Pěkné dopoledne,

 

ráda bych se zeptala jaké krmítko používáte k dokrmování včel. A také kolik cukru dáváte zhruba týdně... mám takový nejistý pocit ..jestli mi nežerou ty včely málo...?:o)

Prohlédnuto: 2976 x

Odpovědět

Odpovědi do této diskuse

Já bych se také zeptal na otázku "Včely-krmení" :-) Mám hodně včel, co užitečného žere včely? Zatím to mám jako nevyužitý zdroj na pozemku. Včela má jistě (podobně jako ostatní hmyzáci) velkou nutriční hodnotu, ale vůbec netuším co všechno žere včely.
Co takový medvěd brtník? :-)
Petra Stejskalová: On medvěd žere včely? .........no, stejně hledám něco menšího :-) Tolik těch včel zase nemám. Čekal jsem, že mi někdo poradí včelojeda, ale nevím co bych s ním dělal a on stejně žere raději vosy (těch máme letos také dost).

Žádný strach, jestli sem dojde invaze čínských sršňů, rozmáhajících se momentálně na území Francie, bude nutriční hodnota včel využita k vaší úplné spokojenosti, Vaše černokněžnictvo.

Ohledně krmítek je popsáno spousta diskuzí na běžných včelařských fórech. V souvislosti s permakulturou bych spíš řešil zimování na medu, na to je ale už pozdě, že? Mě moje oddělky poberou asi 3 litry roztoku týdně, ze sklenic s děravými víčky jim to jde pomaleji. Nevim ale, jak moc jim pomáhaj zlodějky.

Jasně že žere :-) Brtník rád med a nemá chudák tlapy dostatečně jemné, aby oddělil med od včel, tak žere včely s medem. Někteří medvědi mají docela slušnou spotřebu hmyzu, ale jak těch potvor můžou pochytat tolik, to nechápu. Kdyby žral i plzáky, tak bych o jednom malém brtníčkovi uvažovala :-) Syn by jásal, ale naše včely by nebyly rády...

Martin Měkota: Jenže čínské sršně zase nežeru já, tak k čemu by mi bylo, když sežerou pár včel? Proti včelám nic nemám, pouze v některých místech mám těch včel tolik, že by bylo fajn je nějak využít :-)

Petra Stejskalová: já mám včely bez medu a není jich dost na uživení brtníka ........možná až soudruzi v Japonsku nějakého dostatečně zminiaturizují. Nadějná je teď třeba taková prefektura Fukušima.

Pro Nikolu: Klasické krmení cukerným roztokem dělám na dvakrát po 9 kg cukru a cca 6 litrů vody. Tuto dávku běžně včely

zpracují za 2 až 3 dny. U slabých včeltev  (oddělků v jednom nástavku) je potřeba krmit navíckrát po menších dávkách aby matka měla kam klást.

Pro QNX: Pokud jsi v teplejčí oblasti tak bys mohl pěstovat vlhy. JInak z trubců je skvělá pomazánka. V tomto období

kdy je včely vyhánějí z úlu je jich všude dost. Nejlíp se ovšem chytají na úle trubcochytem. Myslím. že je to lepší varianta než to pasírovat přes něco jinýho. Výhodou je, že trubci nemají žihadlo a jsou nasládlí od medu. Jinak se mi moc líbí

jak přemýšlíš.

Larvy sršňů jsou velmi tučné a např. v Dunajské deltě, kde je jich dostatek patří mezi nejlepší místní pochoutky, dá se na nich i smažit.

Jééé, tak to je poprvý, co čtu, že někdo včely nedokrmuje.....

Asi jde o to nechat ji něco, a nevzít všechno.....Docela dobrá filozofie.
Paráda.Gratuluju.
Veronika a Marek říká:

Vcely nekrmime, vzdy vybereme med jen castecne aby mely vcelicky dostatek na preziti zimy. A pritom mame dostatek medu, je chutnejsi a ma lepsi vlastnosti. Na pristi rok, zasad si treba v okoli vcelinu nejake vhodne kvetiny, vyjimecne ty kvetouci na konci leta...aby si vcelky mohly udelat peknou zasobu po odberu medu...

 

Nejlepsi med je ten prirodni...

 

Zdravi Verca

Martin Měkota: Jenže sršně škodí především přímo v úlech a to je neždoucí. Asi mohou chytnout i nějakou včelu mimo úl, ale zřejmě jich nenachytají moc.

Slavek Krčmář: Vlha je sice moc pěkný pták, ale žádné vhodné písčité břehy kde by mohla hnízdit zde nemáme. Také mám silné pochybnosti, že by se k nám ještě někdy vrátila ze zimní dovolené v Africe. Vlha je v ČR dost vzácná a když už někde je, tak v úplně jiných podmínkách než máme my. Tudy cesta také nevede.

 

Převčelíno mám především na kamenném molu, které jsme vybudovali jako vstup do rybníka. Včelám vyhovuje jako ideální napaječka. Část včel je však nedisciplinovaná (nebo nešikovná) a tak některé padají do vody ........ a tam by se mi nejvíc hodilo to včeložravé zviřátko :-). Nejlepší by byla nějaká včeložravá ryba (mrchožrout, požírač tonoucích, nebo i lovec nasávajících včel).

   Ahoj Nikolo,

včely letos krmím naposledy (výraz 'krmit včely' je ale docela legrační). Ke krmení používám jakoukoli nádobu, kterou jim vložím do prázdného nástavku. Do nádoby na závěr hodím slámu, ať se včelky neutopí a mají k roztoku lepší přístup. Včely krmím na 2-3x s celkovou dávkou 15-20 kg cukru (vybrané to mají za 3 - 4 dny).

   S medem se včelkám ale žije rozhodně lépe. Stačí jim nechat celoročně jeden nástavek s květovým medem, a to nejlépe na panenských plástech, na které během zimy 'ozdravně' přejdou. 

Tom

Ahoj,

typ krmítka závisí trochu na typu úlu, ve kterém včelaříš. Profi krmítko se dá úspěšně nahradit hrncem nebo mísou. Hladina cukerného roztoku v nádobě se  hustě zasype suchou slámou, která plave a šikovné včelky už si s tím poradí. To celé vloženo přímo na rámky úlu, na který přidán prázdný nástavek. Krmím podle počasí - když je teplo a včely "dobře berou", celkově 15-20 kg podle síly včelstva.ˇUvádí se, že by mělo být zakrmeno cca do 10.září.

J:-))

Odpovědět do diskuse

© 2019   PermaWeb   Využívá technologii

Odznaky  |  Oznámit problém  |  Podmínky služby