sedmikráska chudobka bellis

Sedmikráska chudobka bellis perennis, také sedmikráska obecná a lidově někdy chudobka, je vytrvalá léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých asteraceae. Je jediným českým druhem rodu sedmikráska bellis.

Sedmikráska chudobka je nízká rostlina zřídka přesahující 10 cm. Sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici jsou široce obvejčité až obkopinaté, na okrajích jemně zubaté nebo celokrajné. Bezlistý květní stvol je jednoúborový. Květy jsou oboupohlavné, mají kuželovité lůžko, střed květů je žlutý, okvětní lístky bílé až narůžovělé. Tvarem připomínají vyplazený jazyk. Plodem sedmikrásky chudobky je nažka.

Bohatě zastoupená je chudobka v celé Evropě až po Kavkaz. Vyskytuje se v travních společenstvech.

Použít ji lze i v kuchyni, do jarních salátů. Velmi využívaný je i bylinný odvar ze sedmikrásek.

sběr a pěstování
Tato květina kvete od února do listopadu. Květy vykazují heliotopické vlastnosti podobně jako slunečnice a jsou odolné vůči mrazu až do -15°C. Květy sbírejte za soumraku, těsně předtím, než se začnou zavírat.
Potřebuje dostatek slunečního záření. Je závislá na Slunci a vybírá si pouze světlem plně prostoupená místa.
Po celý rok, sušit na stinném místě. Čištění kořenů je pracné.
Sedmikráska se vyskytuje v hojném množství na všech živných půdách, ve stínu i na osluněných místech. V zahradách se kromě okrasných kultivarů záměrně většinou nepěstuje, dá se poměrně snadno sbírat v přírodě. Pokud ji chcete na zahradě pěstovat, můžete ji zasít na jaře nebo v pozdním létě, nebo ji v jarním období vegetativně namnožit z oddělků.

LIDOVÉ LÉČITELSTVÍ
Chudobka je léčivá. Pro sběr jsou určené květní úbory se stonkem do 2 cm. Napomáhají zvýšení látkové výměny v játrech. Doporučuje se také při chorobách žlučníku. Chudobkový květ lze použít vnitřně i zevně. Vnitřně se používá např. při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, kdy napomáhá vykašlávání a působí protizánětlivě. K zevnímu použití je vhodná jako přísada do koupele nebo odvar na obklady. Využitelná je především na špatně se hojící rány a vředy. Kloktáním napomáhá léčbě zánětů hrdla a dásní.

Čistí krev, odvodňuje, zvlhčuje kašel, protizánětlivý účinek, hojí rány.

Potřebujeme-li ošetřit nějakou ránu, rozdrtíme listy a květy a vzniklou kašovinu na ránu přiložíme.

Sedmikráska je jednou z nejběžnějších rostlin a její čerstvé i sušené květy můžeme užívat vnitřně i zevně bez jakéhokoli rizika.
Při zánětech očí se používá k očním koupelím nálev ze sedmikrásky. Na pohmožděniny použijte obklady z rozdrcených listů. Při vřídcích v ústní dutině žvýkejte ke zmírnění bolesti čerstvé listy.
Na kožní potíže, např. ekzém, na ztuhlý krk, lumbago (houser) a obecně na různé bolesti si připravte odvar a používejte ho zevně.
Vnitřní použití odvaru nebo nálevu je vhodné při silné nebo bolestivé menstruaci.
Květy přidejte do koupele k osvěžení matné a unavené kůže.

Čaj se připravuje ze 2lžiček sušené rostliny a 1/4l vroucí vody. 10min nechat stát. 2šálky denně by měly pomoci při kašli, pročistí krev a poslouží i jako čistící pleťová voda (Stejně účinná je neředěná šťáva ze stonků).


PERMAINFO

jedlé části --- celoročně kořeny, listy a květy --- oříšková chuť --- svou oříškovo ovocnou chutí jakoby rostlina byla předurčena do salátů míchaných (se šťovíkem kyselým, smetankou, jitrocelem) i jednosložkových (jen ze sedmikrásky). Žluté trubkovité květy jsou nahořklé, ale to nevadí. I zde platí: na jaře je rostlina nejkvalitnější.
Uvařené naložené kořeny jsou trvanlivé a pro svou sladkokyselou chuť s oříškovým podtónem se hodí jako zeleninový doplněk rýže. Také jej můžeme rozkrájet do salátu. Totéž lze ovšem provést s kořeny syrovými.
Vymačkané nadzemní části stojí za pozornost jako ovocná šťáva. Mají oříškovou chuť a lze je pít buď nezředěné, nebo smíchané s vodou. Také je však můžeme uvařit a dále připravovat jako běžnou zeleninu. Rozsekanými sedmikráskami lze posypat krajíc chleba a můžeme je také použít jako přísadu do bannockového těsta.
Za sedmikráskových poupat dostaneme úžasné "kapary", zavaříme-li je v roztoku z 1/2 čajové lžičky soli, 1/4l (březového) vína a 1/4l (březového) octa. Vaříme 5min.
Sedmikrásková omáčka : na oleji zpěníme mouku (z vlastnoručne umletých semen) s jemně nasekanými nadzemními částmi a pórem. Osolíme, neecháme vystydnout. Omáčka je výborná s rybou a ztracenými vejci.
Přízemní růžice jsou vždy plné písku a bývají zaneseny uschlým loňským listím, špatně se perou a čistí.

zelená střecha --- Střechy s rostlinami jako jetel, pažitka nebo sedmikrásky, volenými často z estetických důvodů, mají menší povrch listí než travnaté střechy, a proto i menší stavebně fyzikální a klimatický účinek; stále však mají větší povrch listí než střechy osázené rozchodníkem nebo kombinací mech-rozchodník. --- vhodná rostlina k ozelenění zelené střechy do výšky substrátu 12-15cm.

ZAJÍMAVOSTI

 • lidové názvy --- babička, cikánka, hladověnka, husí kvítko, chudoběnka, chudobička, chudobinka, chudobka, jiskerka, kakuše, kakuška, karuška, letní krása, matečník menší, stokrása, zapomenutka
 • planeta --- venuše
 • živel --- voda; rod --- ženský; znamení --- rak; svátek --- jarní a podzimní rovnodennost
 • bytosti --- Alkéstis, Afrodíta, Apollón, Artemis, Belenos, nymfa Belidis, Freya, Thor, Venuše


tradice
Jméno "Bellis" pochází z latinského "bellus", což znamená "hezký". Podle jedné antické báje se na sedmikrásku změnila luční nymfa Belidis, ve snaze uniknout milostným nástrahám římského boha pravidelného střídání ročních období Vermuna. Jindy se spojuje původ jména s keltským bohem Belenem. Anglické jméno daisy pochází z anglosaského "daeges eage" neboli "oko dne", což se vztahuje k otevírání květů za denního světla a zavírání za soumraku.
Kdysi se sedmikráska používala proti šoku po válečných zraněních, někdy v kombinaci s řebíčkem. Staré jméno "bruisewort" (bruise = pohmoždění, modřina, "wort" bylina) ukazuje na schopnost léčit zhmožděniny. O anglickém lidovém názvu "bairnswort" (bairn je skotský lidový výraz pro dítě) se předpokládá, že pochází ze Skotska a týká se zvyku dětí plést ze sedmikrásek věnečky.
Kdysi se věřilo, že oddenek sedmikrásky má moc zabránit růstu. a proto se vařil a dával štěňatům, aby zůstala malá, nebo dokonce i dospívajícím dětem. kterým hrozilo, že budou příliš vytáhlé a hubené.
Sedmikráska se jinak pojí s čistotou, nevinností a věrnou láskou. Je zasvěcena bohyním Venuši, Afrodítě a freyje. Podle křesťanské legendy vyrosly první sedmikrásky ze slzí, které uronila Panna Maria, když její rodina prchala do Egypta. Na středověkých malbách byly sedmikrásky symbolem čistoty a nevinnosti Ježíška.
V Chaucerově "The legend of goode women" se královna Alceste změnila v sedmikrásku, protože podle Chaucera byl počet jejích ctností větší než počet kvítků v úboru květu. Podobný námět se opakuje ve staré řecké báji o Alkéstidě dceři krále Pelia. Její snoubenec Admétos těžce onemocněl a měl zemřít. Apollón vypomohl u bohyň osudu, že zůstane živ, ale jen tehdy, obětuje-li pro něj někdo svůj život. Jediná Alkéstis tuto oběť přinesla, ale vrátila se na zem v podobě sedmikrásky.

lidové pověry
Anglický rodový název "measure of love" (měřítko lásky) pochází z dobře známého zvyku trhat jednotlivé lístky z květu a říkat "mam tě rád, nemám tě rád", dokud nedá poslední plátek odpověď. Podobným způsobem je možno lístky prostě spočítat a dozvědět se, zda je láska opětována - sudý počet znamená, že není, lichý počet opak. Počet plátků je však obyčejně lichý, a začnete-li slovy "mám tě rád", dostanete většinou žádoucí odpověď.
Zavřete oči a utrhněte plnou hrst trávy tam, kde rostou sedmikrásky. Počet sedmikrásek v ruce znamená počet let zbývajících do svatby.
Chcete-li získat lásku, noste při sobě sedmikrásku.
Přejete-li si přivolat sen o milém, který je daleko, zkuste dát pod polštář kořeny sedmikrásky.
Zvláštní kouzelné vlastnosti mají sedmikrásky trhané mezi pravým polednem a třináctou hodinou. Usušíte-li je a nosíte při sobě, dosáhnete úspěchu v každém podnikání (Německo).
Můžete-li se postavit jednou nohou na sedm sedmikrásek najednou, je tu již léto. Sen o sedmikráskách znamená na jaře a v létě štěstí, ale na podzim neštěstí.
Sedmikrásky v zahradě chrání dům před bleskem.
V květomluvě je sedmikráska symbolem nevinnosti a věrnosti.

parapsychologie
Sedmikrásku uctívali Keltové jako symbol léta i jako rostlinu boha slunce a světla jménem Belenos. Sedmikrásky kvetou přibližně v době od jarní do podzimní rovnodennosti a ovládaly svátky Ostara, Beltane, Coamhain, Lughnasa a Herfest. Proto byly při všech těchto příležitostech rituální rostlinou. Nejvíce se však uplatnily při obojí rovnodennosti, kdy v obřadech připomínaly začátek nebo konec světlé poloviny roku.
Při jarní rovnodennosti se sedmikráskami uctívalo sílící slunce a vábily se jimi najády, aby během vegetačního období napomáhaly úspěšné sklizni.
Sedmikrásky symbolizovaly nevinnost a čistotu, zvláště ženy. Proto jimi pohané vítali právě narozené děti a mladé dívky se zdobily věnci ze sedmikrásek při rituálu první menstruace. V severské tradici byly sedmikrásky zasvěceny bohyni Freyje a převládaly při rituálech na její oslavu: byly součástí kadidla, sypaly se po obvodu magického kruhu, zdobil se jimi oltář a věnčily také hlavu kněžek, vzývajících tuto bohyni.

OSTATNÍ INFORMACE

 • daisy --- eng; gänseblümchen --- ge; paquerette vivae --- france; sedmokráska obyčajná --- sk


obsahové látky
hořčiny, sliz, silice, flavonoidy, třísloviny, triterpenové saponiny, organické kyseliny, minerální látky, inulin, sacharidy, anthoxanthin


vědecká klasifikace

 • doména: eukaryota eucaryota
 • říše: rostliny plantae
 • podříše: vyšší rostliny cormobionta
 • oddělení: krytosemenné magnoliophyta
 • třída: vyšší dvouděložné rostliny rosopsida
 • podtřída: asteridae
 • řád: hvězdnicotvaré asterales
 • čeleď: hvězdnicovité asteraceae
 • rod: sedmikráska bellis

Prohlédnuto: 5545 x

Komentář přidal(a) beruna dne 6.Únor.2013 v 14:54
 • mast ze sedmikrásek --- 25dkg květů a listů sedmikrásky, včelí vosk v množství asi poloviny celkového objemu, 25dkg vazelíny; rozpusťte ve vodní lázni vosk a vazelínu. Přidejte květy a listy, zvolna dvě hodiny vařte a sceďte do nádoby.
 • čaj ze sedmikrásek
  lžičku sušených nebo čerstvých květů a listů přelijte šálkem vařící vody a nechte 10min vyluhovat. Pijte 3-4krát denně.
 • odvar ze sedmikrásky
  60g květů a listů, 1/2l vody
  nechte 2min vařit a odstavte. Po 10min sceďte.
 • Nálev pročišťující krev
  50g nať řebříčku, 50g nať violky trojbarevné, 50g květů sedmikrásky, 50g hluchavky bílé, 50g kořen pampelišky, 50g kořen lopuchu, 50g list jahody lesní, 50g list břízy, 50g list maliníku, 20g šištice chmele, 20g měsíčku; lžíci bylin zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme 23 minut vyluhovat pod pokličkou, pak scedíme; horký nálev pijeme 1-2x denně před jídlem

 • Čaje při zánětech kůže
  I. --- (afty, ekzémy a záněty kůže)
  20g květ sedmikrásky, 20g květ prvosenky, 20g květ hluchavky, 20g list kopřivy; lžíci bylin zalijeme šálkem vařící vody; pijeme 2-3x denně

 • Nálev při výskytu pih
  I. --- 100g květ sedmikrásky, 50g list meduňky, 50g nať řebříčku, 50g list máty peprné, 50g nať violky trojbarevné; lžičku bylin zalijeme sklenicí vařící vody a necháme pod pokličkou ½ hodiny vyluhovat, pak scedíme; nálev pijeme denně s malinovou šťávou nebo lžící medu
  II. --- 50g květ sedmikrásky, 50g nať máty peprné, 50g nať buřiny srdečníku, 50g nať tymiánu, 50g oddenek mochny, 50g kůra vrby, 50g list šalvěje; lžičku bylin zalijeme sklenicí vroucí vody, necháme pod pokličkou ½ hodiny vyluhovat, pak scedíme; nálev pijeme denně

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby