Ahoj přátelé.Jsem zde nová a nemám žádné zkušenost se zahrádkou,jsem spíš trempík na mateřské,nyní gaučák,mám ráda koně pejsky.....Ale k věci.Mám asi 200 m zahrádky pronajmuté od obce.Jen jen zatravněná a je přepůlená živým plotem na šířku to je tak vše.Začínám ale řešit stín.Nevíte prosím někdo o stromu,listnáč,který rychle roste a má bohatou korunu,nejlépe převislou.Chtěla bych nějaký pořídit ale po dvou dnech hledání na netu jsem z toho tumpachová.Javor mléč,bříza,atd.Všichni něco doporučujou ale já opravdu nevím,co vybrat a co rychle roste.Máte s tím někdo zkušenosti?

Jinak uvažovala jsem o koupení a přesazení většího stromu ale to bych se asi nedoplatila.Takže to budu muset nějaký čas vydržet pod slunečníkem....:(

Jinak,chci postupně vysazovat stromečky,kvůli zastínění,třeba každej měsíc jeden ale netuším jak to zkombinovat.Chtěla jsem malý les,ale to byl opravdu naivní nápad,nevěděla jsem.Jak se dávají stromky k sobě,po skupinkách? Nebo v řadě? V řadě asi ne,když chci zastínit plochu.Prosím pomozte.Nevyhýbám se listnáčům,jehličnanům ani třeba jeřabině.Moc se mi líbí kleč ale nevím jak roste,zda do šířky...ach jo.....poradíte? Díky Kamča

Prohlédnuto: 158 x

Komentář přidal(a) bobek dne 11.Březen.2011 v 11:15
Kamila Valková: Zejména začátečníkům vřele doporučuji velmi čtivou a informacemi nabitou knížku Jardy Svobody Ekozahrady ... Než začneš sázet stromy určitě raději 3x měř a přemýšlej. Ale na zahrádce 200 m na les zapomeň, spíš bych to viděl na jedlou houštinu a jeden menší stromek :-) Možná zkusit ty vřetenovité kultivary ovocných stromů ale nemám s nima zkušenost. Na kleč raději zapomeň, v jiných než horských  polohách má tendenci přerůstat a v důsledku nedostatečně vyzrálého dřeva paradoxně vymrzat. Z hlediska zůrodňování pozemku jsou vůbec obecně lepší listnáče. Pokud jde o stín, co takhle udělat z větví menší teepee a nechat ho popnout fazolema, ačokčou atp. Nebo mohutnější pergolu a vypustit na ni dýně hokkaido ... Přeju hodně zdaru.
Komentář přidal(a) Kamila Valková dne 12.Březen.2011 v 0:52
Ahoj Bobku,děkuji moc za rady.Knížku koupím :)Jinak brouzdám po netu a mám tu vypsaný zimolez,moruši bílou,jeřáb moravský a dřín.po domluvě s manžou padne stará pergola a postaví se zatím z té staré jen malá,4 trámy plus něco nahoře páč nejsou prachy.Byl velký oříšek čím to popnout! Jsem alergik,takže vistárie nemůžu,břečťan roste pomalu...napadlo mě kiwi mrazuvzdorné....ale hned se mrknu na tu dýni ! :) Nevím ani že existuje :) Ještě ten stín....Chtěla bych dva tři stomy,fakt na zahrádku pere jak blázen a my jen přebíháme kde je malinkarý stín.Takže budu muset vyřešit první ty stromy,četla jsem,že stromy se mají vysadit hned,páč nejpomaleji rostou,keře a kytky pak...ale já na kytky nejsem,spíš rákos,bambus nebo tak.A klidně piš,pište...budu moc ráda  :)

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby