mateřídouška thymus

Mateřídouška thymus je rod rostlin z čeledi hluchavkovitých. Mateřídoušky jsou zpravidla silně aromatické nízké keříky nebo vytrvalé byliny s tenkými větvemi, vyrůstajícími obvykle z krátkého dřevnatého stonku. Stonky jsou plazivé, vystoupavé nebo přímé, sympodiálně nebo monopodiálně větvené. Květonosné větve jsou vystoupavé až přímé, téměř oblé nebo tupě až ostře čtyřhranné, rovnoměrně ochlupené nebo s oděním hustším na 2 protilehlých stranách, případně jen na hranách. Hlavní kořen je dřevnatějící, bohatě rozvětvený. Na povrchu listů, kalichů, korun a jiných nadzemních částí se nacházejí přisedlé siličné žlázky. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté nebo přisedlé, čárkovité až okrouhle vejčité, celokrajné nebo zoubkaté, chlupaté nebo lysé.

Květy jsou drobné, oboupohlavní nebo funkčně samičí (gynodioecie), krátce stopkaté, v lichopřeslenech skládajících koncové protáhlé nebo hlávkovitě stažené, na bázi často přetrhované lichoklasy. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, dvojpyský, s 10 až 13 žilkami, horní 3 cípy jsou trojúhelníkovité, dolní 2 cípy užší, šídlovité. Koruna je trubkovitá, mírně až zřetelně dvoupyská, bělavá až sytě růžovofialová. Horní pysk je největší, mělce vykrojený, dolní pysk je trojlaločný. Tyčinky jsou 4, vyčnívající z koruny(u funkčně samičích květů ale často zakrnělé), spodní dvě jsou o něco delší než horní. Tvrdky jsou široce vejcovité až kulovité, s jemnou zrnitou skulpturou, téměř hladké.

Mateřídouška se vyskytuje v celé Evropě mimo její nejsevernější části, v Asii, v severní Africe a na Etiopské vysočině. Chybí na velkém území Střední Asie. Centrum druhového bohatství je ve Středomoří, zvláště na Pyrenejském poloostrově. V květeně České republiky je zastoupeno 7 druhů mateřídoušek.


vedlejší účinky
Neužívat delší dobu, jinak působení tymolu může dojít k podráždění gastrointernálního traktu.


sběr a pěstování
Rostlina má velmi silnou aromatickou vůni. Sbírá se rozkvetlá nať, která se suší na vzduchu a nebo se používá čerstvá.
Listy se mohou sbírat dle potřeby, ale chuť i vůně je nejlepší za květu. Mohou se sušit nebo naložit do octa nebo oleje.
Semena se vysévají na jaře, stonkové řízky dlouhé 5-7cm je možno odebírat kdykoliv, mimo zimní období. Trsy rostlin se rozsazují na jaře nebo na podzim. Mladé rostliny se protrhávají na vzdálenost 30cm. Velké trsy rostlin by se měly během léta sestříhávat. Mladé rostliny je v zimě nutno chránit před mrazem. Na podzim nebo v zimě se mateřídoušky mohou přihnojit chlévskou mrvou. Některé z nich, např. tymián, jsou vhodné i pro pěstování v místnosti. Rostliny mateřídoušky citronové, vypěstované z řízků, mají údajně lepší vůni než rostliny vypěstované ze semen.

LIDOVÉ LÉČITELSTVÍ
Snižuje horečku, uklidňuje, uvolňuje křeče, tlumí kašel, antiseptické účinky.
Nálev z listů je vhodný při kocovině, jako obecné tonikum, při špatném trávení, nadýmání, přejedení, nervozitě a depresi. Oslazený medem se může pít při bolení v krku, kašli, nachlazení, chřipce, černém kašli, menstruačních potížích, astmatu a průduškových potížích.
Zevně se může použít na pleť nebo k napaření obličeje při uhrech, akné, řezných a jiných ranách a bolácích. Proti lupům je dobré spláchnout vlasy nálevem z listů mateřídoušky a rozmarýny. Pojídání syrových lístků pomůže strávit tučná jídla.

různé druhy

 • mateřídouška obecná thymus serpyllum
 • mateřídouška vejčitá thymus pulegioides


PERMAINFO
jedlé části --- listy a květy lze užívat čerstvé či sušené jako koření nebo se z nich vaří čaj --- mateřídouškový čaj může být používán jako náhražka černého čaje. Má uklidňující účinky a pomáhá při kocovině z jiných "etnobotanických specialit". Pro zvýraznění chuti by mateřídouška nevíc neměla scházet v žádném salátu z planých rostlin ani v žádném masitém pokrmu. Proto si v příslušném období nasbíráme dostatečné množství a mateřídoušku si nasušíme.
Bannocku dá mateřídouška chuť bylinkového chleba. Bylinu je vhodné pečlivě rozdrtit v hmoždíři, aby se v těstě dobře rozdělila. Nedrcené listy jsou poměrně tvrdé a nezměknou ani pečením.
Mateřídouškový olej, který se vyrábí z listů a květů, má využití jako účinný masážní prostředek při bolestech svalů a nachlazení. Poslouží také jako ústní voda. Jeho nevýhodou nicméně je, že vylisovat nepatrné množství, byť i pomocí lisu na česnek, předpokládá neuvěřitelnou práci. Jestliže někdy déle prší, dá se to přece jen zvládnout. Mimo to můžeme části rostlin uvařit ve vodě a uvolněný olej po pár hodinách slít. Je to však komplikované, neboť oleje je pramálo.
Mateřídouška ve vonném polštářku vypudí se stanu nepříjemný zápach.

zelená střecha --- okraje a hřebeny střech, stabilní, stačí jí málo vlhkosti a i v zimě vytváří hustý polštář. Vhodná rostlina pro ozelenění zelené střechy do výšky substrátu 12-18cm.

ZAJÍMAVOSTI
mytologie a legendy
Rodové jméno "thymus" pochází z řeckého slova "thumos" tj "vůně", nebo ze slova "thymos", což znamená "odvaha"; věřilo se totiž, že rostlina má moc povzbudit bojovníky. Je také možné, že název pochází z řeckého "thymon" (vykuřovat) nebo "thmia" (vůně), protože se mateřídouška dávala do kadidla. Další z možností je řecké slovo "thuo" (podnítit, vzrušit), pro již zmíněnou víru, že rostlina dává odvahu a zbavuje plachosti.
Římští vojáci se proto koupali ve vodě s mateřídouškou, aby získali odvahu a sílu. V Evropě byla mateřídouška známá jako symbol udatnosti, energie a aktivity. Stalo se zvykem, že dámy vyšívaly včelu vznášející se nad snítkou mateřídoušky na kapesníčky, které pak věnovaly svým rytířům.
Obyvatelé skotské vysočiny připravovali z mateřídoušky posilující nápoj, který zároveň dodával odvahu a zaháněl noční děsy. Mateřídoušku úzkolistou má ve znaku rod Drummondů.
Staří Egypťané balzamovali těla zesnulých mateřídouškou, která působí jako silné antiseptikum a konzervační činidlo. Řekové ji zapalovali k očistě chrámů, a nálev z mateřídoušky pili na závěr hodování. Ve středověku kosili mateřídoušku ve voničkách, jimiž chtěli zahnat potíže, choroboplodné zárodky a zápach.
Ve Walesu je mateřídouška jednou z tradičních bylin vysazovaných na hroby. Příslušníci kvasizednářského sdružení (Oddfellows) stále nosí mateřídoušku na pohřby svých členů, a na konci obřadu ji házejí do hrobu.
Říká se, že o půlnoci o letním slunovratu tancuje král nadpřirozených bytostí se svými přívrženci na záhonech mateřídoušky. Mateřídouška byla první bylinou na středověkém seznamu posvátných magických bylin. Je složkou mnoha receptů pocházejících z roku 1600, které údajně umožní člověku vidět nadpřirozené bytosti, např. skřítky.

lidové pověry
Dívky, které chtějí přivolat svého milého, by měly nosit snítku mateřídoušky, levandule a máty.
Noste snítku mateřídoušky nebo ji vhoďte do ohně, chcete-li si udržet pevné zdraví.
Dáte-li si pod polštář snítku mateřídoušky, zaženete noční děsy.
Ženy nosily snítku mateřídoušky ve vlasech, aby byly neodolatelné.
Mateřídouška dodá odvahy skřítkům, aby se vám zjevili.
Zažene negativitu a zlo; noste její snítku na pohřeb, abyste zapudili negativní vliv této události. Mateřídouška v pokrmu napraví dospělým lidem radost a chuť do života.

parapsychologie
Mateřídouška spolu s brutnákem byla důležitou bylinou pro ty, kteří se chystali na dráhu bojovníka a snažili se zvýšit svou odvahu a upevnit vůli. Pili čaj z mateřídoušky, sušené listy kouřili, dávali do koupele nebo pálili v kadidle, aby soustředili svou energii, získali sílu a dokázali čelit budoucím nesnázím.
Mateřídouška je bylinou očisty a ochrany, nálev se používal k očistě obřadního prostoru. Přidával se také do očistné rituální lázně a do kadidel očisty.

OSTATNÍ INFORMACE

 • breckland thyme --- eng; sand-thymian --- ge; thym serpolet --- france; dúška materina --- sk


obsahové látky
silice s cymolem, tymolem, karvakrolem, pryskyřice a třísloviny

vědecká klasifikace

 • říše: rostliny plantae
 • podříše: cévnaté rostliny tracheobionta
 • oddělení: krytosemenné magnoliophyta
 • třída: vyšší dvouděložné rosopsida
 • řád: hluchavkotvaré lamiales
 • čeleď: hluchavkovité lamiaceae
 • rod: mateřídouška thymus

Prohlédnuto: 3229 x

Komentář přidal(a) beruna dne 6.Únor.2013 v 15:31
 • mateřídouškový čaj --- lžičku byliny spaříme 1/4l vody a 10min necháme vyluhovat. Denně 2-3šálky.
 • olejový výluh s mateřídouškou --- naplňte sklenici bylinou a přelijte slunečnicovým olejem. Nechte 14 dní stát na slunném parapetu. sceďte do čisté sklenice.
 • pohár válečníka --- 15g brutnáku, 15g mateřídoušky, 1/2l vařící vody, nechte 15min vyluhovat a vypijte.
Komentář přidal(a) beruna dne 6.Únor.2013 v 15:33
 • Vlasový šampon mydlicový na potíže s lupy (zklidňuje a má čistící účinky)
  (u středně dlouhých vlasů postačí na 5 kúr) --- 2 lžíce nadrobno nakrájeného mydlicového kořene nebo hrst listů a natě této byliny, plná hrst bylin (podle výběru: lopuchu, česneku, cibule, petržele, rozmarýnu, kopřivy a mateřídoušky), 2 ½ sklenice vařící vody; mydlici a ostatní byliny zalijeme vařící vodou a necháme vylouhovat pod pokličkou alespoň 2x23 minut. Nálev scedíme a přelijeme do láhve s těsným uzávěrem.

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby