Pěkné dopoledne,

ráda bych se zeptala jaké krmítko používáte k dokrmování včel. A také kolik cukru dáváte zhruba týdně... mám takový nejistý pocit ..jestli mi nežerou ty včely málo...?:o)

Prohlédnuto: 2862 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Jen pozor při zimování na medu na pozdní medovicové snůšky (obzvláště na Melecitózní med). Medovicový med je pro včelky hůře stravitelný, více jim plní výkalový vak a pokud není brzký jarní prolet může dojít ke komplikacím, kálení v úle, nemoci, padnutí celého včelstva. Melecitóza ja průšvih, tenhle med (říká se mu výstižně "cementový med") během pár dní silně ztvrdne a včely jej nedokáží rozpustit a využít ke krmení. Protože je jeho snůška ke konci léta, mohou si vrstvičkou tohohle medu přetáhnout připravené zimní zásoby a nedostanou se k nim. Padnou v zimě hlady. Je lepší pro jistotu zimovat na jarním květovém medu. Třeba pár plástů se zavíčkovaným medem dát každému včelstvu stránou a přidat až v době krmení.

Já zimuji 1:1 na (květovém)medu a na cukru. To se mě osvědčilo 

jarda bon jovi říká:

Jééé, tak to je poprvý, co čtu, že někdo včely nedokrmuje.....

Asi jde o to nechat ji něco, a nevzít všechno.....Docela dobrá filozofie.
Paráda.Gratuluju.

Na prikrmovani vcel nevidim nic spatneho, ale jde i zimovat na medu nebo oboji kombinovat. Kazdy to muze delat tak jak mu to vyhovuje a podle sveho "presvedceni". Troufam si rici, ze zadny hmatatelny rozdil v produkci nebo kvalite medu nenastane. Zacinajici vcelar, ale nemusi uhlidat pozdni medovicovou snusku a pak se muze zimovani na medu promenit v tragedii. 

Pri krmeni cukrem, nebo invertnim cukrem staci pridat 1 nastavek a do nej polozit kyblik. Do kybliku nahazet trochu sena, aby mely vcely jak ven. To je podle me nejlepsi a nejjednodussi reseni pro ty kdo vcelari v nastavkovych ulech. 

To jsi asi první včelař, který si chce nechat dobrovolně oslabovat včelstva.

QNX říká:

Já bych se také zeptal na otázku "Včely-krmení" :-) Mám hodně včel, co užitečného žere včely? Zatím to mám jako nevyužitý zdroj na pozemku. Včela má jistě (podobně jako ostatní hmyzáci) velkou nutriční hodnotu, ale vůbec netuším co všechno žere včely.

PilotPM: No, mám hodně včel na pozemku, ale nejsem včelař a nemám ani jedno včelstvo, které bych si mohl oslabit (i když uvažuju, že letos bych s včelařením také začal, pak už by ta otázka nebyla aktuální).

dokrmují se jen špatně zakrmené včely,kilo medocukrovýho těsta do sáčku na rámky

Odpovědět do diskuse

© 2018   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby