Osvětlení jurty

Domácí vychytávky...
Odpovědět
Patrik Kobr

Osvětlení jurty

Příspěvek od Patrik Kobr »

Ahoj, 

řeším jak nejlépe osvětlit jurtu,jednu místnost 35 m2,bez použití klasické elektřiny (nemám zavedeno).

Dlouhodobé používání svíček nebo petrolejek,vzhledem k malému uzavřenému prostoru,by příliš vhodné asi nebylo.

Nemáte někdo zkušenost s tímto?  http://www.solarni-dum.cz/cs/zbozi/geo-2-bezkabelova-sada-pro-solarni-osvetleni-32m2

Je to pro mne Španělská vesnice a nedokážu si představit, kolik slunce to potřebuje,aby se baterie dobyla.

Svítit potřebuji hlavně přes zimu,kdy toho sluníčka moc není.

Tak nevím jestli mi to k něčemu bude.

Dík za rady

Vlasatej

Re: Osvětlení jurty

Příspěvek od Vlasatej »

Záleží na tom jak moc tam chceš svitit, pak je to jen otázka matematiky. 10W panel teď v zimě nedává prakticky nic. baterii rozhodně nebude stíhat dobíjet. Mám podobný panel na odvětrávání sklepa a přes zimu se prakticky ventilátor netočí. Přes léto se otáči i když je pod mrakem. Já bych touto cestou nešel.

To bych raději použil lampu na líh....

Patrik Kobr

hm,to by byly zbytečně vyhozené peníze za tu solární sadu. 

Kdybych použil klasickou 12V autobaterii  a napojil na ní 2 led žárovky,nemáte představu jak to mohlo dlouho svítit?

Mě se do lamp,které něco spalují moc nechce,přeci jen ty výpary pak musí člověk dýchat a v jurtě obzvlášť.

Vlasatej

Příspěvek od Vlasatej »

jakou baterii a jakou led žárovku (y) ? Každá baterie má tzv. kapacitu, v Ah která říká, kolik proudu je schopna dodávat po určitý čas. Např. baterie s kapacitou 44Ah dokáže teoreticky dodávat 44A po dobu jedné hodiny, přičemž tento vzoreček platí na obě strany, tzn. snížíme li odběr z ní na 4,4A , můžeme je odebírat 10h , nebo třeba 0,44A (440mA) můžete odebírat 100h atd. (teoreticky)

Takže musíte vědět, kolik ty vaše dva LED žárovky budou odebírat proudu . , např zde : http://www.t-led.cz/led-zarovka-mr16-4w-bridgelux  je led žárovka s udávaným příkonem 4W. Při 12V to znamená teoretický odběr 4W/12V=0,333A = 333mA

Jedna taková žárovka by Vám tedy tu baterku co jsem uvedl nahoře vybila domrtě za cca 100h ( teoreticky za víc, ale při 12V záleží hodně na délkách drátů a průřezech přívodních kabelů kvůli jejich odporu)

Analogicky dvě takové žárovky cca 50h svitu, pokud je baterie nová a plně nabitá, s jejím stárnutím bude kapacita klesat .....

Není to moc dobré , každých 50h vléci těžký akumulátor někam na nabíječku, zdá se to že je ze to zadlouho ale čas je mrcha vrtkavá.....

Pokud to přesto budete chtít otestovat, dokupte si k tomu tento panel http://www.heureka.cz/?h[fraze]=tps-946  za 400kč, v létě dá nějakých 1,5W , v zimě 00 nic. Tento malej panel používám v sadu v létě na dobíjení baterie ze které běží 2x za den jednu minutu 12V čerpadlo a vytáhne vodu z vrtu 2m hlubokého do koryta na zemi. Prakticky celou sezonu se to nemusím obsluhovat. Ale pokud je deštivé léto tak to panel nezvládá dobíjet.

Patrik Kobr

tak jasné,byla by s tím práce.Ale zas je jistota,že to bude fungovat. Investovat do 2 baterií,střídat je a k tomu nějaké ty serapatičky okolo,to by zas tak draho nevyšlo.Rozhodně levnějc jak solární systémy.

Moc díky za ochotu a osvětu

wilik

Příspěvek od wilik »

Záleží, jak moc budete chtít svítit (tzn. jak často a jak velkým výkonem). Pokud Vám postačí si občas večer rožnou žárovku, tak bude dostačovat nějaké LED osvětlení se solárním panelem umístěným na střeše, které se dá běžně koupit okolo tisícovky. Pokud byste chtěla, co vygeneruje více světla a dá se svítit dlouhodobě, tak už je to trochu složitější a nákladnější, i když v domácích podmínkách se dá ledascos zbastlit za pár korun, když člověk ví, jak na to.

Richard Pech

Příspěvek od Richard Pech »

Lidičky, jsem elektrikář. Chce to rozum do hrsti a říci si, k čemu ta jurta je využívaná. Celoroční bydlení? Víkendový domek?

Jak v té jurtě topíte?
Jak často se v ní zdržujete?
Co všechno ještě používáte v té jurtě za spotřebiče?

Pořešíme, ale potřebujeme anamnézu :D

Odpovědět