--- bylinný porost pro výšku substrátu 12-16cm

Prohlédnuto: 105 x

Komentář přidal(a) beruna dne 6.Leden.2013 v 21:28

Zvonek (Campanula) je rozsáhlý rod dvouděložných rostlin s nejčastěji pětidílnou nálevkovitou nebozvonkovitou korunou většinou bílé, růžové, modré nebo fialové barvy, je rozlišováno asi 400 druhů rostoucích převážně v mírném pásu severní polokoule, obzvláště hojně v oblasti Středozemního moře.

Jsou to jednoleté, dvouleté až vytrvalé rostliny, většinou s výběžkatými kořeny, jejíchž lodyhy jsou přímé nebo větvené, lysé nebo chlupaté a dosahují výšky od 5 cm po 2 m.

Rostliny se vyznačují různolistosti, listy vespod lodyhy bývají odlišné od listů horních, navíc níže postavené jsou rozměrově větší než horní. U některých druhů při poranění stonku nebo listu vytéká bílý latex.

Oboupohlavné květy vyrůstají někdy osamoceně, většinou jsou seskupeny do lat nebo hroznů. Bývají velké 2 až 5 cm, někdy jsou i větší. Mají většinou po 5 vytrvalých kališních a volných korunních lístcích, ty bývají rozeklány. Některé druhy mívají mezi kališními lístky ještě menší přívěsky, jejichž tvar a velikost slouží pro první orientační určení druhu. Ve květu je pět volných tyčinek s krátkými vespod ztloustlými nitkami nesoucí volné, spolu zřídka kdy srostlé prašníky. Ze spodního semeníku tvořeného 3 až 5 plodolisty vystupuje čnělka na konci rozeklaná v trojlaločnou bliznu. Pro zabránění samoopylení je květ protandrický, pyl dozrává a vysypává se dřív než uzraje blizna. Na semeníku jsou nektarové žlázky, opylení zajišťuje hmyz.

Plodem je pukající tobolka obalená vytrvalým kalichem mající na střední semenici četná drobná, elipsoidní, hladká semena. Tobolka, převislá nebo vztyčená, se otevírá třemi chlopněmi různě umístěnými.

Mnoho druhů je s úspěchem používáno v zahradách jako okrasná rostlina, zejména v alpiniích a skalkách, při vhodném umístění nevyžadují příliš péče a pravidelně kvetou. Jednoleté druhy se celkem pravidelně vysemeňují. Některé cizí druhy takto zplaněly a rozšířily se do volné přírody.

zdroj: wikipedia

Přidat komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity PermaWeb!

Přidejte se ke komunitě PermaWeb.

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby