus či výhodu.


Kotle a topidla sice evropští úředníci budou chtít regulovat, ovšem bez znehodnocení ústavy a listiny práv a svobod s tím nehnou.


Nikdy a nikdo nesmí do vašeho domu bez podpisu soudce a relevantního podezření ze závažného trestního činu. A zákazem výroby si nijak nepomůžou, protože v mém okolí běží pár litinových kotlů po sudetských němcích......


Kdyby ti kokoti podpořili automatické kotle, byl by klid.


Nejlepší investice budou kuchynské litinová kamna, neboli sporák s pečící troubou.  Vydrží navěky a s teplem se uvaří, upeče a s vložkou to ohřeje bojler a radiátor v koupelce.......



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Teplota spalin musi byt, ani ty raketaky nemuzou vsechno ulozit do hmoty, to by pak ten kour ani z toho komina nevylez, proto to chce hodne nastudovat prakticky realizace nebo se nechat poucit od lidi co to maj a provozujou.


S tim soudcem bych si nebyl tak jistej, staci nejakej dojebanej judikat viz zatahy chlupatejch na kvetinarstvi, kdo vi o cem mluvim tak bude vedet. Naseres souseda ze ti huli do voken a jses jasnej. Udani, prijde starosta v doprovodu policajta a naparej ti flastr. Litinovy kotle nebo kamna? U kamen bych se nedivil u kotle by me zajimalo co to je za modely.


Automaticky kotle nejsou zadna vyhra a uz vubec nemaj co docineni s udrzitelnosti. Bud do nich rves uhli, nejpsis nejakej ten ekohrasek plavenej nebo stepku nebo neco organickyho nadrobno nasekanyho.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od jarda bon jovi »


ALE jo, v aut kotlech nelze pálit odpadky, jako v nasýpacích. to je ten obrovský přínos. jináč v kotlích končí neuvěřitelné množství odpadků. to je ten pravej průser.


a  domovní svoboda... pokud podnikáš, musíš počítat s represí. ale do nepodnikatelských prostor jen po podpisu soudce. tak to prostě je.



mastnacek říká:


Teplota spalin musi byt, ani ty raketaky nemuzou vsechno ulozit do hmoty, to by pak ten kour ani z toho komina nevylez, proto to chce hodne nastudovat prakticky realizace nebo se nechat poucit od lidi co to maj a provozujou.


S tim soudcem bych si nebyl tak jistej, staci nejakej dojebanej judikat viz zatahy chlupatejch na kvetinarstvi, kdo vi o cem mluvim tak bude vedet. Naseres souseda ze ti huli do voken a jses jasnej. Udani, prijde starosta v doprovodu policajta a naparej ti flastr. Litinovy kotle nebo kamna? U kamen bych se nedivil u kotle by me zajimalo co to je za modely.


Automaticky kotle nejsou zadna vyhra a uz vubec nemaj co docineni s udrzitelnosti. Bud do nich rves uhli, nejpsis nejakej ten ekohrasek plavenej nebo stepku nebo neco organickyho nadrobno nasekanyho.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od mastnacek »

Nesouhlasim s tebou. V hodne automatech lze topit rucne cimkoli. Daleko vetsi pruser je ze lidi neumej topit v normalnich kotlich. I rozstelovanej blbe nastavenej automat treba i s morkym uhlim bude hulit vic jak muj poloautomat. Kdyz chci, nekouri se vubec. Kdybych nebyl linej, tak vecer vymetu zbytek zhavyho, znovu nalozim, zhavy nahazu navrch, na to par drivek a jedu bez koure dalsich 12 a vic hodin. A to vsechno bez nasypky, podavace a navic bez rostovani. Kdyz tohel vyslvetluju nekomu jinymu, tak jsou dve reakce, ty vole jsem to zkusil a mas recht a druha, me to muze... budu topit dal jak jsem zvyklej. A i kdyz nejsem praskac a svine, kdyz se to ke me tahne v zime nahoru a vim od koho to je a vim ze jsem mu radil a sere na to, tak mam chut ho napraskat. Automaty a hlavne prestavby se staly obeti kseftaru. Kdyz uz automat tak od polaku.

jarda bon jovi říká:



ALE jo, v aut kotlech nelze pálit odpadky, jako v nasýpacích. to je ten obrovský přínos. jináč v kotlích končí neuvěřitelné množství odpadků. to je ten pravej průser.


a  domovní svoboda... pokud podnikáš, musíš počítat s represí. ale do nepodnikatelských prostor jen po podpisu soudce. tak to prostě je.



mastnacek říká:


Teplota spalin musi byt, ani ty raketaky nemuzou vsechno ulozit do hmoty, to by pak ten kour ani z toho komina nevylez, proto to chce hodne nastudovat prakticky realizace nebo se nechat poucit od lidi co to maj a provozujou.


S tim soudcem bych si nebyl tak jistej, staci nejakej dojebanej judikat viz zatahy chlupatejch na kvetinarstvi, kdo vi o cem mluvim tak bude vedet. Naseres souseda ze ti huli do voken a jses jasnej. Udani, prijde starosta v doprovodu policajta a naparej ti flastr. Litinovy kotle nebo kamna? U kamen bych se nedivil u kotle by me zajimalo co to je za modely.


Automaticky kotle nejsou zadna vyhra a uz vubec nemaj co docineni s udrzitelnosti. Bud do nich rves uhli, nejpsis nejakej ten ekohrasek plavenej nebo stepku nebo neco organickyho nadrobno nasekanyho.








jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od jarda bon jovi »

ale já s tebou souhlasím. lidi neumí topit v normálních kotlích a tak jsem si nechal namontovat kotel. nemám čas se zabývat topením., od fy berski, kterej umí spálit cokoli.i moji jemnou štěpku, i moje polena, i moje suché výlisky z jablek, i moje pecky ze švestek, i nařezané vrbové proutí, i řezané seno, i darebné zrní, i zadinu z obilí. takže to je moje představa o kotli. našroubovali mi i čerpadlo, co žere na mých 14 radiátorů plus podlahovku 8watů. Na hnědé uhlí to kouří stejně, jako na suché peletky ze dřeva i agropeletky.Takže vůbec....


Tvrdím, že dobře spálené hnědé uhlí je ekologičtější, než špatně pálené dříví.


snake 1111
Příspěvky: 45
Registrován: 11 čer 2012 11:26

Re: Ohřev vody a vytápění slaměnného domku - schéma

Příspěvek od snake 1111 »

pro Lubomir Blazek, to aby kamna horela na co nejvyssi teplotu v topenisti-cca 1000C- za pristupu sekundarniho vzduchu-aby schorely i plyne slozky - a aby do komina odchazela pouze takova teplota kterou  komin potrebuje pro spravnou funkci je cilem vsech akumulacnich kamen .Voda se v plynych slozkach srazi pri 80C coz znamena ze teplota do komina musi byt 80C plus tepelna ztrata komina.Tepelna ztrata u noveho nerezoveho odizolovaneho komina je cca 15C na 1m delky.Takze pri 5m dobreho kominu ,potrebujes 80C plus 5x15C coz je 155C.Takze jestlyze dosahnes v topenisti 1000C -155C pro komin,tak muzes ulozit do akumulace 845C coz zustane v baraku.


 


Odpovědět