Financial, Economic and energetic crises in a large context

"The lecture hall was packed and everyone sat in a stunned kind of silence."


Talks and intensive weekend workshop by Nicole 'Stoneleigh' Foss:

 


Financial, Economic and energetic crises in a large context


 


Lectures: Tuesday 08/03 in Ceske Budejovice, Wednesday 09/03 in Brno and 10/03 in Olomouc.  


Weekend workshop: 11,12, 13/03 at PermaLot Centre of Natural Building, Bouzov Podoli

Sorry; no translation; English only.


Dear all,

We strongly recommend you to go to this speech! It's a unique chance to hear what seems to be a very normal housewife, (who happen to be one of the worlds most honest (and wisest) financial analysts) tell in normal words what's really happening, how it's affecting your life; and what you can do about it! 


See http://www.energybulletin.cz/ for details.

 

As a last minute arrangement we are proud to make it possible for 10 participants to join us in PermaLot for a weekend workshop with Nicole and her fellow editor,  Ilargi.  The exact program is still under development, but it will include talks about the present situation, and significantly the likely-hood of future collapse. This will lead to discussions and afterwards group work, making transition plans for your own life style/situation based on the sustainable design principles of Permaculture.

 


Comfortable accommodation is possible at nearby pensions/hotels, or free of charge on the floor in our strawbale cottage. Vegetarian food, partly organic. We start with dinner on Friday at 19:30, finish with lunch at noon.
Sunday. Price: 2500 kc. Possibility for work-exchange exists. Contact max@permalot.org for registration.
Contact max@permalot.org for registration to weekend workshop

 Please pass this invitation around as widely as possible.
This is an English language event. Přednáška bude vedena v anglickém jazyce.                    

 

 

Na začátku března zavítá do ČR spoluautorka blogu The Automatic Earth Nicole 'Stoneleigh' Foss, kterou naši stálí čtenáři mimo jiné znají i z několika překladů, které jsme v minulosti přinesli.

Stručný medailon: Nicole Foss (Kanada) je prezidentkou obchodní společnosti Green Connection Renewable (Zelená obnovitelná napájení) a řídí Agri-Energy Producers Association of Ontario, která se zabývá problematikou výroby bioplynu. Jako bioložka a právnička má zkušenosti s poradenstvím v oblasti životního prostředí a rovněž s praxí v Oxfordském institutu pro studium energetiky. Patnáct let se věnuje problematice finančních systémů. Působila jako editorka serveru The Oil Drum Canada, v současnosti publikuje na blogu The Automatic Earth, jehož je spoluzakladatelkou. Dnes patří TAE mezi osm nejnavštěvovanějších blogů zaměřujících se na ekonomiku a finančnictví.

Prohlédnuto: 61 x

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby