Tato šetrná metoda zavlažování se prý používá více jak 2000 let! a velmi mě už dříve zaujala. Na netu se taková nádoba prodává jestli jsem správně pochopil za 25 doláčů. 

Máte zkušenosti s vlastní výrobou nebo používání takové nádoby? má být pochopitelně neglazovaná, ale asi pálená? A zajímalo by mě jaká hlína nebo směs by byla na výrobu nejvhodnější? a vyrábí se zřejmě na kruhu.. který se snad dá něčím v domácích podmínkách nahradit?

Prohlédnuto: 4266 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

podle mne je to o tom ze ta voda je pekne odstata a vyhrata.kdyby to bylo ve skle tak tam zase rozjizdeji ruzne potvory ale takhle to je  vpohode.urcite si neco podobneho udelas doma ale je to na dlouo udelat kruh atd, podle mne staci jaka kolvek nadoba ktera neni pruhledna. tenkrat jak pises 2000 let nemneli plasty takze to enznamena ze nemuze bejt plastova. proste tam nesviti slunicko aspon moje skusenost. mali k tomu nekdo neco vice taky rad uvitam rady

Takže, 10kg  hrnčířské hlíny stojí 100kč, vypálení taky. z toho máš deset nádob na obrázku.

Nahrazoval jsem to bloky z dinasu, což je žáruvzdozná porovitá hmota, jenž pojme neuvěřitelné množství vody.

Můžete prosím vysvětlit princip této metody?

Vezmu neglazovanou keramickou nádobu a zakopu ji tak, aby bylo přístupné jen hrdlo (patrně opatřené špuntem, aby se tam neutopila všelijaká havěť), naplním vodou a rostliny kolem jásají, poněvadž k nim velmi zvolna prosakuje voda... Rozumím tomu dobře?

Prima, tahle vymyšlenost by mi mohla docela pomoct :-) Díky moc za tip!


Bloky z dinasu se dají sehnat všude možně, vlastně jsou dvě fabriky u nás, co to vyrábí... Jedna Opatovice a druhá Svitavy v rámci společného podniku.Dají se sehnat vyřazené bloky za pár korun, jsou i kotlíky, okruží a bůhví co ještě. Ostatně, kdysi jsem patřil ke kaktusářům a tam se ponoří keramický koflík s kaktusem či sukulentem a nechá se nasáknout vodou. rozhodně zašpuntovat nádobu.

Pro balkony a nebo tuhlíky snad, pokud je však polní záhonek, je to taknějak zbytečný a nákladný, páč bych šel do kapenkové závlahy, nebo něco lepšího s bavlněným  knotem a je vystaráno mnohem lépe.
Loni i letos jsem dělal paralelní výsatbu zeleniny, jednu zavlaživanou a druhou ne, výsledky byly opravdu stejné.

Je třeba si uvědomit, že rostliny mají vlásečnicee hlouběji než metr.......

Když však zavlažujete, rostlina je lenošná sahat hlouběji a pak při úsušku  chybí dolní patro.

Zajímavý typ pro zahrádkáře. Jak to souvisí s permakulturou ?

Tip :-)

O souvislosti s permakulturou by se tu mohla jistě rozběhnout celá diskuse... Už ji vidím živě v barvách :-)  Mně pro tuto chvíli stačí, že odkaz souvisí s tématem této diskuse a především že bych tuhle vymyšlenost mohla vyzkoušet na naší dost příkré ultrasuché kamenito-jílové stráňce, aby se tam chytilo něco jiného než jen jehličí z douglasek.

Typ jako model. Vhodný pro zahrádkáře.

Tip na typ pro mou stráňku.

Petr Brhel: na zimu se to vykopat a uklidit musí.

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby