Zelenina se na zimu různě uskladňuje, ale zajímalo by mě, jestli se některé druhy nemůžou nechat na záhonech a sklízet průběžně. 

Známá je růžičková kapusta. Loni jsme ji měli a bylo to příjemné vědět, že i v zimě mám na záhoně něco jedlého. Letos jsem to bohužel propásla, nevysadila jsem ji včas, takže se bez ní budu muset obejít.

Kadeřávek je příbuzný kapustě, tvoří velké růžice volných střapatých listů, používá se podobně jako kapusta. Jeho výhoda je v tom, že se sklízí průběžně po jednotlivých listech. Existuje i v červené variantě a vypadá natolik pěkně, že se uplatní i jako dekorativní rostlina. Ten jsem sice vysela, ale asi pozdě, protože rostlinky jsou malé. Uvidíme, jestli z nich alespoň něco bude.

Topinambur jsem letos ochutnala poprvé a byl skvělý. Křehký a šťavnatý. Prý se dá i vařit, ale to jsem nezkoušela. Je to taková vysoká slunečnice s malými květy, která má v zemi jedlé hlízy. Jeden topinambur jsem dostala, aby si ho mohla vysadit, ale někde jsem ho ztratila, což mě moc mrzí.

Patrovou cibuli jsem poprvé viděla letos u sousedů. Zeptala jsem se jich, co to je a oni mi na oplátku několik cibulek věnovali. Možná by bylo bezpečnější je dát do země až na jaře, ale já je vysadila už teď. Na tři místa, na svoji zahradu, na zahradu svých přátel a na balkón do velkého květináče. Vyrašila všude. Letos v zimě ji řezat nebudu, je to totiž trvalka a já bych ráda, aby se mi pěkně rozrostla. Tato cibule se pěstuje pro zelenou nať, prý dokáže dát až 4,5 kg natě z m2 za rok.

Přemýšlela jsem i o tom, jak dlouho by pod nějakých krytem z chvojí, listí a jiného organického materiálu mohla na záhonech vydržet kořenová zelenina. Konkrétně vodnice. Možná ne přes celou zimu, ale alespoň do vánoc, aby člověk ušetřil místo na choulostivější zeleninu jako jsou brambory nebo mrkve. Napadá vás ještě jiná zelenina, která se může nechat na zahrádce a sklízet průběžně v zimě?

Prohlédnuto: 344 x

Komentář přidal(a) Jitka M. dne 14.Prosinec.2014 v 17:34

červená řepa, mrkev, porek, celer, petržel, pastiňák, hlávková kapusta- nakrýt chvojím a slámou a pokud není tuhá zima lze brát až do jara

Kdyby jsi chtěla topinambury, je jich nyní u nás plno - pěkné růžové

 (Beroun)

Komentář přidal(a) Cyril dne 14.Prosinec.2014 v 20:28

Pokud ovšem nejsou v místě hryzci. V takovém případě z červ.řepy, mrkve, celeru, petržele, pastináku mnoho nezbude....

Komentář přidal(a) Jitka M. dne 14.Prosinec.2014 v 22:15

To je pravda. Tady je názorná fotka jak to umí zbaštit. Chutnala jim mrkev, řepa a topinambury. Celer, petržel a kapusta zůstaly pro nás.

Komentář přidal(a) Ivana Mertová dne 15.Prosinec.2014 v 22:20

Topinambury jsem dostala, dala jsem je do země ale nevěděla jsem, jak je ochránit před hlodavci, tak jsem všechno kolem posypala pepřem, skořicí a podobným kořením. Jestli mají citlivý čich, tak by jim to mělo vadit, ne?

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby