Pro přehlednost zakládám ještě tuto diskuzi. Zajímalo by mě jak léčíte, jestli klasicky nebo alternativně :-) třeba jen kyselinou mravenčí a jaké jsou zkušenosti.

Prohlédnuto: 4922 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Ahoj Romano, nevím, jestli jsi členem Svazu včelařů (málokdo z včelařů není) pokud ano, víš, že je léčení např. Varidolem proti roztoči povinné. Je otázkou, pokud by tuto povinost chtěl člověk porušit, zda by dokázal své včely uchránit od decimace kleštíkem. Je to strašná potvora. Já léčím kyselinou mravenčí, ale teprve první rok. Je to jen doplňková léčba. Každopádně mám v úmyslu díky tomu nedělat fumigaci 3x, ale dle spadu roztočů např. jen jednou a uvidím. Už to je porušení předpisů, které by mohlo být sankcionováno krajskou veterinou. V porovnání s ostatní Evropou jsme na tom v ČR relativně báječně. Rezidua z léčiv už by na jaře měla být pryč a (nenatírá - li se z jara plod), nově vylíhlé včelky už jsou "čisté". Jinde ve světě se s tím nepářou. Hrnou do nich léčiva jak diví. Víc bych se bála toho, co u nás včely seberou na postříkaných polích (viz. poslední Včelařství a chemické vysušování např. slunečnice na poli). Pokud chceš včelařit bio - i to je v ČR možné, ale podmínky jsou jasně dané, výnosy malé. Například nekrmíš, a vytáčíš až na jaře z toho co jim ze zásob zbude. Musí na to být nadšení, podmínky, trpělivost... a velká láska k tomu. (a žádní velkozemědělci kolem, co stříkají chemie jak diví a kosí jetel za plného květu za poledne, kdy je louka plná včel). Já osobně jsem v alternativním léčení aplikovala recept od mé řecké kamarádky. Do úlu občas zavěsím rozříznutý list aloe vera. Prý to tam po staletí používají proti chorobám. Také věřím Masaru Emotovi. Vodu na krmné roztoky používám ze studánky. Včelaření zdar :-)

Barbora: Můžeš uvést nějaký odkaz na dokument ze kterého bude zřejmé, že je povinné ošetření Varidolem? Podle čeho usuzuješ, že rezidua varidolu budou na jaře pryč? Masaru Emoto ..... to je jenom tvoje víra, žádný objektivní výsledek pan Emoto nikdy nepředvedl.

Já včely mám, členem svazu nejsem, a léčit Varidolem NENÍ povinnost!

 Viz. např. letošní nařízení SVS pro JM kraj: http://www.jirice.cz/narizeni-svs-varroaza-vcel/d-1301/p1=57

Já myslím, že teď se to nějak mění, nevím jestli už letos nebo od příštího roku se dá léčit jen kyselinou mravenčí ... My už (teda spíš můj přítel) jsme už letos používali jen kys. mravenčí, ale v jednom úlu padalo dost roztočů, tak mě zajímají zkušenosti ostatních, jak jsou na tom, pokud také léčí jen kys.mravenčí bez té fumigace.

Já včely mám, členem svazu také nejsem a podle informací co mám léčení Varidolem není povinnost.Proti VD mám kyselinu mravenčí, kyselinu mléčnou a ještě chci sehnat thymol. Rady ohledně léčení zatím dávat nemůžu, na to nemám dost zkušeností.

Já používám k lečení oba způsoby a léčení kyselinou mravenčí se mi zdá lepší.Ve starých úlech léčím klasicky a v nových kyselinou. Podmínkou jsou dlouhodobé odpařovače.

Desky Formidolu mají jen krákodobou účinost a proto jen jako doplňková léčba.Metodiku léčení jsem převzal ze stránek

Leoše Dvorského a plně mi vyhovuje .Tedy v době rozkvětu meruněk dávám 1 odpařovač s 65% kyselinou . To je vetšinou

prevence. Podruhé léčím ihned po odebrání posledního medu. Tám dávám 1 - 2 odpařovače též 65 % kyseliny. V případě

silného spadu jsem i jednou potom přeléčoval 85% kyselinou protože již bylo chladněji. Včely vše zvládali bezproblémů.

Veledůležité je sledovat spad a podle toho léčit.

Přesně tak, QNX, voda a její "paměť" je má víra, jak jsem psala. U nás ve spolku například i velmi exaktní a materialističní včelaři dávají vodu "ke včelám" nechat si ji ozářit. Jsou to staří pánové a věřím, že během jejich života mohli ledacos vypozorovat...

Co se týká dokumentu, jde o nařízení Státní veterinární správy (u nás v kraji Pce) má č.  SVS/2013/031745-E. Jsou to mimořádná veterinární opatření chovatelům včel, která však vycházejí pravidelně každý rok. Nebudu se s tím vypisovat, ale je zde v čl. 1 popsáno letní ošetření, v čl. 2 podzimní ošetření, v čl. 3 podzimní měl  a v čl. 4. sankce, to by mohlo být zajímavé nejen pro osoby fyzické (50 000 Kč) ale i pro osobu právnickou či podnikající (až 2 mega). Pokud chceš podrobnosti, podívej se do historie el. úřední desky vašeho KÚ, popřípadě MÚ pod který vaše obec spadá... Takže stačí jeden závistivý, či jeden, komu v tvé blízkosti pojdou včely na varoázu a máš na problémy zaděláno...

 

 

Omlouvám se, teď vidím, kolega Vlasatý už nařízení z jihu připojil. Nevím jak si ho tedy u vás ve spolku vykládáte, ale ve čl.  2 je jasně napsáno "nařizuje" ošetření varidolem. Možná jde o případ "co právník, to názor", u nás je to vykládáno poměrně jasně a striktně. Takže pokud jsou u vás ve spolku benevolentní i ve výkladu takového textu a varidol nefasujete, a kleštíka nemáte, pak vám mohu jen tiše závidět.

Je jen otázka jak by případná kontrola dokazovala, že jsem varidol nepoužila...

Co se týká reziduí Varidolu, je možné získat studie z VU včelařského v Dole. Možná i v nějakém starším včelařství byly publikovány.

   

Barobora: No, paráda, tak když máš to MVO, tak si ho přečti. Ve článku 2. odstavci (2). písmenu b) se dočteš, že Varidol použít nemusíš. Pokud si to tak ve spolku vykládáte, tak si to vykládáte špatně. Slovíčko NEBO mezi písmenem a) a písmenem b) ti dává jasnou volbu. Dolské studie .....jistě bude zcela objektivní studie někoho, kdo má z prodeje Varidolu zisk. Já sice nešaškuju s podvodníkem Emotem, ale že bych si chtěl do včel cpát jedovaté chemikálie když to není nutné, to zase ne. Pokud se daří VD zvládnout bez jedů jako je Varidol, tak k použití Varidolu nemám důvod. Je docela dost včelařů, kterým se to daří za použití kyselin mravenčí, mléčné, šťavelové, thymolu ........ takže alternativu k jedům tady máme.

Romana SM: mrkni i na tu kyselinu šťavelovou. Včera jsem si o jejím použití četl asi 2 hodiny a je to velice zajímavá možnost.

Asi máte pravdu, je na nás ve spolku vyvýjen tlak. Zvlášť od těch, co jim včelstva varoázou popadala. Ani já nesouhlasím se zbytečným nadužíváním Varidolu, zvášť pokud jsou včely jen minimálně napadené. Je (funkčí), ale přece jen - pesticid. Předseda sdružení mi na dotaz tvrdí, že má písemné nařízení od krajské veteriny, které předloží. I tak děkuji za upozornění na "nebo" - mám pozorněji číst a nevěřit všemu co se řekne.

Co se týká chemie "přírodní", tedy žíraviny thymolu, nebo s kys. mravenčí, která se v množství odpařovaném v jednom úle za jednu sezonu běžně v přírodě v takové koncentraci nevyskytuje (a to ani když stojí úl přímo mraveništěm), člověk může včelám ublížit dost podobně. Stačí příliš nízké podmety, špatné dávkování a je napřed po matce a pak po včelách. Jak známo, funguje odpařováním, pokud tedy v létě dostatečně nepomůže a včely budou přesto zamořené, na podzim už je z toho nevytáhne. V tomhle varidol zabodoval, když včelstva padala ve velkém. Navíc nejsem sama, kdo má zkušenost, že dvě včelstva vedle sebe reagují na "přírodní" léčbu úplně jinak... Kdyby byla volba nechat je padnout, nebo varidol, pro mě by byla volba jednoznačná.    

Ještě k mému šaškování s vědou pana Emota, dochází vám, že s ním jste ze stolu smetl i veškerou homeopatii, která je   založena v podstatě na stejném principu. Když se léčí homeopatií úspěšně kočky a psi, proč by se nedaly léčit včely? Domnívám se, že to ještě nikdo nevyzkoušel. Pokud ano, těším se, že si o tom na nějakém fóru přečtu. 

Každopádně vidím, že tu přínosem se svými názory nejsem, takže.

Sa majte.

Včelkám zdar.

 

 

   

 

Barbora: Pokud spolek tlačí na své členy a nutí je dělat něco s čím nesouhlasí, tak volba je jasná ..... vystoupit z toho spolku. Thymol ........ je přírodní látka (jeho značná část se získává extrakcí z tymiánu). Jeho jedovatost je malá (ještě jsem se nesetkal, že by se někdo otrávil třeba mateřídouškovým čajem), ale jeho dezinfekční účinky jsou ještě větší než u fenolu.

Kyselina mravenčí ....  ano, koncentrace se používejí větší než jsou ty "nad mraveništěm", ale včela je s mravencem dost příbuzná a tak i jejich metabolismus je dost podbný. Stejně jako mravenci i včely vytvářejí vlastní kyselinu mravenčí. Jako látka je to tedy pro včelu něco přirozeného. Samozřejmě, škoda se dá způsobit včelám i s kyselinou mravenčí, ale většinou bych hledal chybu na straně včelaře, kteří použil chybný postup. S tím odpařováním je to jeasné, prostě při nízkých teplotách už moc nefunguje. Nic však nebrání použít v sezóně kys. mravenčí a když je potřeba léčit při nízkých teplotách, tak nasadit kyselinu šťavelovou aplikovanou sublimací. No, ale jak jsem psal. Jako včelař nemám dost zkušeností, abych mohl radit jak bojovat s VD. To co píšu vychází ze zkušeností jiných a z mých znalostí chemie. Pokud by došlo na nejhorší, tak bych se použití Varidolu nebránil (jenom med bych od toho včelstva už nechtěl), ale on se nasazuje i tam, kde k tomu důvod není.

Emoto a homeopatie ....... to nemá cenu, je to jen otázka víry.

Milá Barboro,

přínosem tu jste. Na permaweb nechodí přece jen QNX :-)

Ohledně p. Emota... tak ty jeho fotky krystalů vody jsou přece důkazem i pro ty, kteří potřebují hmatatelnější důkazy. Ale samozřejmě je každého věc, jestli to chce přijmout do svého života nebo ne.

Nedávno jsem objevila krásnou publikaci (hlavně pro děti) Tajuplná řeč vody, zde je k dispozici: http://delfino.cz/Barbora říká:

Asi máte pravdu, je na nás ve spolku vyvýjen tlak. Zvlášť od těch, co jim včelstva varoázou popadala. Ani já nesouhlasím se zbytečným nadužíváním Varidolu, zvášť pokud jsou včely jen minimálně napadené. Je (funkčí), ale přece jen - pesticid. Předseda sdružení mi na dotaz tvrdí, že má písemné nařízení od krajské veteriny, které předloží. I tak děkuji za upozornění na "nebo" - mám pozorněji číst a nevěřit všemu co se řekne.

Co se týká chemie "přírodní", tedy žíraviny thymolu, nebo s kys. mravenčí, která se v množství odpařovaném v jednom úle za jednu sezonu běžně v přírodě v takové koncentraci nevyskytuje (a to ani když stojí úl přímo mraveništěm), člověk může včelám ublížit dost podobně. Stačí příliš nízké podmety, špatné dávkování a je napřed po matce a pak po včelách. Jak známo, funguje odpařováním, pokud tedy v létě dostatečně nepomůže a včely budou přesto zamořené, na podzim už je z toho nevytáhne. V tomhle varidol zabodoval, když včelstva padala ve velkém. Navíc nejsem sama, kdo má zkušenost, že dvě včelstva vedle sebe reagují na "přírodní" léčbu úplně jinak... Kdyby byla volba nechat je padnout, nebo varidol, pro mě by byla volba jednoznačná.    

Ještě k mému šaškování s vědou pana Emota, dochází vám, že s ním jste ze stolu smetl i veškerou homeopatii, která je   založena v podstatě na stejném principu. Když se léčí homeopatií úspěšně kočky a psi, proč by se nedaly léčit včely? Domnívám se, že to ještě nikdo nevyzkoušel. Pokud ano, těším se, že si o tom na nějakém fóru přečtu. 

Každopádně vidím, že tu přínosem se svými názory nejsem, takže.

Sa majte.

Včelkám zdar.

 

 

   

 

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby